Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL

Wydawnictwo: Bellona
historia

Najnowsza książka jednego z najbardziej popularnych autorów książek historycznych. Jest to opowieść o ludziach, którym z różnych powodów nadano etykietę zdrajców. Autor stara się rozwikłać zagadki sprzed lat, poznać motywy działania i przebieg wydarzeń. Zaskakiwać może dobór tematów; wśród bohaterów książki znalazł się biskup Stanisław ze Szczepanowa, kanonizowany dwa wieki po śmierci, a następnie uznany za patrona kraju.

Historycy do dzisiaj spierają się o jego ocenę, a grobowiec biskupa w katedrze wawelskiej uznawany jest za jedną z największych relikwii kraju. Fakty przytaczane przez autora mogą czasami zaskakiwać, tak bardzo są odległe od stereotypów. Koper podkreśla, że historię z reguły pisali zwycięzcy. W obiegowej opinii Bolesław Krzywousty był dobrym monarchą, natomiast synonimem zdrady pozostał jego starszy brat Zbigniew.
I nie miało znaczenia, że tak naprawdę, to Bolesław się zbuntował przeciwko bratu i pozbawił go władzy, a następnie życia. Niemal każde pokolenie Piastów toczyło wojny domowe wykorzystując armię państw ościennych. Ale takie były w tych czasach obyczaje i nikt się temu nie dziwił, ani specjalnie nie potępiał. Natomiast bunty możnowładców zasługują już zupełnie na inną ocenę.

Autor stara się dociec ich przyczyn, a czasami związków osobistych. Nawet w przypadku osób o tak złej renomie jak Hieronim Radziejowski, obwiniany o sprowadzenie na Polskę katastrofalnego najazdu szwedzkiego. Koper nie ogranicza się zresztą tylko do faktów politycznych, opisując dzieje targowiczan, wiele uwagi poświęca życiu prywatnemu Szczęsnego Potockiego. Zauważa, że najbogatszy magnat Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przywódca konfederacji targowickiej w życiu osobistym był człowiekiem wyjątkowo nieszczęśliwym. Inny jest natomiast stosunek autora do Aleksandra Wielopolskiego, uznanego przez potomnych za sprawcę wybuchu powstania styczniowego. Margrabia miał jak najlepsze intencje, ale jego działalność przypadła na niewłaściwy okres. I gdyby urodził się o pokolenie później, to zapewne teraz należałby do panteonu bohaterów narodowych.

- Już prawie 200 000 sprzedanych egzemplarzy książek tego autora

- Większość tytułów Sławomira Kopra znalazło się na topkach sprzedaży

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=6081&page=0

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=6081&page=0

Agata | 2019-09-17

Wciągnęlam się w książki Sławomira Kopra. Pisze lekko, przytacza wiele ciekawostek z prywatnego życia postaci historycznych. Szczególnie lubię serię o okresie międzywojennym. Niestety, powodzenie sprawiło, ze Koper zaczął tłuc ksiązki hurtem, niczym Mróz (oczywiście pisze lepiej, choć przydalaby sie porządniejsza redakcja ). Natrzaskal ich już z 50. Jakość niestety przy takim podejściu leci na łeb na szyję, czego dowodem są "Wielcy zdrajcy" - autor metodą copy paste wyrzucił tu akapity (np. o Wielopolskim) a czasem prawie całe rozdzialy (np o Wasilewskiej i Bierucie) z poprzednich książek. Bardzo to nieuczciwe wobec czytelników - wstyd dla autora i wydawcy. Sama książka o zdrajcach jest najmniej udaną z przeczytanych przeze mnie, a było ich już z dziesięć. Niby temat ciekawy, ale czuje się, ze autor pisał na akord, nie wkładając w to serca.

szigoru | 2019-07-17

Świetne na lato!

maradiego | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Może być. Dla licealistów jako lektura uzupełniająca. Jak wszystko co dotychczas przeczytałem.

Ela | 2018-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2018, Legimi
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Na okładce jest Igo Sym, o którym bardzo chciałam przeczytać, a nie pojawia się w tej książce. Szkoda.

