Król szczurów

Tłumaczenie: Andrzej Grabowski
Cykl: Saga Azjatycka (tom 4)
Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
King Rat
Etiuda, Król szczurów
literatura piękna
szati

Życie w obozie jenieckim Changi na Singapurze polegało na ciągłej walce o przetrwanie. Każde jajko, które stanowiło największe źródło witamin, było dla więźniów na wagę złota. Na samym ryżu, którego i tak było jak na lekarstwo, nie dało się pociągnąć nawet tygodnia. Szerzące się czerwonka i malaria powodowały, że pękający w szwach obozowy szpital był najczęściej odwiedzanym miejscem każdego żołnierza. Był jednak Król. Król potrafił dopasować się do tej sytuacji. Jako jedyny w obozie miał własną kurę i ważył trzydzieści kilogramów więcej od reszty niedobitków. Umiał robić interesy. Był pośrednikiem w transakcjach pomiędzy więźniami a strażnikami. Zarobione pieniądze stawiały go na tronie wśród dwóch tysięcy jeńców, a jednocześnie potęgowały ich najszczerszą nienawiść do Króla.

Ciri | 2019-08-17
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Bardzo ciekawy portret psychologiczny człowieka z którym zapewnie nie jeden z nas miał w życiu doczynienia oraz jego wpływu na otoczenie.

Beata | 2019-07-08
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 08 lipca 2019

Arcydzieło. Mistrzostwo bez dwóch zdań. Mroczne miejsce akcji - japoński obóz jeniecki w czasie II wojny światowej to prawdziwe piekło na ziemi, przeklęte przez boga i ludzi... Czy tam można żyć i nadal być człowiekiem?
Wbrew pozorom książka jest pełna nadziei, marzeń, ciepła i człowieczeństwa - w różnych odsłonach. Pełna woli przetrwania i siły wewnętrznej.
Powieść trudna, ale czyta się doskonale, napisana lekkim piórem, niesamowicie wciągająca. Nie pozwala oderwać się ani na chwilę. Zakończenie tragiczne, właściwie mnie nie ucieszyło (co zasadniczo sprzeczne jest z logiką) i tu kryje się właściwy artyzm... świat w powieści (a jest to powieść autobiograficzna) ukazany jest w sposób pociągający i budzący sympatię - co jest niewiarygodne - a świat zewnętrzy, poza obozem, jest tym nieludzkim, odpychającym terytorium.
Tylko jedna powieść budziła u mnie podobne odczucia, to Ojciec chrzestny Mario Puzo - wiedziałam, że świat Vito Corleone jest zły i nieakceptowalny, a jednak dawał...

Rafał | 2019-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2019

O tym jak okropna jest wojna napisano już bardzo dużo opasłych ksiąg. Za każdym razem jednak odkrywam, że była jeszcze straszniejsza. Nie ma bowiem takich słów, tak poetycko skleconych zdań, które oddawałyby skalę tamtego nieszczęścia, zarówno dla tych, którzy przeżyli jak i tych, co polegli - po obu stronach tego barbarzyńskiego konfliktu wywołanego przez wąsatego szaleńca.

"Król szczurów" przypomina mi nieco skrzyżowanie Grzesiuka z "Pięciu lat kacetu" z "Ścieżkami północy" Richarda Flanagana.

Ilekroć przeczytam taką książkę, zawsze zastanawiam się czy gdyby przyszło mi żyć w tamtych czasach i trafić do obozu - czy bym przeżył, czy dałbym radę żyć dalej i czy pozostałbym człowiekiem? Dużo zależałoby od szczęścia, ale tak jak w przypadku Króla - szczęściu trzeba pomóc.

