Dziewięć żyć Chloe King. Wybrana

Tłumaczenie: Emilia Niedzieska
Cykl: Dziewięć żyć Chloe King (tom 3)
Wydawnictwo: Filia
The Chosen
Chloe King, Wybrana
Naddia

„Dziewięć żyć Chloe King. Tom 3. Wybrana” Liz Braswell to trzecia, ostatnia część bestsellerowej trylogii o Chloe King, na podstawie której został nakręcony serial „Dziewięć żyć Chloe King”. Chloe King wreszcie zaczyna panować nad sytuacją. Zrozumiała, kim jest, gdzie jest jej miejsce i co chce teraz robić. Jest przecież niezwykła i ma niespotykane zdolności. Dwie rywalizujące ze sobą grupy uważają, że została „wybrana” do roli przywódcy. Ona jednak nie kupuje tego całego gadania o starożytnej wojowniczce, a już na pewno nie ma zamiaru tworzyć super bohaterskiego alter ego jak postacie ze starych komiksów. Dla Chloe bycie tą Jedyną oznacza, że może robić to, na co tylko ma ochotę, czyli dobrze się bawić i tylko sporadycznie spotykać się z ludźmi kotami.

Kiedy jednak znajduje jednego ze swoich przyjaciół wykrwawiającego się na śmierć, zdaje sobie sprawę, że czas walki jeszcze nie minął. I tak naprawdę nigdy się nie skończy. Mai i Bractwo Dziesiątego Ostrza nie ustaną w morderczej rywalizacji, dopóki Chloe nie zaakceptuje swojego przeznaczenia –nie obejmie przywództwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Filia, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Koty chadzają własnymi ścieżkami…

Klątwa sprzed tysięcy lat, wywołana nią wojna, trwająca po dziś dzień, miłość niczym z dramatu szekspirowskiego, mająca połączyć dwie zwaśnione grupy, spiski, intrygi, polowania, ucieczki, przeznaczenie… To tylko kilka z pilniejszych spraw, wokół których, ostatnimi czasy, obraca się żyć Chloe King. Dziewczyna stara się jednak nad wszystkim panować, a nie jest to łatwe, gdy część stada, któremu z racji urodzenia powinna przewodzić, odnosi się do niej z wrogością i nieufnością. Niestety szybko uświadamia sobie, że rzeczywistość może być jeszcze gorsza niż myślała. Zarówno Mai, jak i Bractwo Dziesiątego Ostrza są na dobrej drodze do wyniszczenia siebie samych od środka. Jak inaczej odbierać bowiem fakt, że jedna i druga strona nie ma litości dla swoich? Lojalność to w chwili obecnej przeżytek. Chloe ma tego dość. Za wszelką cenę stara się znaleźć wyjście zarówno z tego impasu, jak i dojść do ładu ze swoimi uczuciami. Tylko czy to się uda, gdy ktoś, komu zaufała, zdradził ją w najokrutniejszy sposób…

„Dziewięć żyć Chloe King. Wybrana” to już ostatni tom trylogii o przygodach dziewczyny-kota, autorstwa Liz Braswell. Historia Chloe King w dużej mierze inspirowana jest mitologią egipską, czemu nie ma się co dziwić, gdy sprawdzi się kim z wykształcenia jest pisarka.

Muszę powiedzieć, że zabierając się za czytanie tego tomu miałam dość mieszane uczucia. Po zadowalającym początku i słabszym środku zupełnie nie wiedziałam czego mam spodziewać się po zakończeniu trylogii. Na szczęście moje obawy okazały się zbędne. Praktycznie wszystko uległo znacznej poprawie, aż ciężko mi zdecydować od czego zacząć. Dlatego skupię się najpierw na tym, co uległo największemu przeistoczeniu. Chodzi mi tu o główną bohaterkę, która wreszcie dorosła i nie tylko zaczęła brać odpowiedzialność za swoje czyny, co więcej, zaczęła dostrzegać, jaki mają one wpływ na jej najbliższych. Przestała być wreszcie wiecznie nadąsaną i irytującą do granic możliwości nastolatką. Zmieniła się w świadomą swego przeznaczenia oraz powagi i ciężaru obowiązków, jakie to ze sobą niesie, młodą kobietą. Za taką przemianę naprawdę należą się brawa dla autorki. Widać, że Liz Braswell dokładnie się do tego przyłożyła.

