Lubimyczytać.pl to:
społeczność 372 tys. zakochanych w książkach
ponad 663 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Długi marsz

Długi marsz

Autor:
szczegółowe informacje
wydawnictwo
Gord
data wydania
ISBN
978-83-932574-0-9
liczba stron
270
kategoria
Literatura piękna
język
polski
typ
papier
7.4 (513 ocen i 63 opinie)

Opis książki

Wiosną 1941 roku autor, 26 - letni polski porucznik kawalerii, organizuje ucieczkę z obozu nr 303 na Syberii. Towarzyszy mu sześciu więźniów z różnych krajów, w tym jeden obywatel USA. Uciekinierzy przedzierają się na południe przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, do brytyjskich Indii - ponad 6000 km. Nie mają mapy ani kompasu, jedyny ich ekwipunek to siekiera i nóż. Codzie...

Wiosną 1941 roku autor, 26 - letni polski porucznik kawalerii, organizuje ucieczkę z obozu nr 303 na Syberii. Towarzyszy mu sześciu więźniów z różnych krajów, w tym jeden obywatel USA. Uciekinierzy przedzierają się na południe przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, do brytyjskich Indii - ponad 6000 km. Nie mają mapy ani kompasu, jedyny ich ekwipunek to siekiera i nóż. Codziennie czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa. Mimo wielkiej woli przeżycia, odwagi i wytrzymałości fizycznej nie wszystkim uda się osiągnąć cel. Książka Sławomira Rawicza zrobiła zawrotna karierę, została przetłumaczona na 25 języków i obok relacji z wypraw Scotta czy Shackletona weszła do światowej klasyki książek o heroicznej walce człowieka o przetrwanie w skrajnych warunkach. Stanowiła inspirację dla wielu znanych współczesnych podróżników. Trasę ucieczki bohaterów książki przemierzało kilka ekspedycji. Mimo kontrowersji i zagadek wiążących się z książką i jej autorem "Długi marsz" pozostaje fascynującą opowieścią. Szczególną popularnością cieszy się w USA, gdzie od kilku lat znajduje się na listach bestsellerów. "Autor jest poetą o duchu ze stali". The New York Times "Książka o godności i męstwie ludzi dążących do wolności". Los Angeles Times W 2010 r. Na podstawie "Długiego marszu" powstała hollywoodzka superprodukcja - film p.t. "Thae Way Back", zrealizowany przez wybitnego reżysera Petera Weira, z udziałem gwiazd światowego kina, m.in. Collina Farrela, Eda Harrisa, Jima Sturgessa i Saoirse Ronan.

 

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

pokaż więcej

Inne wydania

Polecamy

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie i aktywności czytelników
książek: 640
bibliofilka | 2011-03-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 marca 2011

Ja miałam dość mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Losy Rawicza, polskiego oficera kawalerii w kampanii wrześniowej, były podobne do setek tysięcy żołnierzy i cywilów, którzy trafili, znajdując się pod sowiecką okupacją, do więzień. Sfingowane procesy, najczęściej z zarzutem szpiegostwa i działań na szkodę państwa sowieckiego, kończyły się jeśli nie wyrokami śmierci, to w najlepszym wypadku gułagiem. Tortury w więzieniu w Charkowie i moskiewskiej Łubiance, następnie droga na Sybir do obozu nr 303 koło Jakucka pod Kołem Podbiegunowym. I z tego obozu udaje mu się uciec. Jemu i sześciu innym. W końcu siedem osób: trzech Polaków, Amerykanin, Łotysz, Litwin i Jugosłowianin. Jedyne wyposażenie to nóż i siekiera, skromny prowiant. I ponad 6 tysiące kilometrów. Na południe przez arktyczną Syberię, wzdłuż Bajkału, poprzez Mongolię, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, aż do miejscowości Kalkuta. Ten dystans Rawicz wraz trzema towarzyszami pokonał w rok, na piechotę.

Znamy wielu podró...

książek: 164

Jako książkę przygodową polecam, bo to przyjemna lektura.

Czyta się ją lekko, z zainteresowaniem co spotka bohaterów za kilka kartek, czy im się uda. W moim przypadku czytanie było atrakcyjniejsze, ponieważ robiłem to kiedy nad Polską szalał orkan Ksawery. Wichura i śnieg tworzyły dodatkową atmosferę pozwalającą wczuć się w fabułę książki.

