Bezcenny

1 115
literatura polska,
Matt Cobosco

Inne wydania

Autor bestsellerowych kryminałów na tropie największej tajemnicy XX wieku! 1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach. 1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z "Damą z...

Autor bestsellerowych kryminałów na tropie największej tajemnicy XX wieku!

1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci na czele. Brakuje "Portretu Młodzieńca" Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama.

Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.

"Bezcenny" to międzynarodowy thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego.
"Bezcenny" to pełne błyskotliwej erudycji kompendium wiedzy o sekretach historii sztuki. O genialnych artystach, o szalonych kolekcjonerach, o chciwych marszandach, o wielkiej grabieży z czasów okupacji, a także o szwindlu, jakim jest dzisiejszy rynek sztuki.

"Bezcenny" to także komentarz do rzeczywistości w ironicznym, prześmiewczym i bezkompromisowym stylu, do którego przyzwyczaił nas autor "Uwikłania" i "Ziarna prawdy".

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

8,4 (10 ocen i opinii)
Historia zaginionej dziewczynki
Elena Ferrante

8,6 (5 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Ponad wszystko
Nicola Yoon

7,9 (20 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Ela | 2013-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Długo i niecierpliwie czekałam na kolejną książkę Miłoszewskiego, ale warto było! Rewelacyjny - kryminał, thriller, sensacja, political fiction - co kto lubi. Podczas lektury cały czas zdawałam sobie sprawę, że to "tylko powieść" ale... po jej ukończeniu aż mnie korciło, aby wsiąść w najbliższy pociąg do Krakowa, by obejrzeć odzyskaną kolekcję. Ta książka to gotowy scenariusz na świetny film. I tylko trochę się boję, by ktoś własną wizją go nie zepsuł...

allison | 2013-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2013

Sięgnęłam po tę powieść po lekturze "Ziarna prawdy", które oceniłam bardzo wysoko. Niestety, "Bezcenny" to zupełnie inna bajka...

Nie można odmówić książce wartkiej i ciekawej akcji, wyrazistych postaci i trzymania czytelnika w napięciu, jednak zbyt wiele zdarzeń uznałam za mało prawdopodobne, a zakończenie i ostateczne rozwiązanie szpiegowskiej intrygi jest - jak dla mnie - zbyt absurdalne.

Powieść ma jednak i plusy. Trochę przypomina mi sensacyjne historie Dana Browna - bohaterowie poszukują obrazu, idąc po tajemniczych tropach wiążących się z dziełami sztuki. Sporo tu ciekawostek, anegdot, teorii spiskowych, zagadek i kontekstów historycznych.
Interesujące są również wątki obyczajowe. Do zalet zaliczam też umiejętne połączenie poważnej tematyki z poczuciem humoru.

Polecam jako odprężającą lekturę, którą czyta się szybko, ale raczej niezbyt długo się o niej pamięta.

Dia | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sięgnęłam po tę książkę, bo zobaczyłam w TV wywiad z autorem i zaciekawił mnie jako osoba.
Stąd mój pomysł przeczytania jego powieści. Bezcenny trochę mnie rozczarował. Książa wydała mi się zbyt długa, za dużo postaci pojawiało się na początku i panował w niej przez pierwsze 100 stron bardzo duży chaos, który mi przeszkadzał. Moim zdaniem za dużo w tej książce fikcji i nieprawdopodobnych sytuacji. Premier bardzo przypomina obecnego premiera, kolaboruje z Białym Domem, obwinianie Stanów Zjednoczonych za II wojnę światową… dla mnie nawet jako fikcja trochę przesadzona.
Niemniej jednak mimo wielu „ale” książka trzyma czytelnika w napięciu i szybko się ją czyta.

