Uczeń zdolny. Jak go rozpoznać i jak z nim pracować

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
6 (3 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
1
6
1
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788374891981
liczba stron
318
słowa kluczowe
pegagogika
język
polski
dodał
Zosiek

Struktura książki, zaopatrzona wstępem autorki, zawiera dwanaście rozdziałów, w których po bloku informacyjnym występuje podrozdział, w nim autorka zawarła uściślone informacje, a także podsumowanie , bibliografie, oraz indeks osobowy i rzeczowy. W swojej książce podejmuje poważny problem, dotyczący pracy z uczniem zdolnym, a także sposobów jego rozpoznawania. W polskiej szkole jest to w...

Struktura książki, zaopatrzona wstępem autorki, zawiera dwanaście rozdziałów, w których po bloku informacyjnym występuje podrozdział, w nim autorka zawarła uściślone informacje, a także podsumowanie , bibliografie, oraz indeks osobowy i rzeczowy.
W swojej książce podejmuje poważny problem, dotyczący pracy z uczniem zdolnym, a także sposobów jego rozpoznawania. W polskiej szkole jest to w dalszym stopniu spory problem wynikający z stereotypów , z takich jak to , że uczeń zdolny nie wymaga wsparcia i pomocy w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy. Innym stereotypem jest również stwierdza , że dziecko zdolne jest posłuszne i pilne, bez protestów dostosowuje się do wymagań stawianych przez nauczycieli i szkołę, bierze udział w konkursach i olimpiadach. Dobrze się uczy i nie zadaje trudnych pytań , oraz nie ma dziwnych pomysłów. Autorka ukazuje na podstawie własnych doświadczeń ucznia zdolnego który również wymaga specjalistycznej opieki i wsparcia ze strony psychologów i pedagogów. Uczniowie zdolni według autorki charakteryzują się, asynchronią rozwojową, mogą posiadać problemy emocjonalne, przejawiać niedostosowanie społeczne, a także mogą być odbierane jako osoby niezdyscyplinowane i niegrzeczne. Bez pomocy odpowiednich specjalistów uczniowie zdolni mogą nie rozwinąć w pełni swoich zdolności, funkcjonując w szkole na zdecydowanie niższym poziomie niż jest to możliwe.
Prof. Limont na podstawie zebranych źródeł wnioskuje, że zdolności w danej jednostce mogą ujawnić się na różny etapach jej, życia. Nie wyklucza również pracy z uczniem zdolnym w systemie akademickim. Autorka uczula również na kwestie utrudniające rozwój ucznia zdolnego wynikającego z niskiego statusu socjoekonomicznego, przynależności do mniejszości etnicznych, religijnych i społecznych, oraz płci (dyskryminuje się w szczególności dziewczyny wybitnie zdolne w procesie kształcenia)
Według autorki grono uczniów zdolnych jest zdecydowanie szersze i może obejmować nawet do 30% całej populacji, jak i pula zdolności jakie mogą oni posiadać jest znacznie szersza ponieważ związana jest z różną aktywnością człowieka. Uczniowie bardzo często są nierozpoznani ze wzglądu niewystarczającą diagnozę. Niektórzy zdolni uczniowie mogą nie przejawiać zachowań typowych dla stereotypowego ucznia nadprzeciętnego. Autorka w swojej publikacji, udziela podstawowych wskazówek dotyczących ucznia zdolnego dla nauczycieli, ale i nie tylko wiedzę z tej publikacji mogą czerpać również rodzice.
Zaletą tej książki jest to, że została napisana w prosty sposób, dający możliwość w miarę szybkiego zrozumienia. Chociaż momentami można spotkać się z trudnymi do zrozumienia dla przeciętnego czytelnika sformułowaniami i określeniami, pochodzących stricte z wiedzy czysto pedagogicznej, naukowej. Książka niewątpliwie została napisana w oparciu o ogromną wiedze i doświadczenie, o czym może świadczyć sama jej zawartość. Po za czysto teoretycznymi statystykami znajdujemy w niej ważne fakty dotyczące uczniów zdolnych. Cała publikacja jest bardzo wyraźnym obrazem, sugestią autora, by spojrzeć inaczej na kwestie twórczości i pracy z jednostką zdolną. Ma na celu raczej zachęcić do poszerzenia wiedzy i poglądów poruszanego zagadnienia niż wyjaśnienie całego tematu.
Dragon Kallisto

 

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2005

źródło okładki: www.gwp.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (0)
 Pokaż tylko oceny z treścią
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd