Schlüssel

niemiecki
HouseOfReaders

źródło okładki: http://www.goodreads.com/book/show/14059329-schl-ssel

Rachel3 | 2014-12-12

Seria "Engelsfors" to równia pochyła. Pierwsza część interesująca, druga też, ale już nieco mniej, a trzecia jeszcze gorzej. Ponadto, drażniły mnie feministyczne tendencje - świat ratują niemal wyłącznie dziewczyny, postacie męskie albo umierają (w tym mój ulubiony bohater), albo są słabe i nic nie robią (hm, w sumie też mój ulubiony bohater), albo są po przeciwnej stronie barykady (tu też na pół biedy dałoby się go zaliczyć). Dorzućcie do tego jeszcze wątek lesbijski i już zupełnie nie chce mi się czytać... a zważcie, że jestem kobietą i powinnam czuć się wyróżniona.

Podsumuję jednym zdaniem: "GDZIE TE CHŁOPY?"

tajgula | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

Jestem pełna podziwu dla autorów, którzy w tak wyśmienity sposób obmyślili całą historię, rozgrywającą się w tej trylogii. "Klucz" jest doskonały w każdym calu to niesamowita książka. Od samego początku, aż po sam jej koniec ciągle coś się dzieje, nie ma ani chwili nudy. Pojawiają się nowe postacie, wydarzają się rzeczy dramatyczne i niezwykłe (wiele razy zdumiona podczas czytania robiłam wielkie oczy, lub mruczałam sobie pod nosem coś w stylu "Wow!", "O kurde!"), odkrywane są nowe, zaskakujące tajemnice. Komu można ufać? Gdzie kryje się prawda? Z tym wszystkim muszą się zmierzyć główne bohaterki, które są świetnie skonstruowanymi postaciami. Nie mogę również pominąć faktu, że autorzy w świetny i dojrzały sposób przedstawiają problemy z jakimi muszą borykać się dzisiejsze nastolatki. Za to również wielki plus. "Klucz" ląduje oczywiście na półce "Ulubione" i...POLECAM! Ten kto sięgnie po książki z tej trylogii na pewno się nie zawiedzie!

Anna-mojeksiążki | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

„Klucz” zamyka trylogię o Wybrańcach z Engelfors. Wybrańcy to grupa czarownic, które władają żywiołami, a ich celem jest zapobiegnięcie apokalipsie . Ponownie spotykamy więc Annę-Karin, Vanessę, Lineę i Mino, które i tym razem zostaną wystawione na ciężką próbę.

Wybrańcy stworzyli krąg, aktualnie z siedmiu osób pozostało cztery. Niepozorna grupa nastolatków władająca żywiołami nie zdołała utrzymać przy życiu wszystkich swoich członków. Dziewczyny walczą, jednak apokalipsa zbliża się nieubłaganie. Świat ludzi do świata demonów oddziela cienka granica, portal, tymczasem trzy spośród żywiołów, które miały pomóc w jego zamknięciu zostały utracone. Dziewczyny mają przed sobą nie lada zadanie do wykonania, szukają wyjścia, choć sytuacja wydaje się być beznadziejna. Zostaje powołana nowa grupa Wybranych, jednak czarownice nie potrafią im zaufać…. Sytuacja zmienia się, kiedy Mino odłącza się od nich i zaczyna współpracować z Radą. Czy uda im się zjednoczyć siły i przeciwdziałać...

DaggerFighter | 2013-02-07

Czekam na to z niecierpliwością.

Madeline_Black | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Całkiem znośne zakończenie trylogii. Co prawda lekko przydługawe i momentami nudne, ale można na to przymknąć oko. Z tłumaczeniem niestety już gorzej. Pełno błędów: powtórzeń, pomieszania imion itp. Widać, że robione na szybko. Generalnie, co do historii, spodziewałam się czegoś dużo mroczniejszego, a i rozwinięcie niektórych wątków było średnio interesujące.

eR_ | 2015-02-01

Niestety finał rozczarowuje.
Ani to zaskakujące,ani nie wyjaśniające wszystkiego.
Tak jakby autorzy znudzili się przy poprzednich tomach i chcieli jak najszybciej skończyć.