W obozie Changi wszystko miesza się ze sobą - choroba ze zdrowiem, dzień z dniem, a najlepiej ubrany i odżywiony chodzi zwykły kapral. Na posługi ma oficerów, a ci którzy pragną jego śmierci, nie dorównują mu...

homesteader | 2019-06-11

Wspaniała lektura! Książkę przeczytałem jakieś dwa miesiące temu, a bardzo dobrze pamiętam co, kto, z kim i dlaczego (z reguły po tygodniu od przeczytania lektury pamiętam niewiele), bo tak interesująca i barwna, była to opowieść. Nie ma to jak historia stworzona na podstawie własnych doświadczeń. I po to przede wszystkim sięgam po prozę: nie dla ciekawostek, moralno-filozoficznych wynurzeń, ani kunsztownego stylu wypełnionego po brzegi figurami stylistycznymi. Jeśli tak jak mnie, interesuje cię przede wszystkim historia i bohaterowie - to książka dla ciebie.
zalety:
- trzyma w napięciu
- bohaterowie z krwi i kości (Król to jedna z najlepszych postaci w literaturze jak dla mnie)
- bardzo dobre, autentyczne dialogi
- wartka akcja
- zakończenie

Właśnie, zakończenie. Końcówka to wisienka na torcie. Niby szczęśliwa, a jednak smutna, strasznie smutna...

klementyna | 2019-05-10
Przeczytana: 2009 rok

Pamiętam, że zarwałam noc, tak się wciągnęłam przy czytaniu.

Dellas | 2019-05-08
Przeczytana: 2000 rok

- przeczytana drugi raz (2012)

Spavati | 2019-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

Nie wiem na czym polega fenomen tej książki. To mogą być wspaniale wykreowani bohaterowie, do których człowiek od razu się przywiązuje, naturalizm zachowany w granicach dobrego smaku, bądź zwyczajnie lekkie pióro Jamesa Clavella.

Cokolwiek jednak by to nie było, pozycja zdecydowanie ląduje w topce moich ulubionych pozycji. Przyznaję, że było to moje pierwsze spotkanie z wymienionym wyżej autorem i zdecydowanie muszę sięgnąć po inne jego dzieła, ponieważ jestem zachwycona. Jak zazwyczaj na książki poruszające temat wojny, czy inne wydarzenia historyczne, zajmują mi więcej czasu niż inne pozycje, tak od tej nie mogłam się oderwać. Wciąż chciałam wiedzieć, co słychać u Króla, Marlowe'a i reszty ekipy z Changi, ciągle zastanawiałam się kto jest kapusiem, co tym razem wymyśli Grey, co wydarzyło się w przeszłości z Seanem i Peter'em, jak potoczą się ich dalsze losy...

Autor świetnie pokazuje różne strony konfliktów, obozowego życia. Nie skupia się na jednym światopoglądzie, a pragnie...

fotyk | 2019-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Obóz jeniecki, to miejsce, w którym toczy się walka o przetrwanie. Głód, choroby, praca ponad siły, cierpienie odizolowania, niepewność jutra, terror nadzorców i zwycięzców, to wszystko wyzwala w ludziach pierwotne instynkty. Opis tych postaw, to mocna strona tej książki. Czytając miałem jednak pewien dyskomfort. Po lekturze pozycji dotyczącej gułagów, obóz jeniecki wydawał się dość łagodnym miejscem. Przemiany zachodzące w ludziach pod wpływem uwięzienia i nieprzystosowanie do nagle odzyskanej wolności,to fascynujące tematy. No i alegoria szczurów. To warto przeczytać.

Damian | 2019-03-30
Przeczytana: 1999 rok

Świetna książka, czytało się jednym tchem. Na pewno jeszcze do niej wrócę.

dziewczynka5 | 2019-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2019

Rzadko podobają mi się książki "polecane", nie lubie również tematyki wojennej. Ta książka miała jednak w sobie coś więcej. Pomimo całego życia w obozie, przerażających warunków, książka była lekka, nie przytłaczała, przez co chwilami też nudna. Nie wciągnęła mnie na długie godziny, ale zakończenie książki było majstersztykiem. Przede wszystkim dla tego zakończenia warto było przeczytać książkę. Zostaje w głowie i zmusza do myślenia na dłuższy czas.