Okładka książki Od czego zacząć. Poradnik przetrwania lęku, depresji i innych kryzysów psychicznych praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Publicat nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Publicat
2024-02-28
2024-02-28
psychologia rozwój osobisty depresja poradnik lęk

Ten wyjątkowy poradnik jest adresowany do wszystkich osób, które niepokoją się lub szukają odpowiedzi na temat zdrowia psychicznego. Dla osób, które usiłują zrozumieć co się z nimi dzieje, czują się smutne i samotne, nie wiedzą czy i gdzie szukać wsparcia i pomocy.

Na uwagę zasługuje na pewno czytelne i przejrzyste wydanie książki, wzbogacone ciekawymi ilustracjami Gemmy Correll, miejscami na notatki i do ćwiczeń. Także sama treść jest przystępnie podana, prostym, wspierającym językiem bez psychologicznego żargonu ani terminów klinicznych. Osoba czytająca tą książkę ma poczuć, że jest ważna i wystarczająco dobra, bez względu na to co przeżywa lub co podopowiada jej wewnętrzny, samokrytyczny głos i znaleźć odpowiedzi na swoje pytania.

Sama konstrukcja książki zawiera krótki opis poszczególnych zaburzeń, wskazówki jak rozmawiać o zdrowiu psychicznym, gdzie szukać pomocy i jak samemu można sobie pomóc. Autorzy książki podkreślają, że jest to przewodnik, który można czytać wybiórczo lub w całości, do którego wraca się w różnych momentach.

Ze zdrowiem psychicznym nie ma żartów, a niepokojące sygnały w początkowym okresie choroby, bagatelizowane przez otoczenie i osobę nimi dotkniętą mogą urosnąć do niebotycznych rozmiarów i mieć katastrofalne skutki. Warto reagować kiedy tylko zaczynamy czuć że coś jest nie w porządku, przede wszystkim porozmawiać z kimś zaufanym i w tym właśnie bardzo pomocna jest ta publikacja, która krok po kroku pokazuje gdzie szukać pomocy na różnych etapach choroby.

Podsumowując, książka jest atrakcyjne wydana dzięki czemu ma szansę dotrzeć ze swoją treścią zarówno do osób młodych, jak również do osób, które na co dzień nie czytają książek. Treść jest pomocna i zawiera wiele przydatnych wskazówek. To bardzo ważna, pomocna i potrzebna publikacja. Polecam.

To lektura, którą można polecić każdemu, ale szczególnie przydanta będzie dla osób, które zmagają się z silnymi emocjami. W tej książce mogą znaleźć przydatne treści, które pomogą im zrozumieć swoje emocje i przeżycia. Niestety mnóstwo osób cierpi w samotności nie mając odwagi udać się po pomoc do specjalisty nie wiedząc, co im dolega. Często nie mają pojęcia, gdzie się udać, jak szukać wsparcia, od czego zacząć. W takich sytuacjach taka książka może być dla nich bardzo pomocna. W tej publikacji znajdą rzetelne informacje o najczęstszych kryzysach psychicznych, a także pierwszy test samooceny oraz arkusze do samodzielnej pracy. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/03/od-czego-zaczac-poradnik-przetrwania.html