_obsessionwithbooks_ | 2016-05-03
Przeczytana: 02 maja 2016

,,Jednak pewne rzeczy muszą być trudne. Ma być trudno. Odcinając się od swoich wątpliwości i uczuć, usprawiedliwiając się tym, że postępujemy racjonalnie...podejmujemy najniebezpieczniejsze decyzje.''

Przy moim pierwszym spotkaniu z ,,Kręgiem'' nie do końca miałam świadomość, za co konkretnie polubiłam tę serię. Jej ostatni tom nie pozostał mi dłużny i pozwolił dokładniej określić się w tej kwestii.

Przepowiadana apokalipsa nadciąga nieubłaganie szybkim tempem, podczas gdy w życiu naszych bohaterek dzieje się jeszcze więcej. Linnea z Vanessą w końcu mają siebie na wyłączność, lecz wybuchowy charakter Linnei, która dodatkowo niepokoi się zbliżającą rozprawą sądową, komplikuje sytuację. Anna-Karin musi pogodzić się ze śmiercią matki i nauczyć panować nad swoimi mocami wymykającymi się spod kontroli, w trakcie gdy w rękach Minoo leżą losy całego świata.
Podoba mi się sposób przedstawienia rozgrywających się wydarzeń również z perspektywy nieżyjącej Idy, tkwiącej na pograniczu dwóch...

Moogwai89 | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Przed przystąpieniem do lektury "Klucza" raz jeszcze przeczytałem dwie wcześniejsze części. Nadal są tak rewelacyjne jak przy pierwszym podejściu. Nie zmieniłbym w nich absolutnie niczego. Wciągają jak tornado i absorbują całą twoją uwagę. Ostatni raz miałem tak chyba przy Harrym Potterze, ale to było naście lat temu. Nie sądziłem, że w wieku 27 lat seria o młodych czarownicach z Engelsfors może mnie tak pochłonąć. Po bardzo dobrym "Kręgu" i jeszcze lepszym "Ogniu" poprzeczka była zawieszona wysoko. Czy zakończenie trylogii trzyma poziom i jest godnym zwieńczeniem sagi? I tak i nie.
We wcześniejszym częściach był zachowany balans pomiędzy akcją, kiedy to dziewczyny razem musiały coś robić na przekór innym (nie chcę wchodzić tu w spoilery) a poznawaniem złożonych relacji między bohaterami. I to działało. Tutaj tego nie ma, wydaje mi się, że autorzy zbytnio skupili się na bohaterkach, na ukazaniu trudu ich codziennego życia jako Wybrańców. Skutkuje to tym, że w kilku miejscach...

Julls | 2015-04-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Cudowna książka. W chwili, kiedy skończyłam ją czytać, zrobiło mi się smutno, że to już ostatnia część o czarownicach z miasteczka Engelsfors.

Podsumowując całą serię- sam pomysł nie wydał mi się zbytnio oryginalny, lecz akcja toczy się bardzo wartko i książki czyta się bardzo, bardzo szybko, głównie dzięki prostemu językowi i brakowi większych opisów. We wszystkich 3 częściach nie brak zaskakujących zwrotów akcji i niespodzianek.

Jednak rzeczą, która mnie najbardziej w całej serii urzekła, były postacie. Autorom po mistrzowsku udało się wykreować szereg zupełnie różnych, nie "przesłodzonych", bardzo realistycznych postaci. Historia każdej z nich była dla mnie fascynująca. Nietrudno było mi właściwie wyobrazić sobie każdą postać- po przeczytaniu całej serii mam wrażenie jakbym znała Minoo, Annę-Karin, Vanessę, Linneę, Idę, Rebekę i wielu innych naprawdę. Jakbym ja sama była częścią tego magicznego świata. Fascynowały mnie wewnętrzne zmiany, jakie zachodziły w...

| 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Podsumowując Klucz to najsłabsza ze wszystkich części trylogii i wcale nie jest zadowalającym zakończeniem. Niedopracowana, pełna błędów, których nie da się już naprawić. Jestem naprawdę zawiedziona, bo mogła być to fenomenalna trylogia, którą polecałabym każdemu. Nie będę Wam jednak odradzała sięgnięcia po tę książkę, bo czytałam kilka recenzji, gdzie dziewczyny pisały, że jest to naprawdę dobra i warta uwagi książka. Sami musicie zdecydować. Ale jeśli się zawiedziecie, pamiętajcie - ja ostrzegałam!

Krąg
    Ogień