Spokój duszy

Tłumaczenie: Inga Sawicka
Cykl: Siri Bergman (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Någon sorts frid
literatura szwedzka
joly_fh

Pewnego ranka psychoterapeutka Siri podczas morskiej kąpieli natrafia na zwłoki swojej pacjentki. Policja znajduje list świadczący o tym, że dziewczyna popełniła samobójstwo. Świat Siri wali się w gruzy. Czy jest aż tak złą psychoterapeutką? Do tego ktoś czai się w ciemnościach w pobliżu jej domu i bez wątpienia ma wobec niej złe zamiary.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

wiejskifilozof | 2015-03-30

Autorki dla mnie nie znane,a szkoda bo dobra, ba nawet bardzo dobra książka.
Mamy tu zabójstwo pewnej dziewczyny,która była pacjentką pewnej psycholożki.
Która w życiu też miała problemy, ale to już sami i same przeczytacie.
Trwa śledztwo, dowiadujemy się naprawdę mocnych rzeczy, o tej dziewczynie.
Ale i śledzimy, życie prywatne pani psycholog.
Przyznam,że warto się w to zagłębić, by poznać ją lepiej.
A warto, bo dowiadujemy się takich rzeczy,że dzięki temu lepiej się czyta.
Ja czytałem e-booka.

Psychoterapeutka Siri Bergman ma swój gabinet, swoich pacjentów, z czasem zaczyna mieć "podwójny cień". Ktoś sobie ją upatrzył. Nie jest trudno zakraść się do życia Siri, bo ma pewne lęki i często czuje się z tym mało profesjonalnie, jako ta, dzięki której inni powinni wychodzić na prostą. Jednak nie ma ludzi idealnych. Są tylko dobrzy obserwatorzy, którzy potrafią wykorzystywać szczegóły na własny użytek.
W pewnym momencie Bergman odkrywa w wodzie zwłoki swojej pacjentki. I choć twierdzi, iż nie mogłaby ona popełnić samobójstwa, istnieje stosowny dokument, który temu przeczy, a jednocześnie działa na niekorzyść samej terapeutki.
Umiejętna obserwacja oraz przemyślane aranżowanie sytuacji, świetne manipulowanie rzeczywistością, tak by czasem niewiele znaczące elementy układały się po myśli prześladowcy, wpędzając upatrzoną ofiarę w coraz większą dezorientację.

Niestety, jeśli chodzi o wątek sensacyjny niewiele tu czytelnika zaskoczy. Choć wszystko wydaje się być dopracowane i...

neta | 2014-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2014, On my Kindle
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Szczerze? Bez rewelacji. Po wielu dobrych opiniach spodziewałam się zdecydowanie czegoś więcej.

Plusy? Ciekawy pomysł na fabułę, wprowadzenie wątku głównego w postaci sesji psychoterapeutycznych na pacjentach zasługuje na uwagę – chociaż już fakt, że pani doktor w pewnym momencie sama potrzebująca pomocy dalej je prowadzi, delikatnie przeraża. Interesujący też sam proces pisania naprzemiennie przez dwie autorki, będące w prywatnym życiu siostrami. I zaskakujące, że tego podwójnego autorstwa w czytaniu nie czuć, co w równym stopniu może być zasługą siły siostrzanego porozumienia jak i zdolnego tłumacza jednak.

Minusy? I tu pojawia się niestety… Bo choć wciąga i czyta się gładko to nie powoduje wymaganego dreszczyku i (co najważniejsze) nie zaskakuje (!) a rozwiązanie dużo za wcześnie jest boleśnie oczywiste.

Plus i minus jednocześnie? Okładka! Fantastyczna i obiecująca super mocny klimat i wrażenia. Ale co komu po boskiej okładce kiedy obietnice które składa są kompletnie bez...

aerien | 2014-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 marca 2014

Jaka okładka!!! Jedna z tych najpiękniejszych i najbardziej sugestywnych. Jako fanka wszelakich mrocznych domostw, wypełnionych tajemnicami po dach, nie mogłam pozostać obojętna: musiałam, po prostu musiałam sięgnąć po "Spokój duszy", mimo obawy, że piękne opakowanie kryć może marne treści. Na szczęście: książka okazała się lekturą co najmniej zacną i sprawiła mi ogromną przyjemność.

"Spokój duszy" rozpoczyna się dość niewinnie, i do 58 strony czytałam, bo czytałam, bez szczególnego zaangażowania. Ale potem... zaskoczyło. I już nie mogłam się oderwać.

Oto książka, która oprócz ciekawej (choć stosunkowo prostej do rozwiązania) zagadki kryminalnej niesie ze sobą niezwykłe pokłady emocji. Ta powieść budzi niepokój, ma tak ciężką i gęstą atmosferę... Jest trochę taka, jak jej okładka. Mroczna, z klimatem, książka, za którą się podąża, choć budzi lęk. Naprawdę niezwykły klimat.