Sargento_Garcia | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Muszę przyznać, że mając w pamięci fatalne zakończenie przez Zygmunta Miłoszewskiego książki „Gniew” zabierałem się do „Bezcennego” ze sporą obawą i rezerwą. Jednak już po przeczytaniu pierwszych dwóch rozdziałów wiedziałem, że moje obawy były całkowicie bezpodstawne. Już od pierwszych stron czytelnik porwany jest przez bardzo wartka akcję, której tempo nie spada praktycznie do ostatniego zdania. Autor po raz kolejny udowodnił, że potrafi wymyślić dobrą historię, która następnie w perfekcyjny sposób „sprzedaje”. Przy tej książce nie sposób się nudzić, a wręcz trudno się od niej oderwać.
Bohaterowie, jak zwykle u Miłoszewskiego, nie są przerysowani i mają swoje ułomności, co znajduje moje szczególne uznanie podczas czytania i oceniania książek. Nikt tu nie jest fanatycznie pozytywną lub negatywną postacią. Czytelnik bardzo często „atakowany” jest nagłym zwrotem akcji lub zmianą zachowania bohaterów.
Informacje dotyczące historii sztuki są dawkowane w sposób przyjazny nawet dla...

Koronczarka | 2016-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Dan Brown? I bardzo dobrze. Pan Samochodzik dla dorosłych? Bardzo lubię Pana Samochodzika. Ale dlaczego wielkie dzieło? (Takie określenie powtarza się ironicznie w wielu opiniach.) Nie sądzę, żeby Miłoszewski miał zamiar napisać wielkie dzieło, myślę, że chciał, by była to książka dająca uciechę publiczności. I taką napisał. A przy okazji przemycił trochę informacji o działalności Hansa Franka, o grabieżach dzieł sztuki nie tylko podczas II wojny światowej, o wielkich polskich kolekcjonerach. I za to też mu chwała - bardzo lubię być w ten sposób edukowana.

Kalissa | 2015-11-12
Przeczytana: listopad 2015

…”Pomyślał, że polska romantyczna fantazja jest naprawdę urocza…”

Ta powieść to kolaż. Mamy aferę międzynarodową z głowami państwa na czele i armią amerykańską w tle, ataki terrorystyczne, planowaną kradzież stulecia, przygodę i ucieczkę, trochę romantyzmu, trochę Tatr i trochę sztuki, a wszystko to połączono zwiewną tajemnicą z przeszłości. Ten swoisty miszmasz ma swój urok, a powieść czytało mi się szybko, sprawnie i z zainteresowaniem.

Czasami raziła mnie „maniera” autora w opisywaniu postaci - wszyscy byli ironiczni, sarkastyczni, nonszalanccy, pełni ciętych ripost i kpin, wydumanych porównań, krytycyzmu, w stopniu tak dużym – że zamazywało mi to ich żywą inteligencję, odwagę, nawet poświęcenie. W cyklu o Teodorze Szackim – tylko główny bohater pozował na zbyt „cool”:), tak tu mamy takiego bohatera razy cztery, co było dość męczące. Z czworga bohaterów, najbardziej denerwował mnie Karol, do momentu, kiedy zachwycił się filmem „Niekończąca się opowieść”:) (każdy, kto wzruszył...

książek: 1919
Strega | 2013-08-11
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Mieszane uczucia wywołuje u mnia ta książka. Sprawa grabieży dzieł sztuki i ich odzyskiwanie jest ciekawym tematem, a niezorientowani w sprawie mogą na chwilę odłożyć książkę i poszukać wiadomości o kolekcji jaką zgromadził hrabia Korwin-Milewski. Naprawdę warto. Najsłabiej wypada zakończenie, zbyt wiele w nim niedopracowanych scen i dialogów. Ogólnie jednak książka jest przyjemnym pożeraczem czasu.

Tomek | 2013-07-16
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 16 lipca 2013

Posługując się słynnym tekstem jednego z polskich polityków, tego, który zapadł w pewnym czasie na chorobę wywodzącą się z Filipin, chciałem powiedzieć:
„Zygmuncie Miłoszewski i Sabo!!” (tylko nie wiem nawet czy Zygmunt Miłoszewski ma psa, a tym bardziej wabiącego się Saba?) „Nie idźcie tą drogą!!” I nie wiem czy Zygmunt Miłoszewski posłucha mojej odezwy, ale ja bardzo bym chciał, baaa, a nawet prosił aby zechciał posłuchać. Ja stanowczo wolę czytać o przygodach Teodora Szackiego, który nie ma nic wspólnego z teoriami spiskowymi, brudną grą wywiadów, zarówno naszych rodzimych jak i tych zza wielkiej wody. Ja zdecydowanie jestem za tym, żeby Pan Prokurator Szacki poszukiwał i zatrzymywał bandytów, którzy ku jego utrapieniu uknuli plan morderstwa prawie doskonałego. Bo taki Szacki jest mi o wiele bardziej bliższy, niż podróbka Pana Samochodzika, - tutaj wersja dla dorosłych - którego notabene w dzieciństwie bardzo lubiłem i w tekstach o nim się zaczytywałem.
Po takim wstępie, który...

emindflow | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Zygmunt Miłoszewski udowadnia tą książką, że jest wyjątkowo sprawnym pisarzem, radzącym sobie swobodnie w różnych konwencjach literackich. Prawdopodobnie, gdyby miał taki kaprys, byłby w stanie napisać zarówno świetny romans jak i powieść historyczną.
Jego najnowszą książkę trudno jednoznacznie zaszufladkować, gdyż obok dominującego wątku sensacyjnego mamy tu również elementy historii najnowszej (ale również alternatywnej), a także wątki społeczno-polityczne, a nawet romansowe. Jest tu również spora dawka wiedzy i zakresu historii sztuki, a szczególnie malarstwa impresjonistycznego. Wszystko to autor osadził w realiach współczesnej Polski, gdzie rozgrywa się większość akcji. Mimo że w połowie książki tempo mocno spada, to i tak całość czyta się z przyjemnością.
Oczywiście, mam nadzieję, że "Bezcenny" to tylko przerywnik w tym co lubię najbardziej w wykonaniu Miłoszewskiego, czyli powieściach kryminalnych. Mimo to na pewno warto przeczytać.

Jagvet | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Zaintrygowany dobrymi opiniami sięgnąłem po "Bezcennego" by na własne oczy przekonać się z jakim to wielkim dziełem mamy do czynienia.

Sięgnąłem i... z miejsca zaczął się u mnie ból zębów. Atak terrorystyczny w Tatrach niemal przesądził o tym, że ten opis książki by nie powstał - wszakże miałem autentyczną ochotę darować sobie to "dzieło". Nie zrobiłem tego z uwagi a szacunek dla pieniędzy jakie w nie zainwestowałem. Miałem też nadzieję, że dalej Miłoszewski nie odleci w kosmos z pomysłami, a łagodnie wyląduje na ziemi. Niestety odleciał prawie jak nasz Antek M.

Co mamy bowiem dalej? Oczywiście intrygę. Jaka ona jest? Będąc politologiem nie mogę się powstrzymać od tego, by napisać o niej krótko - GŁUPIA. Mamy zaginiony słynny polski obraz, polskiego premiera, który będąc manipulowany przez, a jakże, Biały Dom, wysyła czwórkę barwnych buntowników z misją jego odnalezienia. Okazuje się jednak, że nasz premier (którego charakterystyka wskazuje jednoznacznie, że jest on naszym...

Zygmunt Miłoszewski z Paszportem Polityki

"Za stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których wciągająca intryga łączy się przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą kluczowych problemów społecznych" - Zygmunt Miłoszewski odebrał Paszport Polityki w kategorii Literatura.

Najlepsze książki 2013 roku cz. 5

Nowy rok witamy ostatnim już zestawieniem najlepszych książek 2013 roku. Tym razem będzie to bardzo subiektywne zestawienie, bowiem będą to najlepsze książki zdaniem redakcji i administracji serwisu.

Na półkach