Zgłosuj na książki roku 2017

Myśl to forma odczuwania. Susan Sontag w rozmowie z Jonathanem Cottem

Tłumaczenie: Dariusz Żukowski
Wydawnictwo: Karakter
Susan Sontag. The Complete Rolling Stone Interview
literatura faktu
Wilddancer

Wszystko, co mi się przydarza, daje okazję do rozmyślań. Gdybym ocalała z katastrofy samolotu, być może zainteresowałabym się historią lotnictwa – mówi Susan Sontag na początku fascynującej rozmowy z Jonathanem Cottem. I wydaje się, że w rzeczy samej każde przeżycie może okazać się dla pisarki pretekstem do głębszej refleksji: wielotygodniowy pobyt w szpitalu zainspiruje ją do napisania eseju Choroba jako metafora, zwyczajne – zdawałoby się – spotkanie z koleżankami i synem prowokuje do rozważań na temat ról społecznych kobiet i mężczyzn.

Rozmowa, która najwyraźniej sprawia przyjemność obojgu interlokutorom, nie pomija niemal żadnego z poważnych i całkiem przyziemnych wątków. Dowiemy się z niej między innymi, jaką Sontag jest feministką, w jakich okolicznościach zaczęła słuchać rock and rolla, jak postrzega granice seksualności, jakie widzi związki faszyzmu z kulturą popularną, kto jest jej ulubionym pisarzem, co myśli o rodzicielstwie, czego nauczyły ją narkotyki oraz w co się ubiera, kiedy siada do pisania.

Jonathan Cott dotrzymuje kroku amerykańskiej pisarce, dzięki czemu możemy nie tylko prześledzić jej poglądy na wiele spraw, ale też przekonać się na własne oczy, jak pracuje jej umysł, który nawet na chwilę nie przestaje pytać i podważać pewników – skąd na przykład maniera porządkowania współczesności według dekad? Po co rozróżniać myślenie i odczuwanie, skoro są jednym i tym samym? Pasjonująca i inspirująca lektura.

Susan Sontag (1933–2004) – wybitna amerykańska intelektualistka i pisarka. Do najważniejszych jej książek należą eseje: O fotografii, Przeciw interpretacji, Widok cudzego cierpienia, Choroba jako metafora naszych czasów oraz powieści: Zestaw do śmierci, Miłośnik wulkanów i W Ameryce. W Polsce ukazały się już także dwa tomy jej dzienników: Odrodzona oraz Jak świadomość związana jest z ciałem.

Jonathan Cott – dziennikarz, redaktor pisma "Rolling Stone" znany ze swych wywiadów m.in. z Johnem Lennonem, Bobem Dylanem, Glennem Gouldem. W 1978 roku przeprowadził z Susan Sontag rozmowę, której zaledwie część została opublikowana rok później na łamach pisma. Teraz ukazuje się ona po raz pierwszy w całości.

źródło opisu: http://www.karakter.pl/zapowiedzi/mysl-to-forma-odczuwania

źródło okładki: http://www.karakter.pl/zapowiedzi/mysl-to-forma-odczuwania

książek: 1978

To jeden z najlepszych wywiadów, z jakim miałam dotychczas do czynienia.
Już sama rozmówczyni, czyli Susan Sontag, jest ogromnym atutem tej książki. A razem ze swoim towarzyszem, czyli Jonathanem Cottem tworzą jakby zwykłą, przyjacielską rozmowę, a nie przesłuchanie. Poza tym podczas lektury "Myśli to forma odczuwania" czytelnik ma okazję poznać wiele ciekawych i wartych zapamiętania słów amerykańskiej autorki na wiele tematów - sama trochę żałowałam, że nie podkreślałam najlepszych cytatów (chociaż powinnam wtedy zacytować cała książkę;-))
Może i jest to pewnego rodzaju autokreacja, ale za to bardzo dobra. Następnym razem nie zapomnę wziąć ołówka przy kolejnym spotkaniu z myślami Susan Sontag.

Radosław Gabinek | 2017-01-21
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2017 rok
Przeczytana: 21 stycznia 2017

osinskipoludzku.blogspot.com

Dziennikarz Jonathan Cott, redaktor pisma "Rolling Stone" w rozmowie z jedną z najważniejszych intelektualistek naszych czasów czyli Susan Sontag. No właśnie, fakt iż Susan Sontag należy do grona najwybitniejszych intelektualistów i że warto zapoznać się z tym co ma do powiedzenia jak dotąd pozostawała jeśli o mnie chodzi tylko i wyłącznie w sferze domysłów. Błogosławieństwo, a zarazem przekleństwo ogólnej i nieograniczonej praktycznie dostępności myśli twórczej dla przeciętnego odbiory polega na tym, iż za każdym razem kiedy już uda mi się poszerzyć swoją wiedzę o kolejną osobę mającą coś ważnego do powiedzenia o otaczającym świecie, to zaraz potem okazuje się, iż na horyzoncie pojawia się następny, którego gdzieś pominąłem. W każdym razie bruderszaft z Susan stał się faktem i już wiem, że jej sposób myślenia jest mi jak najbardziej bliski.

