Dom, w którym...

Wydawnictwo: Albatros
(Дом, в котором…)
literatura piękna
joly_fh

Akcja powieści toczy się w obszernym ale obskurnym i ponurym domu na obrzeżach nieznanego miasta. W Domu mieszkają kalekie dzieci: bez władzy w nogach, bądź w ogóle bez nóg, bez rąk, ociemniałe, cofnięte w rozwoju umysłowym, niezrównoważone psychicznie. Zostały oddane tu przez rodziców, którzy wprawdzie się ich nie wyrzekli, ale wolą trzymać się od nich z daleka. Odwiedzają je tylko na usilne żądanie kierownictwa Domu oraz wówczas gdy trzeba zabrać syna czy córkę po osiągnięciu przez nich określonego wieku.
Mieszkańcy Domu tworzą swój własny świat wypełniony magią, mistyką, niesamowitymi opowieściami. Okazuje się, że osoby tak ciężko doświadczone przez los potrafiły stworzyć sobie Dom w jakimś sensie lepszy niż rzeczywistość poza jego murami. Toteż nie widzą potrzeby opuszczenia Domu z jego przyległościami. Wprost przeciwnie: perspektywa konieczności wyjścia do świata zewnętrznego po osiągnięciu pełnoletności budzi w nich lęk, który jednostki mniej odporne psychicznie popycha nawet do samobójstwa lub do zabójczej agresji. Autorka przedstawia kilka takich wstrząsających przypadków. Trwożne oczekiwanie na moment opuszczenia Domu, rozmowy na ten temat wychowanków między sobą i z wychowawcami, a także przygotowania wychowawców do tego dnia - to jeden z głównych wątków książki.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.pl

EmiYume | 2017-09-26
Przeczytana: 01 września 2017

Wspaniała książka, spodziewałam się czegoś smutnego, zamiast tego otrzymałam coś, co jest chwilami smutne, chwilami wesołe, chwilami straszne, rozczulające, zaskakujące, straszne. Całkowicie wsiąknęłam w ten świat, starałam się zapamiętać każdy szczegół, choć było ich bardzo wiele, cieszył mnie każdy smaczek który udało mi się odnaleźć. Książka wiele razy mnie zaskoczyła, bohaterowie są wspaniali, jak prawdziwi, choć książka jest bardzo długa, to aż ciężko było mi opuścić ten świat.
Na Youtube nagrałam recenzję tej książki, kanał EmiYume.

Andrik | 2017-09-25
Przeczytana: 11 listopada 2013

Książka jest kluczem do lewej komory mego serca, rzekłbym. Jest pełna magii, choć odmiennej tak, że odbiega ona od samej istoty słowa "magia". Nie jest to lekka lektura, zgubić się nietrudno. Całe jej uniwersum to coś niespotykanego. Należy mieć otwarty umysł czytając ją, naturalnie nocą, gdy budzą się potwory.

Izabela Szytuła | 2017-05-29

Hmmm dziwna Książka to fakt patrząc na komentarze to można albo ją kochać albo nie lubić... ja się zakochałam dziwna smutna depresyjna ponura a jednocześnie przepełniona dziecięcymi fantazjami marzeniami Polecam sprawdzić samemu

kari09kj | 2017-02-22

Trochę się rozczarowałam. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Ciężko połapać się w tej książce, niedopowiedzenia, chaos. Dla mnie jest tego za dużo. W większej części powieść mnie wciągnęła ale po przeczytaniu całości moje odczucia nie są zbytnio pozytywne. Właściwie pod koniec to czytałam aby tylko dobrnąć do końca. Zakończenie słabe, spodziewałam się czegoś lepszego. Taki sposób prowadzenia czytelnika przez całą powieść ni do końca mi pasuje. Myślałam, że autorka przedstawi ten świat w bardziej przyziemny sposób, momentami wydawało mi się że to jakaś abstrakcja. Po zasięgnięciu opinii okazało się,że w Rosji takie miejsca to normalka, faktycznie tak to może tam wyglądać. Mimo wszystko nie stałam się entuzjastką tej książki i jakoś szczególnie nie mam zamiaru jej polecać.

wczepkuurodzona | 2017-02-22

Nuda! Zero akcji, ciągnie się jak flaki z olejem.. Byłam bardzo napalona na tą książkę, bo zapowiadała się ciekawie. Niestety okazało się to stratą czasu. Zdecydowanie nie polecam!

Mana | 2016-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2016

Męczyłam tę książkę przez ponad miesiąc i gdy w końcu dotarłam do końca, odetchnęłam z ulgą. Szczerze powiedziawszy jestem nieco rozczarowana, chociaż przyznaję, że momentami nie mogłam się oderwać od czytania. Książka nie ma konkretnej fabuły czy akcji, powiedziałabym, że jest to raczej opis pewnego okresu ze zwyczajnego życia wychowanków Domu. Można powiedzieć, że ma w sobie coś z powieści psychologicznej. Sam pomysł na książkę i "fabułę" bardzo mi się podoba, wszelkie tajemnice, niedopowiedzenia, zachowania bohaterów, ich przyzwyczajenia, specyficzne nawyki były bardzo intrygujące. Sądzę jednak, że to trochę za mało jak na ponad 1000-stronicową książkę. Po jakimś czasie czytanie staje się nużące, a męczącym staje się to, że właściwie niewiele rozumie się z tego, o czym autorka pisze, gdyż wiele rzeczy jest po prostu niewyjaśnionych. Lubię powieści, w których sama muszę do czegoś dotrzeć, zastanowić się, ale w tym przypadku po kolejnej niezrozumiałej rzeczy już po prostu nawet...

MacHB | 2016-05-18
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Doskonała książka, aż mi głupio, że zapłaciłem za nią w markecie tylko 15 zł. Przez 1000 stron przeleciałem w niecałe dwa miesiące. Autorka bardzo sugestywnie przedstawia życie niepełnosprawnej młodzieży w przesiąkniętym śmiercią i cierpieniem Domu opieki. Łączy fantastyczny świat marzeń i obaw z szarą codziennością trudnej egzystencji. Trzy obszerne rozdziały/księgi opowiadają kolejno o próbie wpasowania się do unikalnej sytuacji społecznej w Domu, o przemianie jaka zachodzi w pensjonariuszach (lub jej braku) i o strachu przed opuszczeniem znanego środowiska. Polecam przede wszystkim czytelnikom z olbrzymią wyobraźnią i wrażliwością, dla których nie istnieją tematy tabu.

Anna | 2016-05-17

Bardzo ciekawa książka. Nieco mroczna, tajemnicza, pełna niedomówień i wymagająca by czytać między wierszami. Bardzo mi się spodobała.

Aitien | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016

Przeczytałam i nie mogę zapomnieć. Chcę wrócić w mury Domu, którego raz poznawszy nie można wyrzucić z pamięci. Bohaterowie, których bez liku, tworzą swój własny świat pełen mistycyzmu, magii i niedopowiedzeń. Czytając traci się stopniowo poczucie rzeczywistości, pozwalając na wchłonięcie przez uniwersum dzieci - kalek, ukryte w obrębie Domu dla Niepełnosprawnych.

slepoy | 2016-01-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016

W czytaniu książek najlepszy jest moment, kiedy znajdujesz tą jedyną, idealną, napisaną jakby dla Ciebie. U mnie ta chwila nastąpiła gdy znalazłam "Dom, w którym...".
Już sam pomysł przypadł mi do gustu - wielki, zaniedbany Dom i tak samo zaniedbani lokatorzy, mistyka i surrealizm zmieszana z brzydotą i naturalizmem. Ale jakkolwiek już przy naszym "pierwszym spotkaniu" książka przypadła mi do gustu to nie spodziewałam się, że aż tak na mnie zadziała.
Zarywałam noce nie mogąc się od niej oderwać. Niewątpliwie jest jedną z tych książek, która otwiera oczy na coś więcej niż codzienne, zwykłe problemy z którymi się zmagamy. To jest ten bodziec, który odpowiednio przyjęty jest w stanie otworzyć tak zwane "trzecie oko" i uczulić czytelnika na rzeczy niewyobrażalne. Będąc w Domu (bo, wierz mi, tam właśnie zabierze Cię ta książka) to co namacalne miesza się z urojeniami a wydarzenia opisane w książce połączone z przemyśleniami bohaterów karzą sobie zadać pytanie: czy aby wszystko omamy,...