Odtrutka na optymizm

Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Wydawnictwo: Mag
7,35 (249 ocen i 34 opinie) Zobacz oceny
10
11
9
29
8
84
7
69
6
36
5
13
4
3
3
3
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Island and Other Stories
data wydania
ISBN
9788374803649
liczba stron
360
język
polski
dodała
Oceansoul

Siedemnaście doskonałych opowiadań autora Ślepowidzenia, po raz pierwszy zebranych w jednym tomie. Są w nich historie o inteligentnych chmurach, sympatycznych pedofilach i zmieniających kształty misjonarzach. Poznacie wojskowego bezzałogowca obdarzonego eksperymentalnym sumieniem oraz kochającą żonę, która w akcie najwyższego i altruistycznego oddania robi swojemu mężowi wiwisekcję... "Między...

Siedemnaście doskonałych opowiadań autora Ślepowidzenia, po raz pierwszy zebranych w jednym tomie. Są w nich historie o inteligentnych chmurach, sympatycznych pedofilach i zmieniających kształty misjonarzach. Poznacie wojskowego bezzałogowca obdarzonego eksperymentalnym sumieniem oraz kochającą żonę, która w akcie najwyższego i altruistycznego oddania robi swojemu mężowi wiwisekcję...

"Między Polską i mną coś po prostu jest. Mam wydania w siedemnastu językach, nagrody w czterech krajach, a nominacje pewnie w dwa razy tylu. Z jakiegoś powodu jednak to w Polsce jestem najbardziej obecny. To w Polsce zdobyłem pierwszą nieanglojęzyczną nagrodę. MAG był jednym z pierwszych wydawnictw na świecie, które wydało "Ślepowidzenie". Przez lata robili ze mną wywiady goście z kilkunastu krajów, ale w Polsce mam comiesięczny felieton. Podróżowałem w czapeczce pisarza do Norwegii, Szwecji, Francji, Niemiec i Australii (a także Finlandii i Rosji, zależy kiedy ukazują się te słowa) ? lecz tylko w Polsce byłem dwukrotnie w jednym roku.
Doskonale więc pasuje, że to polski wydawca publikuje najobszerniejsze wydanie moich opowiadań w jakimkolwiek języku. Amerykański zbiór to raczej składanka przebojów, hiszpański ? minizbiorek pięciu opowiadań. A o kanadyjskim to w ogóle lepiej nie mówić). Natomiast "Odtrutka na optymizm" zawiera wszystkie moje opowiadania, wydane do roku 2011, poza jednym (to się zresztą nie liczy, bo "Nisza" to tak naprawdę początek powieści "Rozgwiazda")".
Ze wstępu autora

Spis treści:
- Nimbus
- Ciało stało się słowem
- Fraktale
- Betlejem
- Drugie przyjście Jasmine Fitzgerald
- W domu
- Dużo żarcia
- Ambasador
- Nowina dla pogan
- Jętka jednodniówka
- Powtórzenie z przyszłości. Wykład z historii rodziny
- Oczy Boga
- Hillcrest kontra Velikovsky. Siła wyższa?
- Wyspa
- Cosie
- Malak

 

źródło opisu: http://mag.com.pl/

źródło okładki: http://mag.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (692)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2404
Oceansoul | 2013-12-11
Przeczytana: 18 listopada 2013

Peter Watts na polskim rynku zadomowił się na dobre. Trzy edycje „Ślepowidzenia”, do tego także wydanie trylogii o Ryfterach (z czego „Rozgwiazda” ze wznowieniem na koncie), częste publikacje w prasie fantastycznej. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie w naszym kraju zadebiutował pierwszy zbiór opowiadań kanadyjskiego autora, prezentujący krótkie formy tworzone przez niego na przestrzeni siedemnastu lat. Choć niektóre z tekstów można było znaleźć już w „Krokach w nieznane” i „Nowej Fantastyce”, nie do przecenienia jest możliwość prześledzenia pisarskiej drogi Wattsa zaprezentowanej w pełni w „Odtrutce na optymizm”.

