Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL

Wydawnictwo: Bellona
historia

Najnowsza książka jednego z najbardziej popularnych autorów książek historycznych. Jest to opowieść o ludziach, którym z różnych powodów nadano etykietę zdrajców. Autor stara się rozwikłać zagadki sprzed lat, poznać motywy działania i przebieg wydarzeń. Zaskakiwać może dobór tematów; wśród bohaterów książki znalazł się biskup Stanisław ze Szczepanowa, kanonizowany dwa wieki po śmierci, a następnie uznany za patrona kraju.

Historycy do dzisiaj spierają się o jego ocenę, a grobowiec biskupa w katedrze wawelskiej uznawany jest za jedną z największych relikwii kraju. Fakty przytaczane przez autora mogą czasami zaskakiwać, tak bardzo są odległe od stereotypów. Koper podkreśla, że historię z reguły pisali zwycięzcy. W obiegowej opinii Bolesław Krzywousty był dobrym monarchą, natomiast synonimem zdrady pozostał jego starszy brat Zbigniew.
I nie miało znaczenia, że tak naprawdę, to Bolesław się zbuntował przeciwko bratu i pozbawił go władzy, a następnie życia. Niemal każde pokolenie Piastów toczyło wojny domowe wykorzystując armię państw ościennych. Ale takie były w tych czasach obyczaje i nikt się temu nie dziwił, ani specjalnie nie potępiał. Natomiast bunty możnowładców zasługują już zupełnie na inną ocenę.

Autor stara się dociec ich przyczyn, a czasami związków osobistych. Nawet w przypadku osób o tak złej renomie jak Hieronim Radziejowski, obwiniany o sprowadzenie na Polskę katastrofalnego najazdu szwedzkiego. Koper nie ogranicza się zresztą tylko do faktów politycznych, opisując dzieje targowiczan, wiele uwagi poświęca życiu prywatnemu Szczęsnego Potockiego. Zauważa, że najbogatszy magnat Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przywódca konfederacji targowickiej w życiu osobistym był człowiekiem wyjątkowo nieszczęśliwym. Inny jest natomiast stosunek autora do Aleksandra Wielopolskiego, uznanego przez potomnych za sprawcę wybuchu powstania styczniowego. Margrabia miał jak najlepsze intencje, ale jego działalność przypadła na niewłaściwy okres. I gdyby urodził się o pokolenie później, to zapewne teraz należałby do panteonu bohaterów narodowych.

- Już prawie 200 000 sprzedanych egzemplarzy książek tego autora

- Większość tytułów Sławomira Kopra znalazło się na topkach sprzedaży

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=6081&page=0

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=6081&page=0

Witold Lisek | 2013-12-14
Przeczytana: 08 listopada 2013

Lubię prostowanie i odkłamywanie Historri
a to że:
Św Stanisław ze Szczepanowa był po prostu zdrajcą(stał na czele buntu przeciwko prawowitemu królowi) i jak najbardziej powinien ponieść zasłużoną śmierć -nie powinien być wszelako zabity w kościele, wprost przy ołtarzu podczas odprawiania mszy i to najprawdopodobniej podczas transsubstancjacji.

Nie było żadnej walnej bitwy na tzw Psim Polu (Krzywousty narobił z Niemców kapusty)-to wymysł Wincentego Kadłubka (co najwyżej mogło w tamtych okolicach dojść do jakiegoś drobnego starcia ,ale i to wydaje się być bardzo wątpliwe (Gall Anonim-który nota bene nie był Gallem bo najprawdopodobniej wywodził się z Wenecji}-wspomina on jedynie o jakichś bliżej nieokreślonych niepowodzeniach Henryka V w pobliżu Wrocławia.

Podczas obrony Głogowa nie oddano jako zakładników małych dzieci które to potem niby przywiązano do machin oblężniczych -lecz synów i krewny obrońców ,którzy to sami byli dorosłymi osobami.

Jakub Szela to nie żaden...

Hipek | 2017-01-16
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: styczeń 2017

Bardzo interesująca książka przedstawiająca historię Polski na przestrzeni wieków poprzez losy i rolę antybohaterów. Autor w bardzo interesujący sposób przybliża różne epoki, ukazując panujące zależności polityczne na polu wewnętrznym ale także w relacjach z sąsiadami. Historia wielokrotnie kazała zdrajcom Polski uciekać się do poszukiwania wsparcia u nieprzyjaznych nam sąsiadów poparcia dla rozwiązania często osobistych zatargów na swoją korzyść kosztem całego kraju. Polecam wszystkim internującym się historią naszego kraju!

gwiazdka | 2014-11-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 15 listopada 2014

Dwanaście portretów, dwunastu zdrajców Polski.
Ciężko mi ocenić książkę nie będącą powieścią, bo brane są tutaj pod uwagę inne wartości. W moim odczuciu jednak „Wielcy zdrajcy od Piastów do PRL" to całkiem niezła robota. Na ile mogę ocenić robota solidna, ciekawie podana czytelnikowi z wyczuciem i polotem, zachęcająca do czytania i zagłębiania się w losy kolejnych postaci. Część była mi już znana, więc Koper tylko przypomniał mi pewne fakty, część jednak znałam tylko z nazwiska i jednego czy dwu wydarzeń, z tymi więc mogłam zapoznać się bliżej.
Książka w moim guście, warto po nią sięgnąć, z czystym polecam każdemu, kto chociaż trochę lubi historię.

Jeżynka | 2016-05-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 11 maja 2016

"Wielcy zdrajcy" to pierwsza książka Sławomira Kopera którą przeczytałam i niestety lektura ta mnie nie zachwyciła.
Nastawiałam się na fascynującą opowieść o czarnych charakterach które pojawiały się na kartach historii Polski a dostałam kilka mini biografii postaci o których autor opowiada w sposób nudnawy i bez polotu.

Uwielbiam książki które w sposób ciekawy przybliżają nam historię. Jestem ogromną fanką Jerzego Besali czy Iwony Kienzler którzy mają ogromny dar snucia opowieści o czasach minionych.
W moim odczuciu autorowi "Wielkich zdrajców" brakuje tej umiejętności, która sprawia że o zapomnianych postaciach historycznych można czytać z wypiekami na twarzy. W mojej ocenie Sławomir Koper nie ma tej lekkości, "genu gawędziarstwa" który jest niezwykle ważny jeśli chodzi o tego typu publikacje.

Galeria postaci o których pisze autor jest bardzo zróżnicowana bo mamy tu i św. Stanisława i Hieronima Radziejowskiego który sprowadził na Polskę "potop szwedzki" i Feliksa...

deana | 2014-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2014, Polecam
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Fascynująca książka. Czytając cześć poświęconą Piastom, miałam wrażenie, że George R.R. Martin skopiował naszą historię do ,,Gry o Tron" (np. Rob Stark mógłby być ,,kalką" dziejów syna Bolesława Śmiałego). A to zaledwie początek. Przykłady zdarzeń, które byłyby świetną podstawą dla książki czy filmu można mnożyć. Szkoda tylko, że tak mało wiemy o własnej przeszłości dlatego tym większe uznanie należy się p.Sławomirowi, że potrafi ją przybliżać w ciekawy sposób.

książek: 2049
Wojciech Gołębiewski | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Koper (ur.1963) w "Od autora" pisze o doborze bohaterów tej książki:
"...Ich dobór jest oczywiście całkowicie subiektywny..."
Nie wątpię, ale jakimi kryteriami autor się kierował kwalifikując poszczególne osoby w mało raczej zaszczytny poczet zdrajców? Czyż nie powinien o nich powiadomić czytelnika? Zostawmy czasy zamierzchłe, bo historycy mieli wystarczająco dużo czasu, by nazwiska ewentualnych zdrajców zweryfikować. Wątpliwości budzi we mnie wybór zdrajców Polski w XX wieku tj Dzierżyńskiego, Wasilewskiej i Bieruta. O każdej z tych osób można bardzo dużo złego powiedzieć, można i należy, a mimo to nie mogę pojąć, dlaczego je mielibyśmy nazywać zdrajcami.
Chociażby Bierut. Moja wiedza, tak z publikacji, jak i źródeł prywatnych, sprowadza się do aksjomatu, że jego miłość do Stalina, a za nią oddanie i wierność Stalinowi sięgnęły „himalajów” i skłonny jestem ...

Dagmara | 2014-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2014

Jak każdą książkę tego autora tak i tę czyta się bardzo przyjemnie. Kolejne opowieści o zdrajcach podane są w formie lekkiej, a jednocześnie interesującej. Znaleźć tu można ciekawostki, które obalają nasze dotychczas niezachwiane przekonanie o danym bohaterze, jak choćby wspominany w innych recenzjach niegdyś pozytywny Jakub Szela. Niestety moją ufność do autora burzy przedstawienie postaci Władysława Opolczyka. Nie od dzisiaj toczy się dyskusja czy rzeczywiście był on zdrajcą. Opolczyk opisany jest jednostronnie jakby pan Sławomir Koper był do niego uprzedzony. Brak tu wielu faktów i wniosków, które wybielają ten czarny charakter robiąc z niego zwykłego człowieka swoich czasów. Być może jednak wtedy nie trafiłby to tej książki...
Mimo tego polecam tę pozycję, ale zawsze należy pamiętać, że historia nie jest ani biała ani czarna i wszystko zależy od argumentów, którymi posłuży się badacz :)

Ela | 2013-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Bardzo ciekawa książka. Historia Polski w pigułce poprzez pryzmat zdrady narodowej. Dużo ciekawostek, anegdot, mało znanych faktów. Lektura zmieniła nieco moje nastawienie do niektórych postaci i pomogła lepiej zrozumieć pewne wydarzenia z naszej trudnej historii.

Agacha | 2015-08-26
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Trochę jestem rozczarowana doborem opisanych tu postaci. Nie wiem czy mam rację, ale na okładce chyba jest zdjęcie Igo Syma, a w książce nie ma o nim ani słowa. Jest kilka mało znanych osób, a chętnie poznałabym życie i motywy postępowania bardziej znanych zdrajców. Chociażby wspomnianego już aktor-kolaboranta. Mimo tych drobnych zastrzeżeń, książkę, jak wszystkie tego autora, uważam za ciekawą i wartościową. Polecam.

Basia | 2012-12-19
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Ciekawa pozycja , w której autor w pigułce przedstawił niechlubne postacie z historii Polski.
Jak sugeruje sam podtytuł książki, mamy tu przegląd antybohaterów począwszy od czasów Piastów aż do okresu PRL.
Pisarz przedstawił sporo ciekawostek z życia tych osób , których historia uznała za zdrajców , a także barwnie ukazał czasy w jakich dane było im żyć.
Jak wszystkie książki Sławomira Kopra , także i tę czyta się szybko i z zainteresowaniem.
Polecam !