Wyzwanie czytelnicze LC

Mapy twoich myśli

Tłumaczenie: Monika Stefaniak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Inteligencja ++". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Feeria
The Mind Map Book. Radiant Thinking. The Major Evolution in Human Thought
poradniki

"Mapy twoich myśli" to jedyny podręcznik, który nie tylko wyjaśnia fundamentalne zasady przebiegu procesów myślowych w mózgu, ale ukazuje też, jak uwolnić i pokierować niewykorzystywaną potęgą myślenia. Autor stworzył wszechstronny przewodnik po technice mind mappingu, tj. szczególnym rodzaju notowania, które pobudza procesy myślowe. Dzięki użyciu słów, symboli, kolorów, rytmu, efektu trójwymiarowości i in. uaktywniają się wszystkie ośrodki mózgu, a nie tylko obszary związane z umiejętnościami językowymi i matematycznymi, jak w przypadku tradycyjnego notowania linearnego. W rezultacie zwielokrotniamy efektywność pracy mózgu.

źródło opisu: Feeria, 2007

źródło okładki: Feeria, 2007

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Temat map myśli już kiedyś mnie bardzo zaciekawił, ale nie zagłębiałem się w niego. Na książki Tony`ego Buzana natknąłem się zupełnie przypadkiem, gdy szukałem książek na temat ćwiczenia pamięci.

Ludzie robią notatki przeważnie na dwa sposoby: w formie narracyjnej - spisują treści komunikatów w formie zdań, w formie hierarchicznej - lista kategorii i podkategorii oznaczanych literami bądź cyframi. Starają się używać kolorów, aby najważniejsze rzeczy od razu zapadały w pamięć.

Stosowanie kolorów to jedna z zasad notowania poprzez mapy myśli, które ułatwiają zapamiętywanie treści. To, co w tej książce najbardziej mi się spodobało, to przykłady jak mapy myśli poprawiały efektywność nauki u różnych ludzi. Bardzo ciekawa była historia piątkowej uczennicy, która im lepsze i dokładniejsze miała notatki, tym gorzej się uczyła. Poświęcała cały swój czas na robienie idealnych i zgrabnych zapisków, nic kompletnie z nich nie wynosząc. Gdy tylko zmieniła swój sposób notowania, jej średnia...

Robert | 2012-12-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 28 listopada 2012

Tytuł książki bardzo podobny do poprzedniej pozycji "Mapy Myśli" - zdawałoby się, że szkoda na to czasu - a jednak wręcz przeciwnie! Jest to doskonałe rozwinięcie poprzedniej książki. Są oczywiście powtórzenia, ale nacisk jest postawiony na praktyczną stronę stosowania map myśli. Bardzo dużo przykładów, ćwiczeń, pomysłów i zastosowań. Kto by pomyślał, że tyle tematów można załatwić tym sposobem :)

Adam | 2015-05-23
Przeczytana: 29 marca 2015

Trochę zajęło mi jej przerobienie, ale myślę, że było warto. Może parę rzeczy dałoby się wyrzucić, ale raczej nie szkodzą tym, że są.

W książce czytelnik poznaje od podstaw ideą map myśli. Jest trochę historii, trochę nauki i naprawdę bardzo dużo praktyki. Dostajemy całkiem sporo ćwiczeń do wykonania i mnóstwo przykładów na wykorzystanie map myśli. Pewnie nie od razu przyjdzie mi stosować je we wszystkich wymienionych przez autora przypadkach, ale świadomość tego jak często mogę się nimi posługiwać powinna kiedyś pozwolić mi wykorzystać je wtedy, gdy nikt nie pomyślałby, że mogę to zrobić.

Jeszcze nie bawiłem się dużo w mapowanie, mam trochę skończonych, trochę zaczętych, ale z moich prób wynika, że to faktycznie działa. :D Możemy sporządzić długie notatki i zawrzeć w nich mapę myśli. Po dłuższym czasie notatki pewnie wylecą nam z głowy, zwłaszcza, jeżeli nie były zbyt interesujące, ale mapa myśli pozostanie i będziemy mogli wykorzystać informacje, które w niej zawarliśmy. Poza...

inga_dorota | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Dziwię się wysokiej średniej tej książki,bowiem jak na mój gust jest przereklamowana. Dużo to powtarzania się, rozprawiania o niczym, przechwalania się autora oraz wciskania kitów. Może to kwestia tego, że jest to podobno kontynuacja innej książki Buzana, co by potwierdziło moją teorię - temu panu bardzo zależy na tym, by zgarnąć dużo pieniędzy. Tematykę tę można bez problemu przedstawić w jednej książce. Pisanie dwóch z czego jedna opisuje czym są mapy myśli, a druga w jakich sytuacjach je stosować to czysty kretynizm nastawiony na zysk. I tak dowiedziałam się, że osławione mindmaps ułatwiają naukę, ale by dowiedzieć się w jaki sposób skonstruować takowe, które pomogą mi przyswoić język obcy muszę sięgnąć po tom 1. WTF?!
Książka warta przeczytania, ale raz w życiu. Ponadto, gigantyczna krecha u mnie za pazerność. Przede mną "Rusz głową", oby była lepsza i pełniejsza w konkrety.
7 gwiazdek, gdyż nie ma oceny - niezła.
Wyzwanie czytelnicze 2015: książka, która w oryginale została...

