Uzdrowiciel

Wydawnictwo: Albatros
Parantaja
literatura fińska
Ophelia

Przyszłość. Na świecie nastąpiły nieodwracalne zmiany klimatyczne i jedynym możliwym jeszcze miejscem do życia jest daleka północ. Helsinki nęka półroczna pora deszczowa. Wiele dzielnic zdewastowały powodzie, powoli kończą się zapasy wody pitnej i jedzenia, a po mieście grasuje morderca o pseudonimie Uzdrowiciel, który w ramach zemsty za zmiany klimatyczne zabija prezesów korporacji i ich rodziny.

Podczas zbierania materiałów do reportażu na ten temat, na dwa dni przed Wigilią znika dziennikarka helsińskiej gazety, Johanna Lehtinen. Jej zaginięcie niepokoi jedynie jej męża, mało znanego poetę, Tapio Lehtinena. Ponieważ zarówno przełożony Johanny, jak i policja mają związane ręce,mężczyzna samotnie wyrusza na poszukiwania. Po nitce do kłębka odkrywa, że jego ukochaną i głównego podejrzanego – uznanego za zmarłego studenta medycyny Pasiego Tarkiainena, łączyło kiedyś uczucie, a najlepsi przyjaciele coś ukrywają…

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1222,1729,uzdrowiciel.html

Gabriela P | 2015-07-18
Przeczytana: 07 lipca 2015

Kryminały nie są moim ulubionym gatunkiem literackim, a jednak ciągle po nie sięgam. Albo jestem nienormalna, albo przeczuwam, że w końcu znajdę tak długo wyczekiwaną perełkę, zdołam się zachwycić i zakochać w jakiejś historii… Niestety. Częściej trafiam na słabizny, niż prawdziwie dobre kryminały. Co nie oznacza, że zamierzam przestać szukać.

„Uzdrowiciel” Antii Tuomainena zapowiadał się wybornie.

„Kiedy nabrałem całkowitej pewności, że Johannie coś się stało? O czwartej w nocy, zbudzony szczekaniem sfory psów? Dwie godziny później, przy kawie, kiedy oczekiwanie na sen wymagało więcej wysiłku niż wstanie z łóżka? A może podejrzenie narastało wciągu dnia, gdy mechanicznie wykonując swoją pracę, spoglądałem co minuta na milczący telefon?”

Tapio Lehtinen to mało poczytny poeta. Nie ma szczęścia w zawodzie jaki sobie wybrał, co innego z miłością. Jego piękna żona – Johanna, dziennikarka helsińskiej gazety – stanowi centrum jego świata. Nic dziwnego, że ten świat, i tak ledwo...

Nana | 2015-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Męczyłam ją prawie miesiąc, a biorąc pod uwagę, że mam wakacje i ta książka jest naprawdę niewielka - musiało to o czymś świadczyć... Na początku byłam zachwycona - samym pomysłem i ideą tej lektury, ale jeśli już chodzi o wykonanie... To ta książka raczej nie należy do "kipiących akcją", ale i tak nie narzekam - bo jak na pozycję z biedronki za 10 zł, to dobre czytadło na plażę :)

Tomek | 2017-03-07

Harlan Coben w krainie „Blade Runnera”. Romantyczny familijny dramat noir rozgrywający się w rozpadającym świecie jutra. Rzecz warta przeczytanie z trzech powodów. Pierwszy to oczywiście wciągająca, bardzo „cobenowska” historia tajemnicy, zbrodni i miłości. Panowie poczują tu dreszczyk emocji, zaś panie mogą nawet uronić łzę. Drugi to inteligentne rozegranie dramatów rozgrywających się naszym realnym świecie – od rozpasanej, wciąż nakręcającej się konsumpcji, przez efekt cieplarniany aż do kryzysu emigracyjnego.
Czytając „Uzdrowiciela” widać, że los naszej planety jest dla Antti Tuomainena ważny. Pisarz widzi i ostrzega, do czego możemy doprowadzić naszą chciwością, bezmyślnością oraz żarłocznością. Jednak „Uzdrowiciel” nie jest ani przez chwilę ekologiczną czy antykorporacyjną agitką. Konsekwencje naszego rozpasania są dla fińskiego pisarza tylko atrakcyjną dekoracją dla rozgrywającego się dramatu. Sztafażem mającym podkreślić naszą rozpaczliwą niemoc wobec codzienności. Niemoc...

kajkosz | 2015-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Antti Tuomainen przedstawia Helsinki, jak i cały świat w nieodległej przyszłości, kiedy udało nam się już całkowicie zniszczyć środowisko, a to poprowadziło również do rozkładu społeczeństwa. Mroczna to wizja, ale też niepokojąco prawdopodobna. Warto wspomnieć, że autor zbudował Helsinki przyszłości w oparciu o faktyczne plany rozwoju miasta.
Na tym tle rozgrywa się dramat, kiedy Tapani próbuje odnaleźć swoją zaginioną żonę. Nie jest to jednak typowy kryminał, według mnie również nie thriller.
Książkę przeczytałam w wersji anglojęzycznej, nie wypowiem się więc na temat polskiego wydania i jakości tłumaczenia; pióro jest jednak prowadzone lekko i sprawnie. Ponieważ główny bohater jest poetą, styl w jakim się wypowiada nie razi (choć nie jest to styl przesadnie kwiecisty, nie zniechęca!).
Powieść czyta się szybko i z zaciekawieniem, a dwuznaczne zakończenie pozostawia pewien niedosyt.

willa | 2017-04-28

Powieść została uznana za najlepszą powieść fińską 2011 roku. Teraz po lekturze śmiem twierdzisz, że jest wiele lepszych. Ale jest to moje skromne zdanie.

Akcja powieści została umiejscowiona w nieodległej przyszłości, kiedy to świat zmienił się pod wpływem zmian klimatycznych i jedynym miejscem do życia stała się północ. Helsinki, w których dzieje się akcja także nie były oszczędzone pod wpływem tej katastrofy. Miasto jest niszczone przez powodzie, kończą się zapasy wody pitnej i jedzenia a jakby tego było mało po mieście grasuje morderca, któremu nadano pseudonim Uzdrowiciel, który winą za zmiany klimatyczne obarcza prezesów korporacji i to na nich się mści zabijając ich całe rodziny.

Jedna z dziennikarek helsińskiej gazety - Johanna Lehtinen znika podczas zbierania materiałów do reportażu na ten temat. Jej zniknięcie bardzo niepokoi jej męża - Tapio i chyba tylko jego. Policja jak i jej przełożony mają związane ręce, poza tym mają ważniejsze sprawy na głowie. Tapio jest...

Kamila Kozaczyk | 2015-08-11
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Książka słaba, bardzo przeciętna. Została nominowana do Nagrody Szklanego Klucza, czyli Najlepszej Skandynawskiej Powieści Kryminalnej Roku, czyżby tak słabo było ze skandynawskimi kryminałami?
Książka, mimo obietnic zawartych na okładce, nie trzyma w napięciu, historii miłosnej brak, z książką detektywistyczną ma niewiele wspólnego...
Jest i jeden plus powieści - jest krótka i w sam raz można wziąć ją w krótką podróż:)

| 2015-08-05

„Ktoś kiedyś powiedział, że człowiek nie żył, jeżeli za młodu nie był idealistą, ani też niczego się z życia nie nauczył, jeżeli na starość nie stał się konserwatystą”.
„Uzdrowiciel” to druga i przedostatnia jak dotąd książka w dorobku fińskiego autora Antti Tuomainena, która niedługo po wydaniu zyskała miano najlepszej fińskiej powieści kryminalnej 2011 roku.
Jej akcja rozgrywa się w Helsinkach, dotkniętych katastrofalną w skutkach półroczną porą deszczową. Dziennikarka Johanna Lehtinen, zajmująca się sprawami morderstw popełnianych przez tytułowego Uzdrowiciela, znika dwa dni przed Wigilią Bożego Narodzenia. Jej mąż Tapio, parający się pogardzanym zajęciem poety, rozpoczyna trudne poszukiwania. Na tę trudność składa się nie tylko fakt, że zaginięcie nastąpiło tak nagle, że kompletnie nie wie gdzie poszukiwania rozpocząć, ale też ogólnoświatowa postępująca apokalipsa pogodowa. Świat przedstawiony przez autora jest iście przerażający – nieustające opady deszczu spowodowały powódź...

tombak90 | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Katastroficzny klimat na pewno sprawi, że bardziej zapamiętam tę powieść. Ale nie podobał mi się opis akcji. Bohater zbyt wiele rzeczy "ukrywał" przed nami i w sumie przez większość scen nie wiedziałem, gdzie on do cholery lata, co dokładnie chce osiągnąć i w jaki sposób na to się przyczynić do znalezienia żony.

terbar | 2016-04-18
Przeczytana: 27 lutego 2016

Czy to aby najlepsza fińska powieść kryminalna? Nie przeczę- ciekawa. Z pewnością są lepsze! Tę zapamiętam ze względu na opisy zmian klimatycznych. Trochę dreszcze miałam, gdy pomyslałam, że tak może być. Przecież i my , współcześni lekceważymy wołania o ratunek dla Ziemi.

AvaSenle | 2017-09-22
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2017

Momentami ją męczyłam. I nie zrozumiałam zakończenia.