Cejrowski. Biografia

Okładka książki Cejrowski. Biografia Grzegorz Brzozowicz
Okładka książki Cejrowski. Biografia
Grzegorz Brzozowicz Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Zysk i S-ka
2010-01-01
2010-01-01
Cejrowski

Okładka książki Bluszcz, nr 12 (39) / grudzień 2011 Joanna Bator, Grzegorz Brzozowicz, Katarzyna Enerlich, Józef Hen, Olga Jackowska, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Paweł Konnak, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Juliusz Machulski, Irena Matuszkiewicz, Zbigniew Mentzel, Piotr Metz, Mirosław Pęczak, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Marta Syrwid, Marta Szarejko, Dubravka Ugrešić, Agnieszka Wolny-Hamkało
Bluszcz, nr 12... Joanna Bator, Grzeg...
Okładka książki Muniek Grzegorz Brzozowicz, Zygmunt Staszczyk
Muniek Grzegorz Brzozowicz...

Trochę Cejrowskiego lubię, trochę nie, choć pan Wojciech nie wybaczyłby mi letnich uczuć. Mądrości mu nie brakuje, pewności siebie również, ale radykalność poglądów, które wszem i wobec rozgłasza niekiedy drażni.

Lubię, gdy Cejrowski staje się gringo wśród dzikich plemion, gdy opowiada o dżungli, zachwyca się prostotą życia mieszkańców Amazonii, przeciwstawiając jej zbytki cywilizacji białego człowieka. Ten Cejrowski jest zabawny, spostrzegawczy, otwarty.
Czasami jednak podróżnik przemienia się w fanatycznego kaznodzieję, który odpycha brakiem tolerancji wobec inności. Wówczas doznaję schizofrenicznego wrażenia, że jeden człowiek hoduje w sobie dwie osobowości. Nie wiem, jak traktować tego pana.

Bohater biografii Brzozowicza nie życzył sobie tej książki. Podobno... Dlaczego jednak tak często miałam wrażenie, że Cejrowski "maczał w niej palce"?
Jeśli ktoś liczy na ekscytujące fakty z życia WC, to się przeliczy. Cejrowski był, jaki jest, od czasów szkolnych. Świetnie sobie radził w każdym momencie życia. Był przedsiębiorczy, wyszczekany, myślący. Przodków miał ciekawych i też zaradnych.
To jest bardzo poprawna biografia. Momentami nudnawa.
Nieszczególnie mnie się podobała, ale może spodziewałam się przeczytać biografię podróżnika, a nie kombinatora (w dobrym znaczeniu tego słowa),który od maleńkości niemal wiedział, jak zarabiać pieniądze, a materialna strona życia nigdy nie była mu obca. Dopiero jak przeczytałam książkę Brzozowicza, uświadomiłam sobie, jak często Wojciech Cejrowski w swoich programach z cyklu "Boso..." porusza kwestię pieniędzy. A przecież w dżungli amazońskiej papierki i monety nie wydają się istotne...

Cejrowski strzeże swej prywatności jak lew, co się chwali, ale, niestety, traci na tym biografia Brzozowicza.

Do tej pory Wojciecha Cejrowskiego kojarzyłem głównie z "Boso przez świat" oraz z wywiadu z Frytką. Byłem świadomy, że jest kontrowersyjny, ale dopiero ta książka otworzyła mi oczy jak barwna i ciekawa jest to postać. Z Wojciechem Cejrowskim zgadzać się chyba w dzisiejszych czasach po prostu nie sposób, ale nie mogę mu odebrać tego, że jego historia jest intrygująca, a momentami wręcz inspirująca.

Nie będę oczywiście w ślad za książką streszczał życiorysu pana Cejrowskiego do 2010 (wtedy ukazała się książka),warto jednak powiedzieć, że nawet jak ktoś jest wrogiem postaw reprezentowanych przez Cejrowskiego (który ma na koncie takie wypowiedzi, jak np., że grzeszników należy zabijać),to jednak gorąco polecam tę lekturę, która w sposób lekki i przyjemny, z humorem, przybliża nam życie podróżnika.

Lektura jest błyskawiczna, nawet ja z moim ślamazarnym czytaniem przebiłem się przez nią w raptem kilka godzin: czcionka jest duża, w książce jest też dużo zdjęć. Mam pewne uwagi co do kompozycji, ponieważ podrozdziały porozrzucane są dość chaotycznie po książce, treść stara się iść chronologicznie, ale nie do końca. W treści zdarzają się błędy pokroju brakującego słowa albo pomylenia "ma" z "na", ale to błahostki. Notorycznie natomiast błędnie zapisywane są pełne daty.

Trochę zaskoczył mnie brak informacji na temat małżeństw Wojciecha Cejrowskiego. Wiem, że co najmniej sprawa z Beatą Pawlikowską byłaby ciekawa, ale być może autor nie chciał w książce prać brudów.

Podsumowując, polecam biografię Wojciecha Cejrowskiego jako dzieło lekkie, szybkie i ciekawe, nawet jego przeciwnikom. Wielokrotnie czytając uśmiałem się czytając cytowane wypowiedzi bohatera książki.

Ciekawa koncepcja pisania takiej biografii

Ciekawa koncepcja pisania takiej biografii

6/10 - niezła.

6/10 - niezła.

Bardzo barwne życie miał pan Wojtek... Książa bardzo fajna. Dowiedziałam się wielu ciekawych faktów.

Wojciech Cejrowski pozornie jest postacią znaną, a tak naprawdę nie wiedziałem o nim zbyt wiele. Na pozór to skandalista i podróżnik, a w rzeczywistości to głupawy dewota i biznesmen. Z książki wyłania się postać przede wszystkim faceta robiącego interesy, dla którego najważniejsza jest kasa i zysk.
Właściwie to Brzozowicz odwalił kawał dobrej roboty. Bo, co ważne, oceniam autora książki, a nie jej bohatera. Brzozowicz sięgnął do wielu źródeł, opracował skrupulatnie biografię Cejrowskiego od narodzin do 2010 r., i spisał to z biglem, poczuciem humoru, z lekkością. Starał się być obiektywny i ukazać zarówno jasne, jak i ciemne strony biografii WC. W ostatecznym rozrachunku i tak powstał uładzony życiorys, za co pierwsza * mniej.
Na pewno dla mnie największym atutem tej książki jest poukładanie życiorysu Cejrowskiego. Co, jak, gdzie; jak to się stało, że został radiowcem, człowiekiem telewizji, pisarzem, podróżnikiem. To wszystko ma jakieś związki przyczynowo-skutkowe, i tu Brzozowicz spisał się na piątkę z plusem. Wiele faktów poukładało mi się jak należy.
Jest też niewątpliwie książka pięknie wydana. Tak typowo "cejrowsko", jak książki podróżnicze WC. Za estetykę też plus.
Minus - to jednak szczątkowa biografia, tylko do połowy 2010 r. No i postać WC, która jest mi całkowicie obca ideologicznie i kulturowo. Osoba o tak ślepej wierze nie może być inteligentna, uważam go za twór ograniczony, nie reprezentuje poziomu akceptowalnego przeze mnie. Cejrowskiego nie lubię i nie szanuję.
Najlepszą recenzją tej książki niech będzie to, że cena okładkowa to 39,99 zł, a ja kupiłem ją (nową, w folii) na Poczcie za 5 zł. I to jako dodatek do czasopisma.

Właściwie to Brzozowicz odwalił kawał dobrej roboty. Bo, co ważne, oceniam...

Szkoda czasu. Miał rację WC, że ta książka mu się nie przysłuży. Jak ktoś miał wątpliwości, to już nie musi. Słabe.,

Biografia bardzo ciekawa, jednak nie przedstawia całego życia pana Wojciecha Cejrowskiego. Niewiele tu o podróżach czy jakiś prywatnych wspomnieniach samego pana Wojciecha. Nie wyraził on zgody na powstanie tej biografii. Wiele za to tu o jego telewizyjnych występach, ostrych wypowiedziach w prasie czy procesach sądowych, chociażby za obrazę prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Osobiście lubię pana Cejrowskiego za prawdziwość, obronę wartości katolickich i obronę życia, za przedsiębiorczość, za wspaniałe odcinki "Boso przez świat" i niezwykle ciekawe książki podróżnicze. Podoba mi się też to, że nie przeklina nawet, gdy jest zdenerwowany. Po lekturze tej książki zapamiętam go jako niezwykle zaradną i przedsiębiorczą osobę, która umie zadbać o swoje interesy.

Podobno niektórzy mają lepszy początek.
Czy mając swój początek
Pan Wojciech dobrze wybierał ?
Czy żyje mu się łatwiej niż gdyby wybrał karierę w korpo z dedlajnami i asapami, i kredytem w frankach?
Biografia (jak możecie się domyślać- nieautoryzowana),to naprawdę intrygującą pozycja.
Na dodatek jeszcze nie skończona.
Donald Trump powiedział:
"Skoro i tak musisz myśleć, dlaczego nie miałbyś myśleć wielkimi kategoriami?"
Może to gdzie jesteśmy, wcale nie zależy od tego jaki mieliśmy początek, ale jakimi kategoriami myślimy.
Wojciech Cejrowski ma zdecydowanie swoje kategorie. Nieco amerykańskie.

Książkę polecam. Bardzo ciekawa lektura.

Podobno niektórzy mają lepszy początek.
Czy mając swój początek
Pan Wojciech dobrze wybierał ?
Na dodatek jeszcze nie skończona.
Donald Trump powiedział:
"Skoro i tak musisz myśleć,...

Barwna postać, kontrowersyjna. Niedobry człowiek.

Barwna postać, kontrowersyjna. Niedobry człowiek.

• Biografie
  • 2011