Szklany dom

2011-03-18
2011-03-18
978-83-7480-202-4
Wojciech Próchniewicz

Ostatnimi czasy czytam głównie klasykę science-fiction, ale czasem zdarza mi się sięgnąć po jakieś nowsze pozycje. To właśnie jedna z nich. Książka napisana jest w dość lekkim, a nawet nieco humorystycznym stylu, ale dzieje się w niej sporo - jest to mariaż typowego sci-fi z kryminałem-akcją, oraz domieszką prozy obyczajowej. Centrum fabuły stanowi pewien eksperyment, przeprowadzony na post-ludziach w XXVII wieku. Bieżąca akcja jest niezła, zaskakująca i angażująca, a do tego przeplatana retrospekcjami z bliższej i bardzo dalekiej przeszłości głównego bohatera. I chociaż po drodze zdarzają się pewne mielizny fabularne, to przeczytałem tę książkę z dużym zainteresowaniem.

W zasadzie "Szklany dom" można podsumować jako przedstawiciela "nowej fali klasyczego sci-fi" - gdyby nie nowoczesne podejście do strony technologicznej, książka byłaby całkiem blisko prozy Dicka czy Asimova. Ogólnie - ciekawa książka, polecam.

Moim zdaniem luźna afirmacja jakby nie było transhumanizmu.;)
Jakieś symboliczne podwaliny obecnego "Woke" ukryte w SF.
Niemniej ciekawy pomysł na człowieka XXVII w., a patrząc na świat w 2023 r. śmiem twierdzić, iż to może się ziścić.
Jak ktoś wcześniej napisał, niekiedy przynudza. Stąd ocena niżej.

Moim zdaniem luźna afirmacja jakby nie było transhumanizmu.;)
Jakieś symboliczne podwaliny obecnego "Woke" ukryte w SF.
Jak ktoś wcześniej napisał, niekiedy przynudza. Stąd ocena niżej.

Niesamowicie zbudowany świat przyszłości trochę przypominającej grę komputerową, w której ludzkość tak bardzo uniezależniła się od własnej cielesności, że w zasadzie ludzie przypominają awatary, a śmierć i choroby w sumie nie istnieją, ale... nadal ten świat nie jest wolny od problemów. Główny bohater trafia do pewnego eksperymentu, w którym uczestnicy mają odtworzyć życie w tzw. ciemnych wiekach, czyli w czasach przełomu XX i XXI wieku. Pomysł świetny, czytałam to i cały czas sama siebie pytałam: skąd autor wziął te pomysły, to jest genialne!!! Jedyny minus moim zdaniem to zakończenie: cała książka toczy się w raczej powolnym tempie (choć dużo się dzieje i bardzo wciąga),a zakończenie jest moim zdaniem za szybkie, tak jakby autorowi skończyły się znaki do napisania i na szybko coś napisał, byle szybciej skończyć.

Bardzo dobra powieść. Najbardziej podobała mi się wizja przyszłości z natychmiastowym transportem, asemblerami pozwalającymi stworzyć wszystko, łącznie z nową wersją siebie w jakiejkolwiek konfiguracji. Komentarz socjologiczny też daje radę.

Klasyczne sf, długo się rozkręca, ale... w sumie nawet warto przeczytać. Przyjemna xiążka.

Powiem tyle, po raz pierwszy spotkałem się z cyberpunkiem w książce, ta książka oczywiście ma w sobie ten klimat, ale to nie to chciałbym o niej powiedzieć.
Początkowo uważałem że to książka dla kobiet (patrząc na okładkę),niestety trochę to mnie zmyliło. sam opis książki skłonił mnie do przeczytania i powiem wam jest co czytać. Książka ma w sobie coś niezwykłego, wciągającego, w skrócie książka przypomina trochę coś z słynnej francuskiej komedii ,,GOŚCIE GOŚCIE" tylko że tu bohaterowie nie przybyli z przeszłości w przyszłość, tylko na odwrót, to wszystko w celach projektu który badał życie ludzi na ziemi przed nową erą, nasz bohater uczestniczy w tym projekcie i książka opisuje jego doświadczenia. To tyle. Jak sobie poradzi? niestety musicie dowiedzieć się tego sami.

książka z gatunku s-f, momentami ciekawa, innym razem jak flaki z olejem...

książka z gatunku s-f, momentami ciekawa, innym razem jak flaki z olejem...

Kupiona w ciemno. Miłe zaskoczenie - choć akcja nierówna to pomysłowa intryga i ciekawy główny bohater zachęcają do czytania. Bardzo mile ją wspominam.

Gatunkowo powieść ta w spójny sposób łączy w koturnie fantastyki naukowej wątki zarówno klaustrofobicznego thrillera, paranoicznego kryminału, czy też wartkiej sensacji. Na tej bazie autor rysuje bardzo ciekawą wizję cywilizacji w XXVII wieku. Jej zaawansowanie technologiczne umożliwia głęboką ingerencję w ludzką anatomię, genetykę, a w konsekwencji emocje czy świadomość. Pozwala na eksplorację i kolonizację kosmosu, czy wreszcie stymuluje narodziny nowych form ekonomii, norm oraz stosunków społecznych, broni i oczywiście konfliktów. Najistotniejsze jest to, że nie jest to zwykłe fantazjowanie, ponieważ cała ta kompleksowa projekcja jest mocno osadzona na podstawach wynikających ze ścieżek dzisiejszego rozwoju nauki i techniki.
Fabuła natomiast zogniskowana jest na rozliczaniu się z totalitarnymi, konsumpcyjnymi czy też korporacyjnymi grzechami XX wieku i gloryfikacji zachodniego liberalizmu rodem z XXI stulecia. Wychodzi więc na to, że autor stara się powiedzieć, iż niezależnie jak będzie głęboki i wielopłaszczyznowy rozwój ludzkiej technologii to transformacji ulegnie jedynie forma naszej cywilizacji natomiast treść jej natury nadal będzie uwikłana w relacje zbudowane na fundamencie prymitywnych instynktów i kreowanych na tej podstawie archaicznych stosunków międzyludzkich, a co za tym idzie swąd tego pierwotnego szamba jakim jest chciwość, małostkowość czy pragnienie władzy będzie ciągnął się za człowiekiem również po kosmosie i przyszłości.
Nie podważam tej wizji jednak wraz z przemierzanymi stronami tej powieści oczekiwałem, że ciężar jej skupi się również na rozważaniu głębokich zmian niesionych przez realizacje idei transhumanizmu, które być może doprowadzą przynajmniej w części populacji do przedefiniowania podstawowych potrzeb i motywacji działań ludzkiej jednostki, a co za tym idzie całej cywilizacji tworząc abstrakcyjne z naszej perspektywy interakcje i systemy społeczne czy też hierarchię wartości etycznych. Niestety ten kierunek jest jedynie zarysowany w powieści i szybko staje się wyłącznie jedynie tłem.

I o to właśnie w rasowej sf chodzi. Odległa przyszłość, masa egzotycznych gadżetów będących jednocześnie prawdopodobną ekstrapolacją dzisiejszych technologii, paranoiczny klimat i uwikłanie w absurd. Wszystko to i o wiele więcej, wpędza czytelnika w trans którego celem nie jest jedynie dobra zabawa, a również próba odpowiedzi na pytanie czym jesteśmy, dokąd zmierzamy i co tak naprawdę pcha nas do przodu.

• Science Fiction
  • Sci-Fi