Damy

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/szukaj/?q=czechow+opowiadania

Wojciech Gołębiewski | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

cd. krótkich form Czechowa /po „Aptekarzowej”, „Bezbronnej Istocie”, „Córze Albionu”/. Oklepana prawda, potwierdzona chociażby przez Lizystratę, że D... rządzi światem. A więc banalna historyjka, której muszę jednak dać 8 gwiazdek, ze względu na autora.

Chociaż opowiadanie jest napisane dobrze, do fabuły poczułam niewymowny wstręt...
Tekst traktuje o tym, jak to dobrze mieć tak zwanych przyjaciół i o konsekwencjach dla tych, którzy takowych nie posiadają.
Mimo to przeczytać warto, a nawet trzeba, bo, choć opowiadanie dawno weszło w wiek senioralny, to drzemiąca w nim prawda, niestety nadal aktualna, choć pozostająca tajemnicą poliszynela.

Ewelina | 2016-01-28
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, 2016
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Kobiety mogą wszystko - taka refleksja mi się nasuwa po przeczytaniu tego opowiadania.

Micky | 2015-07-20

"Jeżeli młody człowiek działa przez kobiety a nie idzie sam prostą drogą, to jest marną figurą" - powiedział Fiedor Piotrowicz, który stanowiska wyznaczał, chcąc zachować sprawiedliwość i uczciwość, a ugiął się pod nachalnym protektoratem starych dam, i przeznaczył posadę nie biednemu nauczycielowi, ale ich kandydatowi.
Nie należy go jednak potępiać, bo miał dobre chęci, ale winić głupie kobiety, które niejednokrotnie przeważają o pracy wielu ludzi. Te wszystkie wierne przyjaciółki swoich przyjaciółek, bogatsze krewne biednych, pragnące odwdzięczyć za przysługę - one stoją za tym, że naprawdę potrzebujący, ale nie mający koneksji są bezczelni wypierani przez ich pupilków.

Tacy jak Połzuchin nawet nie silą się na wysiłek, pozostawiają wszystko swoim "Damom".
Tacy jak Wremienski ciągle czuję na sobie niesprawiedliwość losu, są sprzątnięci i pozostawieni sami sobie.
Tacy jak Fiedor Piotrowicz chcą dobrze, ostatecznie jednak wiedzą, ze nic nie są w stanie zrobić, odreagują swą...

UKmiś | 2017-05-18

Smutna to i niestety celna diagnoza społeczna.
Najważniejsze by mieć "plecy".
Znajomości, układy i pieniądze pozwalają zrealizować każdy kaprys.
Chce ktoś być dobry, ale nie może - bo nie może narazić własnej kariery i staje się taki, jak wszyscy.
7/10

olaf2009 | 2015-04-05