rozwińzwiń

Siła woli. Odkryjmy na nowo to, co w człowieku najpotężniejsze

Okładka książki Siła woli. Odkryjmy na nowo to, co w człowieku najpotężniejsze Roy Baumeister, John Tierney
Okładka książki Siła woli. Odkryjmy na nowo to, co w człowieku najpotężniejsze
Roy BaumeisterJohn Tierney Wydawnictwo: Media Rodzina nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Willpower. Rediscovering the Greatest Human Strength
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
2013-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-08-01
Data 1. wydania:
2012-08-28
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788372788269
Tłumacz:
Piotr Budkiewicz
Tagi:
siła woli samokontrola psychologia poradniki
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The Power of Bad: How the Negativity Effect Rules Us and How We Can Rule It Roy Baumeister, John Tierney
Ocena 7,0
The Power of B... Roy Baumeister, Joh...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
102 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2555
639

Na półkach: ,

[...]
Krótkoterminowa perspektywa może zwiększyć prawdopodobieństwo uzależnienia, a następnie uzależnienie może jeszcze bardziej zmniejszyć twoje horyzonty, gdy skupisz się na szybkich nagrodach.
[...]
Kiedy wybierasz swoje bitwy, patrz poza bezpośrednie wyzwania i patrz na swoje życie z perspektywy. Czy jesteś tam, gdzie chcesz być? Co mogło być lepiej?
[...]
I had desires, I killed them, now I'm the master.

