Piekło Dakaru

978-83-7778-150-0
Rajd Paryż Dakar
literatura faktu
Matacz

RAJD DAKAR to impreza wielkością niewiele ustępująca Igrzyskom Olimpijskim. Miliony widzów śledzi jej przebieg i w mediach i na trasie. Co roku całkowicie dobrowolnie około tysiąca osób wsiada w kilkaset bardzo różnych pojazdów i próbuje pokonać Pustynię Atacama i skaliste Andy, a dawniej Saharę, czyli miejsca dla motoryzacji niedostępne. Znakomita większość z nich nie daje rady. Padają ze zmęczenia lub tracą swe też padające z wysiłku pojazdy. Zostawiają na pustyni zdrowie, pieniądze i marzenia. Ale za rok, nie patrząc na krew, pot i łzy, by coś sobie udowodnić – wracają. Że Dakar to szaleństwo? A co złego jest w szaleństwie? Od kilku lat o zwycięstwo w Dakarze walczy Krzysztof Hołowczyc. Na razie, choć wielki sukces wydaje się tak blisko, różne dramatyczne przygody to zwycięstwo mu odbierają. O tych przygodach i o Dakarze, jako chorobie nieuleczalnej, jest ta książka.

źródło opisu: http://www.guj.pl/

źródło okładki: http://www.guj.pl/

Sent | 2014-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Po przeczytaniu tej książki mam trochę mieszane uczucia.
Na pewno ukazuje ona wiele ciekawych historii i faktów z tras tego najtrudniejszego rajdu świata i to jeszcze opisanych przez człowieka, który wygrał jego etap i był jego liderem. Ale moim zdaniem za dużo jest w niej suchych faktów, skupiania się na rzeczach dotyczących techniki czy wynikach. Brakowało mi bardziej szczegółowego opisu Dakaru "od kuchni" (co nie znaczy, że tego nie ma, ale czuć niedosyt).
Ta książka ma swój cel marketingowy, co ma też zapewne wpływ na jej treść - przypomina czasami foto-album.
Pod koniec książki irytujące były już informacje o tym, że "fabryczne załogi mają większy budżet, ale nasz sponsor...." czy "czuję się dobrze na tych nawierzchniach, bo pochodzę z rajdów".
Najciekawszy rozdział to ten o odwołaniu rajdu w 2008 roku, ale to pewnie dlatego, że nie można było opisać ile kilometrów miał odcinek, a główną rolę grały emocje, bardzo dużo emocji.
Dla tych, którzy interesują się Dakarem, bardzo...

Matacz | 2012-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

"Piekło Dakaru" w bardzo konkretny sposób obrazuje czym tak naprawdę jest ten morderczy rajd. Autor przedstawia historię swoich startów i swoje spostrzeżenia na temat tej imprezy. Relacja jest napisana w sposób rzeczowy, bez zbędnych, romantycznych opisów piękna pustyni, co dla niektórych może być wadą, lecz dla mnie jest zaletą. W końcu nie jest to książka o Afryce, czy Ameryce, lecz o twardym i wyczerpującym ściganiu. Po przeczytaniu nabrałem zdecydowanie większego szacunku do wszystkich uczestników, a w szczególności do autorów :)
Książkę serdecznie polecam!

MikaF1 | 2014-02-23

Niesamowicie wciąga. I nie tylko fanów motorsportu! Sprawdzone - pożyczyłam koleżance, która ją wręcz wchłonęła. ;) Kiedy pierwszy raz zaczęłam czytać - nie mogłam się oderwać. Polecam.

skun | 2015-09-21
Przeczytana: 16 lipca 2015

Jest to relacja Hołka z jego starów w rajdzie Dakar w latach 2005 - 2012. Wciąga od samego początku.
Brak tu wodolejstwa, zbędnych opisów i nudnych dialogów, tylko jak sam Dakar konkretnie i dynamicznie. Krzysztof odkrywa przed czytelnikiem prawdziwe oblicze rajdu, które jest bardzo odmienne od tego prezentowanego w telewizji. Oprócz opisów wszystkich startów, jako uzupełnienie dostajemy bardzo dużą ilość ciekawych zdjęć, mapki rajdów ale przede wszystkim wciągającą lekturę.

MarK1989PL | 2015-11-05

Ciekawa książka dla fanów Hołka, sportów motorowych i Dakaru. Można dowiedzieć się sporo smaczków odnośnie udziału w imprezie i przygód na niej naszego kierowcy rajdowego. Wszystko okraszone świetnymi zdjęciami. Arcydzieło toto nie jest, w dodatku treści samej w sobie też nie jest bardzo dużo, ale dla fanów na pewno polecam.

damian | 2017-01-01
Przeczytana: grudzień 2016

Jesteś fanem motoryzacji przeczytaj, jesteś psychofanem ocenisz ją na 8

| 2013-05-20
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Szczerze to spodziewałem się czegoś lepszego. Myślałem że pan Hołowczyc, którego bardzo cenię jako kierowcę rajdowego, podzieli się tym, jak wygląda Dakar od kuchni. Oczywiście takie wątki w książce się pojawiają, ale głównie całość skupia się na wynikach, które tak na prawdę można sprawdzić w Internecie. Spodziewałem się, że dzięki tej książce dowiem się czegoś więcej na temat tego trudnego rajdu, ale niestety tak się nie stało.

Anna Grochal | 2012-06-18
Przeczytana: 15 czerwca 2012

Książka napisana przez mężczyznę, więc rzeczowo, skrótowo, konkretnie. Mniej w książce emocji, dużo relacji, swojego rodzaju spis dakarowych startów. Nie porwała mnie zbytnio.

Uważam, że jednak mimo wszystko, warto zapoznać się z nią i spojrzeć na Dakar od strony udziału przy ogromnym wsparciu sponsorów i teamów.

Ika | 2013-04-05
Przeczytana: 2012 rok

Dla fanów motosportu a'la Dakar czyta się bardzo dobrze. Rodzinne tradycje rajdowe obciążają mnie wieloletnią motopasją, więc czytając Hołka, mam jeszcze większą ochotę zjawić się na Dakarze, by choć przydać się do omiatania silników z fech-fech'u...

Polecam i czekam na kolejne!

Adub | 2015-03-06
Przeczytana: 01 marca 2015

Brawo Hołek ! - Można tutaj zrozumieć miłość do zapachu benzyny i piękną pasję do motoryzacji, bardzo fajna książka - szkoda tylko, że kończy sie na 2012 no i te reklamy. Niestety występ na Dakarze kosztuje.