Fabuła również zyskała na tej zmianie. Fakt, jest w niej nadal jakaś przewidywalność, ale zaskakująca. Trochę to pokręcone, ale tak właśnie jest. Niektóre rozwiązania zaproponowane przez autorkę są tak banalnie proste, że aż ciężko jest uwierzyć, iż tak to właśnie mogło się skończyć. To wcale nie jest wada, wręcz przeciwnie, tego typu podejście Braswell zasługuje na przyklaśnięcie. Pisarka sprawia bowiem, że w wyobraźni czytelnika klarują się najróżniejsze scenariusze danego wątku, ale fabuła jest prowadzona tak umiejętnie, iż ten najprostszy, najbardziej oczywisty sposób po prostu nam umyka. Dzięki temu zyskuje także akcja, która oprócz dynamicznego tempa jest naszpikowana niespodziankami.

Największą z nich jest chyba samo zakończenie. Autorka co prawda domyka wszystkie ważne wątki, ale nie da się nie zauważyć, że wprowadza także kilka nowych (tylko delikatnie zarysowanych), które pozostają bez odpowiedzi. Zupełnie tak jakby Liz Braswell chciała pozostawić sobie furtkę, gdyby za jakiś czas naszła ją ochota na powrót do kociego świata Chloe. „Dziewięć żyć Chloe King. Wybrana” to po prostu fajne zakończenie trylogii, która zaliczyła zarówno wzloty i upadki. Polecam szczególnie tym, którzy mają za sobą poprzednie tomy.

Natalia Zdziechowska

Chloe jest Wybraną. Nie chce jednak być przywódczynią Mai - decyduje się na normalne życie. Ale będąc Wybraną przekona się, że czyha na nią jeszcze większe niebezpieczeństwo.

Finałowa część przygód Chloe King bardzo mi się podobała, tyle się tam działo, że ciężko było się oderwać od czytania! Bardzo się cieszę, że wiele wątków potoczyło się w taki sposób, choć czuję mały niedosyt z powodu kilku niewyjaśnionych epizodów. Ale i tak jest to naprawdę rewelacyjna trylogia!

Alice | 2014-03-13
Przeczytana: 12 marca 2014

Wybraną odkładałam na półkę z ogromnym niezadowoleniem. Była ta część tak świetna, że nie spodziewałam się, że przeczytam ją tak szybko! Lecz nim się obejrzałam, już dotarłam do ostatniej strony i trzeba było się pożegnać z serią przygód Chloe King. Ostatni tom jest zdecydowanie najlepszy ze wszystkich i najbardziej zaskakujący.

Chloe musi pogodzić z tym, że została Wybrana do roli przywódczyni Stada. Jest jej z tym trudno, sądzi, że ktoś inny z pewnością lepiej poprowadziłby Stado, lecz przeznaczenie to przeznaczenie. Chloe świetnie sobie radzi z problemami jakie ją spotykają, jest waleczna, odważna i nie podejmuje pochopnych decyzji, tak jak to czasem było w poprzednich częściach. Liczy się z konsekwencjami, dlatego wszyscy uważają, że jest jedną z najlepszych przywódczyń Stada.

Wybrana cały czas trzyma w napięciu. Od razu po jej skończeniu, nie mogłam opanować emocji, to jest jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam! Koniec jest bardzo zaskakujący, a Liz...

Magdalena | 2015-05-23
Przeczytana: 23 maja 2015

Wow! To było coś! Tylko dlaczego już się skończyło? Jakoś za szybko mi się skończyła ta seria. Świetna książka. Jak dla mnie wszystkie trzy tomy są na swój sposób lepsze i bardziej niezwykłe od poprzedniego, aczkolwiek wciągają i sprawiają wrażenie takich na jednym poziomie. Wysokim poziomie. Świetne. Po prostu świetne!
Polecam gorąco!