𝗣𝗥𝗭𝗬𝗦𝗧Ę𝗣𝗡𝗔, 𝗣𝗦𝗬𝗖𝗛𝗢𝗔𝗡𝗔𝗟𝗜𝗭𝗔 𝗣𝗥𝗭𝗬𝗣𝗔𝗗𝗞𝗢́𝗪 𝗗𝗢𝗧𝗬𝗖𝗭Ą𝗖𝗬𝗖𝗛 𝗦𝗜Ł𝗬 𝗪𝗢𝗟𝗜 𝗜 𝗦𝗔𝗠𝗢𝗞𝗢𝗡𝗧𝗥𝗢𝗟𝗜.
Czy można oprzeć się wszystkiemu poza pokusą? W hedonistycznym wieku pełnym rozrywek trudno jest mieć silną wolę - a właściwie nawet zrozumieć, dlaczego jej potrzebujemy. Jednak tak naprawdę jest to najważniejszy czynnik osiągnięcia sukcesu i szczęśliwego życia, który okazał się ważniejszy niż pieniądze, wygląd, pochodzenie czy inteligencja. Ta książka odkrywa sekrety samokontroli.
Badania Baumeister pokazują, że zazwyczaj spędzamy cztery godziny dziennie, opierając się pokusom. Nic dziwnego, że ludzie na całym świecie uważają brak samokontroli za swoją największą słabość. Siła woli przygląda się życiu przedsiębiorców, rodziców, artystów i artystów — w tym Davida Blaine'a, Erica Claptona i innych — którzy rozkwitli dzięki poprawie samokontroli. Lekcje płynące z ich historii i eksperymentów psychologów mogą pomóc każdemu.
Łącząc to, co najlepsze we współczesnych naukach społecznych z praktyczną mądrością, Baumeister i Tierney dzielą się tutaj ostatecznym kompendium współczesnych lekcji dotyczących siły woli. W miarę jak nasze społeczeństwo odchodzi od cnót gospodarności i samozaparcia, często czuje się bezradne, ponieważ napotykamy więcej pokus niż kiedykolwiek. Ale mamy też większą wiedzę i lepsze narzędzia do przejmowania kontroli nad naszym życiem. Jakkolwiek zdefiniujemy szczęście – zżyta rodzina, satysfakcjonująca kariera, bezpieczeństwo finansowe – nie osiągniemy go bez opanowania samokontroli. Pokazują nam, że siła woli jest jak mięsień, który można wzmacniać poprzez praktykę i doskonalić w miarę upływu czasu.
Od kiedy jestem na keto rozumiem, że tak zwana „siła woli” jest w dużej mierze związana z połączeniem spożycia węglowodanów i cukru, a także zaburzeniami snu. Prawdziwym powodem, dla którego nie mogłam np. odmówić sobie czekolady (czego do tej pory nie robię tyle, że przestawiłam się na tę powyżej 70% zawartości kakao),kawałka pizzy czy innego... piwa, był zawarty w nich cukier (lub glukoza, w którą przekształcane są węglowodany po spożyciu) co uzależnia. Zmniejszając do 15 - 20 % dziennego spożycie węglowodanów i zero cukru, poziom glukozy jest znacznie niższy i bardziej stabilny, mam tendencję do lepszego snu, mniejszej reaktywności, większej koncentracji (zdecydowane zmniejszenie mgły mózgowej, zwłaszcza po posiłkach),rzadko jestem głodna, A dzięki temu lepiej i szybciej mogę podejmować decyzje. Same plusy 😉
Autorzy spędzają też dużo czasu, rozmawiając o tym, jak można wyczerpać siłę woli, że przygotowanie się do oparcia się jednej pokusie lub przetrwania jednego nieprzyjemnego doświadczenia może sprawić, że oparcie się następnej będzie znacznie trudniejsze. Odkryjesz, jak dzieci można nauczyć silnej woli, poznasz radość z listy rzeczy do zrobienia, sukces Anonimowych Alkoholików, bezcelowość diet i sekrety wyczynów Davida Blaine'a. Są też fascynujące historie osobiste odkrywców, studentów, żołnierzy, byłych narkomanów i rodziców.
W pewnym momencie wszyscy zaczynamy doceniać wartość samokontroli w naszym życiu. A książka ta, oparta na latach badań psychologicznych i wypełniona praktycznymi radami, być może nauczy Cię, jak zyskać na samokontroli bez bólu i odkryć prawdziwą moc siły woli. Rezultaty są niczym innym jak zmianą życia.
Więc jeśli chcesz znaleźć kilka cennych spostrzeżeń na temat samokontroli i siły woli, dobrze by było gdybyś przeznaczył część swojego czasu na czytanie tej książki.
𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝗗𝗟𝗔 𝗖𝗜𝗘𝗞𝗔𝗪𝗦𝗞𝗜𝗖𝗛 :
𝑾𝒊𝒍𝒍𝒊𝒂𝒎 𝑺𝒉𝒂𝒌𝒆𝒔𝒑𝒆𝒂𝒓𝒆 już dawno temu, w subtelny sposób przedstawił siłę woli jako mięsień, który wymaga odpoczynku, można go wyczerpać i można go trenować.
𝓣𝓻𝓸𝓲𝓵𝓾𝓼 𝓲 𝓒𝓻𝓮𝓼𝓼𝓲𝓭𝓪
𝓐𝓴𝓽 𝟒, 𝓢𝓬𝓮𝓷𝓪 𝟒
𝐂𝐑𝐄𝐒𝐒𝐘𝐃𝐀
O niebiosa! nie kochasz mnie
𝐓𝐑𝐎𝐈𝐋𝐔𝐒
Wtedy umarłbym jako złoczyńca! Nie tyle kwestionuję twoją lojalność, co moje własne zasługi. Nie umiem śpiewać ani tańczyć „volty”, nie słodzę mowy , nie manipuluję. Są to dobre cnoty, w których wszyscy Grecy są dobrzy i pełni ich. A w każdym z ich talentów będzie kuszący diabeł. Ale nie daj się skusić.
𝐂𝐑𝐄𝐒𝐒𝐘𝐃𝐀
Myślisz, że będę?
𝐓𝐑𝐎𝐈𝐋𝐔𝐒
𝗡𝗶𝗲. 𝗔𝗹𝗲 𝗰𝘇𝗮𝘀𝗮𝗺𝗶 𝗿𝘇𝗲𝗰𝘇𝘆 𝗱𝘇𝗶𝗲𝗷ą 𝘀𝗶ę 𝘄𝗯𝗿𝗲𝘄 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗲𝗷 𝘄𝗼𝗹𝗶 , 𝗮 𝗰𝘇𝗮𝘀𝗮𝗺𝗶 𝗷𝗲𝘀𝘁𝗲ś𝗺𝘆 𝗱𝗹𝗮 𝘀𝗶𝗲𝗯𝗶𝗲 𝗱𝗶𝗮𝗯ł𝗮𝗺𝗶, 𝗷𝗲ś𝗹𝗶 𝘇𝗮𝗸ł𝗮𝗱𝗮𝗺𝘆, ż𝗲 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗮 𝘀𝗶ł𝗮 𝗼𝗽𝗶𝗲𝗿𝗮𝗻𝗶𝗮 𝘀𝗶ę 𝗽𝗼𝗸𝘂𝘀𝗼𝗺 𝘀𝗶ę 𝗻𝗶𝗲 𝘇𝗺𝗶𝗲𝗻𝗶.

