Szpiedzy na Bałkanach

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Cykl: Żołnierze nocy (tom 11)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Spies of Balkans
Felix

Rok 1940, Saloniki. Grecy wiedzą, że nadchodzi wojna - hitlerowcy zajęli już kraje skandynawskie i Francję. Lada chwila Włosi zaatakują Grecję, atmosfera staje się napięta. Costa Zannis, oficer salonickiej policji - człowiek o barwnej przeszłości i kontaktach w całej Europie - nie zajmuje się zwykłymi przestępstwami, lecz sprawami większej wagi. Kiedy wojna dociera do Grecji, Zannis bierze...

Costa Zannis, oficer salonickiej policji - człowiek o barwnej przeszłości i kontaktach w całej Europie - nie zajmuje się zwykłymi przestępstwami, lecz sprawami większej wagi. Kiedy wojna dociera do Grecji, Zannis bierze udział w walkach, między innymi przeciwko Włochom w Macedonii, po czym wraca do Salonik. Angażuje się w pomoc Żydom, organizując kanał przerzutowy z Berlina do Stambułu.

Talent Zannisa imponuje Brytyjczykom i angażują go do misji mającej na celu wydostanie z okupowanego Paryża bardzo cennego dla nich naukowca. Costa, człowiek z zasadami i pełen bezgranicznego poświęcenia, oczywiście podejmuje się niebezpiecznego zadania...

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

allison | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Przeciętna powieść szpiegowska, jakich wiele. Brak w niej punktu kulminacyjnego, akcja nieraz się dłuży, część wątków wydaje się niespójna.
Czyta się jednak szybko. Mnie najbardziej zainteresowały fragmenty dotyczące ratowania Żydów uciekających z Niemiec. Podobała mi się też kreacja głównego bohatera - człowieka bezkompromisowego, ale nie wyidealizowanego.

Znacznie mniej moja uwaga skupiała się na wątkach miłosnych - wydały mi się jakieś takie niewydarzone i mdłe.
Także akcja wywiezienia z okupowanej Francji angielskiego naukowca nie wzbudziła we mnie wielkich emocji, a właśnie to wydarzenie jest podane jako bardzo ważne w okładkowej recenzji.

Polecam tylko jako odprężającą lekturę, przy której można po prostu odpocząć.

Attia | 2016-03-24

I co mam napisać gdy przeczytałam tylko jedną stronę? Nie spodobała mi się i tyle (w sensie ta jedna strona) ;p Ogólnie jestem przeciwko ludziom, którzy po przeczytaniu kilku zdań mówią, że im się to nie podoba, a ja niestety w brutalny sposób zaczęłam właśnie w ten sposób selekcjonować książki. Sorki!!!

malaMi | 2013-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Klimatyczna okładka, wymowny tytuł i rekomendacje prasowe od tych „ważnych” jeśli chodzi o kulturę, zachęcają do sięgnięcia po „Szpiegów na Bałkanach”. Tylko, że ja nie znalazłam tu „mistrzowsko skonstruowanej fabuły”, „wyjątkowej atmosfery”, ani nawet „dopracowanych postaci”. Ale ze mnie mały, szary człowiek, więc może się zwyczajnie nie znam.

Saloniki, rok 1940. Woja zbiera swoje żniwo w Europie, a jej widmo wisi nad Grecją. Ludzie zaczynają szukać ucieczki, a ta jest coraz trudniejsza. Costa Zannis, główny bohater i oficer greckiej policji zarazem, pomaga zorganizować kanał przerzutowy do Stambułu. Angażuje się w pomoc Żydom, a jego szerokie kontakty w całej Europie umożliwiają mu to, co dla innych zdaje się być niewykonalne. Jego zdolności przykuwają uwagę Brytyjczyków i odtąd musi pomóc w ucieczce z okupowanego Paryża pewnemu bardzo ważnemu Anglikowi.

Furst miał do dyspozycji bogate tło historyczne. Umieścił akcję „Szpiegów na Bałkanach” w bardzo dynamicznym okresie, a...

