biografia, rozmowa, Muniek, Staszewski, rock,
agnieszka

Pierwszy wywiad rzeka z buntownikiem polskiego rocka i dowód na niedawne słowa piosenki Muńka: „Nie jestem święty. Upadam, podnoszę się”. Kariera jego zespołu to pasmo sprzecznych doświadczeń, za które trzeba płacić cenę, także w życiu osobistym. Lider T.Love zdecydował się mówić o tej cenie. Nie jest to wywiad rzeka, który porządkuje i szczegółowo, w sensie historycznym, opowiada losy zespołu...

Nie jest to wywiad rzeka, który porządkuje i szczegółowo, w sensie historycznym, opowiada losy zespołu T.Love na tle innych popkulturowych zjawisk lat 80. To historia życia jego lidera, Muńka Staszczyka, bez którego bend ten nie mógłby zaistnieć ani przetrwać w jakiejkolwiek formie. Właśnie przez pryzmat biografii jego lidera, biografii przede wszystkim duchowej, przyglądamy się dziejom nie tylko tego jednego z kilku do dzisiaj najważniejszych zespołów rockowych w Polsce, ale także zawiłym, burzliwym i pełnym buntu dziejom lat po wprowadzeniu stanu wojennego. Wywiad Grzegorza Brzozowicza zmierza właśnie do uchwycenia istoty, ducha tamtego czasu wypływającego z kultury alternatywnej i wprost deklarowanej niezgody na niewolniczy system. To opowieść o pierwszych fascynacjach, szpanerskich postawach i uciekaniu od szarej rzeczywistości ludzi, którzy wchodzili w dorosłość w tamtych czasach.

źródło opisu: Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2011

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl

pocahontas_88 | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

Książka w moim odbiorze dobra, może zagorzałą fanką nie jestem ale "wywiad rzeka" bardzo dobry. Plus za chronologie, styl i szczerość. Nie oceniam ani muzyki ani tego jaki jest wokalista T-love. Oceniam jedynie książkę a ta umiliła mi ostatnie dwa dni, ciekawa historia która przybliżyła mi jeszcze bardziej lata 80-90 kiedy byłam zbyt mała by je pamiętać:).

Łukasz eM | 2017-02-01
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Dla każdego fana Muńka i T.Love pozycja zupełnie obowiązkowa, nie da się oderwać :)

Katarzyna Busłowska | 2016-05-11
Przeczytana: 05 maja 2016

Kto w tym kraju nie słyszał o Muńku? Sam Zygmunt Staszczyk jest tak samo popularny jak jego zespół, a może nawet bardziej. Muniek jest ikoną polskiej muzyki rockowej, choć nie jest wybitnym wokalistą i teksty też czasem pisze obciachowe. Jest za to autentyczny, a o to właśnie chodzi w rock and rollu. Tylko to, co prawdziwe ma szansę przetrwać próbę czasu i zmieniające się mody.

„Muniek” to bardzo przystępnie zredagowany wywiad rzeka. Przede wszystkim podobało mi się to, że rozmowa toczyła się w porządku chronologicznym. Dzięki temu nawet osoba, która nie jest zagorzałym fanem T.Love i samego Zygmunta Staszczyka nie gubi się w opowieści bohatera. Z drugiej strony wszystko przebiegało płynnie i podczas czytania nie ma się wrażenia, że Grzegorz Brzozowicz kierował rozmową i na siłę tę chronologię wprowadzał.

Pozytywnie zaskoczyło mnie to, że opowieść Muńka pozbawiona jest tej martyrologii wszechobecnej we wspomnieniach polskich rockmanów z czasów PRLu. Nie było rozprowadzania...

SarkonPL | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Kontynuując postanowienie noworoczne: przeczytam wszystkie posiadane przeze mnie biografie muzyków rockowych w tym roku, tym razem na tapetę wziąłem Zygmunta Staszczyka.

Do książki podchodziłem od razu po przeczytaniu : Chlałem, ćpałem i przetrwałem Macieja Maleńczuka. O tamtej książce już się wypowiedziałem...

Czas na Muńka. Aby nie spojlerować, napiszę, że dostajemy w swoje ręce książkę poprowadzoną w sposób luźny swobodny. Tak jakbyśmy to My pytali Muńka o te wszystkie rzeczy i przygody. Jakbyśmy razem siedzieli sobie na kanapie i opowiadali historie. Duży plus. Przez książkę można przelecieć szybko i nie stracić najważniejszych wątków.

Dzięki tej lekturze, poznałem czym kierował się autor tworząc Kinga, Warszawę czy Chłopaki nie płaczą. Dowiedziałem się jakie były pierwsze wpływy muzyczne i jak wyglądało wchłanianie zachodu przez komunistyczną Polskę. Dowiedziałem się, że T.Love to nie był pierwotny projekt Muńka. Poznałem jego przekonania religijne i polityczne. I...

maja | 2015-04-08
Przeczytana: 05 marca 2014

Bardzo lubię i szanuję Muńka. Jest to gościu, który na tle tego całego showbizu się się nie zeszmacił i nie sprzedał. Mam na myśli jego podejście. Wydaje się być naprawdę spoko gościem i ta książka mnie w tym utwierdza. Duże pięć dla Munia i dla Pana co mu zadawał pytania również :)

kotowkat | 2014-01-12
Przeczytana: 15 grudnia 2013

książka o Muńku, także kto ma przeczytać to się nie zawiedzie,taka pozycja na jeden wieczór.

Herbi | 2013-11-21
Przeczytana: maj 2013

Muńka uwielbiam od zawsze. Jest takim kolesiem, który z każdym znajdzie nić porozumienia. Dogada się i z profesorem i z gościem spod budki z piwem, bo choć szkoły pokończył, w głębi ducha pozostał po prostu chłopakiem z osiedla i myślę, że to nie jest poza.

Książkę czyta się błyskawicznie. Brzozowicz pełni w tym wywiadzie rolę pomocniczą, czyli taką jak trzeba. Nie rozgaduje się, nie zadaje pokrętnych pytań, daje się w pełni wypowiedzieć rozmówcy.

A Muniek nawet proste życiowe, podwórkowe, szkolne czy koncertowe sytuacje relacjonuje w taki sposób, że trudno sie oderwać. Dla każdego miłośnika naszego rodzimego rock and rolla jest to pozycja obowiązkowa.

A ja nadal nie mogę sobie uzmysłowić jak to się stało, że Muniek, którego zacząłem słuchać tak przecież niedawno - w jakimś 1990-1991 roku (miałem wtedy lat 11-12, Muniek 27-28)- skończył właśnie 50-tkę. Może ktoś mi wytłumaczy, co?

Marcin Lipigórski | 2013-10-20
Przeczytana: 2011 rok

Lubie muńka coraz bardziej. Mądrzeje chłop na starość. Książkę czyta się przyjemnie. To jak podróż w czasy szkolne...

oło | 2013-09-06
Przeczytana: 2013 rok

I LOVE T.LOVE! Znam ich od 7 roku życia.(Nie przeczytałam nawet połowy). :)

Tomek_DeVito | 2012-09-03
Przeczytana: 2011 rok

jako rekomendację tej książki proponuję przeczytać tekst Piotrka znajdujący się poniżej, idelanie to ujął...

"Fantastycznie się czyta. Żadnej cenzury. Żadnego marudzenia. Muniek jest szczery do bólu. I ciągle udowadnia, że mu szajba nie odbiła i pamięta skąd pochodzi. Spowiedź staruszka w którym nadal siedzi szalony dzieciak. Polecam."