Zapiski spod wezgłowia, czyli notatnik osobisty

Tłumaczenie: Agnieszka Heuchert
Seria: Skarby Orientu
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
Makura no soshi

Zuihitsu, czyli „w ślad za pędzelkiem”: notatki gromadzące to, co przyjdzie nam na myśl, co sobie przypomnimy w wolnej chwili, co samo spłynie na papier. "Zapiski spod wezgłowia" japońskiej damy dworu znanej nam pod przydomkiem Sei Shōnagon (z przełomu X i XI wieku) uważane są za początek tego gatunku w Japonii i jeden z jego najpiękniejszych przykładów. Łączą w sobie wiersze i zabawne historie, które wydarzyły się na dworze cesarskim, wyliczenia rzeczy pięknych i rzeczy nudnych czy irytujących, krótkie listy nazw gór czy równin i melancholijne szkice o tym, jak zachowuje się kochanek doskonały…

Dama Sei Shōnagon była niezwykle wnikliwą obserwatorką życia codziennego. Obdarzona wielkim talentem poetyckim i nie mniejszym temperamentem, na kartkach papieru, które traktowała jak swój dziennik osobisty, nieprzeznaczony do pokazywania ludziom, śmiało opisywała to, co zwróciło jej uwagę, nie powstrzymując się przy tym ani od złośliwości, ani od wzruszenia.

Dzięki jej notatkom poznajemy ludzi zapełniających japoński dwór cesarski właśnie jako ludzi: z ich mniejszymi czy większymi przywarami, w codziennych sytuacjach. To sprawia, że "Zapiski spod wezgłowia" są nie tylko ciekawą lekturą, ale i fascynującym dokumentem z życia pewnej grupy społecznej, zaś samą Sei Shōnagon zaczynamy traktować jak dobrą znajomą.

Dr Anna Zalewska, Uniwersytet Warszawski

źródło opisu: Wydawnictwo Akademickie DIALOG, 2013

źródło okładki: http://www.dialog.edu.com.pl

chiave | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Jestem po prostu oczarowana tą książką. Czytałam ją dość długo, po kawałku, smakując niespiesznie, zatrzymując się, wracając... "Zapiski" to rzecz z jednej strony bardzo osobista i kameralna, z drugiej - daje obraz kultury dworskiej okresu Heian, z całą jej złożonością i egzotyką. Zafascynowała mnie odmienność tej kultury, obyczajów i sposobu myślenia - tak wielka, że bez pewnej wiedzy na temat epoki Heian i bez przypisów rzecz byłaby w dużej mierze niezrozumiała. Wyłaniający się z niej dwór cesarski jest przedziwny i wydaje się aż nierzeczywisty: to świat ściśle zhierarchizowany i całkowicie porządkowany skomplikowanemu ceremoniałowi; zdominowany przez estetykę, kultywujący wytworne i ulotne piękno. Świat, w którym ludzie wymieniali się wierszami, sprawa zestawienia kolorów szat czy doboru papieru listowego urastała do rangi problemu i mogła dworakowi złamać karierę, a damy, mając pełną swobodę przyjmowania kawalerów w sypialni, w życiu codziennym nie mogły ukazywać mężczyznom...

Dociekliwy_Kotek | 2013-09-30
Przeczytana: wrzesień 2013

I jak ocenić taką książkę?
Jak chyba każdy na widok tytułu aż przetarłam oczy, a na myśl, że oto nareszcie całość pojawia się w polskim przekładzie - i to nakładem całkiem porządnego wydawnictwa - aż mnie dreszcz przeszedł. Mimo to chyba w tym wypadku nie zadziałał klasyczny mechanizm rozczarowania po za wysokich oczekiwaniach.

