Hipnotyzer

Cykl: Joona Linna (tom 1) | Seria: Ze Strachem
Wydawnictwo: Czarne
Hypnotisören
Bożena

W środku grudniowej nocy psychiatrę Erika Marię Barka budzi telefon ze sztokholmskiego szpitala. Komisarz kryminalny Joona Linna prosi go o pilną pomoc – leczenie nieprzytomnego pacjenta, który doświadczył poważnego urazu. Ma nadzieję, że za pomocą hipnozy Erik będzie mógł komunikować się z chłopcem, umożliwiając policji przesłuchanie go. Dzięki temu może uda się ustalić, kto brutalnie zamordował jego rodziców i młodszą siostrę, a następnie znaleźć i ocalić starszą siostrę, zanim będzie za późno.
Jednak od ostatniego razu, gdy Erik praktykował hipnozę, minęło dziesięć lat, a psychiatra obiecał sobie, że nigdy do tego nie wróci. Powracające bolesne wspomnienia z tamtego czasu sprawiają, że decyduje się odmówić policji swojej pomocy.
Gdy w końcu daje się jednak przekonać, zostaje uruchomiona seria nieprzewidzianych zdarzeń…

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2013

źródło okładki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hipnotyzer--3

macias | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Świetny, wielowątkowy thriller psychologiczny. Są wprawdzie drobne momenty przestojów i cofania się w przeszłość, ale generalnie książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Zdecydowanie jeden z lepszych audiobooków jakie przesłuchałem. Bardzo mocno polecam.

emindflow | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo mocny thriller trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
Na pozór wszystko OK, a jednak mam uczucie niedosytu. Mam wrażenie, że autorzy zgubili właściwe proporcje. Z jednej strony aż do przesady epatują makabrą - trup ściele się gęsto, a krew leje się strumieniami. A z drugiej zbyt pobieżnie (zwłaszcza jak na powieść o takiej objętości) potraktowali sylwetkę i motywy działania głównego mordercy. Po stronie minusów wątek z chłopcem ledwo wyprowadzonym ze stanu śmierci klinicznej i natychmiast biegającym i mordującym pół miasta - słabe to. Natomiast do plusów zaliczam ciekawie pokazaną postać komisarza o cudacznym nazwisku Joona Linna, z którym chętnie spotkam się przy okazji kolejnej książki tych autorów.
W sumie - jest zupełnie przyzwoicie, chociaż moje oczekiwania były większe.

moch | 2013-08-30

Po lekturze ma się wrażenie, że Szwecja ma najwyższy współczynnik występowania psychoz i dewiacji na 1 km2 powierzchni. Czyli kryminał skandynawski pełną gębą. Jest mroczno, chłodno i depresyjnie, suspensu też nie brakuje. W tle całej historii pojawiają się dwa ciekawe pytania: o znaczenie, a przede wszystkim możliwości współczesnej psychologii oraz o bezsilność dorosłych wobec dzieci, które tworzą własne zamknięte społeczności oparte na przemocy i regułach gry, których zasad dorośli nie są już w stanie ogarnąć.
Warto sięgnąć po "Hipnotyzera",chociaż rzeczywiście momentami ma się wrażenie,że autorzy pisali jakby im płacili za wierszówkę.

jatymyoni | 2018-02-16
Przeczytana: luty 2018

Zaciekawił mnie tytuł i główny bohater, terapeuta stosujący do leczenia hipnozę. Nareszcie dobry trzymający w napięciu kryminał. Ciekawe postacie, wartka akcja, zaskakujące zakończenie. Czy można coś więcej oczekiwać od kryminału. Pożyczyłam go mojej przyjaciółce i myślę, że jej też się spodoba.
Wszystkim miłośnikom kryminału polecam.

Kotkad | 2018-03-26
Na półkach: Lars Kepler, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 marca 2018

Po piątym tomie serii z Joona Linna postanowiłam zacząć od początku. Nie wiem czy gdybym w pierwszej kolejności wpadła na "hipnotyzera" to czytałabym dalej.
Na pewno pierwsza część to przerażająca i pokręcona historia.
Dzieci jako mordercy, dzieci jako potwory, dzieci jako oprawcy. Dodatkowo kilka osób z poważnymi problemami psychicznymi.
Historia zaczyna się jakby spójną historią która nagle zaczyna nam się rozwarstwiać na różne wątki by na koniec znów złączyć się w całość. Naprawdę świetnie napisana przerażająca historia.

O czym?
W mieście ginie rodzina, ojciec na treningu zostaje bestialsko zadźganym w domu żona i córka. Syn jest w ciężkim stanie. Zaczyna się próba znalezienia najstarszej siostry która być może jest w niebezpieczeństwa. Pacjenta hipnotyzuje lekarz którego poznajemy z jednej strony jako niby tego najlepszego specjalistę, z drugiej on sam jest niechętny podjęcia diagnozy. Ponadto nasz hipnotyzer mocno nadużywa leków nasennych. o co chodzi i co wykryje hipnoza...