Schreave | 2014-03-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 28 lutego 2014

Początkowo nie ciągnęło mnie do tej trylogii, ale moja siostra bardzo chwaliła pierwszą część, więc po nią sięgnęłam. Moim zdaniem jest to coś...innego. Teraz jest ciągła moda na wampiry, więc miło było przeczytać o czymś trochę innym...

Liczyłam, że w tej części wydarzy się coś takiego typu jak skończyły się poprzednie części. Pod koniec odbywała się walka, a tutaj był jej brak! Przez co był tez troszkę mniej emocji, patrzywszy na to również jak bezwzględne potrafi być Bractwo Dziesiątego Ostrza. Jednocześnie było to także zaskakujące.

Przez trzy części mogliśmy obserwować zmianę Chloe. W pierwszej i drugiej zdawała mi się ona troszkę dziecinna, niedojrzała i nieogarnięta. Ale zazwyczaj w książkach są pokazywane twarde, silne bohaterki, co według mnie mija się z rzeczywistością. Nastolatki w tym czasach są bardziej jak Chloe King. Ale pod koniec ostatniej części, gdy dziewczyna pogodziła się z tytułem Wybranej i Najjaśniejszej, wzięła się trochę bardziej w garść, zaczęła...

Anita | 2014-03-24
Zaczytana | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Jak dla mnie najgorsza część trylogii + Zakończenie jakieś takie nijakie tak jakby miało coś jeszcze być.

mala5317 | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Tom trzeci, a zarazem ostatni utrzymany jest na poziomie tego drugiego. Podobnie też jak wszystkie inne pochłania się go w iście ekspresowym tempie. W dużej mierze zasługa to prostego języka, krótkich rozdziałów i przede wszystkim wartkiej akcji.

Muszę stwierdzić, że jako całość była to ciekawa pozycja do przeczytania. Niestety tylko na raz, gdyż już chyba do niej nie sięgnę. Zdecydowanie skierowana jest do młodzieży. W tej części dopiero udało mi się dostrzec jak główna bohaterka przez te dwa poprzednie tomy była niepoukładana. W tym trzecim zmądrzała i nabrała rozumu. Nie winię za to autorki, gdyż zapewne była to taka koncepcja. Nie spotkałam jeszcze takiej szesnastoletniej osoby, która by wiedziała co i jak chce robić w życiu i miała sprecyzowane jaką drogą chce podążać. Mimo wszystko nie irytowało mnie jej zachowanie i głupie odzywki czasami.

Co do innych postaci drugoplanowych to kilka ciekawych sytuacji się wyklaruje, których zupełnie nie brałam pod uwagę. Myślałam, że...

Anna Gręda | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Ostatni tom trylogii zdecydowanie nie pozwala się nudzić, jednak nie mogę powiedzieć, że nie rozczarowuje. Liczne błędy interpunkcyjne, jakby sam redaktor miał dosyć swojej pracy, niepoprawne formy niektórych słów, już nie mówiąc o samej fabule ostatniego tomu, który powinien wyjaśnić wszystko, a jedynie zakończył kilka kwestii tylko po to, aby dodać kolejne tajemnicze wątki.
Zawiodłam się tą serią i żałuję, że serial o wiele większym potencjale niż książka nie zostanie wznowiony.

pijana_z_niemocy | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

Zakończenie wydaje mi się zbyt proste i trochę naiwne. Mimo wszystko, zamknięcie cyklu zawiera najwięcej zwrotów akcji i jest bardzo ciekawe. Czytając doszłam do wniosku, że autorka świetnie wpasowalaby się w literaturę obyczajowa, zwłaszcza te dla młodzieży. Wszystko co dotyczy fantasy jest w całym cyklu zbyt powierzchownie zrobione. Chętnie przeczytam inne książki tej autorki. Omawiana trylogię polecam.

raven | 2014-04-14

Kulejąca akcja, przez pół książki nic się nie dzieje. Małe potknięcia w stylu magicznej zmiany plastikowego kubka w szklankę. Przypominanie co chwilę historii, jakby czytelnik cierpiał na rodzaj amnestii i nie pamiętał dalej niż 100 stron wstecz.
Trylogię mogę podsumować jednym zdaniem - kotołaki od Liz Braswell to nic specjalnego.