Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL

historia
Bellona
2012-11-28
2012-11-28

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Zdrajca.
Sprzedawczyk.
Kim byli? Co im dała zdrada ojczyzny? Co stało za ich motywami? Jakie miało to w efekcie konsekwencje dla Polski?
Fajnie, syntetycznie opisane historie osób, których potomnych uznali i potępili bardzo surowo.
Ciekawe i mocno otwierające oczy.

Zdrajca.
Sprzedawczyk.
Ciekawe i mocno otwierające oczy.

Bardzo intrygujący dobór postaci jak i samo przedstawienie działań tych ludzi. Zdecydowanie najbardziej podobał mi się rozdział o Feliksie Dzierżyńskim choć inne też były niesamowicie ciekawe. 📖🤎

Jak każda książka autora, którą przeczytałam wniosła w moją wiedzę historyczną wiele nowych informacji. Dwanaście postaci, które ponad Ojczyznę postawiły władzę, bogactwo czy wygodnictwo. Na wiele z tych negatywnych postaci ogromny wpływ miało życie prywatne, miłości i miłostki, zwykła zawiść, tępota intelektualna czy głupota. Gdyby nie działalność opisanych w tej książce osób historia Polski mogła mieć inne oblicze. Niestety w każdym chyba kraju znajdzie się jakaś czarna owca.

Pan Sławomir z niezwykłą łatwością opowiada losy różnych postaci historycznych, począwszy od okresu Średniowiecza aż do PRL. Historie bohaterów nie są typowymi ukazywanymi na stronach podręcznikach historii. Opowieści o nich są ciekawe, poparte innymi źródłami historycznymi. Polecam :)

Książka przeciętna. Mam wrażenie, że autor starał się jak najszybciej ją ukończyć, aby zabrać się za pisanie kolejnej.

Niezależnie od czasów i historycznych zawirowań, zawsze znajdzie się ktoś, komu bliższa prywata, interes obcego władcy, kogo diabeł prowadzi lub inna internacjonalistyczna szajba i w imię tego gotów jest zdradzić, sprzedać, wydać, zniszczyć - własny dom. A w konsekwencji cierpią miliony, giną tysiące i Ojczyzna kona i wykrwawia się przez całe pokolenia. Dobrze się czyta, chociaż bez wypieków na twarzy i bez odkryć naprawdę nowych, sensacyjnych faktów.

Tytuł, a zwłaszcza końcówka podtytułu, od razu podsunęły mi nazwisko jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci dzielącej postawy i opinie Polaków niczym skalpel, a z którą ja mam nierozstrzygnięty dylemat moralny do tej pory – Ryszarda Kuklińskiego. Liczyłam na to, że jeden z rozdziałów tej książki będzie temu zdrajcy, a przez innych nazywany patriotą, poświęcony. Szybki przegląd spisu treści zgasił moją nadzieję, ale dopiero w Zakończeniu przeczytałam uzasadnienie wykluczenia z niego tej i jej podobnych osób z najnowszej historii. Może nawet trochę tłumaczenie się i usprawiedliwianie, dlaczego galeria postaci o niejednoznacznej opinii w oczach moich rodaków kończy się na Bolesławie Bierucie. Początkowo podejrzewałam autora o zawodowe tchórzostwo, bo wypowiadać się publicznie w Polsce na tematy kontrowersyjne, zdecydowanie polaryzujące postawy i budzące demony emocji usypiające logikę rozumu, jest aktem heroizmu i głęboką wiarą w twardy tyłek, który zniesie wszystko, ale dwa zdania autora rozwiały to podejrzenie – "Uważam jednak, że jest jeszcze zbyt wcześnie na wypowiadanie się o pewnych osobach czy wydarzeniach, o których zresztą sam czasami nie mam zdania. […] Tym bardziej że moja opinia nie byłaby pozbawiona emocji".
No cóż, rozczarowana trochę byłam, co autor zresztą przewidział, rozpoczynając Zakończenie od zdania – "Bolesław Bierut kończy galerię zdrajców narodowych, chociaż niektórzy mogą czuć się trochę zawiedzeni, że nie pociągnąłem tematu do najbliższych nam czasów". – ale jestem wyrozumiała i wiem, że historyk też człowiek i czasami może nie potrafić zdystansować się do przedmiotu swoich badań, ratując się asertywnością.
A zaczął swoje eseje bezpiecznie, od czasów najdalszych, postępując zgodnie z chronologią epok, od Bolesława Śmiałego i Władysława Hermana, co nie znaczy, że tak zupełnie pozbawiwszy je emocji. Były i to w dużych dawkach, ale raczej związane z podejmowaniem przeze mnie decyzji podminowanych wątpliwościami i bitwą na argumenty za i przeciw. Dobór postaci był efektem subiektywnych decyzji autora, dlatego w panteonie książąt i arystokratów pojawił się również kołodziej z Podkarpacia, Jakub Szela czy potomek zubożałej szlachty – Feliks Dzierżyński. Były również dwie kobiety – Karolina Sobańska i Wanda Wasilewska.
Każdą z tych osób autor starał się przedstawić obiektywnie, przytaczając niepodważalne fakty historyczne, zarówno te przemawiające na ich korzyść, jak i je oskarżające, powołując się na kroniki, listy, a nawet teksty literackie, często cytując ich fragmenty. I mimo że starał się ukazać każdą postać również na tle epoki oraz sytuacji politycznej okresu, w którym żyła czy obyczajów, jakim podlegała, to były rozdziały lub ich fragmenty, które bardziej przypominały wykłady z historii niż dobrze mi znany styl przekazu autora z poprzednich publikacji – o historii poprzez pryzmat człowieka, jego psychikę i emocje. Gdybym nie znała pasji, z jaką autor potrafi opowiadać o przeszłości, to usprawiedliwiałabym to mierną ilością źródeł lub brakiem dostępu do nich, a tak podejrzewam go o banalny pośpiech. Stąd wrażenie, że poszczególne eseje pisane są nierówno od wciągającej po uszy historii o agentce cara Karolinie Sobańskiej z Aleksandrem Puszkinem i Adamem Mickiewiczem w tle czy o namiestniku Kremla z wulgarnym Stalinem w roli cienia, po te napisane poprawnie, a to już bolesna degradacja oceny w skali mojego dotychczasowego zachwytu! Najmniej zaskoczył mnie rozdział o Bohdanie Chmielnickim, a to za sprawą wcześniej przeczytanej książki Leszka Podhorodeckiego "Kozacy zaporoscy". To dzięki jej znajomości mogłam ocenić, w jakim stopniu autorowi udało się w miarę obiektywnie „wycisnąć” z historii to, co w niej najciekawsze, bo w pozostałych przypadkach odczytywałam treść jako człowiek o przeciętnej wiedzy historycznej. Może dlatego też historycy będą trochę zawiedzeni i skłonni do polemik, natomiast laicy zadowoleni z lektury z apetytem na więcej. I to właśnie tym ostatnim bardzo przyda się obszerna bibliografia umieszczona na końcu książki.
Na koniec, zadałam sobie polekturowe pytanie – Czy ta pozycja wpłynęła na moją dotychczasową opinię na temat któregokolwiek bohatera eseju?
W kilku przypadkach zachowałam dotychczasową, w kilku innych bardziej znielubiłam, ale w przypadku jednej polemizowałabym z autorem ostro. Nie przyznam się, którą z opisanych osobowości uważam za patriotę, bo jestem zwykłym tchórzem, ale zdradzę, że we wszystkich przypadkach kierowałam się jednym przekonaniem – ze wszystkich zdrad, które jestem w stanie wybaczyć lub przynajmniej zrozumieć, jednej nie jestem w stanie – zdrady własnej Ojczyzny i rodaków.
Nie ma - przebacz!
naostrzuksiazki.pl

Ciekawy pomysł na książkę. Wykonanie również nie najgorsze. Autor opisuje kilkanaście wybranych sylwetek osób o wątpliwej opinii patriotycznej. Zaczyna od Piastów, na PRLu kończy. Nie ocenia, a opisuje. Stara się pokazać nie tylko ciemną stronę danej osoby, ale również te lepsze cechy (jeżeli takowe w ogóle dana osoba posiadała). Rzuca się w oczy, to że większość z tych ludzi prowadziła rozwięzły i hulaszczy tryb życia. Miłośnikowi historii raczej na pewno przypadnie do gustu. Laikowi też powinna.

Ciekawa książka przybliżająca życiorys kilku osób o niezbyt pochlebnej historii i z nie najlepszym wizerunkiem wśród Polaków. Na duży plus zasługuje to, że nie jest to tępe przekazanie propagandy i budowania obrazu "czarne jest czarne, a białe jest białe", a autor stara się zrozumieć "zdrajców" i to co nimi kierowało. Poznajemy, na ile to możliwe, motywy ich działań, historie rodzinne, tragedie życiowe, które miały wpływ na ich ostateczne działania i odbiór w polskiej historiografii. Co ciekawe, niemal każdy bohater książki miał jakieś związki ze Wschodem, zdrajców na rzecz Zachodu ze świecą szukać...

Ksiazka jest o ludziach , ktorym z roznych powodow nadano etykiete zdrajcow. Wiele zaskakujacych informacji historycznych o ktorych w szkole sie nie dowiesz .

• Historyczne

Dodaj cytat z książki Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL