Uwięzieni w raju

Tłumaczenie: Anna Maziarska
Wydawnictwo: Świat Książki
literatura faktu
Ag2S

Jedna z ostatnich nieopowiedzianych jeszcze historii II wojny światowej. Prawdziwa opowieść o przetrwaniu, przygodzie i najbardziej nieprawdopodobnej akcji ratunkowej. To miał być przyjemny lot nad Shangri-La, piękną i tajemniczą doliną otoczoną stromymi górami, głęboko w dżungli. Nikt z nich nie przypuszczał, że ta podróż stała się niezapomnianą walką o przeżycie. Maj 1945 r. Spośród 24 pasażerów amerykańskiego samolotu wojskowego lecącego nad Nową Gwineą ocalało troje. Znaleźli się w dżungli, w pułapce między kanibalami a wrogimi Japończykami. Ranni, odwodnieni, chorzy, trawieni bólem przedzierali sie przez dżunglę i walczyli o każdą minutę. Mitchell Zuckoff, laureat Pulitzera w kategorii dziennikarstwo śledcze, wykorzystał w swej książce wywiady, dokumenty US Army, wspomnienia i dzienniki, zdjęcia i materiały filmowe, tworząc opowieść prawdziwą w każdym calu i trzymającą w napięciu do ostatniej strony.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Wyrmidon | 2019-10-17

Wielkie rozczarowanie. Zbyt dużą część "Uwięzionych w raju" stanowią nużąco dokładne i szczegółowe biografie uczestników wyprawy. Trudno przez nie przebrnąć jeśli kupiło się książkę dla dreszczyku emocji i tytułowej historii przetrwania w dziewiczej dżungli. Jeśli jednak czytelnikowi uda się nie zasnąć, odnajdzie wreszcie obiecaną przygodę: z obszarami dla których nie ma map, dzikimi plemionami, które nigdy nie widziały białych ludzi i wreszcie skomplikowaną akcją ratunkową.

mięta | 2019-04-02
Przeczytana: 29 marca 2019

Mam strasznego lenia więc i tym razem fragment przepisany z mojego bloga :

Książka opisuje prawdziwych ludzi i autentyczne wydarzenia.13 maja 1945 roku, gdy jeszcze trwała wojna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Japonią na Pacyfiku, doszło do pewnej katasrofy lotniczej. Amerykański samolot wojskowy lecący nad Nową Gwineą rozbił się w nieznanym nikomu rejonie zamieszkałym przez plemiona, które nie widziały jeszcze białego człowieka. Było bardzo duże prawdopodobieństo, że byli oni kanibalamil. Na pokładzie znajdowaly sie dwadzieścia cztery osoby, w tym dziewięć kobiet...
Przeżyły trzy-Porucznik Jon McCollm(poparzenia rąk), sierżant Kenneth Decker( otwarta rana głowy i złamana ręka) i kapral Margaret Hastings(poparzone pół twarzy,stopy i łydki)...a dalej jak ktoś ciekawy to węcej tu:
Przepraszam wszystkich, nie chce mi się dwa razy pisać:( Tylko bym ostatnio ciagle spała :(

Lukasz_bartek | 2019-01-07

Nuuuda! Książka telefoniczna jest ciekawsza 😉

Maille | 2018-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2018

Przyjemna książka reporterska, z której można się sporo dowiedzieć nie tylko o samej katastrofie. Bogate źródła historyczne i autentyczne wypowiedzi tworzą rzetelne tło dla fabuły oraz wzbogacają o ciekawe anegdoty z życia ludności Doliny Baliem. I chociaż książka nie zachwyca swoją stylistyką, zachęca do zagłębienia się w porywającą historię rozbitków z końca drugiej wojny światowej.

Książka oparta na faktach. Prawdziwe wspomnienia, prawdziwe zdjęcia i prawdziwe emocje. Mnie zaciekawiła okładka oraz opis na okładce.
W maju 1945 roku nad Nową Gwineą rozbija się samolot amerykańskich sił zbrojnych stacjonujących na wyspie. To był w zasadzie lot wycieczkowy nad Szangri-La, a na pokładzie były 24 osoby. Gremlin spadł w dżungli w kompletnej głuszy, gdzie jego wrak stapia się otoczeniem i jest w ogóle nie widoczny z góry. Prawdopodobnie w okolicznych lasach żyją tubylcy, być może kanibale lub łowcy głów oraz Japończycy. Przy życiu zostają tylko kapral Margaret Hastings, porucznik John McCollom i sierżant Kenneth Decker. Są w fatalnym stanie, odwodnieni i ranni, ale decydują się opuścić miejsce spoczynku wraku i ruszyć w drogę. Trafiają na nieodkryte jeszcze rejony, między tubylców, o których tylko słyszeli.
Historia przypadła mi do gustu. Byłam pełna podziwu dla całej trójki jak próbują sobie radzić w nowej sytuacji i nie sprzyjających warunkach. Autor zadał sobie...

kjonca | 2017-09-15
Przeczytana: 15 września 2017

Dobrze się czyta, widać dbałość o szczegóły.
Należy też podkreślić dobre "uźródłowienie" materiału.

Należy się też szacunek za opisy kontaktów z 'dzikimi' - bez jakiegoś wywyższania się.

justi | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Szalenie ciekawie napisana książka, będąca najlepszym wydaniem dziennikarstwa śledczego. Oprócz dokładnej relacji wydarzeń, ogląd czytelnika rozszerza się o całą otoczkę personalną, historyczną i kulturową. Mnóstwo pracy, dociekliwości i serca autora. Gawędziarski język, który sprawia, że opowieść czyta się jednym tchem.

Maciej DW | 2017-01-12

Historia katastrofy lotniczej, która zdarzyła się w ostatnich dniach II wojny światowej w egzotycznej Nowej Gwinei i dalszych losów trzech osób, które tę katastrofę przeżyły. Całość opisana bardzo rzetelnym językiem dziennikarskim autora - laureata nagrody Pulitzera. Jednak może ten język był zbyt rzetelny... bo, mówiąc wprost, książka dość długimi momentami jest po prostu dość... nudnawa..

Basia | 2015-12-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka nie jest zła, ale nie jest też ponadprzeciętna. Polecam ją każdemu kogo interesuje lotnictwo (dużo detali) oraz nie przeszkadza mu "amerykański" styl pisania i kult bohatera. Sama historia ciekawa zarówno w kontekście wojennym, jak i międzykulturowym. Doceniam też prawdziwość opisanych faktów i rzetelność autora w zbieraniu informacji do napisania tej książki - właśnie za to dałam gwiazdkę więcej niż "przeciętna".

Żółw-w-filiżance | 2015-02-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 lutego 2015

Z jednej strony warsztat autora nie jest szczególnie porywający, a książka jest w widoczny sposób "przedłużana" przez całe rozdziały poświęcone np. biografiom osób, które zaangażowały się w akcję ratowania rozbitków... Jednak z drugiej strony, sama historia o katastrofie nad Szangri-La jest interesująca, a wspomniane rozdziały "dodatkowe" bywają świetnym uzupełnieniem głównej opowieści. Te traktujące o życiu tubylców z Doliny Baliem były dla mnie najciekawszą częścią książki - razem z fragmentami, w których opisywane jest zderzenie się ich kultury z cywilizacją Zachodu.

Podsumowując: owszem, trochę nudziłam się przy lekturze z powodu konstrukcji książki, ale nie zmienia to faktu, że dała mi ona sporo wiedzy o Nowej Gwinei i Papuasach, a także o II wojnie światowej. Dlatego uważam, że koniec końców warto było po nią siegnąć.