Krwawa jutrznia

Cykl: Zjadacze ludzi (tom 1)
Wydawnictwo: Znak
przygodowa
dasio72

Dno Czarciego Oka skrywa straszną tajemnicę. Pełno w nim okaleczonych ludzkich zwłok, a każde z ciał pozbawiono głowy. Okolice Sambora nawiedzili czarni jeźdźcy. Sieją grozę wśród okolicznych mieszkańców. Gwałcą, mordują, a co najgorsze, piją ludzką krew. Na Rusi wstaje krwawy świt, nastał czas wielkiego zamętu. Czy to kara za osadzenie na carskim tronie Borysa Godunowa? Czy nie przyszła pora, aby na tronie zasiadł prawowity władca Dymitr? Pewien młody, obdarzony rzadkimi talentami człowiek trafi niespodziewanie i wbrew swojej woli w sam środek tych wydarzeń. Znajdzie miłość i ją utraci. Utraci miłość, by zachować życie. Zachowa życie, bo jego przeznaczeniem jest ocalać innych od niechybnej śmierci. Takie jest przeznaczenie każdego, na kogo wołają Ryx.

źródło opisu: znak.com.pl

źródło okładki: znak.com.pl

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

W oku cyklonu

Od czasu śmierci cara Iwana Groźnego, na Rusi nie jest zbyt spokojnie. Jego miejsce zajął bowiem Borys Godunow, który był doradcą cara. Jednak lud nie był tym zachwycony, zwłaszcza że samozwańczy władca nie był spokrewniony z żadnym rządzącym rodem. Ten fakt w połączeniu z ciągłą suszą, prowadzącą do coraz większej nędzy i głodu, niestety nie wróży mu zbyt świetlanej przyszłości. Szybko dochodzi bowiem do rewolucji, w czasie której nie tylko Godunow, ale także i jego syn, tracą życie. Tylko, że to nie przynosi niczego dobrego dla Rusi, zaczynają się bowiem pojawiać kolejni Samozwańcy pragnący zasiąść na carskim tronie. Pojawia się także uznany za dawno zmarłego książę Dymitr, który posiada dowody, że zamordowano niewłaściwego człowieka.

W tym samym czasie w okolicach Sambora również nie dzieje się dobrze. W Czarcim Dole odkryto pełno zwłok pozbawionych głowy. Szerzy się pogłoska, że okolice nawiedzili czarni jeźdźcy, który gwałcą, mordują i osuszają swoje ofiary z krwi.

W sam środek tego oka cyklonu trafia główny bohater, który odziedziczył po ojcu nie tylko imię i nazwisko – Kacper Ryx, ale także kilka rzadkich talentów, mających mu pomóc w ratowaniu ludzkości. Takie właśnie jest przeznaczenie każdego mężczyzny z tego rodu…

Mariusz Wollny z wykształcenia jest etnografem, jednak to pisanie jest jego pasją i poświęca się temu całkowicie. Zasłynął jako pisarz powieści fantastycznych o Kacprze Ryxie, opowiadań dla dzieci oraz książek popularnonaukowych. „Krwawa jutrznia” jest niejako przedłużeniem serii o krakowskim żaku z kilkoma rzadkimi, acz przydatnymi talentami.

Przyznam, że sięgałam po książkę zupełnie w ciemno. Jakoś do tej pory nie trafiła się okazja, aby zapoznać się z wcześniejszymi dziełami Mariusza Wollnego, ale zaintrygował mnie opis zamieszczony w blurbie. Na całe szczęście książka mnie nie zawiodła, więc jak łatwo się domyślić… w niedługim czasie mam zamiar upolować kolejne powieści autora i ponownie dać się porwać historiom przez niego stworzonym. No, ale przecież nie o tym miało być…

Fabuła jest naprawdę doskonale rozplanowana, chociaż w sumie nie ma się czemu dziwić skoro w większości oparta jest na prawdziwych historycznych wydarzenia, które autor tylko uzupełnił o swoje własne fantastyczne i pełne grozy wstawki. Zresztą to samo tyczy się bohaterów, wśród tych powstałych i powołanych do życia jedynie przez wyobraźnię pisarza, przetacza się korowód postaci, których imiona znamy lub tylko kojarzymy z kart podręczników do historii czy też języka polskiego. Muszę powiedzieć, że dzięki temu tworzy się naprawdę niesamowity klimat wciągający czytelnika w swoje odmęty i  nie wypuszczając aż do ostatniego zdania. Czemu nie ma się co dziwić, gdy spojrzy się na dynamiczną akcję stale prącą do przodu oraz co chwilę zaskakującą nagłymi zwrotami akcji.