Można w niej zauważyć 2 części, dostarczające zupełnie różnych wrażeń.
W pierwszej, kiedy uciekinierzy idą przez Syberię wyraźnie dominuje chłód tej krainy i strach przed wykryciem i pościgiem. Sytuacja zmienia się kiedy bohaterowie przekraczają granicę rosyjsko-mongolską. Wtedy czyta się ją jak dobrą książkę przygodową. Nadal jest niepewność losu ale nie ma tego wszechogarniającego strachu ściganego zwierzęcia.

Niestety cały czas powraca myśl, że nie są to oryginalne wspomnienia Rawicza, tylko historia człowieka który to naprawdę przeżył - Witolda Glińskiego. Porównując historie innych łagierników, nie koniecznie uciekinierów, bardzo łatwo mo...

książek: 127
Nicole | 2012-02-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: styczeń 2011

Brawurowa ucieczka, roczna wędrówka, ponad 6 tys km, ból, cierpienie, bezradność i skrajność.
Najbardziej wciągające wspomnienia jakie miałam okazję czytać, aż powracające w snach. Bez względu na prawdziwość fabuły, bohatera i autora.

Sama historia książki i okoliczności jej powstania już są intrygujące. Okazuje się bowiem, ze to mistyfikacja, że Sławomir Rawicz nigdy z obozu nie uciekł lecz został z niego zwolniony. Całe jego życie wydaje się być kłamstwem tak wiele informacji o nim jest sprzecznych. Owym uciekinierem bowiem miał być żołnierz Witold Gliński. Rawicz nie mógł się bronić ani udowadniać racji, ponieważ zmarł zanim odkryto ową 'prawdę'. Wielu specjalistów twierdzi również, że niemożliwy był tak wielki dystans do przejścia w ciągu tak krótkiego czas i w tak ciężkich warunkach geograficznych.
Książka natomiast powstała gdy cały świat poszukiwał dowodów na istnienie Yeti. Rawicz wysłał list do redakcji, że możliwe iż widział coś podobnego. Po roku rozmów z jednym z dziennik...

książek: 1363
Jowi | 2012-11-03
Przeczytana: 31 października 2012

Książka po prostu - bardzo dobra i warta polecenia, ukazująca, ile jest w stanie dokonać człowiek i jakie trudy znieść, ta książka to - wola życia, pokonanie własnych słabości, chęć przetrwania... to wszystko czyni tę powieść niepowtarzalną. Dla wolności gotowi byli ponieść śmierć - to przepiękny obraz człowieka, którego nigdy zniewolić się nie da. REWELACYJNA! :)

książek: 714

Kiedy zaczynałam czytać tę książkę, miałam wrażenie że trzymam w ręku coś podobnego do "Innego świata". Jednak początek był mylny. Od momentu ucieczki książka stała się po prostu wciągająca. Zastanawiało mnie, czy wszyscy dotrą, kto przeżyje, a przede wszystkim: jak? Bez żadnych środków, w tak ciężkich warunkach.. W dzisiejszych czasach jeśli ktoś decyduje się na długą wędrówkę czy pielgrzymkę przygotowuje się do tego przez określony czas. A tu: grupa ośmiu osób stanęła przed ogromnym wyzwaniem, które dotyczyło ich życia. Przemierzyć niemalże całą Azję pieszo - dla mnie to niewyobrażalne. Przeżyli trudne chwile, chwile załamania, a jednocześnie nie brakło im momentów radości.

Świetna książka, polecam wszystkim.
Uważam, że tak jak "Inny świat", tak samo ta książka powinna zostać włączona do lektur szkolnych. Jak dla mnie jest o wiele ciekawsza.

książek: 1286
Chassefierre | 2013-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Nie chciało mi się wierzyć, że Rawicz ukradł historię Witoldowi Glińskiemu (to skrajna podłość, kraść komuś pomysł, ale jak okreslić kradzież p r z e ż y ć?) - nie chciało mi się w to wierzyć do momentu przeczytania książki.

Po lekturze (mam nadzieję, że nikt nie zacznie ''przygody'' z literaturą łagrową od tej książki) ,,Długiego marszu'' można dojść do następujących (błędnych) wniosków:
- ci Rosjanie wcale nie byli tacy źli, skoro wydawali autorowi kilogram chleba za lekką (w warunkach łagrowych) pracę
- w łagrach nie istniał dosłownie żaden rygor (poza hasłem ''krok w prawo, krok w lewo - zastrzelimy cię'')
- ba! w zasadzie łagry przypominały obóz survivalowy
- zima na Syberii wcale nie jest taka mroźna, jak się może wydawać
- w łagrach można było otwarcie krytykować radziecki socjalizm (i nie dostawało się za to kuli w łeb, ani dodatkowego wyroku, bowiem ''ci Rosjanie wcale nie byli tacy źli'')
- urki i suki są mitem; do łagrów trafiali tylko dobrze wykształceni, dobrze wychowan...