„Od czego zacząć” to znakomita książka, która sądzę że pomoże uporządkować myśli nie jednej osobie. Jeśli więc masz poczucie, że nie czujesz się normalnie, coś się zmieniło, coś jest nie tak, emocje czasami biorą górę, są zbyt trudne. Walczysz z samotnością, masz poczucie, że nikt cię nie rozumie, czujesz się bezwartościowy lub nielubiany ta książka jest dla ciebie.
Po pierwsze znajdziemy tu proste opisy różnych chorób psychicznych, które mogą się pojawić u każdego z nas. Oprócz opisu wyszczególnione są konkretne objawy, dzięki czemu łatwiej będzie ci zrozumieć, czy to właśnie to dolega tobie. Znajduje się tu nawet test zdrowia psychicznego, abyś mógł sam sprawdzić czy to naturalny smutek, czy może warto byłoby porozmawiać o tym ze specjalistą. Wiadomo, że takie rozmowy są trudne, książka ta przygotowuje i do tego. Wyjaśnia, że faktycznie warto rozmawiać z bliskimi o tym jak się czujesz, a nawet daje przykładowy arkusz takiej rozmowy. Być może brzmi to zaskakująco, jednak w sytuacji stresu (a nikt nie lubi rozmawiać o problemach psychicznych) taki arkusz będzie pomocny i będzie pokazywał co warto w takiej rozmowie zawrzeć. Następnie mamy podpowiedzi gdzie szukać pomocy, oraz jak radzić sobie samemu w trudnych sytuacjach. Tu są już konkretne pomocne ćwiczenia. Jako psycholog od razu powiem, że są sensowne i nikomu nie zrobią krzywdy, a naprawdę mogą pomóc. Oprócz tego sama otoczka wizualna książki jest świetna, jest tu dużo rysunków idealnie obrazujących różne odczucia. Najważniejsze treści za zaznaczone, dzięki czemu szybko można znaleźć to czego potrzebujemy. Chciałabym aby ta książka była ogólnie dostępna dla młodzieży, która często myśli, że jest sama i że nikt inny tak nie czuje. Drogi rodzicu jeśli masz poczucie, że coś jest nie tak i martwisz się o swoje dziecko, może warto mu podsunąć taką książkę, która może ułatwić rozmowę o różnych problemach i dzięki czemu wspólnie poszukacie adekwatnych rozwiązań.

Po...

"Czasami najlepsze, co można zrobić, to przetrwać jedną minutę pod kocem we własnym pokoju."

Poradnik, który widzisz przed sobą to przewodnik po zaburzeniach i chorobach psychicznych, które mogą dotknąć każdego z nas. Podzielony na cztery części opowiada kolejno charakterystykę objawów, przygotowania do rozmowy o swoich problemach, porady gdzie szukać pomocy oraz różne pomysły na to jak poradzić sobie samemu w trudnych stanach. To wszystko okraszone jest rozładowującymi napięcie obrazkami.

Przyznam, że książka zawiera tyle różnych informacji oraz pokazuje tak wiele różnych aspektów zdrowia psychicznego, jak mało która publikacja tego typu i naprawdę nie wiem "od czego zacząć" 🫣 Ale spróbujmy! To co trzeba od razu podkreślić to fakt, że poradnik jest głównie przeznaczony dla młodzieży do 21. roku życia. Widać to najbardziej w części drugiej i trochę w trzeciej i tu pojawia się jedyny zarzut z mojej strony - czytelnik nie dowiaduje się o tym wprost. Jest w opisie wzmianka o poleceniu książki dla młodzieży i młodych dorosłych, ale poradnik jednak najczęściej zwraca się do tej młodzieży. I na tym kończą się jedyne moje zarzuty 🙈 Pozostałe dwie części autorzy kierują do wszystkich, a i te dwie pierwsze też mogą pomóc tym nieco starszym czytelnikom.
Na początku może ugryzę poradnik od strony zawodowej - myślę, że jest to pozycja warta przeczytania przez przyszłych terapeutów, ponieważ pokazuje w jaki sposób należy podchodzić do pacjenta i stawia na delikatność - szczególnie potrzebną w przypadku osób młodszych. Ja na pewno spojrzałam na to z tej strony i zyskałam pewien obraz tego, jak to powinno wyglądać.

Kolejna sprawa - książka nie owija w bawełnę i porusza tematy, o których według mnie naprawdę mało się mówi, takie jak zaburzenia odżywiania. Autorzy uświadamiają czym są, jak bardzo niebezpieczne mogą być, co może je powodować oraz tłumaczą, że mogą dotknąć naprawdę każdego. Poradnik wspomina również o innych trudnych zaburzeniach takich jak psychozy czy PTSD i jednocześnie opisuje je w taki sposób, że osoba zmagająca się z nimi widzi, że nie jest w tym sama i że to coś, z czym można sobie poradzić.

"...odwodzi od myślenia, że niepełnosprawność lub stan danej osoby jest cechą charakterystyczną jej tożsamości."

Powyższy cytat prowadzi do kolejnej zalety - zaburzenia, choroby, niepełnosprawności są częścią nas, ale to nie znaczy, że mamy się z nimi utożsamiać. Są niedogodnościami, które mogą powodować wiele przykrych rzeczy, ale należy pamiętać, że nas nie definiują! Podobnie jak sama diagnoza - używa się jej tylko po to, aby pomóc, aby nakierować nas na pewien obszar, z którym trzeba popracować. Nie znaczy to, że od tego momentu będzie dyktowała całe nasze życie. Jest to coś z czym można sobie poradzić.

