Ostre przedmioty

Tłumaczenie: Radosław Madejski
Wydawnictwo: G+J
Sharp objects
Ag2S

Najlepszy thriller Amazon.com! Camille Preaker po krótkim pobycie w klinice psychiatrycznej wraca do pracy reporterki. Pierwsze zlecenie to artykuł o tajemniczych zabójstwach dwóch małych dziewczynek w jej rodzinnym miasteczku. Przez ostatnie dwanaście lat, odkąd opuściła dom, rzadko rozmawiała ze swoją neurotyczną matką i przyrodnią siostrą, której właściwie nie zna – śliczną trzynastolatką...

Najlepszy thriller Amazon.com!
Przez ostatnie dwanaście lat, odkąd opuściła dom, rzadko rozmawiała ze swoją neurotyczną matką i przyrodnią siostrą, której właściwie nie zna – śliczną trzynastolatką trzymającą w garści całe miasteczko. Z niechęcią wraca do rodzinnej wiktoriańskiej rezydencji, gdzie zaczyna ją prześladować wspomnienie tragedii z dzieciństwa.
Stara się odkryć prawdę o brutalnych zbrodniach. Zaczyna mocno identyfikować się z małymi ofiarami. Wszystkie tropy prowadzą jednak w ślepą uliczkę i zmuszają Camille do rozwikłania zagadki własnej przeszłości, której musi stawić czoło.

źródło opisu: Gruner Jahr Polska, 2013

źródło okładki: http://www.profit24.pl/Ostre-przedmioty,product695971.html

Karol | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Naprawdę ciężko ocenić tę książkę. Dawno nie spotkałem się z tak nierówną historią, istna karuzela. Wszystko zaczyna się standardowo - mamy do czynienia z zagadkowymi morderstwami w malutkim mieście, idealny przepis na kryminał. O dziwo jednak ten wątek z czasem schodzi trochę na drugi plan, a my zostajemy bliżej zapoznani z problemami rodzinnymi głównej bohaterki. Nie jest to koniecznie zły pomysł, ale osobiście byłem bardziej ciekawy śledztwa, szukania tropów, łączenia wskazówek, etc. etc.

Zagadka co prawda nie jest zbyt skomplikowana, ale muszę przyznać że przed samym zakończeniem autorka zgrabnie rzuca nam kłody po nogi by zmylić trop. Pomimo tego jednak czuję pewien niedosyt ponieważ wydaje mi się że sprawa miała potencjał który niestety nie został wykorzystany.

Autorka za to bardzo starała się nas zainteresować główną bohaterką która ma więcej demonów niż jej potrzeba. Jest alkoholiczką, ma nierozwiązane problemy z dzieciństwa, lubi się okaleczać i nie stroni od cięższych...

Angelic | 2018-09-13
Przeczytana: 13 września 2018

Chciałabym powiedzieć, że wiem co popchnęło mnie do przeczytania tej książki. Czy był to fakt, że ta sama autorka tworzyła „Zaginioną dziewczynę” – dzieło co najmniej kontrowersyjne, czy może fakt, że zainteresował mnie serial, ze znakomitą obsadą Amy Adams w roli pierwszoplanowej? Tak naprawdę nie wiem, ale zdecydowanie nie byłam przygotowana na to, co ta książka serwuje.

Nie zagłębiając się mocno w fabułę, można by stwierdzić, że powieść przedstawia historię Camille Preaker, która jako dziennikarka, zostaje wysłana do rodzinnego miasteczka, w którym doszło do morderstw dwóch dziewczynek. Bohaterka ma naświetlić temat w mediach, jako gorącą historię z dusznym, małomiasteczkowym akcentem.

Książka jest pisana z punktu widzenia samej Camille, w pierwszej osobie czasu przeszłego. I słowo, które miałam na końcu języka, zagłębiając się coraz bardziej w lekturę to „niepokojąca”. Chyba żaden z bohaterów nie jest tu normalny, a już na pewno nie rodzina głównej bohaterki. Kiedy młodsza...

veinylover | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Książka napisana w klimacie, który nazwałbym złośliwie: „fantasy nowego, antykulturowego marksizmu”. Fantasy, bo książka w swej treści jest oderwana od rzeczywistości w takim stopniu, jak książki owego nurtu.
Autorka promując ideologię marksistowskiej „równości” wprowadza kobiece negatywne bohaterki celem przekonania czytelników, że kobiety niczym się nie różnią od mężczyzn, nawet w kategorii brutalnych zabójstw. Zauważmy, że w tej książce wredne i popaprane są wyłącznie kobiety, zatem wahadełko absurdu przegięte jest w drugą stronę. Jasne, zawsze istniały morderczynie, nawet seryjne, ale ograniczenia kulturowe działały hamująco na rozwój tego rodzaju damskiej „aktywności”, zatem autorka promuje postawę, w której społeczna rola kobiety ma rozbić rodzinę, wychowanie, bo sama instytucja rodziny przez antykulturowców jest zwalczana. Dlatego ulubionym motywem przewodnim antykulturowców w pisarstwie jest rodzinna patologia, co ma sugerować negatywny stosunek do samej rodziny:...

Marago | 2016-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2016

"Ostre przedmioty" to debiutancka powieść Gillian Flynn (autorki bestsellerowych i zekranizowanych pozycji - "Zaginionej dziewczyny' i "Mrocznego zakątka") jest wybitnym kryminałem, a właściwie przerażającą sagą rodzinną. Autorka już na początku opowieści serwuje niemałą dawkę napięcia, by ją sukcesywnie podnosić, aż do granic wytrzymałości odbiorcy. Zakończenie jest zaskakujące i wstrząsające. Akcja książki toczy się w prowincjonalnym Wind Gap w USA, do którego z przyczyn zawodowych przyjeżdża z Chicago jego rodowita mieszkanka - Camille Preaker, reporterka "Daily Post", stawiająca pierwsze kroki w dziennikarstwie śledczym. A przyjeżdża nie bez powodu. W miasteczku popełniono makabryczną zbrodnię na małej dziewczynce, a druga dziewczynka jest poszukiwana. Smaku powieści dodaje fakt, iż to Camille - była pacjentka szpitala psychiatrycznego, mająca zaburzenia osobowości, prowadzi własne śledztwo na swoim dawnym terenie.
Powieść "Ostre przedmioty" jest świetnie napisana,...

Arlet | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

Sądziłam, że tak się nie stanie, ale "Ostre przedmioty" jednak mnie zaskoczyły. Myślałam, że pozjadałam wszystkie rozumy, ale Gillian Flynn mnie zmanipulowała, na końcu przywaliła obuchem w głowę i pokazała rozwiązanie historii, które odbiegało od domysłów jakie snułam po połowie książki. Nie miałam złudzeń i już przy 4 rozdziale obstawiłam dwie osoby. Jednak mylenie tropów nie pozwalało na jednoznaczne wskazanie winnego. Książka nie jest "łatwa". Czytając, robiłam sporo przystanków, gdybałam. Opisuje ona wiele paskudnych ludzkich zachowań i prześwietla na wskroś zakiszone w zalewie plotki Wind Gap - małe miasteczko, w którym nie działo się nic szczególnego, do czasu morderstw dziewięcioletnich dziewczynek.
Główna bohaterka - Camille Preaker, to kobieta, która zmaga się z wieloma demonami, a jej zachowanie często jest kompletnie nieracjonalne. Wszyscy bohaterowie są na swój sposób pokręceni, co tylko dodaje książce specyficznego uroku. Mroczna, duszna atmosfera osacza czytelnika i...

xLadyInBlack | 2018-07-23
Na półkach: Gillian Flynn, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2018

"Ostre przedmioty to książka, która swoją premierę miała tak na prawdę dość dawno temu. Ostatnio bardzo modne jest "przywracanie życia" powieściom, które lata świetności dawno mają już za sobą. Gillian Flynn wprowadza nas w niezwykle brutalną historię, w historię tajemniczą, pokazującą jak słabe więzi rodzinne mogą rzutować na nasze dorosłe życie.

Główną bohaterką tej powieści jest Camille Preaker, reporterka Daily Post, gazety z Chicago. Preaker dostaje zlecenie napisania artykułu o serii brutalnych zabójstw na małych dziewczynkach. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że do morderstw doszło w miejscowości jej dzieciństwa. Podróż w rodzinne strony jest niemałym wyzwaniem dla Camille, gdyż od dłuższego czasu nie utrzymuje ona ze swoją rodziną żadnych kontaktów. Co przyniesie jej ten wyjazd? Co ciekawego czy raczej makabrycznego główna bohaterka dowie się o swojej przeszłości? Czy uda się jej dowiedzieć kto jest sprawcą zbrodni?

Książka "Ostre przedmioty"...

sola255 | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, Thriller

Jestem przekonana ,że pisząc tą historię , autorce nie zależało na stworzeniu typowego thrillera .
Po przeczytaniu jednej trzeciej książki , już wiedziałam , gdzie prawdopodobnie muszę szukać sprawcy choć nie odkryłam wszystkiego.
Historia rozgrywa się w małym , sennym miasteczku stanu Missouri , w którym jakby jeszcze cały czas obowiązywały konwenanse z przed wojny secesyjnej.
Miałam wrażenie ,że przesuwają mi sie przed oczami dobrze wychowane południowe panienki,
dla których jedynym celem w życiu jest dobrze wyjść za mąż , rodzenie dzieci ( które potem oddaja w ręce nianiek ) i plotkowanie.
Odarte jednak z tej swojej wielkopańskiej pozy np pod wpływem alkoholu gubią swoje dobre maniery uzewnętrznia się gorzka prawda.
Gillian Flynn , jak dla mnie, stworzyła studium patologicznej rodziny , gdzie zaburzenia występowały od lat i dotyczyły kobiet .Natomiast męska część populacji ulegała ich makiawelizmowi.
Zespół Münchhausena , makiawelizm , zaburzenia osobowości i związane z...

Natalia-Lena | 2015-05-18
Przeczytana: 14 maja 2015

[http://room6277.blogspot.ie/2015/05/ostre-przedmioty-gillian-flynn.html]

Ale bagno.

Jakie to chore.

Flynn po raz kolejny to zrobiła (a raczej biorąc pod uwagę chronologię wydania – po raz pierwszy). Stworzyła tak rąbniętą historię, że trudno mi uwierzyć w to, iż jest ona wytworem wyobraźni. Nie wiem, o czym myśli pisarka i co ją inspiruję, ale mam nadzieję, że to źródło zbyt szybko nie wyschnie.

Wyobraźcie sobie skórę, może lekko zarumienioną, z kilkoma zadrapaniami. Pokrywa ją cienka warstwa potu i zapach lekko zwietrzałych perfum. Wygląda całkiem normalnie. Jednak Gillian Flynn sięga po nóż, naciska ostrzem, po czym zagłębienie pęka i ujawnia smród, zgniliznę, ropę. Nikt by nie pomyślał, że tyle się pod nią czai i wystarczy wąskie cięcie, by zedrzeć normalność i przejść do zepsucia. Jeszcze przed chwilą wszystko było w porządku, a teraz jesteśmy świadkami oskórowania. Jak to się stało? W „Ostrych przedmiotach” przejście ze zdania na zdanie może diametralnie zmienić...

Ludwikczyta | 2018-09-27

Dobre, bardzo dobre.
Początek nieco się dłuży, ale ogólnie na duży plus. Ciekawa postać bohaterki, zbudowana i złożona, choć irytująca. Feminizujące wstawki są absurdalne i śmieszne, przez co czasem wybijają z lektury. Gdyby nie one pewnie dałbym jeszcze jedną gwiazdkę.
Co ważne - nieprzekombinowane zakończenie. A to w ostatnich czasach rzadkość.

Polecam.

Nina | 2018-09-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 01 września 2018

Ohyda i prostactwo - tak w dwóch słowach mogłabym określić tę książkę. Nie wiem dlaczego katowałam się i przeczytałam do końca. Pewnie dlatego, że chciałam sprawdzić, czy moje podejrzenia, a właściwie pewność w typowaniu mordercy była słuszna. Była... a więc nie tylko ohyda i prostactwo, do tego jeszcze bardzo przewidywalna.
Na pewno nie sięgnę po kolejne "utwory" autorki, czułam tak wielki niesmak, że aż sama byłam zaskoczona. Czułam się pijana i naćpana, jak główna bohaterka przez całą książkę. Masakra!