Okładka książki O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym Dyplomacja sowiecka wobec Polski o okresie kryzysu politycznego 1925-1926 Mariusz Wołos
Mariusz Wołos Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
historia
Wydawnictwo Literackie
2013-05-08
2013-05-08
Piłsudski zamach majowy międzywojnie

Okładka książki Józef Beck. Biografia Marek Kornat, Mariusz Wołos
Józef Beck. Bi... Marek Kornat, Mariu...
Okładka książki Człowiek wobec totalitaryzmu. Od prostych recept do „ostatecznego rozwiązania” Alicja Bartuś, Jacek Chrobaczyński, Jan Grabowski, Artur Hojan, Paweł Janicki, Anna Kamińska, Jacek Lachendro, Cameron Munro, Piotr Setkiewicz, Krzysztof Szwajca, Mariusz Wołos, Teresa Wontor-Cichy, Anna Zapalec, Krzysztof Żarna, Andrzej Żbikowski, Andrzej Zoll
Człowiek wobec... Alicja Bartuś, Jace...
Okładka książki Kryzys 1939 roku w interpretacjach polskich i rosyjskich historyków Sławomir Dębski, Marek Kornat, Mariusz Wołos, Stanisław Żerko, praca zbiorowa
Kryzys 1939 ro... Sławomir Dębski, Ma...

Szczegolowo omowione dwa lata podczas przewrotu majowego w 1926 w oczach dyplomatow radzieckich. Autor wlozyl mase energii, dokumentnie pokazujac relacje panujace w tym trudnym czasie. NIestety ta pozycja mocno mnie zmeczyla. Mocno. Polityka miedzynarodowa jest zawila dziedzina, a ja widzialem jeden jazgot w niepewnych, a czesto blednych raportach wysylanych do Moskwy - stad taki odbior tej ksiazki.
Mam nadzieje, ze innym bardziej sie spodoba ta pozycja.

Książka jest przepięknie wydana. Dodatkowo, doskonale napisana. Całość obejmuje tylko dwa lata, ale jakże ciekawe lata, jakże ciężkie.
Upadki kolejnych gabinetów, zamach majowy, opanowywanie sytuacji po zamachu, kolejne upadki gabinetów, polityka zagraniczna i stabilizacja. I wszystko to widziane oczami sowieckich dyplomatów urzędujących w Warszawie i Berlinie. Próby wywierania wpływu na wypadki wewnętrzne w Polsce, na politykę międzynarodową i sposób postrzegania Polski przez Zachód. Próba uzależnienia Polski od ZSRS w sferze gospodarczej – mimo, że Sowieci sami zdawali sobie sprawę, że nie zdołają podołać wyzwaniu w tamtej chwili! Mimo to, mocno interesowano się wewnętrznymi sprawami naszego kraju, chociaż nie stanowił w owym czasie pierwszoplanowego kraju w sowieckiej polityce. Jednak utrata ziem, na skutek odrodzenia się Polski, nigdy nie została zaakceptowana przez Sowietów:
„Litwinow pokazał mu podczas przejazdu koło Białegostoku, że pochodzi z tych okolic. Kiedy ambasador zrobił uwagę, że nie wiedział, że Litwinow jest Polakiem, ten, mocno poirytowany, odpowiedział, że to wszystko nie jest Polska, ale Rosja i że to wszystko będzie nasze.„
Książka bardzo potrzebna. Pokazuje w jak ciężkiej sytuacji międzynarodowej znajdowała się Polska. Z jakimi siłami musiała się mierzyć i jak skomplikowaną i mądrą politykę musiała prowadzić.
Autor na koniec nie pozostawia wątpliwości, co do jakości sowieckiej dyplomacji:
„Ideologiczne okulary zastępowały nader często rzetelne analizy sytuacji, a wywody niejednokrotnie były okraszone spekulacjami czy dywagacjami niemającymi nic lub mającymi niewiele wspólnego z rzeczywistością”.
Przerażające jest to, że świat wierzył w te brednie.

