Ostre przedmioty

Tłumaczenie: Radosław Madejski
Wydawnictwo: Burda Książki
Sharp objects
Ag2S

Camille Preaker po krótkim pobycie w klinice psychiatrycznej wraca do pracy reporterki w „Daily Post” i otrzymuje zlecenie na artykuł o tajemniczych zabójstwach dwóch małych dziewczynek w jej rodzinnym miasteczku. Z niechęcią wraca do wspaniałej wiktoriańskiej rezydencji, w której się wychowała, gdzie zaczyna ją prześladować wspomnienie tragedii z dzieciństwa. Stara się odkryć prawdę o...

Z niechęcią wraca do wspaniałej wiktoriańskiej rezydencji, w której się wychowała, gdzie zaczyna ją prześladować wspomnienie tragedii z dzieciństwa. Stara się odkryć prawdę o brutalnych zbrodniach. Wszystkie tropy prowadzą jednak w ślepą uliczkę i zmuszają Camille do rozwikłania zagadki własnej przeszłości, której musi stawić czoło.

źródło opisu: Burda książki, 2014 r.

źródło okładki: http://www.burdaksiazki.pl/

Karol | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Naprawdę ciężko ocenić tę książkę. Dawno nie spotkałem się z tak nierówną historią, istna karuzela. Wszystko zaczyna się standardowo - mamy do czynienia z zagadkowymi morderstwami w malutkim mieście, idealny przepis na kryminał. O dziwo jednak ten wątek z czasem schodzi trochę na drugi plan, a my zostajemy bliżej zapoznani z problemami rodzinnymi głównej bohaterki. Nie jest to koniecznie zły pomysł, ale osobiście byłem bardziej ciekawy śledztwa, szukania tropów, łączenia wskazówek, etc. etc.

Zagadka co prawda nie jest zbyt skomplikowana, ale muszę przyznać że przed samym zakończeniem autorka zgrabnie rzuca nam kłody po nogi by zmylić trop. Pomimo tego jednak czuję pewien niedosyt ponieważ wydaje mi się że sprawa miała potencjał który niestety nie został wykorzystany.

Autorka za to bardzo starała się nas zainteresować główną bohaterką która ma więcej demonów niż jej potrzeba. Jest alkoholiczką, ma nierozwiązane problemy z dzieciństwa, lubi się okaleczać i nie stroni od cięższych...

Marago | 2016-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2016

"Ostre przedmioty" to debiutancka powieść Gillian Flynn (autorki bestsellerowych i zekranizowanych pozycji - "Zaginionej dziewczyny' i "Mrocznego zakątka") jest wybitnym kryminałem, a właściwie przerażającą sagą rodzinną. Autorka już na początku opowieści serwuje niemałą dawkę napięcia, by ją sukcesywnie podnosić, aż do granic wytrzymałości odbiorcy. Zakończenie jest zaskakujące i wstrząsające. Akcja książki toczy się w prowincjonalnym Wind Gap w USA, do którego z przyczyn zawodowych przyjeżdża z Chicago jego rodowita mieszkanka - Camille Preaker, reporterka "Daily Post", stawiająca pierwsze kroki w dziennikarstwie śledczym. A przyjeżdża nie bez powodu. W miasteczku popełniono makabryczną zbrodnię na małej dziewczynce, a druga dziewczynka jest poszukiwana. Smaku powieści dodaje fakt, iż to Camille - była pacjentka szpitala psychiatrycznego, mająca zaburzenia osobowości, prowadzi własne śledztwo na swoim dawnym terenie.
Powieść "Ostre przedmioty" jest świetnie napisana,...

Arlet | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

Sądziłam, że tak się nie stanie, ale "Ostre przedmioty" jednak mnie zaskoczyły. Myślałam, że pozjadałam wszystkie rozumy, ale Gillian Flynn mnie zmanipulowała, na końcu przywaliła obuchem w głowę i pokazała rozwiązanie historii, które odbiegało od domysłów jakie snułam po połowie książki. Nie miałam złudzeń i już przy 4 rozdziale obstawiłam dwie osoby. Jednak mylenie tropów nie pozwalało na jednoznaczne wskazanie winnego. Książka nie jest "łatwa". Czytając, robiłam sporo przystanków, gdybałam. Opisuje ona wiele paskudnych ludzkich zachowań i prześwietla na wskroś zakiszone w zalewie plotki Wind Gap - małe miasteczko, w którym nie działo się nic szczególnego, do czasu morderstw dziewięcioletnich dziewczynek.
Główna bohaterka - Camille Preaker, to kobieta, która zmaga się z wieloma demonami, a jej zachowanie często jest kompletnie nieracjonalne. Wszyscy bohaterowie są na swój sposób pokręceni, co tylko dodaje książce specyficznego uroku. Mroczna, duszna atmosfera osacza czytelnika i...

sola255 | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, Thriller

Jestem przekonana ,że pisząc tą historię , autorce nie zależało na stworzeniu typowego thrillera .
Po przeczytaniu jednej trzeciej książki , już wiedziałam , gdzie prawdopodobnie muszę szukać sprawcy choć nie odkryłam wszystkiego.
Historia rozgrywa się w małym , sennym miasteczku stanu Missouri , w którym jakby jeszcze cały czas obowiązywały konwenanse z przed wojny secesyjnej.
Miałam wrażenie ,że przesuwają mi sie przed oczami dobrze wychowane południowe panienki,
dla których jedynym celem w życiu jest dobrze wyjść za mąż , rodzenie dzieci ( które potem oddaja w ręce nianiek ) i plotkowanie.
Odarte jednak z tej swojej wielkopańskiej pozy np pod wpływem alkoholu gubią swoje dobre maniery uzewnętrznia się gorzka prawda.
Gillian Flynn , jak dla mnie, stworzyła studium patologicznej rodziny , gdzie zaburzenia występowały od lat i dotyczyły kobiet .Natomiast męska część populacji ulegała ich makiawelizmowi.
Zespół Münchhausena , makiawelizm , zaburzenia osobowości i związane z...

Natalia-Lena | 2015-05-18
Przeczytana: 14 maja 2015

[http://room6277.blogspot.ie/2015/05/ostre-przedmioty-gillian-flynn.html]

Ale bagno.

Jakie to chore.

Flynn po raz kolejny to zrobiła (a raczej biorąc pod uwagę chronologię wydania – po raz pierwszy). Stworzyła tak rąbniętą historię, że trudno mi uwierzyć w to, iż jest ona wytworem wyobraźni. Nie wiem, o czym myśli pisarka i co ją inspiruję, ale mam nadzieję, że to źródło zbyt szybko nie wyschnie.

Wyobraźcie sobie skórę, może lekko zarumienioną, z kilkoma zadrapaniami. Pokrywa ją cienka warstwa potu i zapach lekko zwietrzałych perfum. Wygląda całkiem normalnie. Jednak Gillian Flynn sięga po nóż, naciska ostrzem, po czym zagłębienie pęka i ujawnia smród, zgniliznę, ropę. Nikt by nie pomyślał, że tyle się pod nią czai i wystarczy wąskie cięcie, by zedrzeć normalność i przejść do zepsucia. Jeszcze przed chwilą wszystko było w porządku, a teraz jesteśmy świadkami oskórowania. Jak to się stało? W „Ostrych przedmiotach” przejście ze zdania na zdanie może diametralnie zmienić...

xLadyInBlack | 2018-07-23
Na półkach: Gillian Flynn, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2018

Główną bohaterką tej pełnej niepokoju powieści jest Camille Preaker, reporterka Daily Post, gazety z Chicago, która chciałaby się wspiąć na wyżyny popularności. Preaker dostaje od swojego szefa zlecenie, które jest dla niej niemałym wyzwaniem. Niestety w miejscowości jej dzieciństwa zostają brutalnie zabite dwie małe dziewczynki. Sprawca stosuje ten sam modus operandi - uduszenie i wyrwanie wszystkich zębów. Szef wysyła na miejsce Camille, by zasięgnęła języka i napisała sensacyjny artykuł. Podróż w rodzinne strony przyniesie jej wiele bólu i otworzy oczy na tajemnice z przeszłości, którym będzie musiała stawić czoło. Czy uda jej się odkryć prawdę o makabrycznych zbrodniach?