______________
𝗡𝗮 𝗰𝘇𝘆𝗺 𝗷𝗲𝗱𝗻𝗮𝗸 𝗳𝗮𝗸𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗶𝗲 𝗱𝗶𝗲𝘁𝗮 𝗸𝗲𝘁𝗼 𝗽𝗼𝗹𝗲𝗴𝗮?
Aby zrozumieć jej działanie, musimy dowiedzieć się, skąd nasz organizm czerpie energię. Głównym “paliwem” dla mózgu czy mięśni jest glukoza, którą dostarczamy organizmowi wraz z węglowodanami. Za transport glukozy odpowiada insulina, jednak gdy glukozy jest za dużo w organizmie, prowadzi to do otyłości czy cukrzycy oraz swoistego uzależnienia od kolejnych dawek cukru. Dieta ketogenna ma za zadanie odzwyczaić organizm od glukozy i dostarcza mu minimalną dzienną dawkę. W konsekwencji prowadzi to do zjawiska ketozy. Czym jest ketoza? Jest to taki stan metaboliczny, w którym dochodzi do zwiększenia stężenia ciał ketonowych (tj. kwasu 3-hydroksymasłowego, kwas acetooctowego i acetonu) we krwi. A co to oznacza dla Twojego organizmu? Zaczyna on tworzyć energię z tłuszczów (a dokładnie z ciał ketonowych),w związku z czym dochodzi do jego spalania.
Wszystko w ogromnym skrócie. Więcej dowiesz się czytając na przykład "Ketogeniczną Biblię" 😉👍

[...]
Krótkoterminowa perspektywa może zwiększyć prawdopodobieństwo uzależnienia, a następnie uzależnienie może jeszcze bardziej zmniejszyć twoje horyzonty, gdy skupisz się na szybkich nagrodach.
[...]
Kiedy wybierasz swoje bitwy, patrz poza bezpośrednie wyzwania i patrz na swoje życie z perspektywy. Czy jesteś tam, gdzie chcesz być? Co mogło być lepiej?
[...]
I had...

więcej Pokaż mimo to

avatar
107
9

Na półkach: ,

Plusem tej książki jest fakt, że po przesianiu tego nierównego materiału, można z niej wyciągnąć coś na kształt instrukcji obsługi siły woli. Minusem jest to, przez ile jałowych treści trzeba się w tym celu przebić. Książka jest nierówna: są rozdziały składające się niemal wyłącznie z opisu badań naukowych, opracowania ich wyników i wyciągnięcia wniosków, ale są i takie składające się głównie z anegdot i zawierające wnioski na owych anegdotach oparte. Rozdział o wychowywaniu dzieci jest właśnie taki anegdotyczny i zawiera sugestię, że gry komputerowe mają dobry wpływ na kształtowanie siły woli, co wydaje się być tezą kontrowersyjną, wymagającą silniejszego oparcia niż luźne obserwacje autorów. Nie zabrakło też pseudofilozoficznych dywagacji opartych jedynie na mniemaniach autorów (tego na szczęście nie ma zbyt wiele).
Cenne jest przedstawienie siły woli jako wyczerpywalnego zasobu, który jednak odnawia się każdego dnia rano i który stopniowo zużywamy na kolejne decyzje, a także na wszelkie postępowanie wbrew sobie, zwalczanie pokus. Sam zasób jest podobny u wszystkich, tylko jedni potrafią go oszczędzać, a inni trwonią niepotrzebnie i później im braknie i ulegają. Kluczem do sukcesu są utrwalone nawyki - wtedy człowiek robi rzeczy automatycznie, nie musi w to angażować woli, więc ma jej więcej na nowe rzeczy. Jest to bardzo praktyczna wiedza. Można tu znaleźć odpowiedzi na pytania: jak rozporządzać siłą woli tak, by nie marnować jej niepotrzebnie? jak rozpoznać, że nasz aktualny zasób jest na wyczerpaniu i co to w praktyce oznacza? Na pewno wiele treści zostało tutaj poświęconych dietom, jest trochę wskazówek odnośnie technik unikania pokus.
Dużym plusem jest rozdział podsumowujący (przedostatni). Tam zawarto kompilację najważniejszych treści książki. Gdyby ktoś miał w ręku książkę i zastanawiał się, czy kupić, radzę zerknąć do tego rozdziału - tam jest kwintesencja.

