Biała gardenia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dla pań". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
White Gardenia
83-7079-982-5
wojna, śmierć, wyspa, tęsknota, wybaczanie
Edyta

Akcja Białej gardenii rozpoczyna się pod koniec II wojny światowej w wiosce na granicy chińsko-rosyjskiej. Książka opisuje historię matki i córki, rozdzielonych wojenną zawieruchą. W Harbinie, schronieniu dla rodzin, które uciekły z Rosji po upadku caratu, Alina Kozłowa musi podjąć rozdzierającą serce decyzję, dotyczącą życia lub śmierci swojego jedynego dziecka, córki Ani. Biała gardenia to książka o zderzeniu kultur różnych kontynentów. Jej bohaterów spotkamy zarówno w nocnych klubach Szanghaju, jak i w surowej Rosji radzieckiej lat sześćdziesiątych XX wieku, w najtrudniejszym okresie zimnej wojny, na samotnej wyspie Pacyfiku i w powojennej Australii. Matka i córka muszą się przygotować na wiele poświęceń, ale czy cena przetrwania nie jest zbyt wysoka? I, przede wszystkim, czy jeszcze się kiedyś odnajdą? Mnogość przygód przeplatanych licznymi faktami historycznymi owocuje znakomitą opowieścią o tęsknocie i wybaczaniu.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

irka | 2016-10-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 30 października 2016

Zabrałam się za czytanie książki, zachęcona dość wysoką oceną na LC, i ledwo dobrnęłam do końca. Życiowe perypetie młodej Rosjanki, urodzonej w Chinach przed II wojną światową, to miszmasz wątpliwych zdarzeń, z których bohaterka wychodzi obronną ręką. Fabuła przypomina operę mydlaną. Lubię powieść obyczajową, a tej mówię-nie.

miki24gr | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

Ta przepiękna powieść wędruje na listę moich ulubionych!! Szkoda, że jest tak trudno dostępna!!
Poznajemy w niej losy młodziutkiej Rosjanki urodzonej w Chinach, rozdzielonej z matką przez historyczne i polityczne zawirowania. Wędrujemy z nią przez Szanghaj i Filipiny do Australii. Historia Ani opowiedziana w pierwszoosobowej narracji porywa i wzrusza do łez...Polecam gorąco!

Alice46 | 2014-06-01
Przeczytana: 08 maja 2014

„Biała Gardenia” to super świetna,osadzona faktami historycznymi, opowieść o doli i niedoli córki i matki. Młoda dziewczyna, Ania Kozłowa, staje przed licznymi wyborami. Skrzywdzona przez los, musi stawić czoła wyzwaniom i sama poszukiwać życiowe cenne wartości. Ale mimo tego staje na wysokości zadania. Książkę czyta się rewelacyjnie, a czas spędzony z nią jest nie zapomniany.

monika | 2014-03-23
Przeczytana: 22 marca 2014

Tak jakoś ostatnio się składa, że często sięgam po literaturę "wojenną".
Akcja "Białej gardenii" rozgrywa się pod koniec II wojny światowej w małej wiosce na pograniczu rosyjsko-chińskim. Harbin, to tam uciekła większość Rosjan przed prześladowaniami nowej władzy komunistycznej po upadku cara. Główna bohaterka Ania Kozłowa, zostaje rozdzielona z matką, przyjaciele rodziny pomagają dziewczynce uciec do Szanghaju. Z Szanghaju Ania trafia do Australii, tutaj układa sobie życie od początku, ma przyjaciół, nową rodzinę, pracę, ale mimo tego wciąż poszukuje matki.
Opowieść wzrusza i nieraz wyciska łzę z oka.

darek_lask | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Perypetie biednej Ani, dobrze urodzonej, którą wszyscy się opiekują i dzięki tej opiece nie skończyła marnie.
Naiwność, lenistwo umysłowe i po prostu głupota bohaterki są zatrważające. Oprócz tego "ja, mnie, moje, o mnie", reszta świata mało ważna.
Tragiczne przeżycia nie przekładają się na empatię w stosunku do otoczenia, a częste słabości i omdlenia dobrze odżywionej, żyjącej w luksusowych warunkach pannicy są dla mnie objawem histerii, nie wrażliwości.
Pieniądze spadały Annie z nieba, a wykorzystywała je wyłącznie ku swojej wygodzie. No i to ciągłe ocenianie ludzi po wyglądzie, czyli po pozorach.
Nie doczekałam się momentu, w którym mogłabym stwierdzić, że jednak warto było przeczytać.

Natalia | 2015-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 marca 2015

Czytałam z zapartym tchem, jeden dzień i 500 stron minęło nie wiadomo kiedy. Jak ktoś lubi tego typu historie to na pewno nie będzie zawiedziony.

joan_stark | 2016-06-13
Przeczytana: 10 czerwca 2016

To pierwsza książka autorki, po którą sięgnęłam i na pewno nie ostatnia; historia bardzo wciągająca, dużo się dzieje. Poznajemy losy Ani Kozłowej, córki rosyjskiego generała, zmuszonego wyjechać z Rosji po rewolucji bolszewickiej. Historia zaczyna się pod koniec wojny Chińsko-Japońskiej. Ania, rozdzielona z matką musi przetrwać w świecie, który wcale jej nie sprzyja...
Bardzo ciekawe losy bohaterki, interesujący bohaterowie, nieprzesłodzone historie - to jest to, co nadaje sens powieści i wszystko tu znajdziemy. Polecam.

Mru | 2011-03-05
Przeczytana: 2011 rok

Opowiedziana historia jest dosyć ciekawa, język lekki, ale książka momentami bardzo się ciągnie i nie potrafię przebrnąć przez ostatnie 100 stron. Prócz tego to wydanie jest bardzo niepraktyczne - książka jest duża i gruba, co uniemożliwia noszenie jej ze sobą w torebce.

Mariola Król | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

"Biała gardenia" to wzruszająca opowieść o losach Ani Kozłowej, pochodzącej z arystokratycznej rodziny Rosjanki, urodzonej w Harbinie. Trzynastoletnia dziewczynka, wciągnięta w wir historycznych wydarzeń, zostaje rozdzielona z matką. Rozpoczyna długą i pełną niebezpieczeństw drogę. Najpierw los rzuca ją do Szanghaju. Wychowana przez przyjaciela rodziny, dorasta wśród świateł nocnych klubów. Tam spotyka wielką miłość, wychodzi za mąż i przeżywa równie wielkie rozczarowanie. Przez obóz przejściowy dla uchodźców na Filipinach dociera aż do Australii, która staje się jej nową ojczyzną. Po wielu latach odnajduje wreszcie wewnętrzny spokój i prawdziwe szczęście, dopełnione odszukaniem matki, z którą po latach spotyka się w Moskwie. Belinda Alexandra jest córką rosyjskiej emigrantki i Australijczyka. Mieszka w Sydney.

Nieograniczona | 2015-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2015

Książka średnia... W bibliotece poprosiłam o jakiś romans. Dostałam właśnie tę książkę, ale to chyba pomyłka. Książka nie ma nic z romansu. Nużące opisy miejsc, bardzo prymitywne rodem z harleqinow. Czasami aż śmiałam się z akcji. Opisywane konkretnie i bardzo szczegółowo nudne dni za chwilę stawały się daleką przeszłością i tak w ciągu kilku minut przeczytałam o dziesięciu latach życia bohaterki. Jej historia jest nudna, postać nie jest ciekawa, a historia wojny nie chwyta za serce tak jak np.w Jeźdzcu miedzianym. Zakończenie szczęśliwe i jeden moment wzruszenia, ale niestety nie na końcu. Stąd taka ocena.