Profanacja

Okładka książki Profanacja S.J. Parris
Okładka książki Profanacja
S.J. Parris Wydawnictwo: Albatros Cykl: Giordano Bruno (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Giordano Bruno (tom 3)
Sacrilege
Albatros
2015-02-06
2015-02-06
Magdalena Słysz
historia morderstwo Anglia Tudorowie

O ile pierwszą część (Herezja) i drugą (Przepowiednia) określiłabym jako dosyć dobre, to już od trzeciej części (Profanacja) nie mogłam się oderwać. Nie sądziłam, że ta seria historyczna tak pięknie się rozwinie i nabierze takiego dramatyzmu. Myślałam, że całość zostanie utrzymana na podobnym poziomie co dwie poprzednie, a tymczasem spotkało mnie pozytywne zaskoczenie.

Ponownie spotykamy tutaj sympatycznego byłego duchownego czyli Giordano Bruno, który udaje się z Londynu do Canterbury w dwóch celach: aby odnaleźć mordercę męża Sophii Undrhill - Edwarda Kingsleya oraz zlokalizować miejsce pochówku szczątków Św. Tomasza.

Poruszyła mnie historia Sophii, nad którą znęcał się mąż a po jego śmierci pasierb. Jak również historia związana z jej synkiem. O zabójstwo jej męża oskarżono właśnie Sophię, gdyż ktoś na miejsce zbrodni podrzucił rzeczy osobiste należące do niej. Zwróciła się ze swoim problemem do Bruna, który zadeklarował się jej pomóc, narażając własne życie, gdyż ciągle podkochuje się w tej kobiecie i czuje do niej silny pociąg fizyczny.

W Canterbury ktoś bestialsko zabił również aptekarza, Williama Fitcha, a pierwszy jego zwłoki na miejscu zbrodni odkrył Bruno i to na niego padło podejrzenie o dokonanie tej zbrodni. W niedługim czasie dokonano kolejnych zabójstw, między innymi doktora Sykesa.

Całość książki spowija tajemniczy klimat w elżbietańskiej Anglii. Pięknie opisano tu wiekowe zabytki, wnętrza starych budowli: katedr, klasztorów, a nawet karczm czy prywatnych mieszkań, co bardzo działa na wyobraźnię. Giordano Bruno prowadząc śledztwo, wpada na trop pewnych przerażających i odrażających wydarzeń z przeszłości, związanych z mężem Sophii. Ta książka jeśli chodzi o dramaturgię bije na łeb, na szyję dwie poprzednie części i doskonale oddaje mroczną aurę tamtych czasów, angielskiego, ponurego klimatu i upiornych wątków kryminalnych. Liczę na to, że ostatnia, czwarta część (Zdrada) będzie utrzymana na równie wysokim poziomie.

Podobnie jak tom I i II kawał porządnego kryminalnego dochodzenia przy świetle pochodni i świec.

Parris kolejny raz nie zawodzi. Mam nadzieję, że powstaną kolejne części przygód
Giordano Bruno;) Czytając przenosimy się do brudnej, śmierdzącej Anglii, przechadzamy się uliczkami gdzie nagle ktoś wylewa na nas wiadro pomyj, gdzie czuć zaduch upalnych dni oraz walkę o przetrwanie. Giordano Bruno znów wpada w tarapaty i z chęcią zostałby zabity przez osoby, którym przeszkadza w tym i owym;) Jednak czy wszystko jest tak oczywiste? Wciąga od początku do końca. Uwielbiam całą serię!!!:)