Ostre przedmioty to nie kolejny, szablonowy kryminał jakich mnóstwo na każdym zakręcie czytelniczego rynku. Jest oczywiście zawiła zagadka, ciekawe wydarzenia i okoliczności, ale siłą tej powieści są postaci. Szczególnie postać panny Preaker, o której dowiemy się w opowieści najwięcej. Blisko połowa książki...

veinylover | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Książka napisana w klimacie, który nazwałbym złośliwie: „fantasy nowego, antykulturowego marksizmu”. Fantasy, bo książka w swej treści jest oderwana od rzeczywistości w takim stopniu, jak książki owego nurtu.
Autorka promując ideologię marksistowskiej „równości” wprowadza kobiece negatywne bohaterki celem przekonania czytelników, że kobiety niczym się nie różnią od mężczyzn, nawet w kategorii brutalnych zabójstw. Zauważmy, że w tej książce wredne i popaprane są wyłącznie kobiety, zatem wahadełko absurdu przegięte jest w drugą stronę. Jasne, zawsze istniały morderczynie, nawet seryjne, ale ograniczenia kulturowe działały hamująco na rozwój tego rodzaju damskiej „aktywności”, zatem autorka promuje postawę, w której społeczna rola kobiety ma rozbić rodzinę, wychowanie, bo sama instytucja rodziny przez antykulturowców jest zwalczana. Dlatego ulubionym motywem przewodnim antykulturowców w pisarstwie jest rodzinna patologia, co ma sugerować negatywny stosunek do samej rodziny:...

darkangel | 2015-04-01
Przeczytana: 31 marca 2015

Znakomity thriller. Akcja stopniowo i powoli nabierała tempa by zaskoczyć nas całkowicie nieprzewidywalnym zakończeniem. Uwielbiam tę książke Gillian Jak i pozostałe dwie ☺ Polecam serdecznie ☺

Tathagatha | 2015-03-08
Przeczytana: 07 marca 2015

O Gillian Flynn zrobiło się głośno za sprawą zeszłorocznej ekranizacji (zresztą bardzo udanej) jej ostatniej powieści 'Zaginiona dziewczyna'.
Zdarzają się autorzy którzy rozgłos zyskują dzięki szeroko reklamowanym adaptacjom filmowym, a przy tym nie zasługują ani na tę popularność, ani na poświęcony czas przez czytelnika.
Jeśli jednak od czasu do czasu dzięki tej machinie dostanę kogoś takiego jak Gillian Flynn - jestem gotowa ryzykować.

Postanowiłam czytać chronologicznie i tak oto na warsztat wzięłam 'Ostre przedmioty'.

Autorka nie zachwyciła mnie od początku. Szczerze mówiąc przez pierwszych kilkadziesiąt stron dopasowywałam się do jej rytmu, a do tego nawet nie polubiłam głównej bohaterki. Ale strony przewracałam gładko i dopiero po czasie zorientowałam się, że jestem już na całego zaangażowana! Niepozorny początek sprawił że dalsza część książki wstrząsała z podwójną mocą.

W mistrzowski sposób Flynn buduje napięcie i stopniowo odkrywa karty. Sprawiła, że im bardziej...

Priada | 2015-04-20
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Hmmm...spodziewałam się większych emocji, a tak...przeczytałam, bo po prostu miałam czas, aby to zrobić. Bez rewelacji...nie trzymał w napięciu, bo po 4 rozdziałach wiedziałam kto jest mordercą.
Co mogę ocenić na plus...bardzo ciekawie pokazano jak człowiek czuje się w rodzinie łączonej, gdzie np. ty jesteś najmniej mile widziany i co się dzieje w umyśle człowieka wychowywanego przez patologicznego rodzica.
Nastawiłam się na dobry kryminał, ale niestety nie spełnił moich oczekiwań.