Klucz

Czarna Owca
typ
papier
chamariz
8,08 (125 ocen i 23 opinie)

Opis książki

W ENGELSFORS ZBLIŻA SIĘ KONIEC. Minął niespełna miesiąc od tragedii na sali gimnastycznej w liceum w Engelsfors, lecz Wybrańcy nie mają czasu, żeby dojść do siebie. Niebawem ich świat znowu stanie na głowie. Pytania znajdą odpowiedzi, tajemnice zostaną wyjawione, a lojalność będzie wystawiona na ciężką próbę. Czasu jest coraz mniej, a Wybrańcy mogą być pewni tylko jednego – że wszystko się...

W ENGELSFORS ZBLIŻA SIĘ KONIEC.

Minął niespełna miesiąc od tragedii na sali gimnastycznej w liceum w Engelsfors, lecz Wybrańcy nie mają czasu, żeby dojść do siebie. Niebawem ich świat znowu stanie na głowie. Pytania znajdą odpowiedzi, tajemnice zostaną wyjawione, a lojalność będzie wystawiona na ciężką próbę. Czasu jest coraz mniej, a Wybrańcy mogą być pewni tylko jednego – że wszystko się zmieni. Klucz to ostatnia część trylogii o miasteczku Engelsfors. Poprzednie dwa tomy, Krąg i Ogień odniosły ogromny sukces zarówno wśród krytyków, jak i czytelników.

źródło opisu: http://bookgeek.pl/2014/10/16/zapowiedz-klucz-mats...(?)

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
DaggerFighter | 2013-02-07

Czekam na to z niecierpliwością.

Anna-mojeksiążki | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

„Klucz” zamyka trylogię o Wybrańcach z Engelfors. Wybrańcy to grupa czarownic, które władają żywiołami, a ich celem jest zapobiegnięcie apokalipsie . Ponownie spotykamy więc Annę-Karin, Vanessę, Lineę i Mino, które i tym razem zostaną wystawione na ciężką próbę.

Wybrańcy stworzyli krąg, aktualnie z siedmiu osób pozostało cztery. Niepozorna grupa nastolatków władająca żywiołami nie zdołała utrzymać przy życiu wszystkich swoich członków. Dziewczyny walczą, jednak apokalipsa zbliża się nieubłaganie. Świat ludzi do świata demonów oddziela cienka granica, portal, tymczasem trzy spośród żywiołów, które miały pomóc w jego zamknięciu zostały utracone. Dziewczyny mają przed sobą nie lada zadanie do wykonania, szukają wyjścia, choć sytuacja wydaje się być beznadziejna. Zostaje powołana nowa grupa Wybranych, jednak czarownice nie potrafią im zaufać…. Sytuacja zmienia się, kiedy Mino odłącza się od nich i zaczyna współpracować z Radą. Czy uda im się zjednoczyć siły i przeciwdziałać...

Rachel3 | 2014-12-12

Seria "Engelsfors" to równia pochyła. Pierwsza część interesująca, druga też, ale już nieco mniej, a trzecia jeszcze gorzej. Ponadto, drażniły mnie feministyczne tendencje - świat ratują niemal wyłącznie dziewczyny, postacie męskie albo umierają (w tym mój ulubiony bohater), albo są słabe i nic nie robią (hm, w sumie też mój ulubiony bohater), albo są po przeciwnej stronie barykady (tu też na pół biedy dałoby się go zaliczyć). Dorzućcie do tego jeszcze wątek lesbijski i już zupełnie nie chce mi się czytać... a zważcie, że jestem kobietą i powinnam czuć się wyróżniona.

Podsumuję jednym zdaniem: "GDZIE TE CHŁOPY?"

eR_ | 2015-02-01

Niestety finał rozczarowuje.
Ani to zaskakujące,ani nie wyjaśniające wszystkiego.
Tak jakby autorzy znudzili się przy poprzednich tomach i chcieli jak najszybciej skończyć.

Martyna | 2015-03-01
Na półkach: 2015, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2015

Jestem pełna podziwu dla autorów, którzy w tak wyśmienity sposób obmyślili całą historię, rozgrywającą się w tej trylogii. "Klucz" jest doskonały w każdym calu to niesamowita książka. Od samego początku, aż po sam jej koniec ciągle coś się dzieje, nie ma ani chwili nudy. Pojawiają się nowe postacie, wydarzają się rzeczy dramatyczne i niezwykłe (wiele razy zdumiona podczas czytania robiłam wielkie oczy, lub mruczałam sobie pod nosem coś w stylu "Wow!", "O kurde!"), odkrywane są nowe, zaskakujące tajemnice. Komu można ufać? Gdzie kryje się prawda? Z tym wszystkim muszą się zmierzyć główne bohaterki, które są świetnie skonstruowanymi postaciami. Nie mogę również pominąć faktu, że autorzy w świetny i dojrzały sposób przedstawiają problemy z jakimi muszą borykać się dzisiejsze nastolatki. Za to również wielki plus. "Klucz" ląduje oczywiście na półce "Ulubione" i...POLECAM! Ten kto sięgnie po książki z tej trylogii na pewno się nie zawiedzie!

salander | 2014-12-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Całą sage oceniam wybitnie(!) Długo czekałam aż pojawi się trzecie cześć. Co mogę o niej powiedzieć? Pochłonęłam ją nie wiem kiedy (cały weekend na uczelni ją czytałam zamiast słuchać na wykładach i ćwiczeniach)
Książka ma to do siebie, że nie jest przesłodzona, dziewczyny nie są idealne i ciągle jest gorze .... a zakończenie? Czyżby szykowały się dalsze losy wybrańców? :) bardzo bym tego chciała

Freya_Mastriani | 2015-02-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 lutego 2015

Całkiem znośne zakończenie trylogii. Co prawda lekko przydługawe i momentami nudne, ale można na to przymknąć oko. Z tłumaczeniem niestety już gorzej. Pełno błędów: powtórzeń, pomieszania imion itp. Widać, że robione na szybko. Generalnie, co do historii, spodziewałam się czegoś dużo mroczniejszego, a i rozwinięcie niektórych wątków było średnio interesujące.

Avita | 2015-01-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Skandynawskie kryminały od dawna święcą triumfy na całym świecie. Na polski rynek przebiło się jednak kilka książek, bynajmniej nie należących do tego gatunku, a pochodzących wprost ze Szwecji. Trylogia o miasteczku Engelsfors opowiadająca o grupie Wybrańców – czarownic władającymi sześcioma żywiołami, których celem jest zapobiegnięcie apokalipsie, zdobyła grono fanów na całym świecie. „Klucz” ostatnia część trylogii ponownie przenosi nas w świat Minoo, Anny-Karin, Vannesy i Lineii toczących nierówny los z przeznaczeniem.

Na początku było ich siedmioro - kilku zwyczajnych nastolatków władającymi mocami, których nie rozumieli i nad którymi nie do końca umieli zapanować. Ich krąg powoli zaczął się zmniejszać, a śmierć zabierała jego kolejnych członków. Teraz została ich jedynie czwórka. Trzy żywioły mające przyczynić się do zamknięcia portalu oddzielającego rzeczywistość ludzi od świata demonów, zostały na zawsze stracone. Dziewczyny mają świadomość, swojej bezsilności wobec...

figa1992 | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Czytałam ją już od kilku dni, ale wczoraj wieczorem akcja niespodziewanie tak mnie wciągnęła, że 343 strony zleciały jak z bicza strzelił. I książka skończona :) O drugiej nad ranem xD

Oczywiście czuło się momentami, że jest to powieść bardziej skierowana do młodzieży. Dodatkowo styl autorów specjalnie nie porywa: wydarzenia opisywane w książce zmieniają się co zdanie. I nie mówię tego w formie pochwały, że akcja jest taka wartka - chodzi po prostu o to, że autorzy mają tendencję do częstego używania zdań prostych, krótkich, którymi prezentują nam jakby migawki z tego, co aktualnie się dzieje. Niekiedy jest to poniekąd wskazane, buduje jakieś napięcie, zmusza czytelnika do "dopowiedzenia sobie" reszty, wczucia się w sytuację. W innych momentach jest to po prostu zbędne.

Mimo to, jak już powiedziałam, "Klucz" wciągnął mnie na tyle, że nie mogłam się już od niego oderwać - wiedziałam, że albo przeczytam go teraz, albo prędko nie znajdę na niego czasu. Podobało mi się to, że koniec...

falkiewicz19 | 2015-01-09
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Czekałam na tę część od ponad roku i nie żałuję! Częste zwroty akcji, miłosne zawirowania. Wszystko powoli się układa w całość, a na każdej z Wybrańców nadal panuje obowiązek trudny do wykonania-uratowanie świata. Do tego dochodzą kolejne wybory i tajemnice. Oliwia powraca, pojawia się nowy krąg, mroczne tajemnice wychodzą na jaw, a Rada ciągle obserwuje nasze główne bohaterki. Czy dadzą radę i uratują świat? Autorzy przyszykowali wiele niespodzianek, dlatego naprawdę zachęcam do przeczytania ostatniej części 'Kręgu'.

Załóż konto za darmo!

Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku