Szklany dom

Wydawnictwo: Mag
Glasshouse
978-83-7480-202-4
Ag2S

Robin budzi się w szpitalu, stwierdzając, że stracił prawie wszystkie wspomnienia, a chwilę potem odkrywa także, że ktoś próbuje go zabić. Jest XXVII wiek, między gwiazdami podróżuje się bramkami teleportacyjnymi, a narzędziem wojen są sieciowe robaki, cenzurujące osobowości uchodźców i biorące na celownik historyków. Wojna domowa skończyła się, Robina zdemobilizowano, ktoś chce go jednak zlikwidować ze względu na coś, co wiedziała jego poprzednia osobowość. Uciekając przed bezlitosnym prześladowcą i szukając kryjówki, zgłasza się na ochotnika do niezwykłego eksperymentalnego ustroju – Szklanego Domu. Jest on symulacją kultury sprzed Akceleracji, uczestnicy eksperymentu dostają w nim nowe, anonimowe osobowości: wydaje się, że to idealny azyl dla uciekającego postczłowieka. W tym domu, z którego nie da się uciec, Robin przejdzie jeszcze bardziej diametralną zmianę, znalazłszy się na łasce i niełasce eksperymentatorów oraz własnej niezrównoważonej psychiki…
Ta nowa, wiarygodna i śmiała powieść SF niesie echo starszych utworów, jednocześnie mówiąc własnym głosem o nowych przemyśleniach i możliwościach. I właśnie to doskonale udaje się Charlesowi Strossowi w jego nowej książce (…) Pierwsze dno fabuły to czysty Stross, organiczny i wszechogarniający atak na wszystkie stęchłe koncepcje przyszłości. Język jest cięty, nowatorski i płynny. Postacie wciągające i wiarygodne, fabuła zaś szybka i zamaszysta.
— „Science Fiction Weekly”
Trzymający w napięciu thriller polityczno-psychologiczny. (…) Świat, w którym każda stronica ocieka nowymi pomysłami (…) Stross pokazuje swój talent, tworząc postaci, które są nie tylko wiarygodne, ale też pozwalają czytelnikowi na utożsamienie. (…) „Szklany dom” ukazuje także obecny w pisarstwie Strossa aspekt ostrej satyry.
— „Revolution Science Fiction”
Najnowsza i (jak dotąd) najlepsza powieść Strossa, (…) wciągający, zakręcony i bardzo dobrze napisany thriller paranoiczny (…) Pikantna mieszanka ekstremalnej ekstrapolacji fantastyczno-naukowej, świetnych, wielowymiarowych postaci, niezwykłej ilości zwrotów akcji i wspaniałej narracji (…) czyta się jak Heinleina w jego najlepszych latach. (…) Energia i wyobraźnia nigdy Strossa nie zawodzą – także puenta książki jest znakomita i satysfakcjonująca. Gorąco polecam.
— SF Site
Charles Stross jest zapewne najbardziej ekscytującym pisarzem z branży science-fiction. A „Szklany dom” to jego jak dotąd najlepsza powieść (…) Stross znakomicie radzi sobie z kwestiami tożsamości, osobowości i pamięci (…) Jego książki zawsze odmalowują interesujące wersje przyszłości, które wydają nam się teraz tak obce, jak nasza teraźniejszość komuś, kto żył pięćset lat temu.
— SFRevu

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: wydawca

Milka555 | 2019-05-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Klasyczne sf, długo się rozkręca, ale... w sumie nawet warto przeczytać. Przyjemna xiążka.

REMEZIS | 2017-03-10

Powiem tyle, po raz pierwszy spotkałem się z cyberpunkiem w książce, ta książka oczywiście ma w sobie ten klimat, ale to nie to chciałbym o niej powiedzieć.
Początkowo uważałem że to książka dla kobiet (patrząc na okładkę), niestety trochę to mnie zmyliło. sam opis książki skłonił mnie do przeczytania i powiem wam jest co czytać. Książka ma w sobie coś niezwykłego, wciągającego, w skrócie książka przypomina trochę coś z słynnej francuskiej komedii ,,GOŚCIE GOŚCIE" tylko że tu bohaterowie nie przybyli z przeszłości w przyszłość, tylko na odwrót, to wszystko w celach projektu który badał życie ludzi na ziemi przed nową erą, nasz bohater uczestniczy w tym projekcie i książka opisuje jego doświadczenia. To tyle. Jak sobie poradzi? niestety musicie dowiedzieć się tego sami.

Jarek K | 2016-09-13

książka z gatunku s-f, momentami ciekawa, innym razem jak flaki z olejem...

RasTec | 2016-08-23

Kupiona w ciemno. Miłe zaskoczenie - choć akcja nierówna to pomysłowa intryga i ciekawy główny bohater zachęcają do czytania. Bardzo mile ją wspominam.

CorvusCorax | 2016-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Gatunkowo powieść ta w spójny sposób łączy w koturnie fantastyki naukowej wątki zarówno klaustrofobicznego thrillera, paranoicznego kryminału, czy też wartkiej sensacji. Na tej bazie autor rysuje bardzo ciekawą wizję cywilizacji w XXVII wieku. Jej zaawansowanie technologiczne umożliwia głęboką ingerencję w ludzką anatomię, genetykę, a w konsekwencji emocje czy świadomość. Pozwala na eksplorację i kolonizację kosmosu, czy wreszcie stymuluje narodziny nowych form ekonomii, norm oraz stosunków społecznych, broni i oczywiście konfliktów. Najistotniejsze jest to, że nie jest to zwykłe fantazjowanie, ponieważ cała ta kompleksowa projekcja jest mocno osadzona na podstawach wynikających ze ścieżek dzisiejszego rozwoju nauki i techniki.
Fabuła natomiast zogniskowana jest na rozliczaniu się z totalitarnymi, konsumpcyjnymi czy też korporacyjnymi grzechami XX wieku i gloryfikacji zachodniego liberalizmu rodem z XXI stulecia. Wychodzi więc na to, że autor stara się powiedzieć, iż niezależnie...

Marcin Polański | 2016-03-30
Przeczytana: 29 marca 2016

I o to właśnie w rasowej sf chodzi. Odległa przyszłość, masa egzotycznych gadżetów będących jednocześnie prawdopodobną ekstrapolacją dzisiejszych technologii, paranoiczny klimat i uwikłanie w absurd. Wszystko to i o wiele więcej, wpędza czytelnika w trans którego celem nie jest jedynie dobra zabawa, a również próba odpowiedzi na pytanie czym jesteśmy, dokąd zmierzamy i co tak naprawdę pcha nas do przodu.

Igor | 2015-12-19

Jedna z tych książek które zapadają w pamięć na długo. W pierwszych stronach książka przykówa uwagę i zostajemy rzuceni w wir wydarzeń. Książka zachwyca swoją fabułą i dobrze skonstruowanymi bohaterami przez co nie można się od niej oderwać. Możemy też spojrzeć na nasze czasy z innej perspektywy. Autor i jego dzieło wywarło na mnie bardzo dobre wrażenie. Doskonale zbudowany Thriller SF. Gorąco zachęcam do przeczytania.

sybla | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Świetna, wciągająca, skłaniająca do przemyśleń. Sporo zawiłych terminów, więc pewnie sięgnę ponownie zeby sobie to i owo poukładać. Autora dodaję do ulubionych.

Majkel | 2015-03-16
Przeczytana: 16 marca 2015

Czytając opis z tyłu książki poznajemy bohatera o imieniu Robin, który poddał się zabiegowi usuwania pamięci. Na przedniej stronie okładki widzimy natomiast postać kobiecą.
Już to mnie nieco zaintrygowało, a także to, że w sumie Robin może być zarówno imieniem męskim jak i żeńskim.
Okazało się, że coś z tego przeczucia się zmaterializowało w samej treści.
Powieść czytało mi się szybko; w zasadzie pomimo mnóstwa technicznej terminologii, która niejednego może przygnieść ( a z której jak się okazuje słynie sam autor) całość okazała się niezwykle ciekawa i wciągająca. Momentami rozśmieszała: pokazując chociażby XX/XXI-wieczny "starożytny świat" oczami przybysza z przyszłości, aby zaraz potem wprowadzić czytelnika w konsternację nad ramami, w które są wtłaczani uczestnicy eksperymentu.
Wspaniałe studium psychologiczne natury człowieka, która jest czymś niezależnym od czasu i miejsca. Spodziewałem się nieco innego rozwinięcia i finału, ale mimo to powieść niezwykle zapada w pamięć i...

Nesscafe | 2015-01-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Przyznam szczerze, że pierwsze dwa rozdziały nie zachęciły mnie do czytania, więc na jakieś 2-3tyg porzuciłam tę książkę, jednak uznałam, że skończę, no i w sumie cieszę się z tej decyzji, później fabuła zaczęła mnie ciekawić. Oryginalny pomysł muszę przyznać, chociaż może jeszcze za mało książek z gatunku sci-fi przeczytałam by to stwierdzić. W każdym razie książka dobra. Spodobał mi się pomysł w jaki autor przedstawił jak ludzie w przyszłości mogliby postrzegać nasze czasy. Fanom sci-fi mogę polecić ^^