Warta uwagi, nietuzinkowa, dobrze napisana i chyba niesłusznie niedoceniana. Polecam, a sama zaczynam się...

kasandra_85 | 2013-10-10
Przeczytana: październik 2013

zaczytana | 2014-12-14

Kolejny, dobry skandynawski kryminał. Jednak bez rewelacji. Może dlatego, że to już któryś z kolei z tak licznych, dobrych tego typu kryminałów, Właśnie tak- to o to chodzi- nie powalił mnie, bo jest, moim zdaniem, tak bardzo typowy. Właściwie we wszystkim i ze wszystkim wpisuje się w sprawdzone skandynawskie kanony. No ale mnie to raczej nie przeszkadza- właśnie to lubię i dlatego pochłaniam niemal wszystko z tego nurtu- i doskonale zdaję sobie sprawę też z tego, że im więcej tych książek będzie powstawać, to autora (lub, w jak tym przypadku, autorów) poznawać będę tylko po imionach ich bohaterów. Tak więc, choć nie zaskoczona i tak spędziłam miłe chwile podczas lektury. Czyta się lekko i szybko i nawet zdziwiona byłam (jeżeli wierzyć informacjom zawartym w posłowiu), że siostry, które są autorkami tej książki, pisały ją niejako na zasadzie zabawy, po kawałku - na przemian, raz jedna, raz druga. Zawsze trochę nieufnie sięgam po książki pary autorów, bojąc się niespójności stylu i...

HerbAriel81 | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Jest to coś więcej niż zwykły kryminał czy thriller. Świetne , prawdziwe postaci, sesje terapeutyczne prowadzone przez główną bohaterkę, psycholożkę ,są prawdziwe, ma się wrażenie, że autorka zna temat. I faktycznie tak jest, bo jedna z autorek ( są nimi dwie siostry), okazuje się psychologiem w prawdziwym życiu :) Piękne i sugestywne opisy. Warto pprzeczytać. Mimo, że jestem fanką mocnych serii ( typu Ptasznik, Dewiant, Skalpel), a ta książka jest bardziej... kobieca, to naprawdę bardzo mi się podobała. Oczywiście polecam! Teraz zaczynam drugą powieść sióstr, Bardziej gorzka niż śmierć.

mirabelka | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

Książka jak muzyka
Spokój duszy to jedna z naprawdę niewielu książek, które pozwalają się czytać w głos dając niesamowite brzmienie akcji i niepokoju. Z pewnością nie można zaliczyć jej do tych kryminałów, które ukazują się tylko po to, by zostać okrzykniętymi: kryminałami skandynawskimi. Książka ta bowiem zawiera wszystko to, co musi zawierać dobra powieść z wątkiem kryminalnym.
Napisana przez siostry – Camillę Grebe oraz Åsę Träff powieść, ma być książką rozpoczynającą serię, której bohaterką jest Siri Bergman: psycholog i psychoterapeutka. Jako pierwsza na pomysł napisania czegoś wspólnego wpadła starsza z sióstr. Åsa zaakceptowała myśl Grabe i tak powstała licząca niecałych 400 stronic, trzymająca w napięciu powieść zatytułowana Spokój duszy. Nie jest to może powieść w stylu Millenium Stiega Larssona, czy nawet w stylu serii Camilli Läckberg, ale warto poświecić jej kilka wieczorów.
Główną postacią jest wspomniana Siri, która wraz z przyjaciółką Ainą oraz kolegę Svenem,...

Agnieszka | 2014-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2014

Jak można się spodziewać po szwedzkim kryminale - akcja dzieje się szybko, wciąga czytelnika a zabójca jest tuż tuż, oczywiście pojawia się wcześniej, ale nie do końca mamy pewność kto to, dlaczego robi to co robi, jaki będzie finał jego działań. Książka podwójnego autorstwa (dwóch sióstr) jest ciekawa i niebanalna. Elementy psychoanalizy przeprowadzane przez główną bohaterkę, części jej terapeutycznych sesji dodają książce smaczku. Osobiście przeczytałam z przyjemnością, czego i Wam życzę.

anetapzn | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Autorki niniejszej książki mile mnie zaskoczyły. Opowiedziały zręczną historię samotnej, pracującej i mieszkającej w odosobnieniu psychoterapeutki Siri Bergman. Kobieta mieszka i ma swój gabinet w domu stojącym z dala od innych, z dala od miasta, w zdawałoby się sielskim otoczeniu. Mieszka i pracuje jej się tam doskonale. Pewnego dnia spokój okolicy zostaje zakłócony przez odnalezione blisko domu Siri ciało jednej z jej pacjentek. Przy ofierze znaleziony zostaje list z adnotacją, iż to psychoterapeutka podsunęła myśl o samobójstwie. Bardzo szybko okazuje się, iż było to perfidne morderstwo, którego ofiarą miała być nie zamordowana, a Siri. Kobieta rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Powoli odkrywa to o czego istnieniu nie wiedziała i zaczyna się....Prowadzone dochodzenie zaprowadzi ją na skraj załamania, Siri zwątpi zarówno w siebie, swój zdrowy rozsądek, jak i w najbliższych. Dlaczego? Znalezienie odpowiedzi na to i inne pytania pozostawiam już wam. W trakcie lektury książki nie...