Z całą pewnością bardzo interesująca pozycja dla ludzi zainteresowanych historią XX-lecia międzywojennego i zgłębiających tajniki działania dyplomacji. Konkretna i solidna, ale nie wciągająca - raczej klasyczne dzieło naukowe, bez fajerwerków ;)

Wybitna książka wybitnego historyka. Niniejsza publikacja prof. Mariusza Wołosa porusza problemy, dotychczas nie zbadane w nauce historycznej z powodu braku dostępu do archiwów rosyjskich. Wołosowi udała się ta trudna sztuka i w efekcie otrzymaliśmy niezwykle interesującą książkę. Książka składa się z 7 rozdziałów, obejmujących problematykę działalności dyplomacji sowieckiej w okresie przełomu w polskiej historii międzywojnia, to jest w okresie poprzedzającym i następującym po zamachu majowym. Książka jest napisana żywym językiem, narracja jest prowadzona bardzo płynnie. Większych minusów się nie dopatrzyłem, może z wyjątkiem tego, iż przypisy były umieszczone po tekście właściwym (czego nie cierpię - przypis powinien zawsze być u dołu strony). Rekomenduję przeczytanie jej wszystkim miłośnikom historii II RP.

Mariusz Wołos urodził się 1968 roku. Jest historykiem, profesorem Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Historycznej w Krakowie i Instytutu Historii PAN, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Association internationale d'histoire contemporaine de l'Europe. W latach 2007-2011 był dyrektorem Stacji Naukowej PAN w Moskwie i stałym przedstawicielem PAN przy Rosyjskiej Akademii Nauki. Jest autorem ponad 120 publikacji: książek , zbiorów dokumentów, artykułów, recenzji, biogramów. Jego publikacje tłumaczy się na język polski, rosyjski, francuski, angielski i włoski.

Mariusz Wołos jest zainteresowany badaniem wydarzeń polityczno-zbrojnych pierwszej połowy XX wieku. Jego ostatnią książką , która została wydana na rynku polskim jest spore "tomisko", które opisuje zaledwie rok z polskiej , powojennej rzeczywistości- lata 1925-1926, w kontekście stosunków między dyplomacją polską a dyplomacją ZSRR.

W tym miejscu warto napomknięć o zamachu majowym. W połowie lat dwudziestych XX wieku, polska sfera polityczna ciągle się kształtowała. Po 123 latach zaborów i wielu kierunkach i poglądach politycznych ta sztuka nie była łatwa. Można by to nawet nazwać, że był to koszmarny okres w naszej historii. Obozy polityczne ścierały się ze sobą i nie potrafiły dość do porozumienia, w którą stronę ma iść Polska.
Nazwiska Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego są znane każdemu obywatelowi naszego kraju (przynajmniej mam taką nadzieje) Przy okazji każdej rocznicy 11 listopada rozgrzewają dyskusję, który z panów był większym patriotą.
A w tej dziedzinie nie mam zdania. Ale powracając do zamachu majowego, to nastąpił 12 maja 1926 roku i trwał 3 dni, do 15 maja 2026 roku. Inicjatorem zamachu majowego był Marszałek Józef Piłsudski. Jego intencją było obalenie rządu, zwrócenie uwagi na dramatycznie podupadającą gospodarkę i stan majątkowy obywateli.
W ciągu jednego roku (1925) w polskim parlamencie rządziło 7 rządów. Piłsudski był negatywnie nastawiony do demokracji parlamentarnej. Pragnął wzmocnić rolę władzy wykonawczej i odsunąć od władzy Wincentego Witosa.
Konsekwencją zamachu była śmierć blisko 400 polskich zbrojnych i objęcie stanowiska prezydenta przez Ignacego Mościckiego , który rozpoczął 13 letnie rządy sanacji.
W tytule widnieje drugi człon - dyplomacja sowiecka wobec Polski w okresie kryzysu politycznego 1925-1926.
Ta strona historii jest opisana bardziej szczegółowo. Autor opisał mechanizmy działania dyplomacji władz sowieckich wobec Polski, ze wskazaniem skąd historyk korzystał, czyli źródła informacji, metody analizawania tych źródeł oraz sposób w jaki pozyskiwał materiał i czym się kierował podczas ich doboru.
Wołos dokładniej analizuje działania Sowietów względem wewnętrznych poczynań polskich rządów. oraz jak próbowali wpłynąć na na grupy polityczne, społeczne, gospodarcze oraz na scenę międzynarodową

Historyk do napisania tej pozycji przygotował się bardzo dokładnie, co nie było łatwo, gdyż rosyjskie archiwa są ograniczone dla polskich historyków. Jednakże co widać po ilości przypisów, autor był nieugięty w swoich badaniach, z korzyścią oczywiście dla czytelnika.

