Uzdrowiciel

Wydawnictwo: Albatros
Parantaja
literatura fińska
Ophelia

Przyszłość. Na świecie nastąpiły nieodwracalne zmiany klimatyczne i jedynym możliwym jeszcze miejscem do życia jest daleka północ. Helsinki nęka półroczna pora deszczowa. Wiele dzielnic zdewastowały powodzie, powoli kończą się zapasy wody pitnej i jedzenia, a po mieście grasuje morderca o pseudonimie Uzdrowiciel, który w ramach zemsty za zmiany klimatyczne zabija prezesów korporacji i ich rodziny.

Podczas zbierania materiałów do reportażu na ten temat, na dwa dni przed Wigilią znika dziennikarka helsińskiej gazety, Johanna Lehtinen. Jej zaginięcie niepokoi jedynie jej męża, mało znanego poetę, Tapio Lehtinena. Ponieważ zarówno przełożony Johanny, jak i policja mają związane ręce,mężczyzna samotnie wyrusza na poszukiwania. Po nitce do kłębka odkrywa, że jego ukochaną i głównego podejrzanego – uznanego za zmarłego studenta medycyny Pasiego Tarkiainena, łączyło kiedyś uczucie, a najlepsi przyjaciele coś ukrywają…

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1222,1729,uzdrowiciel.html

Nie wiem do końca jak ocenić tę książkę. Na początku nie chciała mnie wciągnąć ale końcówkę czytałam już z zapartym tchem. Fabuła nie przekonała mnie. Wydała mi się naciągana i udziwniona a narracja pierwszoosobowa nie ułatwiała mi czytania. Wiem, że fińskie kryminały są specyficzne, nawet na tle innych skandynawskich historii tego typu ale ''Uzdrowiciel'' przebił chyba wszystko co czytałam rodem ze Skandynawii.

LetMeRead | 2019-03-03
Przeczytana: 03 marca 2019

Pierwszy raz przeczytałam „Uzdrowiciela” kilka lat temu. Od tamtej pory Antti Tuomainen stał się jednym z ważniejszych dla mnie autorów, mam też kolejne trzy jego powieści, z których najnowsza ukazała się w Polsce 20 lutego. I właśnie z tego powodu, zanim oddam się przyjemności jej poznania, postanowiłam przypomnieć sobie „Uzdrowiciela”. Z pierwszej lektury pamiętałam zarys fabuły – i ogromne wrażenie, jakie ta książka we mnie pozostawiła. Ponowna lektura przypomniała fabułę, a wrażenie się nie zmieniło.
Witamy więc w Helsinkach. Miasto upada, jest pogrążone w chaosie, warunki życia wciąż się pogarszają. To wynik niemożliwych do cofnięcia zmian klimatycznych, do których oczywiście doprowadził człowiek. Stolica Finlandii od miesięcy tonie w deszczu, są problemy z żywnością i wodą pitną – a także opieką lekarską czy zapewnieniem mieszkańcom bezpieczeństwa. Kto może, opuszcza ten tonący okręt, niekoniecznie mając pewność, czy gdzieś tam znajdzie spokojną przystań. Są też i tacy,...

AvaSenle | 2017-09-22
Na półkach: Przeczytane, Sprzedam
Przeczytana: marzec 2017

Momentami ją męczyłam. I nie zrozumiałam zakończenia.

willa | 2017-04-28

Powieść została uznana za najlepszą powieść fińską 2011 roku. Teraz po lekturze śmiem twierdzisz, że jest wiele lepszych. Ale jest to moje skromne zdanie.

Akcja powieści została umiejscowiona w nieodległej przyszłości, kiedy to świat zmienił się pod wpływem zmian klimatycznych i jedynym miejscem do życia stała się północ. Helsinki, w których dzieje się akcja także nie były oszczędzone pod wpływem tej katastrofy. Miasto jest niszczone przez powodzie, kończą się zapasy wody pitnej i jedzenia a jakby tego było mało po mieście grasuje morderca, któremu nadano pseudonim Uzdrowiciel, który winą za zmiany klimatyczne obarcza prezesów korporacji i to na nich się mści zabijając ich całe rodziny.

Jedna z dziennikarek helsińskiej gazety - Johanna Lehtinen znika podczas zbierania materiałów do reportażu na ten temat. Jej zniknięcie bardzo niepokoi jej męża - Tapio i chyba tylko jego. Policja jak i jej przełożony mają związane ręce, poza tym mają ważniejsze sprawy na głowie. Tapio jest...

Tomek | 2017-03-07

Harlan Coben w krainie „Blade Runnera”. Romantyczny familijny dramat noir rozgrywający się w rozpadającym świecie jutra. Rzecz warta przeczytanie z trzech powodów. Pierwszy to oczywiście wciągająca, bardzo „cobenowska” historia tajemnicy, zbrodni i miłości. Panowie poczują tu dreszczyk emocji, zaś panie mogą nawet uronić łzę. Drugi to inteligentne rozegranie dramatów rozgrywających się naszym realnym świecie – od rozpasanej, wciąż nakręcającej się konsumpcji, przez efekt cieplarniany aż do kryzysu emigracyjnego.
Czytając „Uzdrowiciela” widać, że los naszej planety jest dla Antti Tuomainena ważny. Pisarz widzi i ostrzega, do czego możemy doprowadzić naszą chciwością, bezmyślnością oraz żarłocznością. Jednak „Uzdrowiciel” nie jest ani przez chwilę ekologiczną czy antykorporacyjną agitką. Konsekwencje naszego rozpasania są dla fińskiego pisarza tylko atrakcyjną dekoracją dla rozgrywającego się dramatu. Sztafażem mającym podkreślić naszą rozpaczliwą niemoc wobec codzienności. Niemoc...

terbar | 2016-04-18
Przeczytana: 27 lutego 2016

Czy to aby najlepsza fińska powieść kryminalna? Nie przeczę- ciekawa. Z pewnością są lepsze! Tę zapamiętam ze względu na opisy zmian klimatycznych. Trochę dreszcze miałam, gdy pomyslałam, że tak może być. Przecież i my , współcześni lekceważymy wołania o ratunek dla Ziemi.

raina | 2016-01-20

Myślałam, że przeczytam w godzinę, zajęło mi to tydzień. Mimo, że fabuła ciekawa osadzona w niezbyt zachęcającej przyszłości, to jednak dla mnie ciężka do przejścia.

tombak90 | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Katastroficzny klimat na pewno sprawi, że bardziej zapamiętam tę powieść. Ale nie podobał mi się opis akcji. Bohater zbyt wiele rzeczy "ukrywał" przed nami i w sumie przez większość scen nie wiedziałem, gdzie on do cholery lata, co dokładnie chce osiągnąć i w jaki sposób na to się przyczynić do znalezienia żony.

Nana | 2015-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Męczyłam ją prawie miesiąc, a biorąc pod uwagę, że mam wakacje i ta książka jest naprawdę niewielka - musiało to o czymś świadczyć... Na początku byłam zachwycona - samym pomysłem i ideą tej lektury, ale jeśli już chodzi o wykonanie... To ta książka raczej nie należy do "kipiących akcją", ale i tak nie narzekam - bo jak na pozycję z biedronki za 10 zł, to dobre czytadło na plażę :)

Mania | 2015-08-21

wciągajaca