Herezja

Tłumaczenie: Izabela Matuszewska
Cykl: Giordano Bruno (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
Heresy
historyczna

Thriller historyczny ze słynnym filozofem Giordanem Brunem, w roli detektywa, który spodoba się wszystkim miłośnikom Imienia Róży Umberta Eco. Anglia, rok 1583. Kilka dni po przybyciu do Londynu Giordano otrzymuje wezwanie od sekretarza stanu, szefa tajnych służb. Ten chce, by Bruno podjął się misji szpiegowskiej w Oksfordzie: pod pozorem uczestnictwa w debacie na temat teorii Kopernika ma tropić ukrywających się na uczelni stronników Rzymu, spiskujących przeciwko królowej Elżbiecie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1066,1571,herezja.html

źródło okładki: Albatros

książek: 1959

Bardzo dobry thriller historyczny, który przeczytałam z dużym zaciekawieniem. Wartka, wciągająca akcja, rozgrywająca się na tle XVI- wiecznej elżbietańskiej Anglii.
Fajnie się czyta.Muszę zdobyć kolejne części :). Polecam !.

Monika | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Nie czytałam jeszcze "Imienia Róży", ale jeśli jest to książka podobna do "Herezji", to z przyjemnością po nią sięgnę.
Ciekawe tło historyczne, interesujące intrygi, nieszczęśliwa miłość i mordowanie w imię religii. To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w tej powieści.
Mocne 6 gwiazdek.

BasiaK | 2018-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Dokładnie to, co lubię najbardziej: zamierzchła epoka (czasy Elżbiety Tudor), piękne otoczenie (Oxford renesansowy) i zagadka kryminalna (kilka trupów) na tle zawiłości polityczno-historycznych. Do tego interesujący bohater: Giordano Bruno w roli uczonego, szpiega i chwilowo detektywa. A całość ujęta tak, że ciężko się oderwać od czytania.

Abee | 2018-09-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 września 2018

Były zakonnik Giordano Bruno z miłości do ksiąg wpadł w kłopoty. Teraz jest ścigany przez Inkwizycję i ucieka przez całą Europę, aby w końcu trafić do elżbietańskiej Anglii. W swej renesansowej wizji świata jest trochę naiwny, a jego włoska natura sprawia, że wykazuje dużą wrażliwość na kobiece wdzięki. Wszystkie te okoliczności sprawiają, że inteligentny człowiek mimo woli wplątuje się w niebezpieczną intrygę. Dociekliwy umysł nie pozwala mu przejść obojętnie nad niejasnymi wydarzeniami na oksfordzkiej uczelni. I tak znów musi dokonywać trudnych wyborów, aby prawda została odkryta, a piękna białogłowa uratowana. Niestety, nie wszystko kończy się po myśli Bruna.
Lecz błądzenie jego ścieżkami przez tę powieść było naprawdę wciągające. Są też polskie akcenty. Przykro mi, że Polak Łaski jest tu tak odrażającą postacią. Lecz obrona teorii Kopernika, którego dobrotliwa autorka opisuje jako teorię Polaka Kopernika mile łechce moje polskie ego. Dobra lektura. Polecam. I szukam następnej...

PaniZima | 2013-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Książka jest reklamowana miłośnikom "Imienia róży" Umberto Eco. Podobieństwo jest znaczne, choć inna epoka i inne miejsce - tutaj Oxford w czasach panowania królowej Elżbiety. Intryga osnuta jest wokół walki z papistami, a Giordano Bruno występuje w roli detektywa rozwiązującego zagadki brutalnych morderstw. Jednak sama intryga dosyć naiwna, a przedstawienie epoki i postaci głównego bohatera dosyć powierzchowne. Początkowo książka ujęła mnie świeżością, stopniowo zaczęła nużyć i co nieco irytować. Wymowa książki też dziwna, ale nie chcę zdradzać zbyt wiele.
Jest jednak ciekawie zarysowany klimat miejsca i czasu, umacniający się za panowania królowej Elżbiety kościół anglikański bezwzględnie zwalcza zwolenników papieża, a papiści spotykający się potajemnie stanowią niebezpieczną opozycję. Towarzyszy temu przemoc, okrucieństwo i grabież majątków. Ten konflikt dotyka uczelni w Oxfordzie, której profesorowie podejrzewani są o potajemne wyznawanie dawnej religii.
Dobre czytadło na...

Paweł Talbierz | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Porównanie do "Imię Róży" Umberto Eco być może trochę na wyrost, jednak "Herezja" momentami wciągała równie mocno co dzieło słynnego Włocha. Oceniam mój odbiór tej książki, bez wgłębiania się w prawdziwość przedstawianego przez S.J Parris świata. A odbiór jest bardzo pozytywny, ponieważ i język i fabuła potrafiła wciągnąć mnie na długie godziny (czego najczęściej żałowałem rankiem podczas pobudki).

Moogwai89 | 2014-08-18
Przeczytana: sierpień 2014

Książka napisana dość sprawnie, łącząca osobę Giordano Bruno z postaciami fikcyjnymi. Umiejscowiona w czasach wiktoriańskiej Anglii świetnie oddaje klimat tamtej epoki. Jeśli jest to debiut pisarski tej autorki to nader udany.

bobik | 2014-04-04
Przeczytana: kwiecień 2014

Fajna książka, dobrze się czyta, można się przenieść w bardzo odlegle czasy i spróbować żyć z bohaterami. Polecam

Nerrita | 2014-11-28
Przeczytana: 26 listopada 2014

bardzo fajna pozycja, na pewno siegne po druga czesc :)

りん おくむら | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Za książkę wziąłem się z pewną dozą nieufności po doświadczeniach z "Imieniem Róży"... i to był mój błąd.
Szybko wciągnęła mnie akcja i bogate opisy; bardzo ciekawie skonstruowana fabuła i tematyka prześladowań Chrześcijan w średniowiecznej Anglii... wprost wspaniałe. Na plus zasługuje też relatywnie mała ilość bohaterów, dzięki czemu nie ma problemu w odnalezieniu się w wątkach.
Książka posiada kilka minusów, jak powielanie pewnych informacji.
Ale ogólnie: polecam. :-)