Zjadanie zwierząt

Okładka książki Zjadanie zwierząt Jonathan Safran Foer
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Zjadanie zwierząt
Jonathan Safran Foer Wydawnictwo: Krytyka Polityczna reportaż
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Eating Animals
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2013-06-19
Data 1. wyd. pol.:
2013-06-19
Data 1. wydania:
2010-09-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363855314
Tłumacz:
Dominika Dymińska
Tagi:
prawa zwierząt hodowla przemysłowa mięso nabiał weganizm zwierzęta okrucieństwo przemoc morderstwo rzeź

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Seks na wysokich obcasach Alicja Długołęcka, Paulina Reiter
Ocena 6,7
Seks na wysoki... Alicja Długołęcka,&...
Okładka książki Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską Alicja Gawlikowska-Świerczyńska, Dariusz Zaborek
Ocena 7,5
Czesałam ciepł... Alicja Gawlikowska-...
Okładka książki Myśl to forma odczuwania. Susan Sontag w rozmowie z Jonathanem Cottem Jonathan Cott, Susan Sontag
Ocena 7,4
Myśl to forma ... Jonathan Cott, Susa...

Oficjalne recenzje i

Zjadanie śmie(r)ci



1389 159 87

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
792 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
521
57

Na półkach: , , ,

Uff. Przebrnąłem. Kilka miesięcy temu przeczytanie recenzji tej książki skłoniło mnie do przejścia na wegetarianizm. Koniec końców, nic więc dziwnego, że postanowiłem ją przeczytać.
Książka przypomina reportaż, a skupia się na kilku zasadniczych kwestiach: zwierzętach, hodowli (przemysłowej i tradycyjnej) oraz mięsie. Słyszymy w niej głosy hodowców, wegetarian i aktywistów. Stanowi całkiem pokaźną wiedzę na temat obecnie stosowanych metod hodowli, ale jeśli ktoś spowiedziewa się po tej książce rozprawy naukowej prowadzonej z wyższego szczebla - filozofów, etyków to spotka go rozczarowanie. Czegoś takiego tutaj po prostu z nie ma.
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Foer pomimo dużego zaangażowania i wysiłku, jaki włożył w powstanie tego dokumentu jest niekonsekwentny w tym, co robi. Nazwałbym to "dziwnym wegetarianizmem". Nie zdecydował się on na wegetarianizm z powodów ekologicznych, zdrowotnych czy z troski o dobro zwierząt, ale o własne sumienie. Potępia znęcanie się nad zwierzętami, zachęca do zapewnienia im szczęśliwego i "godnego" życia, ale ich życie jest mu obojętne - nie krytykuje nawyku jedzenia mięsa samego w sobie, choć osobiście niezrozumiała dla niego więź ze zwierzętami nie pozwala mu jeść mięsa, choć mógłby przestawić się na to z farmy chociażby Franka Reese'a, którego prezentuje jako wzór hodowcy, który troszczy się o swoje zwierzęta i przeprasza je za to, że wysyła je na rzeź.
Foer wykazuje się w swojej powieści nieznajomością terminów, teorii i genezy praw zwierząt wobec czego książka bardzo szybko staje się nudnym opisem życia zwierząt na fermach przemieszanych z niewielką dawką ciekawostek dotyczących tych, o których mówimy.
Podsumowując, dzieło Foera to kompendium wiedzy o metodach praktykowanych we współczesnej hodowli, ale jak słusznie zauważono w innej recenzji, nie przekonuje do przejścia na wegetarianizm czy weganizm. Powód? Polifonia, która sytuuje nas gdzieś pośrodku pomiędzy troską a obojętnością, która stawia nas przed dylematem moralnym, którego nie rozwiąże wiedza nabyta podczas lektury, ale nasze uczucia względem zwierząt. Lub ich brak. Może pomóc też empatia, co zauważa w posłowiu Dariusz Gzyra, prezes Stowarzyszenia Empatia: "Przydałyby się nam oczy zwierząt, żebyśmy mogli rzeczywiście zobaczyć, na czym polega dramat losu, jaki ludzie im zgotowali. Ludzkie najwyraźniej nam nie wystarczają".

Uff. Przebrnąłem. Kilka miesięcy temu przeczytanie recenzji tej książki skłoniło mnie do przejścia na wegetarianizm. Koniec końców, nic więc dziwnego, że postanowiłem ją przeczytać.
Książka przypomina reportaż, a skupia się na kilku zasadniczych kwestiach: zwierzętach, hodowli (przemysłowej i tradycyjnej) oraz mięsie. Słyszymy w niej głosy hodowców, wegetarian i aktywistów....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 705
  • Przeczytane
    1 091
  • Posiadam
    220
  • Teraz czytam
    60
  • Ulubione
    44
  • 2013
    20
  • 2019
    17
  • 2021
    15
  • Chcę w prezencie
    13
  • 2018
    13

Cytaty

Więcej
Jonathan Safran Foer Zjadanie zwierząt Zobacz więcej
Jonathan Safran Foer Zjadanie zwierząt Zobacz więcej
Jonathan Safran Foer Zjadanie zwierząt Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także