Notatnik Sei Sohonagon składa się z króciutkich esejów, czasem liczących kilka zdań, czasem nieco bardziej rozbudowanych. Dama dworu pisze o wszystkim, co ją otacza: przede wszystkim tworzy obszerne listy nie tylko rzeczy pięknych i eleganckich albo kojarzących się z określoną porą roku, ale też miejsc, rzek, wodospadów i gór godnych uwagi; przytacza zdarzenia z pałacowego życia, zarówno dotyczące urzędników, jak i ścisłego grona cesarskiej rodziny.
I tu właśnie zaczynają się kłopoty.
Wyliczenia obiektów czy miejsc, jak mi się wydaje, niewiele powiedzą czytelnikowi, a przypisów niestety nie ma, przez co chwilami przebrnięcie przez kilka stron katalogów...

Yae | 2015-03-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Azja
Przeczytana: 07 marca 2015

Notatnik Sei Shoonagon w niesamowity sposób oddaje esencję życia na dworze cesarskim w epoce Heian oraz sposób myślenia osób o jej randze, sposób pojmowania przed nich reszty świata.
Nie jest to książka do połknięcia na raz, często można delikatnie się zanudzić wyliczaniem drzew, kwiatów czy gór, które Pani Shoonagon tak uwielbia, aczkolwiek pozycja ta jest jak najbardziej godna uwagi ze względu na klimat. :)
Problematyczne są przypisy, które znajdują się na końcu książki, co utrudnia czytanie. Nie można ich jednak pominąć ze względu na to, że często wyjaśniają kontekst wydarzenia.
Polecam, polecam.

Abigail | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Infantylna, powierzchowna i miejscami nudna. Niewątpliwie, książka ma wartość poznawczą, jednakże ile można czytać w nieskończoność o tym jak ubrani byli dworzanie i jak wyglądały powozy podczas kolejnych uroczystości? Wnioskuję, że życie japońskiej damy dworu musiało być okropnie nieciekawe: ciągłe tylko strojenie się, przyjmowanie wizyt, oglądanie uroczystości, a największe zmartwienie- „ile dni przetrwa moja góra ze śniegu”. Brak głębszej refleksji, zastanowienia się oraz płytkość relacji z innymi. I wcale nie chodzi tylko o specyfikę gatunku. Moim zdanie Sei Shonagon to bardzo przeciętna osoba, której zapiskom udało się przetrwać do naszych czasów.

Uwaga techniczna- czy naprawdę taki to wielki problem umieścić przypisy bezpośrednio pod tekstem zamiast na końcu książki? Znacznie ułatwiłoby to czytanie.

Ola | 2015-04-07

Bardzo, bardzo się cieszę, że ta książka została wydana, i to w całości, w normalnym wydawnictwie, a nie gdzieś pokątnie w czasopismach naukowych, o których nikt nie słyszał. Teksty źródłowe są dla mnie znacznie cenniejsze niż wszelkie opracowania i to ma znaczny wpływ na moją wysoką ocenę tej książki. Treść oczywiście nie każdemu przypadnie do gustu, w końcu to niepowiązane żadną myślą przewodnią zapiski dworskie, które niekiedy mogą szokować próżnością i pychą autorki, według której np. oburzający jest fakt, że piękny śnieg może zalegać na szkaradnych chatach ubogich ludzi.
A teraz minusy :) Po pierwsze, jak ktoś nadmieniał - przypisy końcowe. Masakra! Tak można dawać przypisy bibliograficzne, których i tak nikt nie czyta, ale nie przypisy kluczowe do zrozumienia treści! Bardzo niewygodnie mi się czytało co chwila kartkując w przód i w tył. Po drugie, coś się posypało z czcionką i łączniki albo poodsuwały się od wyrazów (chyba, że ktoś spacje powsadzał przy dzieleniu wyrazów),...

teaknight | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Bardzo elegancka książka- wycisza i zachwyca jednocześnie. Dla romantyków i fanów Japonii.

Asai | 2015-05-08
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Obraz świata sprzed 1000 lat.

Katarzyna | 2018-01-09
Przeczytana: marzec 2017