Ostre przedmioty

Jarosław Madejski
Radosław Madejski

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Po książkę "Ostre Przedmioty" sięgnęłam przed objerzeniem serialu. Bardzo ciężko było mi ją ocenić, bowiem pierwszą połowę książki bardzo wymęczyłam, ciężko mi się było na niej skupić, a opisywane wydarzenia kompletnie mnie nie wciągnęły. Ta część książki stanowiła prędzej powieść obyczajową z elementami dramatu niż thriller czy kryminał i opierała się głównie na wątku przyjazdu głównej bohaterki Camille do rodzinnego (i bardzo toksycznego) domu rodzinnego, jej odnowionych po latach relacjach z matką, ojczymem i poznaniu destrukcyjnej przyrodniej siostry.
Niezbyt przypadły mi do gustu występujące w tej historii postacie (w tym główna bohaterka) i motywy ich postępowania. Za tę część dałabym bardzo słabe 6/10.
Natomiast od drugiej połowy powieści powoli coś zaczęło się wyłaniać, jakiś wzorzec, sens, by następnie ruszyć akcją z kopyta i tę część czytało mi się fantastycznie, wręcz z zapartym tchem. Dalszą część powieści oceniłabym na mocne 8/10. Uśredniając, moja ocena nie mogłaby być inna niż średnie 7/10.
Zatem, czy warto sięgnąć po tą książkę? Uważam, że tak, ale przed obejrzeniem serialu. Wówczas trud przebrnięcia przez pierwszą część zostaje w całości wynagrodzony wciskającym w fotel rozwinięciem i zakończeniem. Znając wcześniej zakończenie (z serialu) nie pozostaje nic, co wynagrodziłoby toporność pierwszej połowy powieści.

Ostre przedmioty to trudna i poruszająca książka.
Wątek kryminalny według mnie nie jest tu najważniejszy. Jest jedynie pretekstem do przedstawienia chorych relacji w toksycznej rodzinie, gdzie to co złe przenosi się z pokolenia na pokolenie. Polecam, choć nie jest to łatwa książka, ale na pewno zapada w pamięć i ciężko się od niej uwolnić.

Ostre przedmioty to trudna i poruszająca książka.

Lepkie, upalne lato. Leniwe, powolne. Jak we śnie o tym, że próbujesz biec, a nie możesz, bo coś spowalnia ruchy. Camille wraca po latach do rodzinnego miasteczka, by przeprowadzić dziennikarskie śledztwo w sprawie zamordowanych dziewczynek. Utyka tu w gąszczu wspomnień, z których każde wiąże się z jakimś słowem wyrytym (dosłownie) w skórze, a bieżące śledztwo odkrywa przed nią także tajemnice z własnej przeszłości. Żałuję tylko, że najpierw obejrzałam serial i wiedziałam, jak kończy się ta historia. To nieco odbiera radość czytania. Szczególnie przy takim finale!

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobrze się bawiłam przy tej opowieści, mimo że oglądałam serial kilka lat temu.

Cała historia jest dziwna, czasami obrzydliwa, ale ma w sobie coś, co sprawia, że chce się ją skończyć. I mimo że znałam rozwiązanie to chciałam poznać je jeszcze raz, tym razem w wersji pisanej.

Jedynie sama końcówka wbiła mnie bardziej w fotel podczas oglądania serialu (scena po napisach) niż w książce. Chociaż może to być związane z faktem, że to zakończenie już po prostu znałam.

Nie jest to książka idealna (jakby którakolwiek książka była), ale jako ciekawa, trochę niepokojąca historia wypada bardzo dobrze.

Po książkę sięgnęłam ze względu na dużo dobrych recenzji. Ale szczerze męczyłam się przy niej, być może sposób narracji mi nie leżał, a może całość jakoś nie w moim klimacie choć czytam sporo kryminałów. Ja mam mieszane uczucia i kolejnej pozycji tej autorki raczej nie przeczytam. Ale może się mylę.

W przeciwieństwie do wielu innych czytelników (czytalam sporo opinii) uważam, że to wartościowa powieść i bardzo dobrze napisana.

Końcówka mnie zaskoczyła. Zabieram się teraz za serial na podstawie książki. Mam nadzieję, że mi się spodoba 😁

Przez ostatni rok Przeczytałem ponad sto kryminałów/thillerów,a to był zdecydowanie największy gniot na jakiego trafiłem,omijam tą autorkę szerokim łukiem,jakby to napisała totalna amatorka dno.

Nie wierzyłam, że kiedyś to powiem... Serial jest lepszy od książki :O

Nie wierzyłam, że kiedyś to powiem... Serial jest lepszy od książki :O