Szpiedzy na Bałkanach

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Cykl: Żołnierze nocy (tom 11)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Spies of Balkans
Felix

Rok 1940, Saloniki. Grecy wiedzą, że nadchodzi wojna - hitlerowcy zajęli już kraje skandynawskie i Francję. Lada chwila Włosi zaatakują Grecję, atmosfera staje się napięta. Costa Zannis, oficer salonickiej policji - człowiek o barwnej przeszłości i kontaktach w całej Europie - nie zajmuje się zwykłymi przestępstwami, lecz sprawami większej wagi. Kiedy wojna dociera do Grecji, Zannis bierze...

Costa Zannis, oficer salonickiej policji - człowiek o barwnej przeszłości i kontaktach w całej Europie - nie zajmuje się zwykłymi przestępstwami, lecz sprawami większej wagi. Kiedy wojna dociera do Grecji, Zannis bierze udział w walkach, między innymi przeciwko Włochom w Macedonii, po czym wraca do Salonik. Angażuje się w pomoc Żydom, organizując kanał przerzutowy z Berlina do Stambułu.

Talent Zannisa imponuje Brytyjczykom i angażują go do misji mającej na celu wydostanie z okupowanego Paryża bardzo cennego dla nich naukowca. Costa, człowiek z zasadami i pełen bezgranicznego poświęcenia, oczywiście podejmuje się niebezpiecznego zadania...

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

konto_usuniete | 2017-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Co do tej książki, mogę śmiało jej dać ocenę 6,25. A dla czego, bo lubię tło historyczne w książkach. A w tej książce jest wpleciona historia pomocy Żydom, podczas II Wojny Światowej. Głównym bohaterem jest grecki policjant angażuje się w pomoc Żydom, zostaje wplątany w politykę i w grę wywiadów. Nie zabrakło równie przygód miłosnych główne bohatera, co mnie mniej interesuje, niż tło historyczne.

Sierżka | 2016-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Przeczytałam Szpiedzy w Warszawie i moze nie byłam zachwycona, ale podobała mi sie ta powieść. Z tego powodu sięgnęłam po Szpiedzy na Bałkanach i niestety bardzo ciezko było mi sie wciągnąć. W pewnym momencie jakos juz poszło, ale strasznie dziwnie pomieszane watki, duzo błędów językowych w tłumaczeniu i jakos ogolnie chaotycznie. Uważam ze mozna po nia siegnąć, ale bez szału.

Attia | 2016-03-24

I co mam napisać gdy przeczytałam tylko jedną stronę? Nie spodobała mi się i tyle (w sensie ta jedna strona) ;p Ogólnie jestem przeciwko ludziom, którzy po przeczytaniu kilku zdań mówią, że im się to nie podoba, a ja niestety w brutalny sposób zaczęłam właśnie w ten sposób selekcjonować książki. Sorki!!!

Marynia | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Costa Zannis to człowiek, którego życiem kieruje nieustanne wypełniane obowiązków, które ktoś na niego nałożył. Wywiązuje się z nich tak dobrze, że w efekcie zostaje bohaterem wojennym. Mistrzowsko napisana powieść szpiegowska z dopracowanymi w każdym calu postaciami.

Legeriusz | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Niewykorzystany wielki potencjał

Pomysł na fabułę i miejsce akcji bardzo ciekawy, ale brnie się przez tekst bez większych emocji. Chwilami może dopaść czytelnika nuda. Płascy bohaterowie, rozmowy między bohaterami dęte, zdania, które mają dużo wnosić są po prostu przekombinowane i w efekcie dla mnie ta pozycja okazała się niestrawna. Kilka razy pytałem sam siebie, po co ja to w ogóle czytam? Jako że nie znalazłem odpowiedzi, dałem sobie w końcu z tą pozycją spokój. Bardziej porywający opis wydarzeń znajdę chyba w prawie każdej popularnonaukowej książce o II wojnie światowej.

andydufresne | 2015-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Ciekawie napisana, dobrze umiejscowiona w historii, klimatyczna.

ceylonka | 2015-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Nastawiłam się na przygodę, dreszczyk emocji, wartką akcję... a znalazłam same nudy, dłużącą się i czasem niespójną fabułę i nijakich bohaterów.

Elvis7 | 2014-04-23

Do przeczytania zachęciła mnie krótka recenzja w jeden z gazet. Spodziewałem się dobrej książki i się nie zawiodłem. Costa to taki grecki James Bond tyle, że lepszy ;)

archiwista_cyklista | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

Duży chaos, niepotrzebny wątek miłości, ale książka i tak fajna, zwłaszcza, że tematyka dla mnie, co musze przyznać ze wstydem, dosyć egzotyczna. Trzeba chyba opuścić w końcu front wschodni.
ps. książka jest natchnieniem do podróży na Bałkany

allison | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Przeciętna powieść szpiegowska, jakich wiele. Brak w niej punktu kulminacyjnego, akcja nieraz się dłuży, część wątków wydaje się niespójna.
Czyta się jednak szybko. Mnie najbardziej zainteresowały fragmenty dotyczące ratowania Żydów uciekających z Niemiec. Podobała mi się też kreacja głównego bohatera - człowieka bezkompromisowego, ale nie wyidealizowanego.

Znacznie mniej moja uwaga skupiała się na wątkach miłosnych - wydały mi się jakieś takie niewydarzone i mdłe.
Także akcja wywiezienia z okupowanej Francji angielskiego naukowca nie wzbudziła we mnie wielkich emocji, a właśnie to wydarzenie jest podane jako bardzo ważne w okładkowej recenzji.

Polecam tylko jako odprężającą lekturę, przy której można po prostu odpocząć.