książek: 268
Justyna | 2013-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2013

Pierwsza moja myśl po zamknięciu tej książki to myśl, że to nie mogło się zdarzyć naprawdę, żaden człowiek nie jest w stanie dokonać czegoś takiego. I może gdybym nie wiedziała, że historia ta jest autentycznym wspomnieniem pana Rawicza w życiu bym w nią nie uwierzyła. "Długi marsz" to historia prawdziwa, historia mocna, historia ciężka i... historia piękna. Opowieść o ponadludzkich niemal wyczynach, ale przede wszystkim o cudownej przyjaźni, o całkowitym poleganiu tylko na sobie. Okraszona pięknymi opisami nieznanego Nam dalekowschodniego krajobrazu i gościnnych, pomocnych kultur: mongolskiej, chińskiej i indyjskiej.

książek: 418
Meehoow | 2013-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Doskonała... oczywiście jako fikcja literacka. W świetle ostatnich ustaleń ani Rawicz ani Gliński nie odbyli tej pasjonującej i tragicznej wyprawy, bo prawdopodobnie nie miała ona miejsca w ogóle. W tej kwestii polecam witrynę Sybirak1940, której Autor przebywał w opisywanym w książce specposiołku Kriesty i widywał głównego bohatera, nawet wówczas, gdy ów właśnie miał odbywać swój Długi Marsz... Doskonała, bo zwięzła, surowa, płynna i wciągająca.

książek: 18
Grzegorz | 2011-10-10
Przeczytana: 30 września 2011

Bez względu na to czy mamy do czynienia z literaturą faktu czy z fabułą (przeszli przez Himalaje ? zobaczyli yeti?)
bez względu na to kto jest prawdziwym autorem powieści (Stanisław Rawicz? Ronald Downing?), a kto rzeczywistym bohaterem tych wydarzeń (Slav Rawicz? Witold Gliński?) , warto, że powstało kolejne świadectwo o radzieckim systemie represji, który dotknął w czasie II wojny światowej wszystkie narody, które stanęły na drodze ZSRR; warto, że powstała opowieść o udanej ucieczce z GUŁAG-u (obóz nr 303) siedmiu jego więźniów. Największą wartością tej opowieści jest opis uciekinierów, którzy znaleźli się w ekstremalnych warunkach,niczym rozbitkowie na bezludnej wyspie, którzy muszą sobie sami radzić, dysponując tylko tym co mieli na sobie i co mogli wynieść z obozu (kufajka, hubka, zgromadzony chleb, nóż, siekiera), a przemieszczając się na orientację spod koła podbiegunowego na południe w stronę Indii, pokonali Syberię, Mongolię, pustynię Gobi, Tybet, i w końcu Himalaje (!), by w...

książek: 1047
Proteus | 2014-02-26
Na półkach: Przeczytane

Mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki.
Jako historia opowiedziana, opisana - znakomita.
Wątpliwości ? Oczywiście.
Do tego cała otoczka z niejasnością/skandalem/kradzieżą historii jakiej prawdopodobnie/ponoć dokonał Autor.

Jest MI wstyd jako CZYTELNIKOWI, że tak wspaniała historia jest okraszona/umazana sama w sobie/wokół siebie taką ilością dziegciu. Wstyd mi bo chciałem polskich Bohaterów, przez duże B, krwistych, szlachetnych i silnych, a okazuje się że mogło być chudo i obłudnie.


Załóż konto za darmo!
Utwórz konto
Rejestrując się w serwisie akceptujesz regulamin i zgadzasz się z polityką prywatności.

Pobierz aplikację mobilną

Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Kalendarium literackie
 • Sven Hassel
  97. rocznica
  urodzin
  Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
 • Antoni Libera
  65. rocznica
  urodzin
  Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
 • Katarzyna Rygiel
  39. rocznica
  urodzin
  Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
 • Kazimierz Smoleń
  94. rocznica
  urodzin
 • Jerzy Andrzejewski
  31. rocznica
  śmierci
  Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
 • Daphne du Maurier
  25. rocznica
  śmierci
  Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
 • Jonasz Kofta
  26. rocznica
  śmierci
  Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
 • James Graham Ballard
  5. rocznica
  śmierci
  (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
 • Ladislav Klíma
  86. rocznica
  śmierci
  Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
 • George Gordon Byron
  190. rocznica
  śmierci
  Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
 • Tadeusz Rittner
  93. rocznica
  śmierci

Znajdź nas na Facebooku

zgłoś błąd zgłoś błąd