The War of Art: Break Through the Blocks and Win Your Inner Creative Battles

Czyta się lekko i niektóre fragmenty mocno inspirują żeby walczyć ze swoimi oporami wewnętrznymi.

To byłby bardzo dobry artykuł albo wpis na blogu, mający ciekawe pomysły i podejście do problemu kreatywności i wytrwałości w swym artystycznym rzemiośle. Niestety zrobiono z tego książkę. Udało się to osiągnąć po części dzięki licznym powtórzeniom oraz formatowaniu książki. Przypomina to pracę magisterską, w której liczne nagłówki rozmyślnie zajmują ogromną część pracy zaś same rozdziały najlepiej jeśli ledwo przechodząc na następną stronę. Wtedy pozostawiana jest cała pozostała przestrzeń i następny rozdział rozpoczyna się na następnej stronie. O ile dany rozdział jest w stanie dojść do połowy strony. To tak jakby ktoś poszatkował paragrafy jakiegoś artykułu i przed każdym wstawiał jakiś nagłówek a następny rozpoczynał na kolejnej stronie. Czasami jakiś rozdział urywał się aby na następnej stronie zostać kontynuowanym z dopiskiem "part two"! Ta i tak krótka książka w rzeczywistości zajmuje może połowę swojej objętości. Zamiast tracić pieniądze i czas na tę książkę polecam obejrzenie lub przeczytanie jakiegoś streszczenia tej książki i zawartej w niej tez. Wielka szkoda bo autor ma na prawdę ciekawą wizję problemu, która nie polega tylko na suchej produktywności ale łączy się z głębszymi rejonami ludzkiej psychiki i duszy. Szkoda tylko, że po lekturze czuję się przede wszystkim naciągnięty na kupno artykułu w cenie książki.

(Oceniam wersję angielską) Ciekawa książka, krótka, do przeczytania w jedno popołudnie. Autor ma interesujące podejście do procesu twórczego - idea "Resistance" bardzo zostaje w głowie. Moim zdaniem jest to inne określenie na świadomość - wiedzieć co robię, po co, dlaczego czegoś nie robię, etc. Mocną stroną książki jest język, lekkość pióra autora, sugestywne frazy, które zostają w głowie. Polecam każdemu, kto zajmuje się (albo chce zająć się) czymś twórczym.

Pierwsze 2 rozdziały dało się jeszcze jakoś przełknąć, ale w 3 rozdziale się pogubiłem, bo autor wpada w czwartą gęstość i zaczyna bajdurzyć o muzach, aniołach i innych mitologicznych stworach. Książka dla bardzo wąskiego grona odbiorców, czyli dla aroganckich, religijnych pisarzy-pracoholików. Jedną z jej zalet jest to, że jest bardzo krótka.

Powiem wprost bez owijania w bawełnę miłych ciepłych słówek: ta książka inspiruje do ruszenia du*py! Oderwania się od konsumpcjonizmu! Po jej przeczytaniu człowiek zaczyna rozumieć jakie jego kochany mózg płata mu figle byle tylko leniuchować. Polecam ją wszystkim osobą chcącym coś z swoim życiem zrobić.

• Psychologia
  • Sztuka