Dzieje od założenia miasta Rzymu

Tłumaczenie: Władysław Strzelecki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Arcydzieła Kultury Antycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ossolineum
Ad Urbe Condita Libri
83-04-04728-4
historia
Katarzyna

Dzieło Tytusa Liwiusza — najwybitniejszego historyka rzymskiego okresu augustowskiego — przedstawia dzieje od legendarnych początków Rzymu (tj. od wędrówek Antenora i Eneasza po zburzeniu Troi) do śmierci Druzusa, pasierba Augusta, w 9 r. p.n.e. Jego historia pełna jest podziwu dla przeszłości własnego narodu. Idealizacja przeszłości i pokazywanie budujących przykładów życia jednostek miały służyć wychowaniu społeczeństwa współczesnego autorowi. Liwiusz chciał stworzyć przede wszystkim dzieło sztuki — w swoim stylu łączył umiejętnie elementy poezji i retoryki.

Karakalla | 2019-02-03
Przeczytana: 01 lutego 2019

Mimo kilku nieścisłości jest to pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela historii i kultury antycznej. Czyta się szybko, co świadczy o dużych zdolnościach autora. Polecam.