Świat przed Kolumbem. Kontakty między cywilizacjami

Okładka książki Świat przed Kolumbem. Kontakty między cywilizacjami Lucio Russo
Okładka książki Świat przed Kolumbem. Kontakty między cywilizacjami
Lucio Russo Wydawnictwo: Bellona historia
historia
L'America dimenticata. I rapporti tra le civilta e un errore di Tolomeo
Bellona
2019-10-10
2019-10-10
Anna Wójcicka

Hipoteza bardzo ciekawa, jednakże dowodzenie prowadzone w sposób zbyt naukowy jak na książkę popularno-naukową, nieco obniżyło moja ocenę tej pozycji.

Można dyskutować, czy autor - podobnie jak w "Zapomnianej rewolucji" - się nie rozpędza, ale kluczowa teza - że Ptolemeusz wziął za "Wyspy Szczęśliwe" Wyspy Kanaryjskie, podczas gdy chodziło o zupełnie inne wyspy, znane w starożytności, i że konsekwencją tego błędu były wszystkie inne błędy jego dzieła (w szczególności "spłaszczenie" świata, którego ofiarami padli Kolumb i Magellan) jest po prostu przepiękna.

Warto czytać znając zasadnicze tezy "Zapomnianej rewolucji", zwłaszcza tę o fantastycznym rozwoju nauk w okresie hellenistycznym i głębokim upadku wiedzy w okresie rzymskim.

Prace astronomiczne i geograficzne Hipparchosa z Nikei zaginęły. Korzystał z nich jednak Klaudiusz Ptolemeusz pisząc Geografię. Autor zakłada, że Klaudiusz Ptolemeusz nie zrozumiał danych Hipparcha i błędnie zidentyfikował Wyspy Szczęśliwe jako Wyspy Kanaryjskie. Tymczasem Hipparch mógł wskazać długość geograficzną Wysp Szczęśliwych - Antyli Małych, których Ptolemeusz nie znał.
Teza ciekawa, ale nieprzystająca do tytułu.
Niska ocena to wynik porównania z wcześniejszą książką autora - rewelacyjną "Zapomnianą Rewolucją".

Bardzo ciekawa pozycja. Trochę wbrew tytułowi skupia się przede wszystkim na udowodnieniu, że w starożytności były możliwe kontakty między mieszkańcami znanego nam świata, a mieszkańcami kontynentu amerykańskiego. Rzeczowa analiza poparta konkretnymi argumentami, z dużą liczą odniesień do źródeł historycznych.
Język specyficzny, natomiast każdy kto nie przespał lekcji geografii w szkole powinien nie mieć problemów ze zrozumieniem treści.

Język specyficzny, natomiast każdy kto nie przespał lekcji...

Drogie dzieci, jeżeli chcecie się dowiedzieć kto naprawdę odkrył Amerykę to się z tej książki dowiecie. Czy będzie to lektura łatwa? Tak, dla studentów lub absolwentów geografii, reszta będzie się czasami bronić na linach. Nie wykluczam knockdownów, niemniej naprawdę warto. Koncepcja przedstawiona w tej książce jest świetnie uargumentowana, a że idzie pod prąd obecnemu stanowisku nauki, a niech idzie, nie ona pierwsza. Szczerze polecam! Tylko pamiętajcie, że autor nie przejmuje się Waszą geograficzną ignorancją. Jeżeli trwoga z tego powodu Wami nie toczy to brać i czytać.

Książkę postanowiłam zgłębić po wzmiankach na temat kontaktu między cywilizacjami w lekturze o Olmekach. "Świat..." jest ciekawą książką, ale niestety dla mnie jako laika w geografii była ciężką. Pewnych rzeczy nie mogłam zrozumieć i pomimo tego, że jest to kawał dobrej roboty, musiałam opuścić kilka stron właśnie z tego względu. Myślałam, że będzie to książka opisująca co ciekawego się znalazło w poszczególnych częściach świata co może wskazywać na kontakty między cywilizacjami, a dostałam bardzo dokładny podręcznik do geografii. Mimo wszystko 6, właśnie za niesamowitą wiedzę autora i bardzo dokładne przedstawienie problemu od zupełnie innej strony.

W sumie warto przeczytać. Wiele nowego książka nie wnosi, ale czyta się dobrze.

W sumie warto przeczytać. Wiele nowego książka nie wnosi, ale czyta się dobrze.

• Popularnonaukowe
  • Co jest za horyzontem?