Żywy telegraf

2001-01-01
2001-01-01
4 min.
Dzieci Dobroczynność Społeczeństwo Praca organiczna

Króciutka nowelka, która w kikudziesięciu zdaniach, na kanwie historyjki o potrzebujących czytania dzieciakach, odkrywa prawdziwa naturę człowieka.

Hrabina widziała zajście i znała opowieść zakonnicy- opiekunki, ale odsuwała od siebie takie pochmurne myśli, polecając je radcy. Radca wprawdzie mógł i miał co zaoferować, ale nie chciało mu się w kufrach grzebać, więc zlecił sprawę dziennikarzowi Z. z "Kuriera". Dziennikarz w końcu napisał ogłoszenie w gazecie.

I tak oto ten żywy słup telegraficzny obwieścił w końcu światu, że chłopcy w zakładzie sierot: "łakną czytania, a książek zakład nie posiada". Taką właśnie walkę o sfatygowanego "Robinsona Crusoe" oglądała hrabina. Do redakcji przybył za to ubogi mężczyzna, robotnik z fabryki, razem z równie nędzną córką i paczką starych książek. Miał z nich wszystkich najmniej, a pomocy udzielił najwięcej. I bynajmniej nie dbał o wzmiankę w gazecie. Żył cicho i cicho pomagał. Dobrze chociaż, że sprawy całkowicie nie poniechano, bo w końcu to pozytywistyczna nowela i w grupie siła.

Ale czy to nie prawda aktualna do dnia dzisiejszego - że im kto ma więcej, tym mniej skłonny do bezinteresownej pomocy innym? Ach ten Prus! Zawsze ponadczasowy.

Im mniej masz lub miałeś tym lepiej widzisz potrzeby innych i tym chętniej pomożesz.
Niby stereotyp, ale już w Biblii był "wdowi grosz", Bolesław Prus o tym pisał, dookoła to widzimy (jedni pomagają, bo pomagają, inni tylko z wrzuceniem informacji na facebooka) - czyli chyba to nie jest stereotyp.
Dodatkowo ta mikro nowela zmusza do odpowiedzi na pytanie: czy ja pomagam?
Polecam

Dodatkowo ta mikro nowela zmusza do odpowiedzi na pytanie: czy ja...

Jak patrzę na opinie na tym portalu, to wydaje mi się, że chyba nikt nie zrozumiał tej noweli. W "Żywym telegrafie" Prus w tak prosty sposób pokazuje jacy są ludzie. Każdemu jest żal, każdy zapala się, mówi o potrzebie niesienia pomocy! A w rezultacie przerzuca odpowiedzialność dalej. Koniec końców sierotom pomaga ten, który sam niewiele ma i rozumie jak to jest żyć w potrzebie. Nie oczekuje podziękowania ani publikacji swojego imienia w gazecie. Kolejna gorzka opowieść o ludzkiej naturze.

Symboliczna historia przedstawiająca wartość wspólnej troski i wzajemnego pomagania sobie nawzajem.

Wszyscy jesteśmy słowami, które układają się w historię ludzkości.
Miejmy dla siebie zawsze dobre wiadomości, bo przecież nikt nie czeka na złe.
6/10

Wszyscy jesteśmy słowami, które układają się w historię ludzkości.
Miejmy dla siebie zawsze dobre wiadomości, bo przecież nikt nie czeka na złe.
6/10

...czyli poczta pantoflowa, a zatem opowiadanie dobre, bo ma wymiar ponadczasowy

Na półkach: , , , , , , , , ,

"Żywy telegraf" to króciutka, bo długości jednej strony nowela.
Tytułowy telegraf tworzą relacje międzyludzkie, dlatego jest nazwany żywym.
To bardzo filozoficzna nowelka.
Wszyscy niesiemy w sobie ładunek dobrej i złej energii, dlatego na całym świecie cały czas mamy wyładowania. Przekazujemy z rąk do rąk nasze czyny i intencje. Wszystko od nas zależy, ale w myśl idei pozytywistycznej od zespołu, nie od pojedynczej osoby.

Jeśli macie chęć nad tym porozmyślać, to szczerze polecam.
Daję zasłużone 8/10.

"Żywy telegraf" to króciutka, bo długości jednej strony nowela.
Tytułowy telegraf tworzą relacje międzyludzkie, dlatego jest nazwany żywym.
To bardzo filozoficzna nowelka.

• Bolesław Prus
  • Klasyka

Dodaj cytat z książki Żywy telegraf