Dramat

Opowiadanie.

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/szukaj/?q=czechow+opowiadania

Wojciech Gołębiewski | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

cd. krótkich form Czechowa /już 6-ste!/. Dramat pisarza zmuszonego do wysłuchania utworu upartej „pisarki”. Można pomyśleć, ze Wydawnictwo Czarne, w obawie przed podobnymi zdarzeniami, fajnie to skomercjalizowało, i za drobną opłatą opiniuje twórczość nawiedzonych twórców.

Mako | 2014-04-26
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Namolni, upierdliwi i niezrażający się odmową ludzie, to niewątpliwie nieustanny dramat, nie tylko w czasach Czechowa, ale i współcześnie, a niewątpliwie i w przyszłości. Egoistyczne skoncentrowanie na własnych celach vs. brak asertywności i uleganie sile dośrodkowej pępka przeciwnika to clue tego opowiadania, będącego genialnym szkicem ludzkich charakterów [jak zresztą wszystkie opowiadania tego autora].

tivrusky | 2018-04-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 31 marca 2018

CZECHOW PO NOCY

Dramat Czechowa to dramat na kilku poziomach. Zaczyna się od tego, że w biurze Pawła Wasilicza, który, zdaje się jest jakimś znanym literatem, zjawia się niejaka pani Muraszkina, która także do miana literatki dopiero aspiruje. Przychodzi zatem po pomoc i po poradę. Bo ona napisała dramat i chciałaby znać jego zdanie na ten temat. Próby wykręcenia się pozostają bezowocne i zaczyna się drugi już dramat w tym krótkim opowiadaniu: odczyt.

Otóż odczyt owego dzieła, z którym po radę przychodzi pani jeszcze-nie-literatka, to katorga jakich mało. Z perspektywy uwikłanego w całą sytuację nieszczęśnika („Paweł Wasilicz był w gruncie rzeczy ciapą i nie umiał odmawiać”), owo pół godziny, na które się zgodził ciągnie się i ciągnie niemiłosiernie. Całe dekady przed ogłoszeniem Ogólnej Teorii Względności mamy zatem w literaturze rosyjskiej mały traktat o zniekształconym przepływie czasu. Toż to rarytas!

Tak więc siedzi biedaczyna i słucha i z nadzieją wita scenę dwunastą, ale...

Micky | 2015-07-20
Na półkach: Przeczytane, Anton Czechow

Opowiadanie "Dramat" Antona Czechowa skojarzyło mi się jednym z felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego, ze zbioru "Słowa cienkie i grube" - "Jadwiga". Pewnie niejednemu literatowi przydarzyły się nachalne prośby o zrecenzowanie lub choćby przeczytanie książek początkowych autorów (w większości grafomanów).
Trudno więc winić Pawła Wasilicza, że stracił cierpliwość słuchając marnych wypocin kobiety w średnim wieku i to jeszcze brzydkiej. Nie mógł ze spokojem przebrnąć z wyrazem zainteresowania przez wszystkie 5 aktów, a wyprosiwszy ją okazałby brak grzeczności, więc zdobył się na ostateczność - zabił damę przyciskiem. [Na jego zniecierpliwienie przemawia fakt, że zdołał ją ukatrupić zaledwie jednym ciosem, co za tym idzie rada; nigdy nie nadwyrężaj cierpliwości żadnego artysty].

"Paweł Wasilicz lubił tylko swoje artykuły, cudze zaś, które miał przeczytać albo których musiał słuchać, sprawiały na nim wrażenie lufy armatniej, skierowanej wprost na jego fizjonomię" - Czy to nie...

Ewelina | 2016-01-28
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, 2016
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Genialne i zaskakujące zakończenie! Ileż razy w myślach chcielibyśmy jak Wasilicz uwolnić się od natrętnego gadania, ale słuchamy przez grzeczność ...

Inka | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To ci dopiero dramatyczne zakonczenie!
Biedna Maraszkina, nie jej wina, że z Pawła Wasilicza taki hultaj i furiat.

dogdogdog | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017