Myślę, że warto przed sięgnięciem po twórczość danego autora, dowiedzieć się trochę na jego temat, posłuchać...

barbe_bleue | 2014-04-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014

Naprawdę dobrze móc w końcu przysłuchać się rozmowie dwóch szalenie inteligentnych osób, które mają wiele do powiedzenia (Susan nie odpowiada zdaniami, ale akapitami, jak to określił Cott) i przy tym traktują się nawzajem z szacunkiem (nawet jeżeli się ze sobą nie zgadzają). Susan śmiejąca się i momentami (oboże) dowcipna staje się bardzo ludzka, wręcz przystępna (może tym wywiadem powinno się teraz zaczynać znajomości z Susan?). I wolałabym nie wiedzieć, ile w tych wszystkich wypowiedziach wygładzeń Cotta (i zapewne też D.R.), bo tak po prostu jest dobrze.

Magdalena Gościniak | 2014-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Ten wywiad czytałam z wypiekami na twarzy. Feeria tematów, emocji i mocny, konkretny język "tu i teraz", za to o tym co było, jest i będzie.

Dwóch takich interlokutorów jak Susan Sontag i Jonathan Cott nie zdarza się często, a jeszcze rzadziej jest nam - czytelnikom - podobne, "gęste" rozmowy czytać. Przyznam, że mój egzemplarz książki pełen jest notatek na marginesach, ponieważ myśli Sontag (zwłaszcza tak skondensowane jak w tym wywiadzie) inspirują i prowokują. Mam wrażenie, że w tej przyjacielskiej konwersacji zawiera się synteza poglądów i myśli, a przede wszystkim odczuwania świata i relacji.

Mamy więc akapity o chorobie i zdrowiu, związkach i samodzielności, samotności i życiu w społeczeństwie, czytaniu i pisaniu, twórczości i rzemiośle, sztuce i interpretacji, metaforze, symbolu, alegorii i "konkrecie", marihuanie, epifaniach, macierzyństwie, szaleństwie, bólu, rodzinie i dysfunkcji rodzinnej, komunikacji, micie, opisie, rock and rollu, "słynnym problemie...

Co za niezwykle pobudzająca intelektualnie książka, aż chce się myśleć i odczuwać, jeszcze więcej! Dla mnie ta rozmowa mogłaby trwać i trwać...na szczęście wracać do niej będę często, bo to nie jest książka na raz, to nie jest myślenie na raz, to trzeba przetrawić i wrócić.

jolasia | 2017-11-30

Intelektualnie Susan Sontag nigdy mnie nie kręciła. Przydługa rozmowa składająca się na tę książkę to raczej smakowity kąsek dla jej wielbicieli i współtowarzyszy w myśleniu. A ja w tej drużynie nigdy nie byłam. Irytująca dla mnie jest ta galopada po tematach (choroba, fotografia, zmiana płci, feminizm, pisarstwo, społeczeństwo konsumpcyjne), to łączenie zjawisk poparte mętną dla mnie analizą (jak np. : faszyzm = tłumiona seksualność). Do tego pan Jonathan Cott, autor wywiadu, nieustannie popisuje się przed Sontag sypiąc rozmaitymi cytatami (od fragmentow jej twórczości przez Baudelaire‘a, Montaigna cytowanego w filmi Godarda, Blake’a itd.). Rozmowa dwojga eurydytów? Ok. Dla mnie nic z tego nie wynika, ale zakładam, że dla czytelników Susan Sontag może to być interesujący suplement do jej książek.

loobeensky | 2014-05-08

Książka w moim odczuciu o wiele lepsza od Dzienników. Aż się chce żreć rzeczywistość; tego jednak, że Sontag wybrała Projekt zamiast Życia chyba nigdy nie zrozumiem (choć takie rozróżnienie wydaje się trafiać w sedno). Olaboga.

Henrietta_Weissmann | 2014-12-14
Przeczytana: październik 2014

Interesujący wywiad z Sontag przeprowadzony pod koniec lat 70-tych, ciekawa więc jestem czy poglądy Sontag potem wyewoluowały (zmarła w 2004r.). Żeby w pełni rozkoszować się tym wywiadem należy jednak wcześniej zapoznać się przynajmniej z jej najważniejszymi esejami, czyli "O fotografii" i "Choroba jako metafora".

Wygląda na to, że nie doszło do jakiejś drastycznej autoryzacji, a potem niszczycielskiej redakcji, o czym świadczy np. pogubienie się Sontag w kwestiach feminizmu (a konkretnie w kwestii przypisania kobietom pisarstwa kobiecego, a mężczyznom męskiego), co nie zostało skorygowane i co przydaje wywiadowi autentyzmu.

Magdalena | 2014-11-30
Na półkach: Przeczytane, Nonfiction
Agnieszka | 2014-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Książka na którą czekałam, w której odnalazłam wiele swoich odczuć (a może przemyśleń, przecież myśl to forma odczuwania :D) ubranych w słowa, w które ja nigdy nie potrafiłam ich ubrać. Pożywka intelektualna, porusza myślenie, wciąga, poszerza spojrzenie. Polecam! Ogromny kunszt obojga interlokutorów.

Pisarki i pisarze polecają na Gwiazdkę

Jak co roku o tej porze podpowiadamy wam jakie książki warto kupić bliskim na prezent. Tym razem z pomocą przychodzą pisarki i pisarze. Zobaczcie jakie książki wybrali dla was Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Anna Kamińska, Jakub Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Alek Rogoziński, Bartosz Szczygielski i Paulina Wilk.

Dobrze wyjść z pisarzem: Susan Sontag

Życie jest tak ekscytujące i intensywne – wciąż trzeba się naginać i próbować wykroczyć poza siebie. Jak rzadko kto Susan Sontag wiedziała, o czym mówi, gdy wyraziła się w ten sposób w wywiadzie udzielonym Jonathanowi Cottowi.