Purgree | 2017-07-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: październik 2016

Pomimo obszernego wprowadzenia (co u Buzana stanowi normę), książka ta zawiera naprawdę wiele ważnych informacji potrzebnych podczas tworzenia własnych map myśli. Nie przypuszczałam, że wiele z niej wyniosę, a jednak! Nauka jeszcze nigdy nie była tak przyjemna i tak skuteczna (i wcale nie czuć, że się uczymy). Wielokrotnie przygotowane przeze mnie mapki, bazujace na zdobytej dzięki lekturze wiedzy, były dla mnie idealne podczas przygotowań do obszernych testów, egzaminów pisemnych czy ustnych. Ta wiedza powinna być podstawą w polskich szkołach, szkoda że nią nie jest. Szkoda, że nie ma jej wgl. Polecam ją przeczytać każdemu i wykonywać ćwiczenia (nie pomijać ich!).

Danpe | 2019-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Bardzo dobra pozycja. Książka napisana przez bardzo doświadczonego badacza metod rozwoju człowieka (jeżeli tak to można ująć). W tej publikacji znajdziemy wprowadzenie skupiające się na omówieniu pojęcia "pamięć" aż po podstawowe kroki dotyczące tworzenia map myśli, które zawierają również ćwiczenia do wykonania.

Osobiście bardzo polecam stosowanie map myśli bo bardzo ułatwiają proces uczenia się i zapamiętywania.

AurelieSetnei | 2012-08-21
Przeczytana: 2010 rok

Psychologia w praktyce przedstawiona w sposób BARDZO przystępny i zrozumiały. Dla tych, co chcą poznać trochę swój umysł i przede wszystkim, chcą nauczyć się lepiej go wykorzystywać. Sztuka organizowania myśli, planowania i uczenia się dzięki mindmappingowi.

Pumpkinhead | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

Sześć gwiazdek tak trochę na wyrost. Temat zacny i rozwojowy, ale parę ale się znajdzie. Przymykam oko, na to że Pan Tony Buzan jako autor teorii będzie tą metodę niemiłosiernie reklamował (bo pewnie wierzy w nią w 200 procentach co najmniej), ale (pierwsze) jakoś nie przekonuje mnie do końca podejście jakoby mapy myśli były rozwiązaniem na wszystkie bolączki intelektualne czy organizacyjne. Mapy jako metoda nauki - jak najbardziej. Mapy jako metoda na organizacje przemówienia - genialne. Ale (drugie) mapy jako forma dziennika, no nie wiem... jako forma zarządzania... hmmm...,chyba Buzan tutaj trochę popłynął we futurologie. Jednym słowem wg Buzana mapy dobre na wszystko. Polemizowałbym z tym trochę i zamiast dorabiać do nich niepotrzebną filozofię skupiłbym się raczej na mapach jako metodzie nauki - bo tutaj widzę jej najlepsze zastosowanie. No ale (trzecie i ostatnie) nie ja wpadłem na pomysł map myśli i nie ja tą książkę napisałem, tak więc wybaczam Buzanowi nadzachwyt swoim...

Herald | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Książka ciekawa. Mapy myśli można wykorzystać do nauki czy porządkowania informacji. Przyda się każdemu kto ma zbyt wiele informacji lub myśli, a chciałby uporządkować trochę chaos.

książek: 2043
SEKAi | 2016-01-08

To nie powiem, jest stare jak trik pamięciowy Sherlocka Holmesa który stosują Iluzjoniści specjalizujący się w Mentaliźmie, ale ta metoda jako dodatek do zwykłych kolorowych notatek jest pomocna, aby zapamiętać powiązania miedzy zdarzeniami czy rzeczami, również do przypominania sobie na szybko. Ale równie dobre jest zainwestowanie w umiejętności rysunku technicznego i rysowanie na różne sposoby, anatomii ssaków i niessaków, roślin itd. to pomaga nawet bardziej.

Zaś w przypadku Biochemii (Chemii Organiczej), ciastolina i jakieś patyczki, do lepienia związków Węgla i Wodoru, nie ma lepszej metody niż przekształcać cząsteczki (ale i w chemii nieorganicznej, czy przy budowie atomu również). Więc można budować modele cząsteczek, lub wzory sumaryczne, tak jak dzięki drogim a niezawierającym niewiele elementów klocków chemicznych (Modele Chemiczne).