Szpiedzy w Warszawie

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Cykl: Żołnierze nocy (tom 10)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Spies of Warsaw
Bożena

Przedwojenna Warszawa staje się terenem zaciekłej rywalizacji wywiadów. Jean-François Mercier, francuski attaché wojskowy, kieruje siatką agentów, którzy zbierają dla niego informacje o przygotowaniach Niemców do wojny. Rasowy arystokrata, pełen uroku osobistego weteran I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, sprawnie lawiruje w świecie warszawskiej socjety i dyplomacji, gdzie aż kłębi się od międzynarodowych szpiegów. Choć służba pochłania go bez reszty, zakochuje się w pięknej Polce, pracującej dla Ligi Narodów, i udowadnia, że potrafi walczyć nie tylko o honor i ojczyznę, lecz także o kobietę.
Pasjonująca, wartka i barwna powieść pełna malowniczych obrazów przedwojennej Europy, szykującej się do nieuchronnej wojny.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga Sp. z o.o., 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Akcja dzieje się podczas drugiej Wojny Światowej w Przedwojennej Warszawie jest stałym terenem rywalizacji wywiadów.
Książkę czyta się ciężko,bardzo kiepsko wypadła u mnie jestem ogromnie rozczarowana,zbyt dużo dat historycznych, jakiś stopni wojskowych, całej historii i nazwisk, których nie dałam rady zapamiętać.
Szkoda mojego czasu na czytanie przeznaczyłam, nie wciągnęła mnie i nie poruszyła.
Nie dla mnie ta książka o Szpiegach, nie mój klimat męczyłam się przy książce strasznie,ledwie dotrwałam do końca nudziła mnie książka, spodziewałam się czegoś lepszego, ale naprawdę nic ciekawego nie było.

Marta | 2013-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2013

To moja pierwsza powieść szpiegowska, nie tylko Fursta, ale też w ogóle. Wywarła na mnie pozytywne wrażenie, zapewne będę jeszcze sięgać po taką literaturę.
Jean-François Mercier to francuski attaché wojskowy w tuż przedwojennej Warszawie. Ma on pod swoim nadzorem siatkę agentów, którzy zdobywają dla niego informacje o planach niemieckich nazistów. Na jednym z oficjalnych spotkań poznaje Annę Szarbek, polską prawniczkę działającą w Lidze Narodów, z którą niedługo później łączy go romans.
Książki nie czyta się łatwo, lekko i przyjemnie, przynajmniej na początku. Pojawia się mnóstwo nazwisk, stopni wojskowych, określeń niemieckich, które na początku ciężko jest sobie uporządkować, z czasem jednak można się do tego natłoku informacji przyzwyczaić. Świetnie pokazane są zawiłości w świecie szpiegowskim, wszechobecna tajemnica i precyzja każdego przedsięwzięcia, a przy tym wszystko w duchu zbliżającej się wojny.
Pozycja intrygująca. Warto przeczytać.

Agnieszka Iwanicka | 2013-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Dodatkowa gwiazdka za dość celne, jak na zagranicznego autora, przybliżenie czytelnikowi na polskiej historii początku dwudziestego wieku. Poza tym bez fajerwerków - sympatyczny główny bohater, miłość i wielka polityka.

locokas | 2017-03-21
Przeczytana: 20 marca 2017

Zetknięcie z tą powieścią wzbudziło we mnie mieszane uczucia. Sam tytuł jak i opis książki zapowiada się obiecująco. Autor zawiązał kilka wątków podczas całej fabuły, ale tak naprawdę ani jeden z nich nie został wyeksponowany, żaden z nich nie został wyczerpany.

Po przeczytaniu tej cudownie zapowiadającej się powieści, czuję ogromny NIEDOSYT. Niestety, mając na rynku ogromny wybór powieści w tym klimacie - nie sięgnę po kolejne książki z tej serii.

A bardzo szkoda.

Adam_91 | 2017-11-04

Jest rok 1937, Europa znajduje się w przededniu II wojny światowej a wywiady europejskich mocarstw gorączkowo zbierają wszelkie informacje o przygotowaniach swoich przeciwników i sojuszników do nowej wojny. Przedwojenna Warszawa staje się areną prawdziwej walki na śmierć i życie a biorący w niej udział tajni agenci wierzą, że swoją działalnością oraz dzięki zdobytym informacjom zdołają uratować wiele niewinnych istnień a być może przybliżyć swoje ojczyzny do zwycięstwa w zbliżającym się wielkimi krokami konflikcie. Równolegle do niebezpiecznej szpiegowskiej gry pełnej intryg, zdrad i wieloznaczności, gry, która przenika przez świat arystokracji, dziennikarzy i intelektualistów, rozwija się niezwykłe uczucie, jakie pojawia się między pewnym francuskim pułkownikiem a piękną paryżanką polskiego pochodzenia pracującą dla Ligi Narodów.

Sevill | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Przeczytałam tę książkę ze względu na to, że w serialu nakręconym na jej podstawie zagrał mój ulubiony brytyjski aktor, czyli David Tennant. Osobiście nie czytam tego typu książek. Jeśli chodzi o jej treść to (dla mnie) po dziwnym początku i jego rozwinięciu sądziłam, że zakończenie będzie zaskakujące, a nie tylko krótkie zdawkowe zdania. Jestem trochę rozczarowana, ale przynajmniej mam podstawę, żeby obejrzeć serial.

Bilbo | 2013-06-17
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Żeby mieć pełen ogląd sytuacji, powinnam chyba książkę przeczytać w wersji papierowej. Najpierw widziałam serial (tylko pierwsze odcinki). I nie powiem, żeby spełniał moje oczekiwania (chociaż po reklamach, które słyszałam - spodziewałam się wiele). Z niechęcią wzięłam się za audiobook, ale postanowiłam dać książce szanse. Teraz myślę, że najlepiej byłoby książkę samemu przeczytać. Wtedy (w tym przypadku wydaje mi się to ważne), ma się kontrolę nad całą akcją. Książka nie jest zła, ale chyba nie przekonała mnie do pana Fursta jako pisarza.

Shoshana25 | 2015-02-19
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Sięgnęłam po tę książkę tylko dlatego, że jej realia osadzone są w okresie międzywojennym - moim zdaniem najciekawszym, zwłaszcza jako tło literackie... Fabuła ciekawa, poziom pisarski też wysoki... ale nie miała tego "czegoś", nie pochłonęła, nie zafascynowała. Zdecydowanie nie lubię literatury szpiegowskiej - teraz to wiem ;) Ale jeśli ktoś jest zwolennikiem takiej formy literatury, to szczerze polecam, bo najprawdopodobniej się spodoba.

figlarna24 | 2013-07-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 18 lipca 2013

W przebiegu wojny, w przeciąganiu "wojennej" liny znaczną , jak nie najistotniejszą rolę odkrywali szpiedzy obcego wywiadu, działający i rozpracowujący zamiary wroga.

Z biegiem lat o działalności szpiegowskiej jest coraz głośniej. Kraje się prześcigają, by złapać, aresztować i zdemaskować publicznie szpiega, który funkcjonuje pod przykrywką.Taki aresztant jest wartościową kartą przetargową w kontaktach "z wrogiem".

W czasie wojny szpieg także był cenny, ale jego wartość rosła wraz z możliwością zdobycia informacji. Dzięki takim konspirantom można było w umiarkowanym stopniu zapoznać się z działaniami i planami chociażby Adolfa Hitlera.
Jedyna różnica między poprzednim stuleciem a obecnymi czasami, to ta, że wówczas szpiegów, zdrajców się zabijało. Po cichu i szybko.

Filmów i seriali o szpiegach kręci się sporo. My Polacy lubimy takie kino, oglądać i tworzyć. Na podstawie książki powstał mini serial, pod tym samym tytułem. W jednej z ról można zobaczyć aktora polskiego,...

Karolina | 2017-05-07

Pomysł na fabułę dobry ale niestety autor sobie nie poradził. Zapowiadała się ciekawie- pełna napięcia, porywająca, dramatyczna opowieść etc.
Jak dla mnie brak akcji, niby ma się zacząć jakaś akcja wywiadowcza a tu na kolejnej stronie koniec i bohater siedzi już bezpiecznie u siebie w domu.. Tak nudnej i bezbarwnej książki dawno w rękach nie miałam...

Mariacka czyta

15 książek, 15 lektorów, 15 miejsc – w sobotę 1 września ulica Mariacka w Katowicach zamieni się w raj dla książkowych moli.