Flight Behavior
Ag2S

Wydarzenie literackie minionego roku! Autorka bestsellerów „New York Timesa”, nagrodzona w 2010 roku Orange Prize i nominowana do Nagrody Pulitzera, powraca z zadziwiającą i niezapomnianą powieścią. Dellarobia jest młodą żoną i matką, mieszka na podupadającej farmie, ledwie wiążąc koniec z końcem. Jej życie to pasmo rozczarowań. Pewnego dnia napotyka szokujący widok: jezioro ognia pośród...

Dellarobia jest młodą żoną i matką, mieszka na podupadającej farmie, ledwie wiążąc koniec z końcem. Jej życie to pasmo rozczarowań. Pewnego dnia napotyka szokujący widok: jezioro ognia pośród cichej zalesionej doliny. Okazuje się, że jest to stado motyli monarszych, które z niewiadomych przyczyn zjawiło się w wiosce pośród Appalachów. Zjawisko wywołuje wielką konsternację wśród naukowców, przywódców religijnych i dziennikarzy, wywracając życie Dellarobii i okolicznych mieszkańców do góry nogami.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Lot_motyla-p-32117-1-30-.html

Gosia | 2016-12-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Opis książki zachęcający. Postać autorki również. Barbara Kingsolver to kobieta naukowiec, która została pisarką i poetką.
Ta książka w pewien sposób łączy obie te cechy. Sporo treści autorka poświęca ekologii, wymieraniu gatunków, globalnemu ociepleniu i ogólnie dbałości o naszą planetę.
Na tym tle ukazana jest Dellarobia - młoda żona i matka, która szuka swego miejsca w życiu, małżeństwie, rodzinie męża. Pod wpływem naukowców, którzy zawitali się na jej farmie w związku z niespodziewanym pojawieniem się kolonii motyli, dojrzewa, staje się świadoma swoich zaniedbań i możliwości spełnienia marzeń oraz sięgania po wydawałoby się nieosiągalne cele.
Styl powieści jest nieco rozwlekły, a główna bohaterka może sprawiać wrażenie osoby niepewnej, która nie wie czego chce od życia. Jej przemiana jest powolna i nie do końca rozstrzygnięta, gdyż pisarka tylko sugeruje kierunek planowanych zmian.
To mogło zaniżyć wiele ocen. Ten brak oczywistości i i bezpośredniości powoduje pewne rozmycie,...

Justyna Antoniewicz | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Powieść "Lot Motyla" uważam za niesamowitą, piękną książkę czytałam ją z zapartym tchem bardzo mnie pochłonęła ciekawa, wartka akcja i dobra fabuła zachęciła mnie do przeczytania.

Dellarobia jest młodą żoną i matką, mieszka na podupadającej farmie, ledwie wiążąc koniec z końcem. Jej życie to pasmo rozczarowań i problemów. Mieszka razem ze swoim mężem i synkiem odkrywa ciekawe i barwne motyle monarsze poznaje ich historię, z zaciekawieniem śledziłam losy głównej bohaterki, wciągła mnie ta opowieść o motylach całkowicie.
Cudownie napisana, w dobrym stylu piękna powieść!!!

boziaczek | 2013-12-30

Już nie pamiętam kiedy zawiodłam się tak na kupionej przeze mnie książce:) Aż żal mi pieniążków, które na nią wydałam.
Powieść "Lot motyla", która zapowiada się bardzo ciekawie - okładka i opis tylko zachęcają do lektury - okazuje się bardzo słabiutkim dziełem. Jest to moje pierwsze spotkanie z pisarstwem p. Kingsolver, więc nie wiedziałam czego mam się spodziewać, ale zapewniam, że już nie sięgnę po żadną książkę tego autorstwa.
Główna bohaterka, o wymyślnym imieniu Dellarobia, jest żoną farmera i matką dwójki dzieci. Na książkę składają się głównie jej przemyślenia o wszystkim i o niczym. Myślałam, że w miarę upływu stron, fabuła jakoś się rozwinie, ale tu niestety nic się nie dzieje i nawet nie zamierza, a sama Dellarobia jest postacią niezwykle irytującą, znudzoną, nijaką, która sama nie wie czego chcieć od życia, a rozterki typu czy zdradzić męża czy nie, itp. przyprawiły mnie tylko o ból głowy. O zgrozo!
Nawet same motyle monarsze, które mogły dodać trochę kolorytu tej...

deana | 2015-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Na okładce można przeczytać: ,,Fenomenalna", ,,Powieść, za którą tęskni się po przeczytaniu ostatniej strony." Czytałam, czytałam i czytałam w poszukiwaniu tego czegoś i... no właśnie.

,,Lot motyla" to opowieść o Dellarobii, dwudziestokilkuletniej kobiecie mieszkającej w maleńkim miasteczku gdzieś w Appalachach. Przypadkowa ciąża i małżeństwo w bardzo młodym wieku sprawiło, że utknęła w życiu, którego nie lubi. Przypadkowo staje się świadkiem zadziwiającego zjawiska: stado motyli monarszych postanawia przezimować w pobliskim lesie. Od tego momentu te owady staną się najważniejszym wydarzeniem wpływającym na losy wielu osób, w tym przede wszystkim samej Dellarobii.