S. J. Parris to pseudonim angielskiej pisarki Stephanie Merritt.Jest ona autorką cyklu kryminałów i powieści łotrzykowskich w jednym, których akcja rozgrywa się w Anglii w II połowie XVI wieku. Ich głównym bohaterem jest Włoch Giordano Bruno, uczony, heretyk, który uciekając z ojczystej Italii cudem uniknął zemsty Świętej Inkwizycji i spalenia na stosie. Obecnie znajduje się pod protektoratem możnych w Londynie. Mimo swoistego parasola ochronnego, Giordano nadal bez ustanku ogląda się za siebie. Macki Inkwizycji są bowiem niezwykle długie. Profanacja to 3. tom cyklu. Akcja rozgrywa się w trakcie upalnego lata w 1584 roku. W kraju aż huczy od plotek i niepokojów. Po pierwsze do londyńskiego portu przybył statek, a na nim jak głosi fama zakażeni okrutną zarazą, która lada moment może rozprzestrzenić się w Londynie dziesiątkując ludność. Po drugie zamordowany zostaje protestancki książę William. Zabójcą ma być fanatyczny katolik, a jak podają dworscy szpiedzy, jego następną ofiara ma być królowa Elżbieta.Nic dziwnego, iż nastrój w Londynie do spokojnych nie należy.
Giordano musi bardzo uważać. Bez przerwy ma wrażenie, iż podąża za nim szpieg Inkwizycji. Dodatkowo często jest atakowany przez nielubiących obcych mieszkańców miasta.
Pewnego upalnego dnia spotyka na swojej drodze Sophię Underhill, młodą kobietę, która kilka miesięcy temu była jego nie spełnionym obiektem westchnień. Gdy Bruno widział ja ostatni raz była w ciąży, ojciec jej dziecka zmarł, a jej własny ojciec wygnał ją z domu, za hańbę, jaką go okryła. Sophia opowiada Gordanowi swoją historię, o tym jak odebrano jej dziecko, zmuszono do ślubu z okrutnym człowiekiem i na koniec oskarżono ją o jego zabójstwo. Żeby nie spłonąć na stosie za mężobójstwo i dowieść swojej niewinności, musiała uciekać z Cantnebury. Przybyła do Londynu, żeby odnaleźć Bruna i prosić go o pomoc. Giordano ulega jej prośbom i decyduje się na wyjazd do Canterbury. Gdyby wiedział co na niego czyha, na ślad czego trafi. Profanacja, to podobnie jak dwie poprzednie książki autorstwa S.J. Parris, świetnie napisana, skrząca się od poczucia humoru, ciętego języka, doskonale dopracowana pod względem historycznym powieść historyczno-detektywistyczna.
Niewątpliwymi atutami tej i poprzednich części serii są niesamowite tempo akcji i doskonale nakreślone tło epoki. Od pierwszej strony rzuca się w oczy fakt doskonałego przygotowania merytorycznego autorki. Opisy budynków w Londynie, Canterbery, ubrań, jedzenia, obyczajów, elementów autentycznej europejskiej historii, to wszystko sprawia, iż książkę czyta siew mgnieniu oka. Choć przygody bohaterów są fikcyjne, to jednak autorka niezwykle umiejętnie umiejscawia je na tle epoki, wplata przy tym w treść wiele autentycznych postaci.
Lektura Profanacji zabrała mi od razu kilka godzin, ale absolutnie nie odczuwałam upływu czasu, wręcz nie mogłam oderwać się od lektury i dawno tak dobrze się nie bawiłam.
Niecierpliwie czekam na kolejny tom serii.

Buzia w ciup, ręce w małdrzyk, wzrok skromnie skierowany w dół, to przystoi kobiecie. Każde inne zachowanie może zostać poczytane jako nieobyczajne. Jak w takich warunkach zdobyć to czego się pragnie? Sposób zawsze się znajdzie, chociaż czasem trzeba sięgnąć po środki bardzo radykalne ...

Rzeczpospolita podzielona, Korona i Litwa objęte wrzeniem elekcyjnych sojuszy, spisków i intryg. Mogłoby się wydawać, że najważniejsze jest dobro państwa, zresztą właśnie pod takim sztandarem wciąż rodzą się nowe konfederacje, ale niektórzy mają własny interes na oku. W takiej atmosferze szczęście osobiste jest najmniej ważną kwestią, szczególnie kiedy decyzje do siebie samego są nie tyle niemile widziane, lecz w ogóle uważane za bardzo szkodliwą fanaberię. Piękna kasztelanka Cecylia i skromna miecznikowa Zofia, różne od siebie jak noc i dzień lub ogień i woda, wiedzą, iż ich dalszy los mało zależny jest od nich samych. Jedna zuchwała i umiejąca osiągnąć swój cel, druga żyjąca zgodnie z zasadami i raczej poddająca się losowi, lecz obie jak do tej pory, godząc się lub nie, spełniały rodzicielską wolę. Może nadszedł dobry moment by i one głośno wyraziły swoje zdanie? Czy w tak gorącym czasie nie będzie im łatwiej zdobyć to o czym marzyły? Cecylia wybrała już drogę spełniania swych pragnień, a te nie należą ani do skromnych, ani tym bardziej do ogólnie przyjętych za stosowne. Kto jednak oprze się zuchwałej piękności jeżeli umie ona owinąć sobie wokół paluszka największego, miejscowego, buntownika? Co innego cicha Zofia, jak mogłaby sprzeciwić woli rodziny? Chociaż co ryje się za jej spokojnym obliczem nie zdradza ona ani słowem. Czyżby miała zaskoczyć wszystkich siłą charakteru, jakiej nawet sama nie spodziewała się po sobie? Jej nie w głowie amory i przygody, ale by zdobyć upragniony spokój umie pokazać pazury. Jeszcze niektórzy gorzko pożałują, że nie docenili jej, zresztą swoją porcję zmartwień dołoży im i Cecylia. Obie panie, każda na swój sposób, walczą by zrealizować swoje plany. Nie do końca z własnej woli, w samym centrum kobiecych rozgrywek, znajduje się buntowniczy infamis - Kacper Hadziewicz, umiejący poradzić sobie z kaprysami pana kasztelana i z lokalnymi zbójcami, lecz kobiece sztuczki to już całkiem sprawa i to o wiele bardziej groźna ...

Jeszcze jedna kobieta ma swój udział w tej historii, ale czy to możliwe, że kilka słów rzuconych pośród płomieni może mieć wpływ na cokolwiek i kogokolwiek? Jedni wierzą w klątwę wypowiedzianą, inni zbywają ją machnięciem dłoni, bo ludzie sami są odpowiedzialni za swój los. Ale czy przeznaczenie nie zmieniło swej drogi gdy ogień zaczął palić młodą dziewczynę?

Wielka polityka sięga swymi mackami daleko i niejeden odczuje jej wpływ na sobie, nawet Zofia i Cecylia będą musiały ją uwzględnić w swoich planach. Jedna z nich okazuje się zręcznym graczem, który umiejętnie zdobywa sojuszników, wymyka się wrogom i zaczyna rozumieć, że pewnych uczuć wcale nie musi się wyrzekać ...

Czy zwycięży zuchwałość i pewność siebie? A może kobieca intuicja i honor?

Rzeczpospolita doby osiemnastego wieku oraz elekcyjna gorączka jako tło wplecione w historię dwóch kobiet, które chcą urzeczywistnić swoje marzenia. Gorące uczucie, rodzicielski gniew, łaska pańska na pstrym koniu jeżdżąca, polskie dwory i zamki, panowie szlachta oraz spiski i intrygi dworskie. W takiej atmosferze nuda nikomu nie grozi, zwłaszcza kiedy okazuje się, że pierwsze wrażenie może mylić, a za spokojnym obliczem i nieśmiałym spojrzeniem kryje się silna wola i spryt. "Fortuna i namiętność. Klątwa" to opowieść w jakiej nie brak dużej dawki emocji, konnych pościgów, ucieczek przed zbójcami i zagniewanymi ojcami, unikaniem katowskiego miecza oraz zakazanej miłości. Pierwszy tom sagi z rozmachem wprowadził czytelników w świat Polski szlacheckiej i liberum veto, lecz to drugi plan, na pierwszym znajdują się losy kobiet, jak niezwykłych to trzeba przekonać się samemu podczas lektury, oraz mężczyzny, który wplątuje się w ich walkę o wolność. Litewskie knieje i warowne zamki są niemymi świadkami dopiero co rodzących się uczuć, wielkich namiętności, politycznych spisków oraz tajemnych schadzek. Małgorzata Gutowska-Adamczyk dała czytelnikom lekturę, podczas której znudzenie fabułą nie grozi, a czas płynie podczas jej poznawania zdecydowanie zbyt szybko.

• 2015
  • Thriller historyczny