Odtrutka na optymizm

Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Wydawnictwo: Mag
The Island and Other Stories
Oceansoul

Siedemnaście doskonałych opowiadań autora Ślepowidzenia, po raz pierwszy zebranych w jednym tomie. Są w nich historie o inteligentnych chmurach, sympatycznych pedofilach i zmieniających kształty misjonarzach. Poznacie wojskowego bezzałogowca obdarzonego eksperymentalnym sumieniem oraz kochającą żonę, która w akcie najwyższego i altruistycznego oddania robi swojemu mężowi wiwisekcję... "Między...

"Między Polską i mną coś po prostu jest. Mam wydania w siedemnastu językach, nagrody w czterech krajach, a nominacje pewnie w dwa razy tylu. Z jakiegoś powodu jednak to w Polsce jestem najbardziej obecny. To w Polsce zdobyłem pierwszą nieanglojęzyczną nagrodę. MAG był jednym z pierwszych wydawnictw na świecie, które wydało "Ślepowidzenie". Przez lata robili ze mną wywiady goście z kilkunastu krajów, ale w Polsce mam comiesięczny felieton. Podróżowałem w czapeczce pisarza do Norwegii, Szwecji, Francji, Niemiec i Australii (a także Finlandii i Rosji, zależy kiedy ukazują się te słowa) ? lecz tylko w Polsce byłem dwukrotnie w jednym roku.
Doskonale więc pasuje, że to polski wydawca publikuje najobszerniejsze wydanie moich opowiadań w jakimkolwiek języku. Amerykański zbiór to raczej składanka przebojów, hiszpański ? minizbiorek pięciu opowiadań. A o kanadyjskim to w ogóle lepiej nie mówić). Natomiast "Odtrutka na optymizm" zawiera wszystkie moje opowiadania, wydane do roku 2011, poza jednym (to się zresztą nie liczy, bo "Nisza" to tak naprawdę początek powieści "Rozgwiazda")".
Ze wstępu autora

- Nowina dla pogan
- Jętka jednodniówka
- Powtórzenie z przyszłości. Wykład z historii rodziny
- Oczy Boga
- Hillcrest kontra Velikovsky. Siła wyższa?
- Wyspa
- Cosie
- Malak

źródło opisu: http://mag.com.pl/

źródło okładki: http://mag.com.pl/

Majkel | 2019-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2019

Ciekawy zbiór, o tytule, który w sumie zdradza o nim tyle, że raczej nie będzie wesoło. I chyba nie jest.
To mój pierwszy kontakt z prozą Petera Wattsa i wybór padł na opowiadania, które, trzeba przyznać, potrafią zainteresować.
Odznaczają się charakterystyczną atmosferą, w której autor bardziej odmalowuje emocje niż same miejsca, co jest ciekawym zabiegiem. Dużo tu terminologi specjalistycznej rodem z twardej SF, ale mimo, że matematyka to nie mój konik, to zazwyczaj udawało mi się przez to przebrnąć bez ziewnięć.
Jest tu oczywiście dużo średniaków i kilku słabeuszy, ale są też w mojej ocenie dwa opowiadania z wysokiej półki. Chodzi o świetne: "Nowina dla pogan" oraz "Wyspa".
Trzeba przyznać, że autor dość sprawnie żongluje tematyką religii i wiary, okraszając je wizją osamotnionego człowieka skazanego wyłącznie na siebie, koegzystującego z maszynami pośród wysoko rozwiniętych technologii.
Może lektura nie zawsze nastraja pozytywnie, to na pewno godna polecenia.

Pan Kracy | 2019-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2019

Mieszane uczucia. Watts większość pomysłów z tych opowiadań wykorzystał w swoich powieściach. Powieści są dużo staranniej cyzelowane, lepiej napisane i zwyczajnie ciekawsze. Wobec tego warto przeczytać te opowiadania? Przeciętnie.

Tomasi_Ptah | 2019-05-28
Przeczytana: 28 maja 2019

Pierwsze wrażenie wywarł na mnie styl pisania, jakim się posłużył autor na samym początku. Pojedyncze słowa, które zupełnie nie pasowały do wydźwięku zdania, sprawiały, że mózg stawał przez chwilę na baczność, by zastanowić się, w jakim celu, zostało to umieszczone.

Drugą rzeczą, jaką warto odnotować, jest fakt, że cokolwiek Peter Watts napisze, budzi ciekawość, którą może zburzyć tylko on sam i to niestety się potwierdza przez większość książki.

Zamiast typowego opowiadania, mamy tu ciągłe wtrącenia ze świata nauki, które spowalniają diametralnie akcję (czym już wcześniej efektywnie się zajmują same przemyślenia) i powodują zamęt w głowie. Część pojęć była dla mnie całkowicie niezrozumiała (właściwie wszystkie poza ciągiem Fibonacciego), pewnie dlatego, że książki do fizyki i matematyki nigdy nie znalazły się na mojej liście "do kupienia", którą zabieram do supermarketu. Z racji tego, że odniesień do nauki jest o wiele za dużo, to bardzo mnie to wymęczyło.

Materiał w tym dziele...

Ciacho | 2019-05-03
Przeczytana: 02 maja 2019

Peter Watts to kanadyjski felietonista, eseista i pisarz science fiction, wielokrotnie nominowany do nagrody Locusa, Nebuli i Hugo - czyli tych najważniejszych dla tego gatunku. Z zawodu biolog morski, który wiele czerpie z nauki pisząc swoje książki, toteż jego literaturę najczęściej i najtrafniej klasyfikuje się jako hard science fiction. Ta mięsista warstwa naukowa zresztą jest widoczna w każdej powieści, z którą miałem do tej pory do czynienia. A z jego zawodem najbardziej chyba można powiązać trylogię ryfterów (przede wszystkim pierwszą część pt. "Rozgwiazda", która rozgrywa się w morskich głębinach i nota bene jest jedną z najbardziej klimatycznych, mrocznych i klaustrofobicznych powieści, jakie czytałem w życiu).

Z książkami Wattsa znam się nie od dziś, bo przeczytałem już niemal wszystkie. Nie raz czytałem też felietony. I zawsze było to pisarstwo najwyższych lotów. Aczkolwiek nigdy nie sprawdziłem jeszcze żadnego z jego opowiadań, na ogół rozmieszczonych w różnych...

Janusz Szewczyk | 2018-10-21
Przeczytana: 21 października 2018

Rzadko kiedy zdarzają się zbiory opowiadań, w których brakuje nawet pojedynczych tekstów wyraźnie słabszych od reszty lub po prostu miernych (o antologiach utworów różnych autorów w ogóle nie ma co wspominać w tym kontekście, gdyż zawsze zawierają wypełniacze i słabizny)."Odtrutka na optymizm" jest ewidentnym wyjątkiem, prawie wszystkie zawarte w niej teksty Petera Wattsa trzymają wysoki poziom naukowy i co najmniej przyzwoity poziom literacki. Można je wręcz uznać za wzorcowe przykłady literatury science fiction, w których "science" naprawdę oznacza naukę a nie jedynie przypadkową zbitkę liter jaką przyklejają ignoranci każdej bajeczce o latających spodkach. W znakomitej większości opowiadań Watts wykorzystuje różne klasyczne teorie naukowe i równie klasyczne rekwizyty literatury SF i robi to sposób pomysłowy, wnikliwy i intrygujący. I nie są to teksty wtórne, wręcz przeciwnie. Kanadyjski autor nawet znane pomysły przedstawia w sposób nowatorski i w większości przypadków mający...

Marcin Knyszyński | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018

Szesnaście otworów

Podobno optymista wierzy, że świat stoi przed nim otworem. Pesymista zaś doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co to za otwór. Peter Watts zaprasza do zwiedzenia szesnastu takich niewinnie z początku wyglądających zakamarków, z których większość z nas chciałaby szybko uciec. Są tam rzeczy, które wypieramy, ponieważ godzą w naszą definicję „człowieczeństwa”, wydają się przejaskrawione i nierealne. Niektóre z nich sugerują, że nie różnimy się niczym od zwierząt a nasza samoświadomość jest tylko złudzeniem, nakładką na pewien software rozwijający się od początków życia na naszej planecie. A z niektórych rzeczy zupełnie nie zdajemy sobie sprawy.

Peter Watts, zupełnie jak reedukatorzy zdemoralizowanego Aleksa z „Mechanicznej pomarańczy”, otwiera nam oczy, blokuje je przed zamknięciem i puszcza film. Nawet nie próbuje ich potem zakraplać. W żadnym opowiadaniu nie ma nic optymistycznego, nie ma żadnej taryfy ulgowej. Wracając do powieści Burgessa – jedno z opowiadań,...

Kat | 2018-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Zbiór opowiadań. Doskonałe pomysły podane w bardzo nieprzystępny (przynajmniej dla mnie) sposób.

Łukasz | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

Petera Wattsa darzę ogromną sympatią - zarówno za genialne Ślepowidzenie jak i "osobiście", mając przyjemność zobaczyć i posłuchać go kilka razy na żywo. Krótsza forma w jego wykonaniu okazała się jednak wyjątkowo przeciętna - chociaż opowiadania są przyjemne, czyta się je szybko i każde z nich ma trochę tego, za co fani Wattsa go kochają, to koniec końców nie wyróżniają się niczym na tle masy innych solidnych opowiadań. Muszę przyznać, że w pewnym momencie zacząłem przeplatać lekturę kolejnych opowiadań innymi książkami, ponieważ większość z nich nie była na tyle wciągająca, aby pochłaniać jedno po drugim.

Pozycja warta przeczytania dla fantów Petera, jednak na pewno lepiej podejść do tego jako do zbioru luźniejszych, lekkich opowiastek - dawkować je sobie po trochu i nie nastawiać się na dzieła wybitne. Ci którzy z Peterem do czynienia jeszcze nie mieli lepiej zrobią sięgając po Ślepowidzenie, ponieważ szkoda zniechęcić się do świetnego autora kilkoma gorszymi opowiadaniami, a i...

Michal39 | 2017-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2017

Absolutnie mi nie podeszła, nie mój język, sposób pisania, małe treściwe to wszystko

Regis | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, Fiction

znakomity zbiór opowiadań na pograniczu nauk ścisłych, neurobiologii i filozofii. Autor nie boi się stawiać pytań, które nie niosą wesołych odpowiedzi.