Jellycrusher | 2018-07-30

Oto kolejna przeczytana przeze mnie książka Sławomira Kopera, który dysponuje zarówno wiedzą, jak i talentem, które są niezbędne do popularyzowania historii. Czyta się ją jak zwykle przyjemnie, ale lektura pozostawia pewne pytania. Przede wszystkim dlaczego okres międzywojenny stanowi lukę? Nie wierzę, by wtedy zabrakło zdrajców państwa polskiego. Po drugie, dlaczego do druku poszły pewne - niekiedy poważne - usterki redakcyjne? Niespecjalnie dopisała korekta, która - mam wrażenie - swoimi nietrafionymi interwencjami wygenerowała pewne błędy, które dla człowieka o normalnym poziomie kultury słowa są oczywiste. Czytamy np. "dziecko, które może legitymować ich rządy" zamiast "legitymizować", czyli "uprawomocniać". Bo legitymować oznacza "sprawdzać dokumenty". W innym miejscu "spowodował mu wiele kłopotów", co jest chyba śladem po "poprawieniu" sformułowania "przysporzył mu wielu kłopotów". W jeszcze innym czytamy o "donosach na gestapo", co sugeruje, że donoszono komuś przeciwko...

Jarek Kaszuba | 2018-05-13
Przeczytana: 12 maja 2018

Kieszonkowy poczet słynnych Polaków-zdrajców, od dziejów piastowskich aż po Polskę Ludową. Autor skompilował tę galerię w sposób całkowicie subiektywny (z pewnością dałoby się napisać całą grubą księgę o takich ludziach), nie ma jednak wątpliwości, że wszystkie przedstawione tutaj persony były zdrajcami. Ich czyny często zmieniały bieg historii naszego kraju, sprowadzały ogromne nieszczęścia i kto wie, jak potoczyłyby się losy Rzeczypospolitej, gdyby nie głupota, zawiść, chciwość, czy egoizm niektórych jednostek. Autor opowiada ciekawie, przytaczając wiele anegdot oraz interesujących faktów z życia prywatnego; nie jest to co prawda poziom np. Bogusława Wołoszańskiego, tym niemniej była to dla mnie przyjemna lektura i chętnie sięgnę po inne pozycje tego autora. Książka warta przeczytania dla każdego miłośnika historii.

Dotka76 | 2017-11-11
Na półkach: Biografie, Przeczytane

Tym razem opowieść o Bolesławie Śmiałym, Zbigniewie (brat Krzywoustego), Władysławie Opolczyku, Bohdanie Chmielnickim, Hieronim Radziejowski + Janusz Radziwiłł, Szczęsny Potocki(Targowica), Jan Witt (~Mickiewicz), Jakub Szela, Wielopolski, Dzierżyński, Wasilewska, Bierut.

Elżbieta | 2017-08-17
Przeczytana: sierpień 2017

Doskonała pozycja z rzędu tych, co to mają na celu odbrązawianie historii i weryfikację postaci, które do niedawna kreowane były (a może i nadal są) na bohaterów (np. św. Stanisław, który najpewniej wcale taki święty nie był, czy Jakub Szela, zwykły morderca i kat własnych żon, a nie galicyjski odpowiednik Robin Hood'a).
Przyznaję jednak, że zakwalifikowanie niektórych z nich (np. Dzierżyńskiego, Wasilewskiej, czy Bieruta) w poczet zdrajców jest zdecydowaną przesadą. Wiara własnym przekonaniom, czy uwielbienie dla systemu (choćby nie wiem, jak chorego), ewentualnie nawet kult jednostki i przedłożenie tego wszystkiego ponad interesy narodowe (w tym przypadku polskie) nie powinny być nazwane zdradą. Prędzej naiwne, nierozsądne, czasem zwyczajnie głupie, nic ponad to....
Niezależnie jednak od tego, książkę czyta się bardzo dobrze. Przystępny język oraz sporo ciekawostek to niepodważalne zalety tej pozycji. Jedynym jej minusem jest z kolei to, że nie wyczerpuje tematu- wszak historia...

Hipek | 2017-01-16
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: styczeń 2017

Bardzo interesująca książka przedstawiająca historię Polski na przestrzeni wieków poprzez losy i rolę antybohaterów. Autor w bardzo interesujący sposób przybliża różne epoki, ukazując panujące zależności polityczne na polu wewnętrznym ale także w relacjach z sąsiadami. Historia wielokrotnie kazała zdrajcom Polski uciekać się do poszukiwania wsparcia u nieprzyjaznych nam sąsiadów poparcia dla rozwiązania często osobistych zatargów na swoją korzyść kosztem całego kraju. Polecam wszystkim internującym się historią naszego kraju!

Maciej Horała | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017

6,5 w porywach 7/10. Lektura ciekawa. Wybór zdrajców dla niektórych może wydawać się kontrowersyjny mimo to czyt się dobrze. Nie jest to żadne arcydzieło, momentami czuć, że pisane na szybko ( Koper to masowy wytwórca książek)Nie jest to jednak tak zła książka jak sugeruje pewien starszy jegomość w dość mocno zaplusowanym komentarzu. Polecam poczytać oceny jego książek są skrajne albo coś jest genialne albo dnem ( zachowanie godne internetowego trola :) )