Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Inne wydania

Publikacja przedstawia prywatne życie polityków Drugiej Rzeczypospolitej na tle ich epoki. Towarzyszą im ludzie z ich najbliższego kręgu: rodzina, przyjaciele, partnerzy uczuciowi i seksualni. Wielu wydarzeń nie można już po latach ostatecznie wyjaśnić. Do dziś nie ustalono na przykład, jakie były przyczyny śmierci przyjaciółki Józefa Piłsudskiego - Eugenii Lewickiej, ani czy piękna lekarka była ostatnią miłością marszałka. Nie wiadomo też, z jakich powodów została zamordowana partnerka Edwarda Śmigłego-Rydza-Marta Zaleska. Czy powodem zabójstwa było zgubne upodobanie do rozrywkowego trybu życia i kontakty z gangsterami na Lazurowym Wybrzeżu, czy też próbka kolaboracji jej partnera z Niemcami podczas wojny?

Wojciech Gołębiewski | 2014-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2014

TO NIE JEST OCENA WARTOŚCI LITERACKIEJ KSIĄŻKI; TO JEST FORMA PROTESTU PRZECIW JEJ PUBLIKACJI.
Ludzie to lubią, ludzie to kupią. Autor pisze na wstępie: /str.10/
„Nie jest celem tej książki poszukiwanie taniej sensacji....”
No to Koper rozminął się z celem, bo ta książka to zbiór TANICH SENSACJI, które zawsze spotkają się z sympatią części czytelników. W dodatku nie chodzi o elity, lecz o, bodajże, ośmiu polityków, z których życiorysów można wyciągnąć jakieś brudy bądż niejasności.
Książka ta nie wnosi NIC istotnego do zrozumienia WIELKICH ZADAŃ jakie stanęły przed społeczeństwem po 125 latach niewoli, społeczeństwem pozbawionym ELIT, bo oprócz paru polityków biorących udział w obradach Dumy /np Dmowski/, wszyscy przedstawiciele tych elit „in statu nascendi” nie mieli żadnego doświadczenia dyplomatycznego.
Nie miejsce tu na rozważania czy II RP to wielki ...

Justyna | 2014-09-13
Przeczytana: 12 września 2014

Czas II RP był bardzo ważnym okresem w historii Polski zarówno od strony politycznej (odzyskanie przez Polskę niepodległości), jaki i artystyczno–literackiej. Ówczesna twórczość ma wielu miłośników do dzisiaj.
Książka Sławomira Kopra dotyczy głównie prywatnego życia Piłsudskiego, Wieniawy-Długoszowskiego, Paderwskiego, Rydza-Śmigłego, Mościckiego, Wojciechowskiego i Sławka. Jednak poza tymi znanymi politykami znajduje się w książce wiele innych ciekawych nazwisk.
„Życie prywatne elit Drugiej Rzeczpospolitej” dotyczy przede wszystkim romansów, zdrad, rozwodów, wystawnego życia, samobójstw, tego jak duży wpływ na życie ludzi na świeczniku miały kobiety. Autor zamieścił wiele ciekawych informacji np. jak zmieniano wyznanie po to, aby wziąć ślub (nie było wtedy ślubów cywilnych), jak ogromnie uwielbiany był przez kobiety Paderewski, (porównanie do szalejących fanek na koncertach Presleya), tajemnicze i brutalne zabójstwo żony Rydza-Śmigłego i wiele innych.
Myślę, że gdyby w tamtym...

Agacha | 2015-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Książka godna polecenia, nie tylko miłośnikom okresu międzywojennego. Mam tylko jedną uwagę. Pewne opisy (np. rozdział o Walerym Sławku)prawie zupełnie takie same jak w książce (o ile pamiętam) o aferach i skandalach tego autora.

Monka | 2013-05-18
Przeczytana: 18 maja 2013

Jeśli ktoś interesuje się choć trochę międzywojniem "Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej" będzie dla niego książką bardzo interesującą. Można w niej wyczytać mnóstwo ciekawostek dotyczących życia najwybitniejszych ludzi tej epoki. Zdecydowanie polecam.

Inez | 2014-06-20

Książka utkana z faktów, anegdot i zapewne plotek, niemniej przeczytałam ją z zaciekawieniem i jednym tchem. W głównej mierze dlatego, że dotyczy dwudziestolecia międzywojennego, a wszystko co traktuje o tym okresie jest dla mnie interesujące. Zawsze z nostalgią czytam o chwilach upajania się odzyskaną przez Polskę wolnością, pamiętając jednocześnie jak trudne musiało być odbudowywanie państwa i państwowości po 123 latach nieistnienia.
Nie dajmy się jednak zwieść tytułowi książki i nie wierzmy mu do końca. Owszem książka pana Kopra dotyczy w dużej mierze życia prywatnego, ale nie tyle elit Drugiej Rzeczypospolitej, ile kilku polityków: Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Ignacego Paderewskiego, Walerego Sławka, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, Józefa Becka i samego Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Nie oznacza to jednak, że zawarte w niej historie nie są interesujące. Są, czasem nawet bardzo.

Bożena1 | 2014-08-09
Przeczytana: sierpień 2014

Polecam, jak wszystkie książki Pana Kopera i ta jest bardzo ciekawa.

Agnesscorpio | 2011-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2011

„Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej” autorstwa Sławomira Kopra, to ciekawie przedstawione kulisy życia prywatnego osób, znajdujących się na politycznym świeczniku dwudziestolecia międzywojennego. Jakie słabości miał Józef Piłsudski? Co było jego ulubionym napojem? Dlaczego jego kochanka, młoda lekarka Eugenia Lewicka, popełniła samobójstwo? Kim naprawdę był Wieniawa-Długoszowski? Był bardziej pierwszym ułanem Rezczypospolitej, czy może lirykiem i artystą? Kto tak naprawdę rządził w domu Ignacego Paderewskiego? Jaka jest tajemnica jego testamentu? A Rydz-Śmigły? Artysta plastyk, czy może idealny dowódca? A może kolaborant? Poznajemy także szczegóły życia Ignacego Mościckiego i Stanisława Wojciechowskiego.

Książka przedstawia znane osobistości z całym arsenałem ich człowieczeństwa. Przestają być tylko suchymi nazwiskami, zapisanymi na kartach historii, stają się żywymi ludźmi z wszystkimi konsekwencjami z tym związanymi. Kochają, bawią się, piją, kłamią, zdradzają, w...

Agnieszka | 2011-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Odkąd tylko usłyszałam o tej książce, marzyłam żeby ją przeczytać. II RP to niezwykle barwny okres w historii Polski - walki o granice, tworzenie zrębów demokracji, trudności polityczne i ekonomiczne, a nazwiska postaci tego okresu zna niemal każdy - Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski. Właśnie - nazwiska, fakty historyczne, opcja polityczna. W szkole ciężko było spojrzeć na te postaci jak na ludzi z krwi i kości, ludzi ze swoimi słabościami, miłościami, pasjami.
To daje nam niewątpliwie Sławomir Koper. Jak sam pisze, nie szuka taniej sensacji i muszę się z tym zgodzić po przeczytaniu tej książki. Wyraźnie zaznacza co jest niepotwierdzoną plotką, anegdotą, a co wydarzyło się naprawdę.

Bawiłam się świetnie przy tej lekturze, będąc w lokalach, biorąc udział w partiach brydża z postaciami i przeżywając ich miłosne perypetie. Po tej lekturze jeszcze bardziej uwielbiam Bolesława Wieniawę - Długoszowskiego - pierwszego ułana Rzeczypospolitej, poetę, który potrafił z ironią...

Perfekcjonistka | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Trudno mi tą książkę ocenić jednoznacznie. Opinie czytelników są skrajne. Niektórzy są zachwyceni, inni zaś zniesmaczeni, jeden Pan wyraził nawet swój protest przeciwko powstawaniu tego typu publikacji.
Z jednej strony, to mam wrażenie, że książka ta ma rekompensować ludziom brak w dwudziestoleciu międzywojennym najgroszego typu prasy brukowej w typie "Superexpress", "Fakt", "Party" itp. , co samo w sobie jest nieco gorszące-oparcie książki na wywleczonych, ze starych artykułów i wspomnień wątpliwej wiarygodności, brudach.
Z drugiej strony, autor z reguły zachowuje dystans do przytaczanych przez siebie rewelacji i stara się przedstawiać opisywane przez siebie osoby uczciwie, nie umniejszając ich zasług.
Poza tym, co tu dużo ukrywać, była to całkiem przyjemna i ciekawa lektura. Nie dlatego, że wzbogaca w szczególny sposób życiorysy owych osobistości,ale dlatego, że w jakiś sposób próbuje umożliwić spojrzenie na postacie historyczne oczami ludzi im współczesnych, nadaje im...

Dotka76 | 2016-12-02
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Tym razem o: Wieniawie - Długoszowskim (sporo już o nim wiedziałam z nudnego Urbaniaka), Piłsudskim, Paderewskim (świetny szkic), Śmigłym - Rydzu (wciągające), Wojciechowskim, Sławku (znałam już tę postać). Polecam!