Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać364
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Teresa Wontor-Cichy
4
6,2/10
Absolwentka historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W Państwowym Muzeum od 1998 r.
Zainteresowania badawcze: religia w obozie, duchowieństwo chrześcijańskie w KL Auschwitz, los Świadków Jehowy w KL Auschwitz.
Zainteresowania badawcze: religia w obozie, duchowieństwo chrześcijańskie w KL Auschwitz, los Świadków Jehowy w KL Auschwitz.
6,2/10średnia ocena książek autora
40 przeczytało książki autora
59 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Matka Boża zza drutów. Historia figurki z obozu Auschwitz
Teresa Wontor-Cichy
7,3 z 3 ocen
7 czytelników 1 opinia
2020
Głosy Pamięci 14. Życie religijne więźniów chrześcijańskich w KL Auschwitz
Teresa Wontor-Cichy
7,0 z 2 ocen
8 czytelników 0 opinii
2019
Człowiek wobec totalitaryzmu. Od prostych recept do „ostatecznego rozwiązania”
2,3 z 7 ocen
21 czytelników 1 opinia
2012
Więzieni za wiarę. Świadkowie Jehowy w KL Auschwitz
Teresa Wontor-Cichy
8,1 z 21 ocen
66 czytelników 3 opinie
2003
Najnowsze opinie o książkach autora
Matka Boża zza drutów. Historia figurki z obozu Auschwitz Teresa Wontor-Cichy
7,3
Autorka książki jest historykiem, pracownikiem naukowym Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Tematyce dotyczącej życia religijnego podczas II wojny światowej poświęciła m.in. publikację "Życie religijne więźniów chrześcijańskich w KL Auschwitz".
Książka "Matka Boża zza drutów. Historia figurki z Auschwitz", mimo swej niedużej objętości porusza wiele wątków dotyczących historii obozu, powinna zainteresować młodych ludzi, którzy w zwięzły sposób mogą zdobyć podstawowe informacje na temat powstania i funkcjonowania obozu, przeplatane relacjami świadków i historycznymi fotografiami.
Autorka, mimo tytułu książki nie skupiła się tylko i wyłącznie na przedstawieniu historii drewnianej figury Matki Bożej wykonanej przez jednego z więźniów, ale jako znawczyni tematyki, o której pisze w tej krótkiej broszurze, wplata informacje dotyczące wielu wątków, często opatrzone przypisami, które warte są dodatkowej lektury. Budzi to pewien niedosyt, że są zaledwie wspomnieniem, np. informacja o korespondencji kardynała Sapiehy z komendantem obozu w Auschwitz Rudolfem Hössem dotycząca odprawienie Mszy świętej na terenie obozu w Boże Narodzenie 1940 r.
Autorka poświęciła sporo uwagi okolicznościom powstania figurki, ale też osobom, które w różny sposób były związane z losami tej obozowej relikwii. Po książkę powinny sięgnąć szczególnie osoby, które dopiero zaczynają interesować się tematyką obozową, chociażby dlatego, że pozostawia niedosyt i chęć dalszych studiów nad wieloma wątkami tam poruszanymi.
Debiutantka
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl
Więzieni za wiarę. Świadkowie Jehowy w KL Auschwitz Teresa Wontor-Cichy
8,1
Temat obozów koncentracyjnych ostatnio spotyka się z dużym zainteresowaniem. Jednak zwykle podkreśla się losy Żydów, którzy zostali kierowani do obozów zagłady, a nigdy nie mówi się o grupie Świadków Jehowy, którzy zostali więzieni tylko ze względu na wyznanie.
Książka bardzo ciekawa, opisuje losy Świadków również od strony postronnych osób, które przetrwały obóz razem z nimi. Zawiera sporo dokumentów na ich temat, listy więźniów, zdjęcia, listy prywatne do rodzin, oraz wywiady z tymi, którzy przetrwali.
"Różnili się od innych wyglądem: starali się utrzymywać w czystości ubranie obozowe i zachowywać pogodny wyraz twarzy. Troszczyli się o swoich współwyznawców, wspierali tych, którym brakowało już sił. Konsekwentnie stawiali "bierny opór" zwyrodniałym esesmanom, przyjmując i wykonując ochoczo każdą pracę (...)Postawa tej małej grupy więźniów wpływała budująco na pozostałych więźniów, a ich codzienny i zdecydowany opór utwierdzał innych w przekonaniu, że w każdych warunkach można dochować wierności wyznawanym zasadom."
Przyjmuje się, że w obozie przebywało 3000 Świadków Jehowy