Książka została podzielona na siedem rozdziałów. Mają one charakter chronologiczny. Czytelnik znajdzie w nich m.in. informację na temat dyplomacji, agendy, pracowników aparatu dyplomatycznego, omówienie planów Moskwy względme Polski, sowiecki punk widzenia na zamach majowy oraz liczne cytaty itp.

Książka jest fascynującym, wyczerpującym źródłem informacji, o tym jednym, a skomplikowany roku naszej historii. Język jest typowy dla historyka, miejscami skomplikowany i trudny.
Wydanie jest piękne. Okładka twarda, doskonała jakość papieru. Dla mnie wadą jest znikoma ilość archiwalnych zdjęć, ale widocznie więcej autor nie maił a szkoda.
Lektura ta jest idealna dla fascynata historii, czyli dla mnie ,a może i dla was.Polecam

Połowa lat dwudziestych XX wieku była w Polsce bardzo trudnym okresem, pełnym chaosu, napięcia politycznego, gospodarczego, społecznego. Rzeczpospolita była krajem z ogromnymi problemami narodowościowymi. Ukraińcy, Żydzi, Niemcy nie pałali miłością do nowej ojczyzny a kraje sąsiednie czyhały na najmniejszą słabość Polski, o dobre sąsiedztwo było niełatwo.
Przewrót majowy był dla przedwojennej Polski największym kryzysem, stawiając ją na skraju wojny domowej a dzięki książce Mariusz Wołosa patrzymy na przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego także z perspektywy moskiewskie i berlińskiej. Jeżeli interesujecie się chociaż trochę historią Polski to warto książkę przeczytać aby dowiedzieć się, co Sowieci myśleli o Polsce i jej przywódcach – odtajnienie archiwów dyplomacji sowieckiej daje taką możliwość. Dla mnie szczególnie interesujące były fragmenty w których cytowany jest Feliks Dzierżyński i jego spojrzenie na Rzeczpospolitą, o wolności i wielkości której w latach wczesnej młodości marzył.
Czytając książkę o tamtej Polsce nie przestawałam myśleć o obecnej i ogromnych podobieństwach, jakie ciągle nas dręczą. Chaos wewnątrz kraju jest ściśle powiązany z problemami gospodarczymi a im w Polsce gorzej tym coraz więcej oszołomów i błaznów wewnątrz i tym większe zainteresowanie i ingerencja z zewnątrz.
Pragnę zaznaczyć, że książka jest bardzo starannie wydana i z pewnością nie rozpadnie się podczas czytania. Polecam.

Przewrót majowy...

Dzieje zamachu majowego widziane przez pryzmat raportów i sprawozdań sowieckich dyplomatów akredytowanych w Warszawie i Berlinie. Szereg interesujących spostrzeżeń dotyczących czołowych polskich polityków tamtych lat. Dowiadujemy się więc jak sowiecka dyplomacja postrzegała Piłsudskiego i jego akolitów, jak odnosiła się do Dmowskiego, endecji i przedwojennego ruchu komunistycznego w Polsce. Uwagę zwraca szereg pomyłek i błędnych ocen dokonywanych przez członków sowieckiego korpusu dyplomatycznego (Wojkow, Uljanow). Przy tym wszystkim książka wybornie napisana.

Największa afera II RP. Jak siostra wpływowego ministra Piłsudskiego zbudowała korupcyjne imperium

sprawa Lex Parylewiczowa

film https://www.youtube.com/watch?v=Cuer3Terwoo&t=742s&ab_channel=JanPi%C5%84ski-Historia

sprawa Lex Parylewiczowa

• historia