Plusem tej książki jest fakt, że po przesianiu tego nierównego materiału, można z niej wyciągnąć coś na kształt instrukcji obsługi siły woli. Minusem jest to, przez ile jałowych treści trzeba się w tym celu przebić. Książka jest nierówna: są rozdziały składające się niemal wyłącznie z opisu badań naukowych, opracowania ich wyników i wyciągnięcia wniosków, ale są i takie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
22
8

Na półkach:

Naukowe spojrzenie na siłę woli. W moim odczuciu trochę zbyt długa lektura. Niemniej jednak, bardzo wartościowa.

Naukowe spojrzenie na siłę woli. W moim odczuciu trochę zbyt długa lektura. Niemniej jednak, bardzo wartościowa.

Pokaż mimo to

avatar
158
35

Na półkach:

Znakomita książka, otworzyła mi oczy na wiele kwestii. Napewno zajrzę do niej jeszcze niejeden raz.

Znakomita książka, otworzyła mi oczy na wiele kwestii. Napewno zajrzę do niej jeszcze niejeden raz.

Pokaż mimo to

avatar
80
32

Na półkach:

Przygotuj się na to, że te wiedzę można przekazać w 150 stron. No niestety, gdyby tak było to dałbym 8, Ale myślę, że i tak warto, o ile nie ma aktualnie jakiejś zgrabniejszej publikacji.

Przygotuj się na to, że te wiedzę można przekazać w 150 stron. No niestety, gdyby tak było to dałbym 8, Ale myślę, że i tak warto, o ile nie ma aktualnie jakiejś zgrabniejszej publikacji.

Pokaż mimo to

avatar
225
117

Na półkach:

Jestem bardzo rozczarowana książką. Spodziewałam się różnych wskazówek, wielu motywacji, aniżeli "gotowych" przeprowadzonych doświadczeń... niestety lektura kompletnie nie przypadła mi do gustu. Bardzo długi czas zajęło mi jej przeczytanie...

Jestem bardzo rozczarowana książką. Spodziewałam się różnych wskazówek, wielu motywacji, aniżeli "gotowych" przeprowadzonych doświadczeń... niestety lektura kompletnie nie przypadła mi do gustu. Bardzo długi czas zajęło mi jej przeczytanie...

Pokaż mimo to

avatar
690
82

Na półkach: , ,

Zdecydowanie warto sięgnąć po tą pozycje w temacie siły woli. Książa nie tylko zawiera fascynujące badania na temat ludzi i psychologii osiągnięć, lecz także wiele anegdot. Szczególnie, że autorzy postanowili odświeżyć koncept z 19 wieku dotyczący samodyscypliny i dodali mu nieco 21-wiecznej nowoczesności.

Jedyny zarzutu to długość. Książka mogła mieć o 100 stron mniej.

Zdecydowanie warto sięgnąć po tą pozycje w temacie siły woli. Książa nie tylko zawiera fascynujące badania na temat ludzi i psychologii osiągnięć, lecz także wiele anegdot. Szczególnie, że autorzy postanowili odświeżyć koncept z 19 wieku dotyczący samodyscypliny i dodali mu nieco 21-wiecznej nowoczesności.

Jedyny zarzutu to długość. Książka mogła mieć o 100 stron mniej.

Pokaż mimo to

avatar
964
489

Na półkach: , ,

Jestem troszkę rozczarowana tą lekturą. Założeniem książki miało być naukowe spojrzenie na siłę woli, jednakże w moim odczuciu temat nie został wyczerpany do końca. Autorzy prawie w ogóle nie poświęcili uwagi motywacji i nawykom. A przecież nie od dziś wiadomo, że siła woli wyczerpuje się nieznaczne, gdy dana czynność jest już nawykowa, a żeby stała się nawykowa potrzeba motywacji. Wartość książki została bardzo obniżona dowodami anegdotycznymi oraz odniesieniami do książek wartościowych, ale nienaukowych, takich jak "Getting Things Done".

Jestem troszkę rozczarowana tą lekturą. Założeniem książki miało być naukowe spojrzenie na siłę woli, jednakże w moim odczuciu temat nie został wyczerpany do końca. Autorzy prawie w ogóle nie poświęcili uwagi motywacji i nawykom. A przecież nie od dziś wiadomo, że siła woli wyczerpuje się nieznaczne, gdy dana czynność jest już nawykowa, a żeby stała się nawykowa potrzeba...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1370
276

Na półkach: , ,

Fenomenalna! Napisana lekko i prosto, ale w pełni merytorycznie. Autorzy operują bardzo przyjaznym stylem, przekazują wiedzę w logicznym porządku oraz przystępnie. W "sile woli" pojawia się odniesienie do wielu badań oraz historii z których Baumaister oraz Tierney sprawnie wyciągają wnioski. Gdyby tylko każda psychologiczna książka była napisana w ten sposób :).

Fenomenalna! Napisana lekko i prosto, ale w pełni merytorycznie. Autorzy operują bardzo przyjaznym stylem, przekazują wiedzę w logicznym porządku oraz przystępnie. W "sile woli" pojawia się odniesienie do wielu badań oraz historii z których Baumaister oraz Tierney sprawnie wyciągają wnioski. Gdyby tylko każda psychologiczna książka była napisana w ten sposób :).

Pokaż mimo to

avatar
839
823

Na półkach:

Roy Baumeister zajmuje się psychologią społeczną, a w szczególności kwestiami związanymi z samokontrolą. Jego eksperyment, w którym badani byli częstowani czekoladkami lub rzodkiewkami, a następnie mieli rozwiązywać zadania jest jednym z częściej przywoływanych w literaturze i który stał się jednym z kamieni milowych w badaniach nad naszą słabą lub silną wolą. Wspólnie z dziennikarzem New York Timesa Johnem Tierneyem napisali książkę Siła woli. Odkryjmy w człowieku to co najpotężniejsze.

Ich książka jest przykładem tego jak powinien wyglądać rzetelny i porywający popularnonaukowy wykład.

[...]
całość:
http://www.speculatio.pl/sila-woli

Roy Baumeister zajmuje się psychologią społeczną, a w szczególności kwestiami związanymi z samokontrolą. Jego eksperyment, w którym badani byli częstowani czekoladkami lub rzodkiewkami, a następnie mieli rozwiązywać zadania jest jednym z częściej przywoływanych w literaturze i który stał się jednym z kamieni milowych w badaniach nad naszą słabą lub silną wolą. Wspólnie z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  448
 • Przeczytane
  130
 • Posiadam
  42
 • Teraz czytam
  16
 • Psychologia
  9
 • Rozwój
  6
 • Ulubione
  6
 • Chcę w prezencie
  4
 • 2018
  3
 • Poradniki
  3

Cytaty

Więcej
Roy Baumeister Siła woli. Odkryjmy na nowo to, co w człowieku najpotężniejsze Zobacz więcej
Roy Baumeister Siła woli. Odkryjmy na nowo to, co w człowieku najpotężniejsze Zobacz więcej
Roy Baumeister Siła woli. Odkryjmy na nowo to, co w człowieku najpotężniejsze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także