Majka | 2017-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 lutego 2017

Wymęczyłam jakoś "Hipnotyzera". Nie było łatwo i raczej nie zostanę fanką duetu pisarzy kryjących się pod nazwiskiem Lars Kepler.
Nie odczułam klimatu, nie odczułam zupełnie napięcia. Zalążek fabuły wydawał się naprawdę dobry - był konkret, była moc, był potencjał.
Gdzieś to się jednak po drodze rozmyło - chyba głównie za sprawą strasznego "wodolejstwa". To, co było w tej powieści ciekawe można zmieścić na dużo mniejszej liczbie stron. Zastosowane przez pisarzy dłużyzny nie zbudowały ani klimatu, ani nie sprawiły, że nie mogłam się od książki oderwać. Poza tym, wątki, które ostatecznie zostały powiązane zupełnie mi się nie zgrywają.

Postaci mnie nie zainteresowały, nie polubiłam ich, a właściwie to zwyczajnie nie obchodziły mnie ich losy. Nic co się na łamach książki wydarzyło nie zbudowało mojego przywiązania do nich.
Szkoda. Tym bardziej, że zwykle objętość powieści zupełnie nie robi na mnie wrażenia - a wręcz przeciwnie - "cegły" często trafiają do moich ulubionych...

Gośka | 2013-09-03
Przeczytana: 03 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Erik Maria Barka to psychiatra specjalizujący się w leczeniu szoku pourazowego. Cieszący się doskonałą opinią jest wzywany do najróżniejszych przypadków. Kiedyś jednak zajmował się także czymś innym. Prowadził grupę wsparcia dla ludzi z ciężkimi przeżyciami. Wierzył, że dzięki wspólnemu przeżywaniu tragedii i dzięki grupowej hipnozie uda się wyleczyć ludzi z traumy. Jednak coś poszło nie tak.Odsunięty od prowadzenia badań Erik postanawia już nigdy nie stosować hipnozy.

Joona Linna to komisarz kryminalny. Uparty, pewny swego, skrupulatny. Wierząc w swoje przeczucia prze do przodu nie zważając na opinie innych.Pewnego dnia zostaje wezwany do szpitala, gdzie znajduje się w krytycznym stanie Joseph, jedyny ocalały członek wymordowanej rodziny. Jak się okazuje ma on jeszcze starszą siostrę, która nie mieszkała już z rodziną. Joona podejrzewa, że morderca może poszukiwać także i ją. Chcąc ocalić życie dziewczyny komisarz prosi Erika, by zahipnotyzował chłopaka i podał im rysopis...

PonuryDziadyga | 2014-09-26
Przeczytana: 20 września 2014

Ta książka (której okładka swego czasu pojawiała się na tym portalu bardzo często) utwierdziła mnie w przekonaniu do dwóch rzeczy. Pierwsza: to, że jesteś skandynawskim pisarzem kryminałów (kraj dowolny) nie oznacza, że robisz to dobrze. I druga: jeśli już musisz częstować czytelników swoją bazgraniną, to rób to solo, a nie w tandemie z drugą osobą. Takie coś najczęściej się nie udaje, poza "Ostatnim dobrym człowiekiem" A.J. Kazinskiego- taki wyjątek od reguły.
Jest to pierwsza z serii książek duetu, w którym podobno głównym bohaterem jest komisarz kryminalny Joona Linna. Podobno, gdyż tutaj odgrywa rolę drugoplanową- i to w raczej małym stopniu. Jego wypady na scenę ograniczają się do milczącego przebywania tam. No, ewentualnie coś czasem mruknie, przekonany o własnej nieomylności, albo postawi się szefostwu tekstem w stylu: "bo ja mam rację i tyle- musisz się zgodzić". I co robi taki przełożony? Momentalnie mięknie jak wosk i pokornie przytakuje. A to tylko początek festiwalu...

Bardzo dobra książka, chociaż momentami trochę mnie zanudzało to, jak autor poprowadził w niej akcję. Polubiłam Joonę. Kurczę, właściwie to jeden z moich ulubionych policjantów z książek, jakie czytałam. Chyba najbardziej w tej pozycji zafascynowało mnie to, że pojawił się w niej wątek hipnozy. Ciekawi mnie to od jakiegoś czasu i jak dla mnie była to dobra lektura, którą szybko się czytało. Trochę mało w niej było samego hipnotyzowania, spodziewałam się czegoś więcej, ale nie jest źle. Polecam tą książkę każdemu, kto choć trochę interesuje się hipnozą i skutkami, jakie ona wywołuje w psychice człowieka.

maj | 2017-03-23

Ponura skandynawskość, ciemna, mroczna, dołująca. Typowy północny kryminał.