Niestety nie udało mi się odnaleźć owej wspomnianej fenomenalności w książce. A na prawdę próbowałam. Jak dla mnie jest to powieść przegadana. Za dużo w niej niepotrzebnym słów. Porusza może i istotne kwestie jak zmiana środowiska, ekologia oraz próba zmiany własnego życia ale wszystko opowiedziane jest tak sucho, że...

kasandra_85 | 2013-11-24
Przeczytana: listopad 2013

Moja ocena: 5,5/6

szczypiorek5 | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Dostałam książkę w prezencie. Obejrzałam , przeczytałam opis z okładki i niezbyt entuzjastycznie podziękowałam myśląc ,że Harlequinów (nawet tych grubszych) nie czytałam nigdy. Sięgnęłam więc po nią zakładając ,że przeczytam kawałek, potwierdzę swoje przypuszczenia i ją odłożę.
Jakże się zaskoczyłam pozytywnie !!
To nie jest romansidło, to jest książka niepodobna do żadnej innej więc nie będę jej porównywać.
O czym jest ta książka? O życiu, marzeniach i niespełnionych nadziejach, o planach i o tym jak nieoczekiwane zdarzenia je krzyżują, plączą , by w pewnym momencie je wyprostować i spleść w nowy wzór, może jeszcze piękniejszy. Piękna, miejscami poetycka, mądra .
Wątek motyli , choć wiodący ,jest tylko tłem do przemyśleń zarówno głównej bohaterki jak i czytelnika.
Polecam , naprawdę gorąco polecam .

Piotr | 2013-12-10
Na półkach: Ebooki, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Barbara Kingsolver jest amerykańską poetką, eseistką i powieściopisarką. Każda z jej książek staje się automatycznie bestselerem, trafiając na listy New York Timesa. Autorka została nagrodzona w 2010 roku przez Orange Prize i nominowana do Nagrody Pulitzera. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. „Lot motyla” jest pierwszą powieścią autorki, którą miałem okazję przeczytać.

Poznajemy Dellarobię, która wydaje się być kobietą nieróżniącą się od innych kobiet. Żyje na skraju nędzy, funkcjonuje w roli żony i matki. Nie wierzy, że w życiu spotka ją coś wyjątkowego. Wszystko się zmienia w ciągu kilku godzin, kiedy pojawia się stado motyli monarszych, co wpływa na życie lokalnej społeczności. Nikt nie potrafi wytłumaczyć tego zjawiska, ale całe zamieszanie wpływa na życie Dellarobii.

Pierwsze kilkanaście stron nie wskazywało, że książka odciśnie na mnie większe piętno. Poznałem główną bohaterkę, jej rozterki życiowe, czasami nużyły mnie zbyt długie opisy....

Liza | 2015-10-04
Przeczytana: 04 października 2015

Jestem ogromną miłośniczką literatury kobiecej, obyczajowej, po prostu o codzienności, miłości, gdzie często można znaleźć odpowiedzi na ważne pytania. „Lot motyla” zainteresował mnie oryginalnym opisem i piękną okładką. Jednakże treść powieści bynajmniej mnie nie zachwyciła, wręcz przeciwnie.

Największy problem tej książki? Nużąca, rozłażąca się fabuła. Główna bohaterka, Dellarobia (co za wymyślne imię) to żona farmera i matka dwójki dzieci. Większość książki stanowią jej przemyślenia o wszystkim i o niczym, chce/ zdradziła męża, boi się, że to „skasuje” jej rodzinę, narzeka, jest zmęczona nużącą codziennością, a zarazem męczy nią i irytuje czytelnika, zamiast coś zmienić. Ta kobieta po prostu nie wie, czego chce od życia. Myślałam, że z czasem fabuła rozwinie się w jakimś kierunku, ale niestety nie, ewentualnie jest to tak ukryte pod zalewem słów, kwiecistych opisów, że nie sposób tego dostrzec. Nadzieja była w motylach monarszych- ale zrobiono z nich cud na skalę ogólnokrajową...

BagatElka | 2014-03-20
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane

Wiele hałasu o nic,z całej książki mam chęć zostawić tylko okładkę.

Brnęłam kartka po kartce z wysiłkiem jak bohaterowie tej opowieści brnęli w błocie na wzgórze.Oczekiwałam nagłego zwrotu akcji,spektakularnego wydarzenia i na oczekiwaniach się skończyło.

Przygnębiająca i nudna historia o nudnej kobiecie.

lacerta | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 21 maja 2014

Już na samym początku autorka obrzydziła mi główną bohaterkę. Później czułam się jakbym tonęła w nudnym podręczniku i słowo po słowie próbowałam przebić się przez treść. Czekałam na jakiś ciekawy zwrot akcji, ale nie doczekałam się. Powieść raczej na jesienne wieczory, bo zwyczajnie nic się tam nie dzieje.
Póki co mam dość tej książki, ale może jeszcze ją dokończę i zobaczę w niej coś co dotąd mi umykało.