"...diagnoza cię nie definiuje - to tylko sposób na dopasowanie bardziej konkretnej pomocy."

Jeśli już jesteśmy w temacie diagnozy - w książce znajdziesz również informacje o tym na czym polega terapia albo przygotowanie do niej i - rzecz najważniejsza - dowiesz się, że nie musisz od razu wszystkiego mówić swojemu terapeucie, że to okej, jeśli nie jesteś jeszcze gotowy. Zadaniem terapeuty jest ci pomóc, jednocześnie nie narażając na więcej przykrości. Osoba ta pomoże otworzyć się i pomoże podjąć decyzję czy to dobry czas na terapię i czy jest w ogóle właściwą osobą dla ciebie - to znaczy czy się z nią dobrze dogadujesz i czujesz się w jej towarzystwie komfortowo.

Mamy również rozdział poświęcony toksycznym relacjom i jak się z nich wyplątać oraz jak je rozpoznać - uważam to za niezwykle cenne, szczególnie w przypadku ludzi młodych. Sama miałam taki problem i myślę, że ten poradnik pomógłby mi z nim nieco szybciej.

"Może to być naturalna reakcja, ale istotne jest, aby pozwolić sobie na odczuwanie emocji, gdy się pojawiają, zamiast natychmiast próbować je zmienić."

Odwołując się jeszcze po raz ostatni do samej treści, książka podkreśla, że nasze uczucia i emocje są bardzo ważne. Należy je poznawać i pozwolić sobie na ich odczuwanie. Jednak należy się również ich uczyć, bo czasem bywają zwodnicze i mogą przeinaczać nasze myśli. Na końcu książki znajdziesz kilka porad jak sobie z nimi radzić.

Jeśli chodzi o stronę bardziej techniczną - w poradniku znajdziesz test autodiagnostyczny, który co prawda nie równa się wizycie u specjalisty, ale może być wskazówką, że należy szukać pomocy i w jakim właściwie kierunku.
Oprócz tego w książce jest sporo szablonów - takich przygotowujących do rozmowy o swoich problemach i takich z wskazówkami i zadaniami, które można wypełniać w stanie kryzysu, dotyczącymi również radzenia sobie z nieprzyjemnymi uczuciami.
W tekście są też bardzo cenne odwołania do stron z wiedzą praktyczną, a także mnóstwo źródeł pomocowych, w których można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, również pomagających zacząć o siebie dbać. Mamy też numery telefonów zaufania i krótkie wyjaśnienie kto jest po drugiej ich stronie.
Na samym końcu warto wspomnieć, że książka jest bardzo na czasie. Do czytelnika przemawia zrozumiałym językiem i widać w niej na każdym kroku chęć pomocy. Co najważniejsze tłumaczy, że leczenie "duszy" to długi proces i sama w sobie za pierwszym razem może nie pomóc, ale można do niej oczywiście wracać! Radzi, aby nie porównywać się też z innymi w procesie leczenia, bo każdy jest inny i najlepiej jest po prostu iść swoim tempem. Możemy potrzebować dużo zróżnicowanej pomocy i to jest okej, ważne po prostu jest to, że już próbujemy o siebie dbać, a ten poradnik ma za zadanie nieco nas ukierunkować i zaznajomić z tym światem, pomóc nam zacząć i wytłumaczyć, że nie jesteśmy z tym wszystkim sami 💙💙💙

Książka podzielona na cztery części. W pierwszej dowiemy się jak rozpoznawać swoje stany i nazywać zaburzenia. Druga część traktuje o umiejętności rozmawiania o własnym zdrowiu z bliskimi. W trzeciej, dowiemy się, gdzie szukać profesjonalnej pomocy, a w czwartej, jak pracować nad sobą i samemu dbać o własne zdrowie psychiczne. Fajną rzeczą jest tu umieszczenie arkuszy ćwiczeń na zakończenie każdej części poradnika, które pozwolą nam uświadomić sobie niektóre rzeczy.