Podsumowując. „Krwawa jutrznia” to książka, która z pewnością przypadnie do gustu nie tylko sympatykom opowieści grozy oraz fantastycznych, ale także i tym lubującym się w faktach historycznych. Gorąco polecam, bo naprawdę warto.

Natalia Zdziechowska

deskath | 2013-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2013

Podchodziłem do czytania tej książki z dużą rezerwą. Nie byłem pewny czy przygody Ryxa juniora nie będą tylko odcięciem kuponów od wcześniejszych powieści pana Wollnego. Na szczęście okazało się, że jest naprawdę dobrze, a nawet bardzo dobrze. Książkę czyta się jednym tchem. Jedna przygoda goni drugą, a wszystko podlane historycznym sosem dało mi prawdziwą przyjemność z czytania. Dobrze wypadła zmiana stylu narracji na trzecioosobową. Jedynym mankamentem jest dla mnie postać głównego bohatera. Jest zbyt idealny i nie popełnia żadnych błędów, pomimo młodego wieku. Ale to tylko szczegół. Już nie mogę się doczekać następnego tomu.

Koronczarka | 2015-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Ten stary czort, Mariusz Wollny, przerwał opowieść w takim momencie, że absolutnie MUSZĘ natychmiast zacząć następną część i nie mam głowy do pisania jakichś recenzji. Wybaczcie. Klikając w dziesięć gwiazdek wyświetla się podpowiedź arcydzieło - zwykle nie określa się takim słowem książek o raczej rozrywkowej funkcji, ale to co przeczytałam moim zdaniem może być pewnym wzorcem literatury rozrywkowej, a jednocześnie propagującej historię - czyli to, co Tygryski lubią najbardziej :))

Paweł | 2016-05-22
Przeczytana: 22 maja 2016

Nie da się ukryć faktu, że Ryxowy klimat trwa w najlepsze. Nie da się ukryć tego, że utwór ten jest ,,rzeczowy" historycznie i gabarytowo odpowiedni. Niechaj dumne dziewięćdziesiąt procent wydarzeń autentycznych wpływa na nasze poznanie historii na kartach stronic książki Mariusza Wollnego.
Już podczas czytania Kacpra Ryxa miałem bardzo przyjemne odczucia: poznania, zgłębienia ciekawostek, czy też dobrego wtopienia się w otoczenie fabuły. Podobnie jest z przygodami Ryxa juniora. ,,Krwawa jutrznia" skrywa tak straszne wydarzenia, że początkowo nie mogłem uwierzyć w to, że naprawdę do tego kiedyś musiało dochodzić. Przelewanie krwi, ubój ludzi na styl ,,moskiewski" czy spiskowanie przeciw prawnie powołanemu carowi to tylko smaczki, które składają się na część tych dymitriad. Krwawa jutrznia skrywa rzeczy straszniejsze, wręcz obrzydliwe i niepojęte. Autor wykazał się bardzo wielką wiedzą i talentem pozyskiwania historycznych wydarzeń, gdyż stworzył powieść, która zawiera w sobie...

Mariusz Wollny to autor między innymi wspaniałego 4-częściowego cyklu o Kacprze Ryksie , który przeczytałam z wielkim zainteresowaniem jakiś czas temu.
Autor, jak się okazuje nie zakończył opowieści o Ryksie.Przy czym ta książka opisuje przygody syna Kacpra Ryksa (również Kacpra Ryksa , ale juniora).
W "Krwawej jutrzni" śledzimy losy Ryksa juniora podczas jego wyprawy wraz z dworem Maryny Mniszech, udającej się z Polski do Moskwy do swego przyszłego małżonka cara Dymitra Samozwańca i podczas ich pobytu w Rosji.A dzieje się wtedy sporo zdumiewających zdarzeń.

Książkę czyta się jednym tchem.Polecam!!!

| 2013-07-20

Z niecierpliwością oczekiwałam na nową książkę Pana Wollnego, bowiem seria o przygodach Kacpra Ryxa należy do ciekawych i godnych uwagi.
Tym razem towarzyszyć będziemy Kacprowi Juniorowi, który oczywiście odziedziczył po ojcu inwestygatorskie zapędy i wypełniając królewską misję równocześnie usiłuje rozwiązać tajemnicę wyjątkowo bestialskich mordów. Wszystko to osadzone w historycznych realiach, połączone z szybką akcją i barwnymi dialogami daje dość zgrabny efekt, choć wyjątkowo okrutny, krwawy i przepełniony przemocą.
Trzeba przyznać autorowi, że o historii potrafi pisać, wplatając w nią własne opowieści. Jednak tym razem nie dorównał poprzednim częściom. A to za sprawą głównego bohatera, którego uczynił zbyt idealnym i nieskazitelnym. Brak mi także tego bogactwa szczegółów jak w opisie Krakowa, anegdot i opowiastek. Może gdy junior zawita do Krakowa i przemówi własnym głosem, będzie się o nim czytało z większą przyjemnością. Na razie do siebie nie przekonuje.

