Wrota

Wydawnictwo: Psychoskok
Mon (門)
literatura piękna
Bastet

Powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy japońskich przełomu XIX i XX wieku. Historia mężczyzny, który na własne życzenie boryka się z samotnością i demonami przeszłości. Zupełnie przeciętny mężczyzna, którego codzienność stanowi praca w biurze i wieczorne rozmowy z żoną, okazuje się skrywać tajemnicę, przez którą czuje się wyalienowany ze społeczeństwa, w którym żyje. Niespodziewanie dowiaduje się, że istnieje realne zagrożenie, że przeszłość znów go dopadnie.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

polskajaponka | 2019-05-12
Przeczytana: kwiecień 2019

Niedokończona powieść Natsume Sosekiego trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Wniknliwie i z zacięciem autor przedstawia koleje losu niekoniecznie typowej japońskiej rodziny. Zaś wraz z postępem czytania powoli odsłania się tajemnica...
Soseki napisał powieść psychologiczną o tak rozbudowanej warstwie fabularnej, że trzyma w napięciu niczym najlepszy kryminał. Bohaterowie są niejednoznaczni, każdemu z nich towarzyszy problem lub tajemnica z przeszłości, ktora determinuje ich obecne położenie. Ponadto drobiazgowe oddanie uwikłania bohaterów we wzajemnych relacjach oraz rolach społecznych stanowi o kunszcie pióra Sosekiego.
Mam świadomość, że ta książka nie każdemu przypadnie do gustu, gdyż niesie ze sobą ogromny ładunek smutku i beznadziei. Warto jednak spróbować, ponieważ jest to doskonała literacko powieść psychologiczna, a takich na naszym rynku ksiegarskim jest niestety niewiele.

jabajbaj | 2017-08-26
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Muszę przyznać, że była to niezwykle depresyjna powieść z idealnym zakończeniem, jakże innym od tego, czego spodziewałabym się po książkach zachodnich pisarzy. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi na problemy, które trapią głównego bohatera. Ba, można wręcz rzec, że nie ma tu odpowiedzi w ogóle, jakby nie było wyjścia z tej sytuacji, mimo iż każdy czytelnik z miejsca byłby w stanie powiedzieć co powinien zrobić bohater. Ale o ile łatwo o tym mówić, to znacznie ciężej przychodzi to wykonać w życiu i Souseki idealnie to odmalował.
Oczywiście język i styl autora to zupełnie inna broszka. Nie jest to łatwa lektura, choć jak już się w nią wsiąknie, to płynie się lekko po słowach. Dużo jest tu wszakże opisów, zarówno świata zewnętrznego, jak i wewnętrznych przeżyć bohaterów. Są one nakreślone delikatnie i z wyczuciem, oczywiście bez mówienia pewnych rzeczy wprost.
To dopiero moja druga powieść Sousekiego, z jaką miałam styczność i zaostrzyła mi ona apetyt na więcej. Kawał dobrej literatury.

Cudna_brzoskwinka | 2017-02-18

Naturalizm i bohater, który bardziej wegetuje niż żyje, ale absolutnie nie zamierza nic z tym zrobić. Trzeba mieć ochotę na takie książki...

Kamil | 2016-12-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Szczerze, to książka przeciętna. Przeczytałem gdzieś opinie, która oczywiście miała wpływ, że zakupiłem ten tytuł, że po skończeniu ciężko jest dojść do siebie i rozmyśla się o historii. Żałuję ale ja czegoś takiego nie doświadczyłem.
Czytając, cały czas myślałem "tak, teraz się rozkręci", a tu znowu zwolnienie akcji. Szkoda.

ganzz_gut | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Jest to chyba jakaś specyfika literatury japońskiej, gdzie narracja jest prowadzona w okół "zwykłych" ludzi i ich "zwykłego" życia, a zarazem odbywa się detaliczna analiza ich psychiki, która prowadzi do wniosku, że... w każdym nawet pozornie bezbarwnym życiu jest jakaś tajemnica, coś dramatycznego.

Tak jest i u bohatera tej książki. Powoli, krok po kroku poznajemy Sosuke i jego żonę, jak monotonnie żyją dniem codziennym i codziennymi problemami... Chyba wzorem zachodnich powieści czekamy na jakiś przełom, coś co zmieni codzienną rutynę ich życia, wytrąci z równowagi. Ale to powieść japońska, tam więcej dzieje się pod skórą, w chowanych emocjach i chronionych wspomnieniach. O nich pomału się dowiadujemy, o tajemnicy, która chroniona jest jest specyficznym paktem o nietykalności z losem. "My nic nie będziemy chcieli od życia, ale zostaw nas w spokoju"... I tu jeszcze jedna rzecz, która nie jest oczywista. Pomimo, że w opisanych relacjach małżonków zasadzie w ogóle nie pojawia się...

Tinkerbelle | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Czy to tylko ja miałam egzemplarz totalnie bez stopki redakcyjnej? tylko okładka i powieść...
Poza tym mogę powiedzieć, że książka jest typowo japońska. [Dla europejskiego zjadacza chleba podejrzewam, że zachowanie bohaterów powieści jest kuriozalne i niezrozumiałe.] Mnie osobiście przypadła ona do gustu, ale nie wszystkim pozorny brak akcji i leniwa narracja może się podobać.

Tylkomagiaslowa | 2016-06-19

Reasumując jest to dość trudna książka, dla wąskiego grona odbiorców. Ja ne znalazłam w niej żadnych pozytywnych rzeczy, które mogłyby mnie zaciekawić. Niestety nie polecam. Opornie szło mi czytanie i na raz następny aż za dobrze będę przeglądać książki, które zechcę przeczytać.

Cała recenzja na: http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

Szczere-Recenzje | 2016-06-10

Japońska powieść z początków XX wieku, a czyta się ją jakby byłą napisana wczoraj. Autor niespiesznie wprowadza czytelników w życie swoich bohaterów. Poznajemy koligacje rodzinne i sytuację życiową skromnego urzędnika z przedmieść Tokio, który całe swoje dorosłe życie boryka się z konsekwencjami pewnego wyboru z czasów studenckich. Wykluczenie, społeczna alienacja, depresyjny wpływ dużej aglomeracji miejskiej na ludzką psychikę - to wszytko wydaje się bardzo nowoczesne i także dziś niezwykle aktualne. Serdecznie polecam!

Kira | 2016-06-09
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Chciałabym napisać "cały Soseki, żeby dopiero przy końcu ujawniać, gdzie tkwi tajemnica i co jest powodem takiego a nie innego życia głównego bohatera", ale nie mogę, bo nie mam prawa. Do tej pory czytałam tylko "Panicza" i "Sedno rzeczy", i w tej drugiej koncepcja jest właśnie dość podobna do "Wrót". Czy mi to odpowiada?
Jak najbardziej. Uwielbiam takie pisarstwo. Tyle, że w tym przypadku ta tajemnica wydała mi się dość niejasna. Aż sama się sobie dziwię, że to piszę, ale pomimo tego, że uwielbiam taki ukryty dramatyzm, spodziewałam się nieco więcej dramatyzmu, nieco mniej ukrytego. Albo przynajmniej wyraźniej przedstawionego. Jednak moja ocena dotyczy całości, a ta była świetna.

Cieszę się, że kolejna książka Sosekiego została przetłumaczona. I właśnie w tej kwestii dorzucę jeszcze kilka zdań.
Po pierwszych kilkunastu zdaniach odniosłam wrażenie, że tłumaczyła to młoda kobieta. I miałam rację. Zastanawiałam się, jak poradziła sobie z takim zadaniem dziewczyna rok młodsza ode...

„Wrota” Sōsekiego Natsume to po pierwsze powieść psychologiczna, traktująca o psychice wyobcowanych małżonków – Sōsuke i jego żony Oyone. Skupia się ona jednak głównie na psychice mężczyzny i ukazuje obecne, bardzo proste życie małżonków. Wszystko jednak zmienia się z powodu pewnych wydarzeń, w wyniku których skrywana przez małżonków tajemnica może wyjść na jaw (samo przedstawienie tej tajemnicy było dość nietypowe – ale bardzo mi się podobało ;)). Wtedy to Sōsuke zaczyna być targany niepewnością – i zaczyna się ta część powieści, która najbardziej mi się podobała. W końcu nabrałam też przeświadczenia, że chodzi tu o coś więcej niż tylko pokazanie psychiki dwojga wyalienowanych ludzi, i właśnie to „coś więcej” wzbudza mój zachwyt. Rozwiązanie fabuły, którym posłużył się pan Sōseki Natsume już w ogóle było na najwyższym poziomie. Przyznam, że spodziewałam się czegoś zupełnie innego – a tu zaskoczenie. Do końca dnia nie mogłam wyjść z szoku-zachwytu, jak mistrzowskie jest zakończenie...