Szpiedzy w Warszawie

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Cykl: Żołnierze nocy (tom 10)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Spies of Warsaw
literatura piękna
Bożena

Przedwojenna Warszawa staje się terenem zaciekłej rywalizacji wywiadów. Jean-François Mercier, francuski attaché wojskowy, kieruje siatką agentów, którzy zbierają dla niego informacje o przygotowaniach Niemców do wojny. Rasowy arystokrata, pełen uroku osobistego weteran I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, sprawnie lawiruje w świecie warszawskiej socjety i dyplomacji, gdzie aż kłębi się od międzynarodowych szpiegów. Choć służba pochłania go bez reszty, zakochuje się w pięknej Polce, pracującej dla Ligi Narodów, i udowadnia, że potrafi walczyć nie tylko o honor i ojczyznę, lecz także o kobietę.
Pasjonująca, wartka i barwna powieść pełna malowniczych obrazów przedwojennej Europy, szykującej się do nieuchronnej wojny.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga Sp. z o.o., 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

mięta | 2019-04-02
Przeczytana: 31 marca 2019

1937 rok przedwojenna Warszawa. Głowny bohater to francuski attache wojskowy,arystokrata Jean-Francois Mercier. Autor opisuje życie osób powiązanych zawodowo z różnymi ambasadami. Przyjęcia, wykwintne kolacje gdzie zawsze trzeba wiedzieć co się mówi i do kogo, równocześnie dokładnie słuchać co mówią inni. Umiejętność wychwytywania ważnych rzeczy z półsłówek czy czytanie między wierszami,to ważne umiejętności wsród szpiegów. Wszystko bowiem może okazać się bardzo ważne. Właśnie na terenie Warszawy pracują szpiedzy rosyjscy,niemieccy, francuscy i angielscy. Każdy robi co może by dowiedzieć się jak najwięcej o poczynaniach swych wrogów. Przełożonych Jeana-Francoisa interesuje przede wszystkim co się dzieje w Sztabie Generalnym Wermachtu. Jean-Francois podczas swej pracy poznaje francuskę polskiego pochodzenia Annę Szarbek, która pracuje dla Ligi Narodów i zakochuje się w niej...
Z tyłu na okładce było napisane między innymi, że jest to"..pełna napięcia,namiętna i zmysłowa...

Admar | 2017-11-04

Jest rok 1937, Europa znajduje się w przededniu II wojny światowej a wywiady europejskich mocarstw gorączkowo zbierają wszelkie informacje o przygotowaniach swoich przeciwników i sojuszników do nowej wojny. Przedwojenna Warszawa staje się areną prawdziwej walki na śmierć i życie a biorący w niej udział tajni agenci wierzą, że swoją działalnością oraz dzięki zdobytym informacjom zdołają uratować wiele niewinnych istnień a być może przybliżyć swoje ojczyzny do zwycięstwa w zbliżającym się wielkimi krokami konflikcie. Równolegle do niebezpiecznej szpiegowskiej gry pełnej intryg, zdrad i wieloznaczności, gry, która przenika przez świat arystokracji, dziennikarzy i intelektualistów, rozwija się niezwykłe uczucie, jakie pojawia się między pewnym francuskim pułkownikiem a piękną paryżanką polskiego pochodzenia pracującą dla Ligi Narodów.

Gregory_deVar | 2017-05-21
Przeczytana: 21 maja 2017

6,5. Formalnie OK ale klimatu przedwojnia wcale tu nie czuć tak bardzo jak miałem nadzieję. Sama fabuła jest też szarpana, przeskakuje tematycznie. Odrobinę irytuje tez powierzchowność prowadzenia akcji i momentami swoista nieporadność działania gł. bohatera.

Karolina | 2017-05-07

Pomysł na fabułę dobry ale niestety autor sobie nie poradził. Zapowiadała się ciekawie- pełna napięcia, porywająca, dramatyczna opowieść etc.
Jak dla mnie brak akcji, niby ma się zacząć jakaś akcja wywiadowcza a tu na kolejnej stronie koniec i bohater siedzi już bezpiecznie u siebie w domu.. Tak nudnej i bezbarwnej książki dawno w rękach nie miałam...

locokas | 2017-03-21
Przeczytana: 20 marca 2017

Zetknięcie z tą powieścią wzbudziło we mnie mieszane uczucia. Sam tytuł jak i opis książki zapowiada się obiecująco. Autor zawiązał kilka wątków podczas całej fabuły, ale tak naprawdę ani jeden z nich nie został wyeksponowany, żaden z nich nie został wyczerpany.

Po przeczytaniu tej cudownie zapowiadającej się powieści, czuję ogromny NIEDOSYT. Niestety, mając na rynku ogromny wybór powieści w tym klimacie - nie sięgnę po kolejne książki z tej serii.

A bardzo szkoda.

alessandrea | 2016-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 04 listopada 2016

Dobra książka. Nie za ciężka, pomimo tematyki, której dotyka. Wielka polityka, plany uniknięcia wojny, trochę miłości. Język dosyć lekki, bohaterowie sympatyczni. Po prostu książka na jesienne wieczory.
Teraz czas na serial.

Akcja dzieje się podczas drugiej Wojny Światowej w Przedwojennej Warszawie jest stałym terenem rywalizacji wywiadów.
Książkę czyta się ciężko,bardzo kiepsko wypadła u mnie jestem ogromnie rozczarowana,zbyt dużo dat historycznych, jakiś stopni wojskowych, całej historii i nazwisk, których nie dałam rady zapamiętać.
Szkoda mojego czasu na czytanie przeznaczyłam, nie wciągnęła mnie i nie poruszyła.
Nie dla mnie ta książka o Szpiegach, nie mój klimat męczyłam się przy książce strasznie,ledwie dotrwałam do końca nudziła mnie książka, spodziewałam się czegoś lepszego, ale naprawdę nic ciekawego nie było.

Dariusz Latawiec | 2016-09-04
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobra, czyta sie z zapartym tchem.

Shoshana25 | 2015-02-19
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Sięgnęłam po tę książkę tylko dlatego, że jej realia osadzone są w okresie międzywojennym - moim zdaniem najciekawszym, zwłaszcza jako tło literackie... Fabuła ciekawa, poziom pisarski też wysoki... ale nie miała tego "czegoś", nie pochłonęła, nie zafascynowała. Zdecydowanie nie lubię literatury szpiegowskiej - teraz to wiem ;) Ale jeśli ktoś jest zwolennikiem takiej formy literatury, to szczerze polecam, bo najprawdopodobniej się spodoba.

Arkadiusz | 2015-02-07

Audiobook do samochodu na dłuższą podróż. Dużo wątków ktore się rozmywają i potem nic z tego nie wynika. Miejscami sensacja. Miejscami nudnawe. Finał rozczarowuje. Słuchałem z przyjemnością a kiedy doszedłem do końca myślałem że to uszkodzona płyta tak dziwnie i nagle się kończy książka . Spróbuję innych jego książek.