Na uwagę zasługuje świetny styl pisania autorów, pozbawiony naukowego żargonu, co sprawia że poradnik jest dla nas bardzo czytelny, zrozumiały i jasny w swym przekazie. Świetnym pomysłem są tu liczne ilustracje i grafiki, które umilają nam czytanie i przyswajanie treści książki.

Myślę, że ten poradnik jest szczególnie ważny dla rodziców. Możemy obecnie zauważyć, że coraz więcej zaburzeń dotyka dzieci i młodzież. Zaburzenia nastroju, lękowe, uwagi, odżywiania, traumy, depresje, psychozy.... Ale nie tylko, dorośli również mogą mieć z tym liczne problemy. Warto więc o tym mówić, pisać, czytać... Takie poradniki są ważne i potrzebne, żeby uświadamiać i uczyć.

Jak wiele razy zadawałaś/łeś sobie pytanie : "Czy wszystko ze mną okej?"

"Ta książka jest dla każdej osoby, która zmaga się z trudnymi emocjami i szuka wytłumaczenia swoich reakcji, która walczy i czuje się samotna oraz myśli, że jest bezwartościowa, niekochana lub nielubiana."

Jak wiele razy myślałaś/łeś o sobie negatywnie? Czy potrafisz przyjmować komplementy od innych? Czy lubisz siebie?

Czytając tę książkę wielokrotnie kiwałam sama do siebie głową, zgadzając się z opisanymi w niej stwierdzeniami. Wiele z objawów, które zostały w niej przedstawione potrafiłam przypisać do siebie. Jednak w głównej mierze powiedziałabym, że jest to książka skierowana bardziej do młodzieży, ponieważ wiele pytań w niej zawartych było właśnie o szkołę, o relację z rówieśnikami. Ilustracje stworzone przez Gemmę Correll, które się w niej znajdują, skutecznie przykuwają wzrok i uwagę czytelnika. Myślę, że właśnie dzięki nim bardziej można było się skupić na tej książce i poczuć jeszcze lepiej ten "terapeutyczny" przekaz z niej płynący.

Książka składa się z czterech części. W każdej z nich zostały opisane w ciekawy sposób odpowiedzi na tak dużo nurtujących nas pytań w życiu codziennym. Znajdziecie w niej także arkusze ćwiczeń, które mają za zadanie lepiej pomóc nam w komunikowaniu się, w wyrażaniu swoich uczuć, w przemyśleniu tego, w jaki sposób chcielibyśmy poprosić o pomoc bliskich bądź znajomych.

Myślę, że warto sięgnąć po tę książkę, chociażby po to, by wyciszyć swojego wewnętrznego krytyka. W jaki sposób? Dowiecie się po przeczytaniu tej książki.

Jak wiele razy zadawałaś/łeś sobie pytanie : "Czy wszystko ze mną okej?"

„Od czego zacząć” to książka praktycznie dla każdego, kto zmaga się z trudnymi emocjami. Dla każdego, kto czuje się samotny i bezwartościowy. To poradnik przetrwania dla tych, co nie wiedzą co się dzieje w ich głowach i co mają zrobić na początek.
Poradniki mają to do siebie, że warto je przeczytać je od pierwszej do ostatniej strony. I ten poradnik również zachęcam by w ten sposób go przeczytać, chociaż możemy czytać go również od rozdziału, który najbardziej nas interesuje. Obojętnie jak go czytamy, ważne jest by nie czytać go na raz, a powoli i przemyśleć to o czym się czytało.
Książka podzielona jest na 4 duże rozdziały. Każdy z nich napisany prostym językiem i dużą czcionką, co według mnie ma znaczenie, gdy czyta się tego typu książki.
Co znajdziemy w środku?
• Wiele pytań i wskazówek, gdzie można znaleźć pomoc,
• Wiele tabeli,
• Arkusze ćwiczeń
• Wiele miejsca na własne notatki i przemyślenia.
Książka przeznaczona jest głównie dla młodych ludzi i ich rodziców. Ale nie tylko. Myślę, że każdy kto myśli, że coś jest nie tak i nie wie od czego zacząć i gdzie szukać pomocy.

To przykre, ale żyjemy w czasach gdzie depresja jest chorobą cywilizacyjną, gdzie z roku na rok przybywa osób potrzebujących wsparcia psychologów, terapeutów, psychiatrów, by radzić sobie z emocjami. Niestety dla wielu osób nadal sięgnięcie po taką pomoc, to przyznanie się do słabości i wstyd…

Można by pomyśleć, że dzieci to istoty korzystające z beztroskiego życia, których takie problemy nie dotyczą. A jednak, nawet czytając książki rozmaitych gatunków zauważyłam jak często autorzy wspominają np o tym jak bardzo negatywny wpływ na dzieci i młodzież miał COVID, zdalne nauczanie, odseparowanie od rówieśników. Jakie są tego konsekwencje.

Ale też wiele innych czynników ma wpływ na zdrowie psychiczne naszych dzieci. Tak częste prześladowanie, hejt, zaburzenia odżywiania, problemy w domu, kompleksy… Nas to dotyczy ale ich również. A psychiatria dziecięca w naszym kraju leży i kwiczy. Dostęp do pomocy specjalisty jest wybitnie ograniczony. To MY - rodzice , bliscy, musimy obserwować, umieć wyłapać niepokojące sygnały w zachowaniu dzieci by móc im pomóc, by nie doszło do tragedii.

Nie mam zamiaru zasypać Was tu statystykami odnośnie samobójstw wśród osób poniżej 18 roku życia. Nie mam zamiaru zasypać Was terminologią odnośnie zaburzeń psychicznych , kryzysów emocjonalnych jakie dotykają młodych ludzi. Ale chcę zwrócić Waszą uwagę na pewną książkę - “Od czego zacząć ?”

Wielu z Was może uznać, że to nudny poradnik jakich wiele. Ale czy napewno? Czemu ja sięgnęłam po taką książkę, choć nie jestem ich zwolennikiem ? Bo warto. Bo każda wskazówka, każda pomoc w wychowaniu dzieci, jest na wagę złota. A nie każdy z nas jest psychologiem, nie każdy wie co może, a nawet powinno nas zaniepokoić, jak pomóc dziecku gdy nie radzi sobie samo ze sobą.

To Poradnik Przetrwania. Nie analizuje tylko depresji, a wszelkie oznaki i objawy problemów ze zdrowiem psychicznym. I nie jest to książka typowo dla rodzica - wręcz przeciwnie - to lektura idealna dla naszych dzieci, by same mogły zrozumieć “Czy wszystko ze mną jest okej?” Bo to, że z czymś sobie nie radzą, nie znaczy, że są wadliwi, że są zepsuci. Zrozumienie tego to ogromny krok ku poprawie.

Ta książka daje cenne wskazówki i dziecku i nam. Zawiera także arkusze ćwiczeń, które są wg mnie czymś genialnym, bo pomogą zrozumieć co siedzi im w głowie, spojrzeć może na to z innej perspektywy, rozpracować swoje lęki ?

Wszystko jest pisane takim prostym językiem, zrozumiałym dla dzieci w różnym wieku. Warto po nią sięgnąć i warto podsunąć ją swoim dzieciom. Nie tylko gdy uważacie, że może ich to dotyczy. Ale może wśród rówieśników, znajomych, mają osobę, która ma problemy z emocjami.
Ta książka pomoże im zrozumieć także ich. Uczmy dzieci empatii, bo zbyt wielu młodych ludzi ma w sobie przerażająco dużo okrucieństwa, które może z kolei doprowadzić do tragedii. Warto żeby miały świadomość jakie zachowania w stosunku do innych są krzywdzące, jakie mogą zostawić trwałe rysy na psychice innej osoby.

Takie książki to skarbnica wiedzy. Polecam i bardzo dziękuję za jej otrzymanie Wydawnictwu Publicat.

Można by pomyśleć, że dzieci to istoty korzystające z beztroskiego życia,...

Od dawna na swoich mediach społecznościowych powtarzam, że nikt tak dobrze nie potrafi w poradniki jak Wydawnictwo PUBLICAT. Po przeczytaniu ich kolejnego poradnika podtrzymuję to stwierdzenie!

Od tej książki bije pozytywna energia i chęć niesienia pomocy.

Dbanie o zdrowie psychiczne jest kluczowe, ponieważ wpływa na nasze ogólne samopoczucie, jakość życia i relacje z innymi. Poprawiając zdrowie psychiczne, możemy lepiej radzić sobie ze stresem, zwiększyć naszą odporność emocjonalną i być bardziej produktywni. Ponadto, dbając o zdrowie psychiczne, zapobiegamy wielu problemom psychicznym, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla naszego życia osobistego i zawodowego.

Ta książka niesie pomoc i stanowi zbiór naprawdę fajnych, dobrych rad dla osób w kryzysie. Kiedy ktoś, kogo znasz, przeżywa kryzys psychiczny, twoje wsparcie i zrozumienie mogą być niezwykle cenne.

Sama przeczytałam ten poradnik od deski do deski, robiąc ćwiczenia i analizując pewne zdania. Może Wy osobiście niekoniecznie jesteście w kryzysie, ale może ktoś potrzebuje pomocy z Waszego otoczenia? Tak trudno czasami zagadać i wyciągnąć pomocną dłoń. Gwarantuję, że po przeczytaniu tej książki będziecie już wiedzieć jak pomóc sobie czy Waszym najbliższym.

Od tej książki bije pozytywna energia i chęć niesienia pomocy.

"Od czego zacząć" to poradnik, który wyróżnia się swoją empatyczną i praktyczną perspektywą na temat radzenia sobie z różnymi kryzysami psychicznymi. Książka została napisana przez Mental Health America, a w Polsce wydana przez Wydawnictwo Publicat.

Pokusze się o stwierdzenie, że to jedna z tych książek, które powinien mieć każdy, po to by w potrzebie wiedzieć co trzeba robić. Bo choć książka napisana przez amerykańskich specjalistów to wiedza jest zgodna z polskimi standardami postępowania w przypadku kryzysu psychicznego.

To co bardzo mi się podoba to, że książka jest napisana w przystępny sposób, co sprawia, że jest dostępna dla szerokiego spektrum czytelników, bez względu na ich poziom wiedzy na temat zdrowia psychicznego. Będzie świetnym prezentem dla nastolatka, jak i dla osoby dorosłej.

Książka podzielona jest na rozdziały. Autorzy omawiają oznaki i objawy problemów ze zdrowiem psychicznym m.in. zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, trauma i PTSD, zaburzenia odżywiania. Są to takie zaburzenia, z którymi najczęściej mam do czynienia w pracy w szkole. Zastanawia mnie fakt, dlaczego umieszczono w tym rozdziale zaburzenia uwagi. Nie traktowałbym tego jako problemów związanych z kryzysem psychicznym, a w kategoriach zaburzenia neurorozwojowego.

Pozostałe części książki podejmują bardzo ważną tematykę m.in. rozmowy o zdrowiu psychicznym, informacje o szukania wsparcia profesjonalnego oraz wskazówki, porady, narzędzia, które możemy wykorzystać w kryzysie psychicznym np. jak radzić sobie z atakiem paniki, co zrobić gdy mamy trudność ze wstaniem z łóżka.

To co do mnie najbardziej przemawia to:
-wiedza przekazywana jest zgodna z aktualnymi klasyfikacjami i badaniami naukowymi.
-propozycje ćwiczeń, które można wykonać, aby ułatwić radzenie sobie...
-omówienie czym jest terapia, z czym się wiąże, jak wygląda - spotkanie ze specjalistą może naprawdę przerażać, a to jest wytłumaczone i przedstawione w bardzo przystępny sposób.
-rysunki, które pokazują jak może czuć się osoba w kryzysie, jak wygląda dane zaburzenie.
-wspierające komunikaty, które mogą pomóc w procesie zdrowienia np. " Zawsze można wyzdrowieć", " Znalezienie pomocy jest ważne", " Bądź życzliwy dla siebie i podejmij starania, by nie oceniać się zbyt surowo".

"Od czego zacząć" to nie tylko poradnik dla osób borykających się z trudnościami psychicznymi, ale także dla tych, którzy chcą zrozumieć i wspierać bliskich w takiej sytuacji. To inspirujące i praktyczne źródło wiedzy dla każdego, kto szuka drogi do zdrowia psychicznego i lepszego samopoczucia.

Ta książka to cenny poradnik, który nie tylko oferuje praktyczne wskazówki, ale także inspiruje i motywuje do działania. Jest to niezastąpioną lekturą dla wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć i radzić sobie z trudnościami psychicznymi.

• Kupiona, czeka
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Rozwój emocjonalny (psyche)
  • Samodzielne
  • Młodzieżowe