Legeriusz | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Niewykorzystany wielki potencjał

Pomysł na fabułę i miejsce akcji bardzo ciekawy, ale brnie się przez tekst bez większych emocji. Chwilami może dopaść czytelnika nuda. Płascy bohaterowie, rozmowy między bohaterami dęte, zdania, które mają dużo wnosić są po prostu przekombinowane i w efekcie dla mnie ta pozycja okazała się niestrawna. Kilka razy pytałem sam siebie, po co ja to w ogóle czytam? Jako że nie znalazłem odpowiedzi, dałem sobie w końcu z tą pozycją spokój. Bardziej porywający opis wydarzeń znajdę chyba w prawie każdej popularnonaukowej książce o II wojnie światowej.

| 2013-08-18

Ukończyłam "Szpiegów na Bałkanach" w mniejszych bólach niż gdy zaczynałam czytać co jest całkiem pozytywnym objawem.
Najlepsze z książki: historia wojenna, szlaki przerzutowe z Niemiec do Turcji i odważne przedsięwzięcia mające ocalić resztki naszego człowieczeństwa :) i pewnego Bardzo Ważnego Człowieka
Najgorsze z książki: Czytałam na Kindlu - coś ciekawego zaczęło się dziać o okolicach 31 procenta - czyli jedna trzecia była nudna :)
Książka sprawiła, że...: odważę się i poczytam coś jeszcze Fursta dając mu kolejną szansę po Szpiegach w Warszawie i Szpiegach na Bałkanach
Polecam książkę: wszystkim, którzy lubią powieści z wojną i szpiegostwem w tle, mniej cukierkowe niż opowieści o Jamesie Bondzie i bardziej przyjazne czytelnikowi niż powieści Le Carre.

andydufresne | 2015-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Ciekawie napisana, dobrze umiejscowiona w historii, klimatyczna.

Elvis7 | 2014-04-23

Do przeczytania zachęciła mnie krótka recenzja w jeden z gazet. Spodziewałem się dobrej książki i się nie zawiodłem. Costa to taki grecki James Bond tyle, że lepszy ;)

ceylonka | 2015-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Nastawiłam się na przygodę, dreszczyk emocji, wartką akcję... a znalazłam same nudy, dłużącą się i czasem niespójną fabułę i nijakich bohaterów.

fochinii | 2013-09-10
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Wojna w Grecji nadchodzi coraz szybciej. Pracownik tajnej komórki policyjnej Costa Zannis wie o tym najlepiej. Angażuje się w utworzenie trasy przerzutowej zbiegłych żydowskich uciekinierów z Niemiec do Turcji. Przedsięwzięcie nie jest łatwe. Należy postarać się o fundusze do opłacania celników, a także ludzi, którzy będą eskortować uciekinierów z miejsca na miejsce. Najtrudniejsze jest zdobycie wiz do Turcji. Aby to osiągnąć Zannis będzie musiał wykorzystać wszystkie swoje kontakty...

Choć opisałam treść fabuły pod kątem tras przerzutowych, nie koncentruje się ona tylko na nich. Tak naprawdę powieść zaczyna się od zagadkowego morderstwa, potem ukazuje życie w wojsku, następnie organizowanie ucieczek Żydów i tajne misje szpiegowskie oraz dyplomatyczne. W gruncie rzeczy przedstawia kilka niezupełnie spójnych ze sobą wydarzeń, które nie splatają się razem w sensowny koniec. To trochę tak, jakby autor miał wiele pomysłów i chciał jak najwięcej z nich zawrzeć w swojej książce, przez...

archiwista_cyklista | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

Duży chaos, niepotrzebny wątek miłości, ale książka i tak fajna, zwłaszcza, że tematyka dla mnie, co musze przyznać ze wstydem, dosyć egzotyczna. Trzeba chyba opuścić w końcu front wschodni.
ps. książka jest natchnieniem do podróży na Bałkany