Inspiracją do powstania książki była III Ogólnopolska Konferencja pt. „Jednostka wobec zbrodni. Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa XX wieku” (Oświęcim 2012) zorganizowana przez Fundację na Rzecz MDSM, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Fundację Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau we współpracy z Instytutem Historii UP w Krakowie i Centrum Badań Holokaustu UJ. Z...

Z recenzji prof. Jana Kantyki: „O zbrodniach ludobójstwa nie wolno zapominać. Należy o nch mówić i je dokumentować. By z lekcji historii młode pokolenie wyciągało właściwe wnioski. Z uznaniem trzeba przyjąć prace zamieszczone w tej publikacji, które mówią o takich wydarzeniach w XX wieku (...). Trzeba nieustannie mobilizować społeczeństwa i polityków do skutecznego przeciwstawiania się odradzaniu ideologii, które zrodziły systemy totalitarne”.

źródło opisu: http://pl.auschwitz.org

źródło okładki: http://pl.auschwitz.org