Historia raju. Ogród rozkoszy

Wydawnictwo: Aletheia
Une histoire du Paradis. Le Jardin des délices
historia
Ag2S

Klasyk wśród współczesnych francuskich historyków, Jean Delumeau (ur. 1923) zamierzył sobie opisanie historii tego, co przez stulecia inspirowało ludzkie marzenia: historii ziemskiego raju. Wcześniej badał strach i poczucie winy w zachodniej kulturze. Przejście do studiów nad wizjami szczęśliwości jest wbrew pozorom konsekwentne, ponieważ mieści się w sferze dla tego historyka najważniejszej: „egzystencjalnych” motywacji każących człowiekowi tworzyć kulturę. To właśnie one determinują sens tego, co człowiek robi w historii. Przedstawione tu dzieje pojmowania raju dobrze to ilustrują. Praca Delumeau dotyczy głównie średniowiecza i nowożytności. W monografii znajdziemy ogrom fascynującego materiału. Fascynującego i zadziwiającego zarazem. Umiejscowienie ziemskiego raju przez wieki wcale nie było jasne. Rajski ogród miał się znajdować na Dalekim Wschodzie, w Afryce, a w czasach odkrywania Ameryk nawet w Ameryce Południowej, by po tych wędrówkach osiąść w regionie Mezopotamii. Całe stulecia żyły wyobrażeniem Wysp Szczęśliwych i opowieściami o niezwykłym królestwie Księdza Jana gdzieś we wschodniej Azji. Dla średniowiecznych kartografów ziemski raj był jedną z części świata, jak to dokumentuje bogata ikonografia książki. Nawet jeśli od epoki oświecenia słabną te wizje i spekulacje, a poszukiwanie raju ziemskiego współcześnie zanikło, może po części zastąpione przez zdobycze cywilizacji, to prawdopodobnie nadal tkwi w nas, choć w jakiejś innej, bardziej wysublimowanej formie.

źródło opisu: http://www.aletheia.com.pl/tytul/215/historia-raju

źródło okładki: http://www.aletheia.com.pl/tytul/215/historia-raju

książek: 2031
Feanor | 2011-05-21
Przeczytana: 21 maja 2011

Dla naukowej książki opinia nienaukowa: jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć jak przez stulecia myślano o Edenie, to polecam tę właśnie pozycję. Wiele, z dzisiejszego punktu widzenia, wręcz śmiesznych rozważań przywołanych przez autora (np. ile wzrostu miał Adam? o której godzinie Ewa go skusiła?) Dużo porządnie przeprowadzonych badań historycznych podanych w przystępnej formie.

Adam | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Bardzo interesujące studium biblijnej narracji o rajskim ogrodzie, ujęty w perspektywie diachronicznej. Nie znajdziemy tu zatem refleksji o micie w perspektywie np. morfologii kultury, ale jego historyczne transformacje od czasów przedchrześcijańskich, aż po wiek dziewiętnasty. Autor przywołuje bardzo liczne odmiany legendy, wspomagając się bardzo liczną ilością tekstów literatury dawnej. A przy tym utwór pisany ze swadą, wciągający.

KotGacek | 2014-06-09
Na półkach: Przeczytane, O sztuce, Mediiaevi