Bardziej gorzka niż śmierć

Tłumaczenie: Inga Sawicka
Cykl: Siri Bergman (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
Bittrare än döden
literatura szwedzka
joly_fh

Pewnego deszczowego jesiennego wieczoru pięcioletnie dziecko jest zmuszone patrzeć, jak ktoś zabija jego matkę. W innej części miasta terapeutka Siri i jej znajoma, Aina, otaczają opieką nowe pacjentki: grupę kobiet, które padły ofi arą przemocy domowej. Przez jakiś czas kobiety dzielą ze sobą wieczory, snując ponure historie o przemocy, a także niemożliwej miłości i jej brutalnym...

W innej części miasta terapeutka Siri i jej znajoma, Aina, otaczają opieką nowe pacjentki: grupę kobiet, które padły ofi arą przemocy domowej. Przez jakiś czas kobiety dzielą ze sobą wieczory, snując ponure historie o przemocy, a także niemożliwej miłości i jej brutalnym rozpadzie.
Losy dziecka, Siri i skrzywdzonych przez życie kobiet powoli splatają się w przedziwny sposób, a chęć pokuty i próba uzdrowienia zmieniają się w polowanie na mordercę.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.pl

wiejskifilozof | 2016-11-15

Prezent od mamy na imieniny.To bardzo fajna i super napisana książka,opisująca przemoc domową.
Mamy,tu opisy brutalności.I terroru,jakie doświadczają maltretowani ludzie.Tu Szwecja,nie wiele różni się od Polski.
Mamy,tu ludzi.Którym nie obce jest,pomaganie ofiarom przemocy.
Dla mnie,jednak najlepsze we książce,było zabójstwo tej kobiety.
To wokół zabójstwa ciągnie,się kanwa książki.
Akcja,spokojna.Może nie było tu pościgów samochodowych,za to było dużo do myślenia.

Książka,bardzo dobra.Pokazująca,jak można napisać dobry kryminał,na podstawie opisów przemocy domowej.

Wicca | 2014-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Czytając pierwszą część cyklu o Siri Bergman, czyli ,,Spokój duszy" byłam bardzo zadowolona, że udało mi się trafić na tak dobrą pozycję i to w ciemno. Książka wywarła na mnie piorunujące wrażenie co nie zdarza się często ponieważ jestem dość wymagającą czytelniczką i ciężko jest zaspokoić moją duszę od strony czytelniczej. Nic też dziwnego, że nie potrafiłam się opanować, aby nie sięgnąć po kolejną część duetu siostrzano-pisarskiego Camillii Grebe i Asy Traff o Siri, psycholożce, starającej się uporać z traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości i tym, co przynosi jej teraźniejszość.

Jak poszło tym razem? Muszę przyznać, że odczuwałam obawy po tak świetnym debiucie, ale niczym za podmuchem porywistego wiatru, zostały rozwiane na wszystkie strony świata. Bez owijania w przysłowiową bawełnę - jestem zachwycona książką i nie potrzebowałam dużo czasu, aby się wciągnąć w iście mistrzowsko tkaną opowieść, nastąpiło to bezwiednie, samoistnie. Książka tak mnie oczarowała, że kartki...

Madi | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Szczerze powiem ,że książka zaciekawiła mnie dopiero gdzieś tak od połowy.
Na początku nie mogłam przyzwyczaić się do stylu pisania autorek-zbyt agresywna zmiana wątków , czasu i miejsca,ale tak od połowy zaczęłam się już oswajać z tym i szło mi już dalej jak po maśle.
Znów mamy mroczną Szwecje,znów powiela się temat z terapeutką,która lepiej radzi sobie z problemami innych niż własnymi i na końcu znów mamy wątek miłosny ,ale to wszystko nie powoduje,że powieść jest nudna i przewidywalna-wręcz przeciwnie, książka jest bardzo ciekawa.

aerien | 2014-04-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Rewelacja. Przeczytałam w rekordowym - jak na mnie- tempie. Co za świetna książka, co za obiecujący cykl! Łał!!!

Przeczytawszy "Spokój duszy" niemal natychmiast zapragnęłam ciągu dalszego, więc kupiłam. Jakże to dobrze zainwestowane pieniądze. Jaki udany weekend.

Siostry Grebe - Traff to jakby Cody McFadyen i Camilla Lackberg. Cudownie się toto czyta. Główna bohaterka z przeszłością i obsesjami, przygody jej najbliższych przyjaciół, poznanych w poprzedniej części, i nowa zagadka kryminalna (robi wrażenie, zwłaszcza finał!), i nowi pacjenci na kozetce.

To kiedy kolejna część???

Katarzyna | 2015-06-02
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Nie sądziłam, iż napisze coś takiego,bo nienawidzę zostawiać niedokończonych spraw, ale dla tej książki muszę zrobić wyjątek. Dobrnęłam do połowy i nie zamierzam męczyć się dalej. Ciężko mi ocenić tę powieść, bo nie za bardzo wiem z czym mam do czynienia. Jeśli miał to być kryminał lub thriller, to trochę mało w nim akcji i wątku kryminalnego – trzy krótkie rozdziały dotyczące zbrodni będącej motywem przewodnim to chyba trochę mało jak na 160 stron książki. Jeśli zaś autorki chciały stworzyć powieść psychologiczną, to ujęcie tematu wg mnie jest nieco za płytkie i powierzchowne i na rynku z łatwością znajdziemy książki w których problem przemocy domowej został ujęty znacznie ciekawiej i przede wszystkim zanalizowany dokładniej. Nade wszystko jednak irytujące są wynurzenia głównej bohaterki, która przez wiele, zbyt wiele, stron analizuje swoje życie uczuciowe i zanudza czytelnika wydumanymi problemami. Wszystko to sprawia, iż czytanie szło mi jak po grudzie. Zamiast ciekawości...

zaczytana | 2014-12-24

Kolejne, bardzo udane spotkanie z twórczością sióstr Grebe-Traff. Druga część serii, której bohaterką jest Siri- psychoterapeutka to kryminał będący bardzo smaczną kombinacją wątku sensacyjnego z psychologicznym i społecznym. Kolejny raz losy Siri splatają się z przeżyciami jej pacjentów- w tym przypadku pacjentek, kobiet, które są ofiarami przemocy ze strony mężczyzn. Akcja wciąga - a styl i język sprzyjają szybkiemu czytaniu. Choć od pewnego momentu domyślałam się zakończenia- nie zepsuło to mojej przyjemności z lektury.

joaśka | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

Nic specjalnego. Książka z gatunku tych, co wlecą do głowy jedną stroną a wylecą drugą. Książka, o której zapomina się w ciągu kliku dni od przeczytania. Dlatego też piszę od razu recenzję, bo pewnie pojutrze już bym zapomniała o czym była ;)
Panie pisarki oprócz wątku głównego nawciskały (innego adekwatnego słowa nie znajduję) parę innych, które powodują rozwodnienie akcji i znużenie. Czasami ksiażka przypomina dziennik terapeutki z jej spotkań z pacjentami. Niby nic dziwnego, bo jedna z autorek ma taką własnie profesję. Ale co to mnie, jako czytelnika, obchodzi? :/ Spowiedzi poszczególnych kobiet/mężczyzn kompletnie nic nie wnosiły do akcji. Pełniły po prostu rolę zapychacza, bo może głupio było wydać książkę liczącą 50 stron, a na tylu mniej więcej zmieściłaby się podstawowa fabuła.
Książka jest pochwałą instytucji biblioteki, bo miast denerwować się, że mogłam inaczej spożytkować wydane pieniądze to jutro ksiazeczkę oddaję i oddycham z ulgą ;)

kjakksiazka | 2014-03-28
Przeczytana: 01 stycznia 2014

CZYTAJ CAŁOŚĆ:

Anna-mojeksiążki | 2014-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

„Bardziej gorzka niż śmierć” to moje pierwsze spotkanie z twórczością skandynawskich sióstr i na pewno nie ostatnie! Trzeba im przyznać, że potrafią tworzyć niesamowity klimat, a i pomysł na powieść okazał się oryginalny i intrygujący. Finał zaskakuje czytelnika i stawia pod znakiem zapytania wszystkie poznane wcześniej fakty. Takie książki lubię !

Siri jest psychoterapeutką. Doskonale rozumie swoich pacjentów, bo sama była na ich miejscu. Wyszła jednak na prostą, ma stałego partnera, przyjaciół i stara się pomagać innym. Razem z Aine, na prośbę przyjaciela, zaczynają prowadzić grupę wsparcia dla kobiet, ofiar przemocy. Jej skład jest bardzo zróżnicowany, są kobiety bite, molestowane, młode i stare, wykształcone i proste. Każda inaczej przeżywa swoje życie i swoje doświadczenia, jedne obwiniają siebie, inne wykazują złość, jeszcze inne - smutek czy wstyd. Siri i Aine mają za zadanie wysłuchać je i pomóc im odzyskać wiarę w siebie i pogodzić się z tym, co zaszło.
Drugi wątek...

AnnieK | 2014-02-21
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 lutego 2014

Bardzo lubię czytać kryminały, thrillery. Jeszcze bardziej przypadają mi do gustu te z elementami psychologicznymi. Takie pozycje czyta się z dreszczykami przebiegającymi po ciele. Czytając pierwszą część Cyklu o Siri Bergman, czyli ,,Spokój duszy" byłam bardzo zadowolona, że to zrobiłam. Książka ogromnie mi się spodobała. Nic też dziwnego, że nie potrafiłam się opanować, aby nie sięgną po kolejną część.

Jak poszło tym razem? Muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że będzie aż tak dobrze. Jestem zachwycona książką ,,Bardziej gorzka niż śmierć". Nie potrzebowałam dużo czasu, aby się wciągnąć. Nastąpiło to machinalnie, nawet nie zauważyłam kiedy to się stało. Byłam tak zaczarowana historią, że karki same przeleciały tworząc niemałej grubości stos. Podczas czytania odczuwałam żywą ciekawość. Nie mogłam się doczekać chwili, kiedy poznam kolejne wydarzenie. Najbardziej jednak wyczekiwałam momentu, kiedy poznam finał całej historii, który ani trochę mnie nie zawiódł. Wywołał tylko...