Podróż

Wydawnictwo: Virtualo
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Podróż
ZbyszekWentus

"Podróż” jest powieścią dla bardziej wymagającego czytelnika. Rozsypując się początkowo w mozaikę pozornie odrębnych od siebie kolorowych obrazów, ukazuje stopniowo wzajemne powiązania i relacje najdrobniejszych elementów. "Podróż" prowadzi czytelnika przez świat ludzi i komputerów, ale jak w trakcie każdej podróży dopiero u jej końca można w pełni docenić jej niezwykłe piękno i znaczenie.
Czwórka programistów obsługujących bazę ewidencji ludności kraju, odkrywa anomalie w systemie komputerowym. Starając się je wyjaśnić docierają do niebezpiecznej prawdy, która okazuje się realnym zagrożeniem dla ich życia.
Główny bohater, Marek, po traumatycznych doświadczeniach z przeszłości „leczy się” z nawiedzających go stanów depresyjnych przez wizualizacje. Ma problemy z nawiązywaniem relacji. Gdy jednak poznaje wirtualnie Annę, nawiązuje się między nimi uczucie.
Bieg wypadków łączy w jedno pozornie odrębne od siebie rzeczywistości: duchową i informatyczną. Stając twarz w twarz ze śmiercią, bohaterowie odkrywają swoją własną tożsamość, znaczenie i sens życia.

źródło opisu: http://virtualo.pl/podroz/nowosci/m2i126625/

źródło okładki: http://virtualo.pl/podroz/nowosci/m2i126625/

LeniwiecLiteracki | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Upolowane: Zbigniew Wentus „Podróż”, e-book

Pokrzywnica: Na stronach księgarń można przeczytać, że „Podróż” Zbigniewa Wentusa to propozycja dla wymagających czytelników. Zgadzasz się?

Ciernik: Nie. Język jest raczej prosty, więc tutaj nikogo niczym autor nie zaskoczył. Tematyka? Kryminał z wątkami paranormalnymi oraz dywagacjami egzystencjalnymi. Sporo tu rozmyślań o naturze ludzkiej, relacjach interpersonalnych, rzeczywistości, a nawet świadomości. Trochę to wszystko trąci klimatami New Age. Ot, taki groch z kapustą, ale na szczęście dosyć spójnie podany. Jednak spójność to za mało. Dywagacje spowalniają akcję, niektórych czytelników mogą znużyć, nie wszystkie są ciekawe. Poza tym, autor miejscami wchodzi trochę w rolę nauczyciela, co nie każdemu odpowiada.

Pokrzywnica: Mnie się te dywagacje nawet podobały. „Świat zaprzecza porażkom. Liczą się tylko sukcesy. Nie ma czegoś takiego jak chwalebna porażka. Dlatego porażka jest zawsze bezsłowna, bezopisowa, zaginiona”. Może i...