Szesnaście opowiadań uporządkowano chronologicznie, co pozwala zaobserwować ewolucję, jaka dokonała się zwłaszcza na polu warsztatu oraz umiejętnego puentowania krótkich form przez pisarza. Utwory końcowe wypadają dużo lepiej niż początkowe, sprawiają wrażenie dogłębniej przemyślanych i sprawniej skonstruowanych. Najjaśniejszym punktem „Odtrutki…” jest napisana w 2009...

książek: 238
iampagan | 2014-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Naprawdę genialny zbiór opowiadań. Watts za pomocą świetnego (choć wymagającego) języka eksploruje takie tematy jak (samo)świadomość, (obca) inteligencja, instynkty, człowieczeństwo (albo jego brak), wiara i wiele innych.
Dominuje podejście na zasadzie "mędrca szkiełko i oko", więc jeśli ktoś jest uczulony na sformułowanie "gadzi mózg" albo jeśli łatwo urazić jego uczucia religijne (Watts nie pała miłością do chrześcijaństwa i religii w ogóle, co widać wyraźnie w bodajże trzech opowiadaniach) to może lepiej niech sobie tę pozycję odpuści.
A dla pozostałych przestroga - tytuł jest naprawdę adekwatny. Książka ma potencjał, by człowieka emocjonalnie (ale i intelektualnie) zdewastować, tak więc polecam czytać na raty, bo łyknięta na raz może faktycznie stanowić "odtrutkę na optymizm" :)

książek: 1649

"Odtrutka na optymizm" to niezywkle trafna nazwa dla zbioru opowiadań zawierającego utwory tak niepokojące, przygnębiające i wykręcające światopogląd. Proza Petera Wattsa w mistrzowski sposób wciąga czytelnika w mnogość przerażających światów, by przeżuć, zburzyć wszelki spokój, wypluć i zostawić z narastającym poczuciem, że być może faktycznie egzystujemy w najgorszym ze światów i nie czeka nas już nic innego, jak wciąż narastająca entropia.
Niesamowicie mocna rzecz.

książek: 1125
rybieudka | 2014-03-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Nie tak dawno temu, przy okazji premiery kolejnych tomów Trylogii Ryfterów zwróciłem uwagę na fakt, iż na polskim rynku mamy do czynienia ze swoistym fenomenem Petera Wattsa. Zjawisko to nie przestaje mnie zadziwiać, i to co najmniej w kilku wymiarach. Z jednej strony, co zresztą autor sam zauważa, chyba w żadnym innym kraju jego twórczość nie cieszy się taką popularnością co nad Odrą i Wisłą – to tu zdobywał pierwsze nagrody, to tu ma stały felieton w prasie, to tu wreszcie ukazuje się pierwszy pełny zbiór jego krótkich form – Odtrutka na optymizm. Z drugiej strony, obiektywnie trzeba przyznać, że twórczość Wattsa nie należy do prozy rozrywkowej, której względnie łatwo jest znaleźć poklask szerokiej publiki. Wręcz przeciwnie, teksty Kanadyjczyka pełne są pokrętnych pomysłów, naukowego żargonu, krytyczne, przesycone depresyjną atmosferą. A jednak autor ten znajduje się wśród najbardziej uznanych twórców współczesnej science fiction. W przedmowie do polskiego wydania Rozgwiazdy...

książek: 258
Derbeth | 2015-12-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Zbiór jest nierówny, ale warto go kupić dla jego lepszej części.

Mniej więcej do połowy jest mało oryginalnie i średnio ciekawie – ot takie science fiction, jakiego pełno co miesiąc w „Nowej Fantastyce”, jakaś ekologia, wizja krwawych konfliktów społecznych, wątpliwe moralnie eksperymenty na ludziach. Elementy humorystyczne nie trafiły do mnie. Wszystko zmienia się z opowiadaniem „Ambasador” - tu ewidentnie można rozpoznać, że pisał je autor „Ślepowidzenia”. Zaskakująco prowadzona narracja, tajemnica w kosmosie, „podkręcanie” ludzkiego ciała i umysłu – Watts dobrze wykorzystał swoje mocne strony. Odtąd kolejne opowiadania trzymają wysoki poziom, chyba najbardziej spodobała mi się „Wyspa” - poprowadzona z epickim rozmachem, również w klimacie „Ślepowidzenia”. Gdy tylko doszedłem do jej końca, natychmiast zabrałem się za czytanie od nowa. Druga część zbioru cechuje się dużą różnorodnością tematów i nastroju opowieści, więc nie ma mowy o monotonii, wielokrotnie byłem zaskakiwany...

książek: 1199
Lalkarka | 2013-08-07

Watts jak zwykle niezawodny - sprawdza się zarówno w długiej, jak i krótkiej formie. W tym zbiorze po prostu nie ma słabych opowiadań - są lepsze i gorsze, ale zawsze godne uwagi. Jest to naprawdę ciekawy przegląd jego twórczości na przestrzeni lat i, co ciekawe, nie można powiedzieć, żeby starsze twory Wattsa jakoś odbiegały od ogólnego poziomu.
Polecam, chociaż nie czytelnikom w depresji, bo zgodnie z tytułem ta książka to prawdziwa odtrutka na optymizm. Tam właściwie nie ma szczęśliwych zakończeń, są za to wbijające w fotel puenty.

książek: 0
| 2013-07-06
Na półkach: Przeczytane

Mimo starań Wattsa mój optymizm nie został zdławiony. Może spodziewałem się za dużo - kto wie!
Prawie wszystkie opowiadania ( nietuzinkowe pod względem stylu i tematyki ) są odrobinę chaotyczne, niedopracowane, przeintelektualizowane - tak jakby autor chciał opisać dużo, a mało opowiedzieć...
6 gwiazdek za oryginalność, świetne wydanie ( twarda oprawa itp.) oraz parę dobrych fragmentów.

książek: 1258

Z Peterem Wattsem zapoznałam się poprzez trylogię Ryfterów i tak mnie ona zainteresowała, że postanowiłam bliżej przyjrzeć się twórczości tego pana. Zresztą po burzy, jaką wywołało Ślepowidzenie, warto orientować się, co w trawie piszczy. Ale na pierwszy ogień poszła Odtrutka na optymizm, oferowana przez wydawnictwo MAG.

Tytuł dość jednoznacznie sugeruje, że optymizm jest trucizną i to najprawdopodobniej śmiertelną, skoro mowa jest o antidotum. Brzmi dezorientująco, prawda? W końcu optymizm to coś pozytywnego, rozświetlającego nawet najbardziej ponure chwile. Nie u Wattsa – z pozytywnym podejściem w jego maleńkich, mrocznych światach nie przeżyjesz dnia. Tylko oczekiwanie najgorszego pomoże w przetrwaniu czy po prostu zachowaniu zdrowych zmysłów. Wyraźnie widać to w pierwszym opowiadaniu, Nimbus – w realiach, w których inteligentne, niezwykle potężne chmury wzięły się za wymierzanie ludzkości sprawiedliwości za te wszystkie lata uciskania Matki Ziemi, trudno zachować nadzieję na...

książek: 427
addam23 | 2013-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Peter Watts - chyba najlepszy pisarz hard SF młodego pokolenia.
W dłuższej formie literackiej sprawdzał się bardzo dobrze: fenomenalna 'Ślepowidzenie', bardzo dobra "Trylogia Ryfterów'... Jak radzi sobie z opowiadaniami? Jak pokazuje "Odtrutka na optymizm" - całkiem nieźle.

Każde z 16 opowiadań jest oparte na bardzo interesującym pomyślę, domagającym się wręcz rozwinięcia do formy powieści. Mimo to jednak - każde z nich udało się autorowi zgrabnie zamknąć, pozostawiając sporo działających na wyobraźnię niedopowiedzeń.
Jak na zbiór opowiadań jednak przystało - mamy tu teksty bardzo nierówne.
Są rewelacyjne teksty, takie jak: 'Wyspa' (szkoda, że Lem nie mógł tego przeczytać), 'Drugie przyjście Jasmine Fitzgerald', czy 'Betlejem'. Są i słabsze (ale nie słabe): 'Nimbus', 'Dużo żarcia', 'Malak' i jednak 'Cosie', z którego osoby niezbyt znające film i/lub książkę 'The Thing' niezbyt wiele wyniosą.

Całość jednak robi wrażenie bardzo pozytywne. Zdecydowana większość opowiadań...

książek: 0
| 2016-06-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Nie wszystkie opowiadania w tym zbiorze są wybitne (wiem, niesamowite), ale warto ten zbiór posiąść i przeczytać, choćby dla tych kilku, które są. Tych nie wybitnych też nie trzeba się obawiać, bo poziom całości jest dość wysoki i nawet te słabsze teksty są zwykle całkiem dobre.

Najmocniejszym punktem antologii jest "Wyspa". Łatwo mnie kupić historiami o spotkaniu z niezrozumiałą, zupełnie obcą formą życia i snuciem rozmyślań na temat jej natury. I okazuje się, że Watts potrafi to zrobić ze sznytem godnym Lema. Można odnieść wrażenie, że to opowiadanie to część czegoś większego - bohaterowie mają za sobą ciekawą, choć nieopowiedzianą historię.

Inne wyróżniające się moim zdaniem teksty: "Ambasador" - rozpaczliwa ucieczka przed obcym... czymś i niespodziewany skutek uboczny wyposażenia pilota w cechy psychiczne ułatwiające przeżycie w kosmosie. "Jętka jednodniówka" - przypomina mi "Diasporę" Egana z jego samoświadomymi, wirtualnymi bytami i pozbyciem się ograniczeń fizycznego...

zobacz kolejne z 682 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd