Tranzyt

Wydawnictwo: Norbertinum
joly_fh

Jest rok 2025. Siedemnastoletnia Anna - córka zamordowanej w 2008 roku w stanie Vermont w USA Haliny Szadurskiej i Kanadyjczyka, Jonathana Sussmana - mieszka z babcią w Warszawie, gra w szkolnym przedstawieniu "Braci Karamazow", przeżywa gwałtowną miłość. Ze znalezionej w antykwariacie książki "W cichym lesie Vermontu" dowiaduje się o okolicznościach śmierci matki i postanawia wrócić do Ameryki, aby spotkać się z osobami, które znały Halinę Szadurską. Będzie wśród nich sławny pisarz, Edward Rubin, przed którego domem ugodził matkę Anny śmiertelny strzał. Dalsza droga życiowa, jaką wybiera Anna, zaskoczy wszystkich jej bliskich.
Nie wątek kryminalny i nie elementy futurystyczne decydują o gatunku literackim "Tranzytu", jest to bowiem tradycyjny bildungsroman, opowieść o przejściu ze świata dzieciństwa w świat dojrzałości, a w przypadku Anny także o pełnej dramatów podróży między Polską matki i Ameryką ojca.

źródło opisu: Norbertinum, 2013

źródło okładki: www.norbertinum.pl