Ania Urbańska | 2014-07-16

Recenzja tomu 1 i 2 !

Na samym początku muszę szybko coś wyjaśnić - to nie są powieści o wampirach! Nie wiem, czy czytając przytoczony powyżej opis pierwszego tomu mieliście wrażenie podobne do mojego, ale od kilku lat tyle się dokoła pałęta krwiopijców, że człowiek głupieje i spodziewa się ich wszędzie. W pierwszej chwili podejrzewałam, że i tutaj natknę się na baśniowych wąpierzy, bo okładkowy zarys treści, choć ostatecznie okazuje się rzetelny, to jednak z początku jest lekko mylący. Na szczęście cykl Mariusza Wollnego to książki dla czytelników:
a) kochających historię i mających mocne nerwy oraz odporne żołądki;
b) tak bardzo kochających historię, że dzielnie pokonują mdłości na widok głów masowo zlatujących z karków;
c) ciekawych tego, jak rewelacyjnie można pisać o historii naszego kraju.

Czas, w którym kto żyw (i kto nie żyw, co wyjaśnię poniżej) bił się o tron moskiewski, został w Rosji nazwany Wielką Smutą. Polskie interwencje, czyli knucie, spiskowanie, podbijanie,...

EmKa | 2013-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Trochę kryminału, trochę gotyku, porządnie odmalowane tło historyczne, z jednym wyjątkiem ciekawe i krwiste postacie, wartka akcja, nastrój i cliffhanger na koniec. Czego chcieć więcej? Ano szybkiej kontynuacji i ... żeby nie było już wyjątków... Żeby główny bohater wraz z wiekiem i doświadczeniem nabrał też pełnego wymiaru - jak jego rodziciel, bo na razie jako że rycerz on bez skazy i zmazy, bez błędów i dubiów, ino miłoscią fatalną do cna zaślepion i trawion ... uff... to papierem mocno trąci:-)

Magda | 2014-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Uwielbiam takie książki. Książki w których wydarzenia historyczne są przedstawione w taki sposób, że czytelnik nie może oderwać się od lektury. Gdyby szkolne lekcje historii tak wyglądały, młodzież na pewno zmieniłaby swoje podejście do nauki tego przedmiotu.
Autor sam podkreśla w nocie historycznej na końcu książki, że wydarzenia w "Krwawej jutrzni" to w 90% fakty historyczne.
Oczywiście, pojawia się też fikcja - główny bohater Kacper Turopoński vel. Ryx to postać fikcyjna. W akcję wplecione są też wątki wampiryzmu, czarnej magii, alchemii...
Jak dla mnie - świetna, lekka lektura na oderwanie od problemów dnia codziennego. A dodatkowo poszerza naszą wiedzę historyczną i ukazuje życie ludzi w okresie tzw. dymitriady.

ygerna | 2014-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Wartka akcja, mnóstwo bohaterów...Wiem, wiem, że już nie ma Kacpra Ryxa, tylko jest Kacper Turopoński junior, ale ja w wyobraźni cały czas miałam Ryxa seniora. Brakowało mi trochę starych bohaterów Janki i Niziołka, ale rozumiem - najwyższy czas przekazać pałeczkę młodszemu pokoleniu.

Paulina Kwiatkowska | 2013-04-28

Gdy tylko zobaczyłam w zapowiedziach Wydawnictwa Otwartego, że na polskim runku ukaże się książka Mariusza Wollnego dotycząca okresu Rusi i obalenia cara Dymitra wiedziałam, że nie będę mogła przejść koło niej obojętnie. I nie pomyliłam się ;)

Po śmierci Iwana Groźnego władzę przejął jego doradca, Borys Godunow. Lud zaczął się przeciw niemu burzyć, tym bardziej, że nie pochodził ze szlacheckiego rodu. Na jego nieszczęście w tym czasie na Rusi panowała susza, ludzie nie mieli czego jeść. Sądzono, że to kara za nieprawowitego cara, którego należało obalić. Borys Godunow był władcą dobrym, jednak trafił na niewłaściwy czas w historii. Po jego zamordowaniu zaczęli pojawiać się kolejni Samozwańcy, którzy pretendowali do tronu.

,,Krwawa jutrznia” to opowieść zaczynająca się jeszcze za czasów panowania Godunowa, którego zamordowano. To samo uczyniono także z jego synem, który objął prawowicie tron, jednak nie dane było mu długo rządzić Rusią. Nieoczekiwanie po latach ujawnił się...