Wspomnienia

Wydawnictwo: Czytelnik
978-83-07-03118-7
Olena

Córka Stefana Żeromskiego opowiada o ojcu, rodzinie, przyjaciołach, fascynacjach artystycznych. Anegdoty, wzruszenia, barwny obraz dwudziestolecia międzywojennego i klęski września 1939 roku przeżytej w oblężonej Warszawie. Być córką Stefana Żeromskiego, znaczyło w Polsce nie mniej niż nosić tytuł książęcy. I myślę, że gdyby nawet nazwisko to dziedziczyła istota najskromniej wyposażona przez los w przymioty ciała i ducha, już sam fakt noszenia go przydałby dostatecznego blasku jej istnieniu. A co dopiero mówić o Monice Żeromskiej, osobie obdarzonej nie tylko talentem malarskim, ale też niezwykłą i bardzo oryginalną urodą, żywym temperamentem, dowcipem i fantazją, a na domiar, jakby tego wszystkiego było jeszcze mało, wyposażonej we wspaniały dar gawędziarski, co znalazło wyraz nie tylko w rozmowach, ale także we wspomnieniach, opublikowanych w latach 90. przez wydawnictwo "Czytelnik". Julia Hartwig, "Tygodnik Powszechny".

źródło opisu: sefer.pl

źródło okładki: sefer.pl

ardnaskela | 2016-11-20

Są to wspomnienia córki wybitnego pisarza z drugiego małżeństwa. Przede wszystkim jest to obraz Polski dwudziestolecia międzywojennego. Polecam. Czyta się doskonale.

Bed | 2011-09-02
Przeczytana: 01 września 2011

Natrafiłam kiedyś na artykuł o dwóch bliźniaczych polskich statkach m/s Piłsudskim i m/s Batorym. Historia obu zainteresowała mnie, zwłaszcza legenda Batorego, który służył podczas wojny i był nazywany Lucky Ship. Doczytałam się, że pierwszy rejs to był ogromny sukces. Uczestniczyły w nim same sławy i elity a niektórzy pisali wspomnienia i relacje np Wańkowicz. W rejsie uczestniczyła też Monika Żeromska. Nie wiem skąd moje przekonanie, że jej wspomnienia, będą opisem tego co mnie interesuje, ale w sumie było to miłe rozczarowanie.:)
Wspomnienia rozpoczynają się w Zakopanem gdzie był pierwszy dom pani Moniki, który pamięta. Dzięki autorce poznajemy jej ojca od strony prywatnej, mamy możność zapoznać się z jego trybem pracy, z tym w jakich okolicznościach się poznali z jej matką i o ich uczuciu. Wszystko to jest opisane z wyczuciem delikatnie, nie naruszając zbytnio prywatności. Ponadto Monika Żeromska sama będąc malarką bardzo plastycznie odmalowała Warszawę dwudziestolecia...

Monika | 2016-02-02

Trudna sprawa...bo jak napisać o najukochańszej książce?:) Wspomnienia Moniki Żeromskiej to, obok Kamieni na szaniec, najważniejsza książka w moim życiu. Taka, którą zabrałabym na bezludną wyspę, i jeśli mogłabym ocalić tylko jedną książkę to byłyby to właśnie te wspomnienia . Piszę małą literą, bo dla mnie to jest jedna cudowna gawęda (cóż, że podzielona na 5 tomów). Mądre, zabawne, barwne , nostalgiczne. Piękne wspomnienia pięknego człowieka!

Moni | 2012-02-20

Cały cykl wspomnień jest godny polecenia, zwłaszcza dla osób, dla których zagraniczne podróże pozostają ciągle w sferze marzeń. Pięknie pisze o sztuce, o impresjach, wrażeniach. Dla osób wrażliwych i ciekawych świata.

AniK | 2011-12-06
Przeczytana: 2001 rok

Lekkie pióro, narracja z lekką ironią i humorem, dzieciństwo w domu Stefana Żeromskiego... Rewelacyjny opis początku wojny...

książek: 1906

mariola | 2016-09-30
nulla | 2016-04-05
agnieszka | 2015-10-18
Magdalena Parys poleca na wakacje

Tym razem wakacyjne lektury poleca Magdalena Parys – autorka m.in. powieści obyczajowej z wątkiem sensacyjnym „Magik” czy „Białej Riki”. Jak przystało na pisarkę, która lubi zaskakiwać i wciąż zmienia stylistykę i gatunki pisanych książek, poleca bardzo zróżnicowane tytuły.